build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Google Earth (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 25>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 11-Jul-2008 at 01:36
Super togas, cim ti raboti ke ja probam i jas
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 19-Jul-2008 at 10:44
Иам една идеја. Како што сликите кои ги правиме по градов и градилиштава ќе имаат своја вредност понатака исто така голема вредност ќе имаат и сателитските снимки на Google Earth.

Ајде да се организираме да ја рипуваме моменталната состојба и по истата логика секоја следна состојба. Веќе на оваа мапа има огромни промени во однос на претходната која ја пропуштивме (пр. обиколницата, Рамстор итн).

Бидејќи не се работи за малку работа може да се договориме да го поделиме Скопје на зони и секој да го одработи својот дел. Сите ќе ги рипуваме сликите (фрагментите) од иста висина која ќе ја утврдима и на крај се тоа ќе се скрпи во Фотошоп во една голема слика која ќе ја архивираме на серверот да биде достапна за сите.

Што викате?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 19-Jul-2008 at 11:07


Сум размишљал на темава... Доколку се оди на навистина квалитетна репродукција, би требало да се прават скриншотови со Eye alt ~600m, а тоа значи вкупно неколку илјади... Еве дури и да ги направиме, дефинитивно немаме толку моќни компјутери и софтвер за да ги закрпиме.
Од друга страна па ако одиме на прилично поскромна варијанта, таа ќе има ограничена вредност.

Дополнително ме разубедува фактот што како ќе напредува технологијата цената на сателитскиве снимки бргу ќе паѓа, а тоа ќе биде уште поизразено кај оние што ќе се застарени снимки, кои веројатно во иднина ќе имаат симболична цена. Така да мислам може да се очекува дека ќе може лесно да се набават во оргинална форма.
Кој знае, можда и на GE ќе се воведе опција да може да се бираат снимки од разни периоди. Тоа и денеска не б и било голема филозофија да се направи...


Мислам дека оваа работа што ја предлагаш би барала премногу труд кој е прашање од колкава исплатливост ќе ни биде...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 19-Jul-2008 at 11:26


Во ред... држи вода... треба дефинитивно да видиме што највеќе се исплати...

Јас имам некаква постара снимка од Скопје која е ~150МБ ако не се лажам (tiff) и можам таа да ја аплоудувам.

Мислам дека за крпењето не ни требаат суперкомпјутери како што велиш. Самите скриншотови од ГЕ се прилично малечки така да веројатно резултантниот фајл ќе биде сличен на оној кој го споменувам погоре. Не дека е тоа мало и дека ќе иде глатко но и нашиве компјутери би завршиле работа.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 19-Jul-2008 at 11:28
Сеа ја најдов старата слика што ја имам 246МБ. Оваа е уште пред времето да излезе ГЕ.

Главниот недостаток на идејава е што сликата не е згодна за користење. Секое рендерирање трае премногу долго.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 19-Jul-2008 at 11:40
Еве 4 фрагмента од сликата која ја имам

1 Реонот на Александар Палас. Хубо се гради, од спортската сала нема абер, фалат Тојота, БМВ и еден куп други



2 Плоштадот. Зградата на Телеком во зачеток



3 Реонот на старата автобуска станица



4 Мито Хаџивасилев без Гема, Рамстор, НЛБ итн


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 19-Jul-2008 at 12:34


Екстра!


Еве ја имам една уште постара, ама само од центарот и плус квалитетот е слаб... Ама сепак интересна од хронолошки аспект.


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 19-Jul-2008 at 12:39
BTW, Џуро оваа мапава што ја имаш ти ја има и на http://skopje.on.net.mk/ нешто  као у google maps стил Thumbs%20Up
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 19-Jul-2008 at 12:49
Originally posted by Cloverstack

BTW, Џуро оваа мапава што ја имаш ти ја има и на http://skopje.on.net.mk/ нешто  као у google maps стил Thumbs%20Up


имаш право истата мапа е Thumbs%20Up
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 19-Jul-2008 at 16:07
Тоа е добро идеа ајде да ја реализираме.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 19-Jul-2008 at 16:56
На дигиталглоуб страната може да се симнат постари слики, ама ите се со eyealt у километри. Инаку истите може да се купат ама не мсе познати цените. Инаку џабе ќе се мучиме кога се веќе архивирани само треба да се купат. Вака инаку ќе ни треба многу време. А кога се работиу за ГЕ би сакал поново да ја актуелизирам идејата да ги бележиме улиците знаменитостите кафичи ресторани објекти други и све. Ако веќе не успееме нашиот труд да биде дел од ГЕ тогаш да бараме од некој кој е одговорен од властите за оваа работа.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 19-Jul-2008 at 17:32
lsl, ја сум ти кажал дека не сум баш убеден дека за тоа може да се соберат неколку неквалификувани ентузијасти и ГЕ да го прифати тоа.

Али ако грешам радо ќе се вклучам на проектот. Само за тоа ќе треба да добиеме потврда од ГЕ, да набавиме софтвер и да се обучиме.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 19-Jul-2008 at 20:20
Софтвер не треба ништо освен ГЕ ПРО. А гепро го има на мининова кракнат. значи ние ќе треба да екпортираме само xml фајлови. Е сега дали тие фајлови ќе станат дел од ГЕ тоа е прашање. Значи и јас не сум нешто посебно слободен, мене ми беше само онака да го спомнам како идеја, не дека инсистирам нешто посебно. Но мислам дека подобро би било да се упати реакција или молба до некоја иституција зашто не верувам дека другите држави ги бележиле ентузијасти него официјалните власти.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 26-Aug-2008 at 17:08
Што мислите, заколку време светот ќе го добие првиот real-time mapper?! Моја прогноза - не у брзо време, минимум 5-10 год.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 08-Sep-2008 at 15:14
Деновиве поставија детални снимки на голем дел од јужна Македонија, вклучувајќи ги и градовите: Струмица, Гевгелија, Валандово, Неготино, Кавадарци.

За жал, со исклучок на Кавадарци, квалитетот на снимките е прилично лош (слаба резолуција)


Во секој случај  Cheers
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 20-Sep-2008 at 21:51
Eve uste nesto mnogu interesno i korisno

http://wiki.worldflicks.org/skopje.html
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 10-Oct-2008 at 01:39
Интересн текст

Google и сателитот GeoEye гледаат премногу?
Она што многумина го сметаа за претерано, се оствари. Имено, Гугл сега го слика секој детал од Земјата со помош на воено контолираниот сателит кој користи камера со најголема резолуција.



GeoEye ги гледа и плескавиците на скара

Снимањето на се што ќе се најде на патот, сателитот GeoEye-1 го започнал на во вторникот на 7-ми октомври оваа година. Првите фотографии со основни димензии од 41 сантиметар се снимени од висина од 680 километри при брзина од 27.000 километри на час.

Фотографиите со големина од 41 сантиметар се толку квалитетни на кои е можно да се види содржината во чинијата кои некои луѓе ја имаат додека се на излет.



Играчка од 502 милиони долари

Иако сателитот има голема налепница Google, сепак не е во нивна сопственост, туку првенствено е наменет за користење од страна на Националната агенција за истражување на земјата, односно владата на САД.

Точно, владата на САД која со помош на овој сателит може да види апсолутно се', освен секако, битните работи поврзани со економската криза. Сателитот главно е финансиран од страна на Google, додека вториот инвеститор на сателитот вреден 502 милиони долари е NGA (National Geospatial - Intelligence Agency).

Марк Брендер, директорот за маркетинг и комуникации при GeoEye смета дека овој сателит е сосема спротивен од шпиунски, но зошто? "Шпиуните не ставаат податоци на интернет и не продаваат фотографии како ние", тоа е паметно. Брендер додал: "Ние само ја набљудуваме Земјата (не и луѓето), и можеме да продаваме фотографии на корисници ширум светот кои се занимаваат со мерење и набљудување на Земјината површина".



Во 1970 биле шпиунирани Руси, а во 2008?

Доколку во дамнешната 1970 година војската на САД користела слични сателити со кои можела да ги прочита текстовите во Руските весници кои се наоѓале на Црвениот плоштад, не е потребно да се замислува што се може да направи овој сателит. Фотографиите со максималната резолуција од 43 сантиметри ќе ги користи само NGA, додека Гугл на своите корисници ќе им дава фотографии со намалена резолуција (50 сантиметри), така наредила владата.

Резолуцијата од 43 сантиметри ја означува близината со која гледа сателитот. Пример, сателитот ќе може да гледа слики со одалеченост од 43 сантиметри, што е еднакво на лице кое ве гледа од одалеченост од 43 сантиметри. Додека го читате овој текст од мониторот сте одалечени од прилика околу 30 до 40 сантиметри. Со GeoEye без никаков проблем ќе може да се чита овој текст.

GeoEye-1 е лансиран на 6 септември оваа година, од воената база Vanderberg во Калифорнија, додека за 2012 година е планирано лансирање на GeoEye-2 со максимална резолуција од 25 сантиметри што за Гугл не значи нешто плус поради владината забрана од 50 сантиметри.


















http://tocka.com.mk/vest.php?vest=9813&page=1

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 10-Oct-2008 at 02:31
Не сум стручњак, ама текстов очигледно е тотално без врска. Прво нема шанси таква прецизност да постоела во 70-тите, па да можело да се читаат текстови на новини. А од тоа што јас имам читано на темава мислам дека за таква работа нема шанси ни сега па дури ни во иднина, од едноставна причина затоа што не се работи само за технологија, туку за ограничувања од законите на физиката. Друга работа, многу интересно дефинирање на тоа што е резолуција во графиката...

Уште една во бескрајната низа на неточни и безвредни „вести“ пласирани во македонскиот медиумски простор.
Авторите на овие „вести“ со вакво неодговорно пишување своето незнаење го шират и мултиплицираат низ народот Ohno


Edited by Cloverstack - 10-Oct-2008 at 02:42
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 10-Oct-2008 at 10:59
прилично точни информации има во текстот зачинети со нешто сарказам, сепак америте имале за воени потреби во 70-тите технологија која им овозможувала прилично детално шпионирање, систем кој функционирал беспрекорно, со една разлика што сателитите  претежно скенираат и снимаат под прав агол со неретки исклучоци каде доколку се изедначат косината на објектите на земјата со траекторијата на сателитот и се користи  Multi-angle Imaging како додаток може да се добијат и вертикалните форми на земјата но не и текстот од весник поставен вертикално на земјата, сепак дури сега ја пуштаат технологијата која ја користеле тогаш а денешната што ја имаат во бункер на пазар ќе ја видиме прилично подоцна освен ако не пукне големата. и да резолуцијата на телескопите,  објективите и сателитите одприлика така се мери  во "m" и во "sm"... Getting a Better View from Above                           
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 10-Oct-2008 at 15:39
Roll%20eyes

Кои се тие прилично точни информации??? Резолуцијата? Да, сега пребарав по нет и точно е пренесена, со тоа што авторот на „веста“ си зема поетска слобода да толкува што е тоа резолуција и шири безвезни дезинформации. Еве што е резолуција во оваа смисла:
http://en.wikipedia.org/wiki/Image_resolution#Spatial_resolution
Дали 43cm е доволно да се читаат весници ти оставам сам да заклучиш.

Попрецизните снимки на google earth (како на пример гугл кампусот, но и голем број градови) се ортофотографија, која најчесто се изведува од авион.
http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Earth#Resolution_and_accuracy
Most land areas are covered in satellite imagery with a resolution of about 15 m per pixel. Some population centers are also covered by aircraft imagery (orthophotography) with several pixels per meter.



Не знам што е поентата на линкот што го даваш за да ја објасниш резолуцијата, кога тоа што се збори во него го потврдува тоа што јас го кажав.
The first of the new mapping satellites scheduled to fly is Worldview-1 from DigitalGlobe Inc. of Longmont, Colo. (Figure 2). Within a month of its mid-September launch, the satellite is supposed to begin capturing either black-and-white or panchromatic images of points directly below it at 50-cm resolution. As it orbits at 496 km and travels from pole to pole, it will image a swath that is 17.7 km wide. The predicted accuracy with which objects can be located on the Earth — or geolocated — within those images is 3.0 m, a figure that improves by one-third if ground-based points with known locations are within the picture.



Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 25>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.196 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.