build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Google Earth (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 25>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Google Earth (општо)
    Posted: 24-Oct-2007 at 14:57
Чек ит аут, имате нова снимка на Скопје, од 2007 (веројатно јули)Edited by Cloverstack - 24-Oct-2007 at 14:57
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 24-Oct-2007 at 19:09
топ. Баш се мислев дали апдејтувале пошто за повеќе градови од регионов ми се пофалија луѓе дека има слики од летово. Ама ме мрзеше да проверам.

Многу ми прави кејф парцелата на НЛБ вака од птичја перспектива. Дефитивно еден од поголемите објекти што се градат.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 24-Oct-2007 at 20:53
ama ne e izglea celo fateno, od vtorata faza na obikolnicata nema aber :(
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 24-Oct-2007 at 20:57
parcelata na NLB ima posiroka strana 71m a Ramstor ima dolzina 168m. Se povekje se lozam za objektov

BTW na fotkive se gleda i na sto pocnuva da lici soobrakjajot u Skopje, na nekoi delovi e kako vo osilo. I toa letni se verojatno slikive sto znaci pomalku soobrakjaj ima od obicno

Edited by pbanks - 24-Oct-2007 at 20:58
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 24-Oct-2007 at 22:05
Originally posted by pbanks

ama ne e izglea celo fateno, od vtorata faza na obikolnicata nema aber :(Имаш еден постар „квадрат“ кој што остана од порано и во него има вметнато помал и понов многуаголник. Ова е хронолошки веќе 3-ти ваков многуаголник кој го опфаќа самоит град

Инаку ако сакаш да ја видиш целата обиколница, иди на yahoo maps. Нивната снимка не е многу постара (не повеќе од пола година). Сликано е под прилично голем агол, ама тоа може да биде и предност во одредени ситуации. Во секој случај добро е што имаме избор

Edited by Cloverstack - 24-Oct-2007 at 22:05
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 25-Oct-2007 at 10:28
cooool
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 30-Nov-2007 at 03:00
Od neodamna go smenile Ohrid u Okhrid i Strumica u Strumitsa. Ova se kosi so toa sto standardno primarno iskaca orginalniot toponim sprema toa kako se pisuva vo zemjata od kade sto e. Ne znam koj ja iniciral ovaa promena, valjda nema nekoja pozadina.

Bash
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 30-Nov-2007 at 14:52
Gluposti...a uste stoi li 'FYROM'??
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 17-Dec-2007 at 00:58
Конечно!!!

1. Го прошириле опфатот на новата снимка на Скопје. Се гледа цела обиколница на пример Banana


2. Воопшто го пршириле опфатот околу Скопје, највеќе спрема исток... Се гледа Трубарево, Драчево, Илинден, Петровец, Рафинеријата и уште многу друго...!!! Banana


Cheers Cheers Cheers
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 17-Dec-2007 at 00:59
Banana
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 17-Dec-2007 at 01:18
Има уште...

јужен дел на охридско, западен дел на преспанско (отешево ќе ни биде корисно за аква пура), кожуф (мада снимката е стара и ништо не е почнато), кратово Crazy

има и доста други, ама по небитни места

во секој случај Thumbs%20Up
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 17-Dec-2007 at 01:21
jas primetiv deka snimkata od kluckata kaj saraj e dosta stara. Premosutvanjeto tamu e odavna napraveno a tuka ne e ni pocnato, samo stolbovite se nabieni
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 17-Dec-2007 at 01:35
Originally posted by pbanks

jas primetiv deka snimkata od kluckata kaj saraj e dosta stara. Premosutvanjeto tamu e odavna napraveno a tuka ne e ni pocnato, samo stolbovite se nabieniТоа е клучка кондово, не сарај. Клучка сарај можда е „трубата“ подоле... Знам дека клучката кондово се сретнува и како „сарај“, ама таа збрка изгледа настанала ради името на западната делница на обиколницата.

Иначе ваљда примети, таму се граничат две снимки. Едната е мнооогу стара, а другата не баш толку, врши работа Big%20smile
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 17-Dec-2007 at 03:13
Great!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 17-Dec-2007 at 22:14
И упорно ги нема граничните премини Bash 

Edited by pbanks - 17-Dec-2007 at 22:14
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 18-Dec-2007 at 04:18
Originally posted by pbanks

И упорно ги нема граничните премини Bash 


хммм зарем на други места ги има?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 02-Jan-2008 at 16:13
Znae li nekoj deka Google Earth ima integriran Flight simulator?

uklucete GE i stisnete CTRL+ALT+A Cheers
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 02-Jan-2008 at 16:18
Јас имам Google Earth 4.1.7087.5048 (beta) и кај мене нема

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 02-Jan-2008 at 16:20


4.2.0181.2634 (beta)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 24-Jan-2008 at 17:46
Јас сакам еве овде токму на овој форум да предложам иницијатива да си ги бележиме сите улици од скопје со све имиња, и сите поважни објекти исто како тоа што е случај со поголемите градови. Знае ли некој кој дава овластување за такво нешто од страна на гоогле еартх и кој софтвер треба за ова. Ај ве молам нека ја објасни некој постапката.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 25>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.240 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.