build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Емпорио деловен центар и општинска зграда Ѓ.Петров

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 11-Feb-2010 at 16:52
Ѓорче ќе ја дели општинска зграда со фирми

Општината нема доволно средства сама да го гради објектот, па затоа се бара инвеститор кој би ја градел зградата, а за возврат ќе добие дел од просториите

Општина Ѓорче Петров новата општинска зграда, која ќе се наоѓа спроти ТЦ "СП Планет", ќе ја дели со приватни фирми. Општината нема доволно средства сама да го гради објектот, па затоа се бара инвеститор кој би ја градел зградата, а за возврат ќе добие дел од просториите.
"Новата општинска зграда ќе почне да се гради кон крајот на годинава, преку приватно-јавно партнерство. Во моментов има заинтересирани фирми од Турција, Словенија и од Хрватска кои сакаат да инвестираат во овој објект. Дел од зградата ќе биде за Општината, а дел за инвеститорот. Во договорот ќе бараме просториите кои ќе ги добие нашиот партнер да не се користат како бутици, кафулиња или други продавници. Просторот ќе може да се користи за банки или за фирми кои немаат продажна дејност", вели градоначалникот на Општина Ѓорче Петров.
Во моментов општинарите работат на расчистување, односно уривање на времените објекти кои се наоѓаат на просторот каде што ќе се гради објектот.
Новиот објект предвидено е да биде на четири ката, плус потпокрив. Ќе ма подземна гаража за 350 возила, со која ќе стопанисува приватниот партнер. Градоначалникот Митревски вели дека зградата нема да биде со барокна фасада, како што се гради во центарот на градот, туку застаклена. Ќе има голема конференциска сала, работни простории за Советот и за општинската администрација. Просторот околу зградата ќе биде шеталиште со неколку фонтани.

http://vest.com.mk/?ItemID=0EBBF5965FE77640ADCC38B8C3CD406B
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 02-Mar-2010 at 23:26
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 02-Mar-2010 at 23:28
 
Gi butnale dukjancinjata vo Gjorce Petrov karsi SP MarketApplause
 


Edited by lupo - 02-Mar-2010 at 23:37
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 21-Jun-2010 at 17:35
ВО РЕОНСКИ ЦЕНТАР
Се руши за општинската зграда

Уште шест привремени објекти деновиве се урнати на парцелата во Ѓорче Петров, на која треба да се гради новата општинска зграда. Општинските власти веќе подолго време и на периоди го расчистуваат теренот за таканаречениот Реонски центар - Ѓорче Петров, во близина на маркетот „Тинекс“. Работите ги извршува претпријатието „Трансмет“. Од Општината велат дека е останат само уште еден станбен објект бидејќи се преговара со сопствениците.

http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=2049&ArticleID=143028
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 14-Aug-2010 at 00:05

Општинската куќа во Ѓорче Петров ќе ја градат странци

Приватни компании од Италија и од Чешка се заинтересирани да ја градат општинската зграда на Ѓорче Петров. Моментно, во тек се преговори со општинските власти, а дефинирање на соработката се очекува од септември. Во меѓувреме, во тек е расчистувањето на локацијата од 9.000 квадратни метри на која ќе се гради новиот општински дом. Општината веќе го доби земјиштето преку Министерството за транспорт и врски и во најголем дел е расчистено од привремените објекти. Во тек се уште два судски спора со сопственици што не се согласуваат со висината на сумата за обесштетување.

Приватниот партнер ќе добие деловен простор во кој, веројатно, ќе се сместат банки и познати фирми, додека поголемиот дел е наменет за општинската администрација. Веднаш до новата општинска зграда ќе се гради и трговски центар во кој ќе има место за сите ситни занаетчии, кои, велат општинарите, се карактеристични за овој дел од градот и за општината. Објектот ќе содржи и подземна гаража за 350 возила, ќе има голема конференциска сала, како и работни простории за Советот. Околу зградата ќе има шеталиште, фонтани и други содржини.

„Во сериозни преговори сме со странски инвеститори, но официјализарање на соработката се очекува дури од септември. Претходно соработката ќе мора да добие амин и од Советот. Планираме приватниот партнер да ја финансира изградбата на општинската куќа, а општината, покрај обезбедување на земјиштето, целосно да ги сноси и трошоците за комуналии“, вели градоначалникот на Ѓорче Петров, Сокол Митровски. (С.Н.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=25BD8CB0691A4A4DBC5E27FCD52EADD4
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 25-Sep-2010 at 13:16

ПОДДРЖАНА ИДЕЈАТА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ СОКОЛ МИТРОВСКИ


Ќе се бара соинвеститор за општинска зграда во Ѓорче Петров


Наскоро ќе биде објавен јавен повик со кој ќе се поканат инвеститори да ги разгледаат условите што ги нуди локалната самоуправа


Општина Ѓорче Петров ќе побара соинвеститор за изградба на општинска зграда во која ќе биде сместена целата администрација и Советот. Оваа идеја на градоначалникот Сокол Митровски во форма на предлог-одлука, вчера доби зелено светло од мнозинството советници и се очекува наскоро да биде објавен јавен повик со кој ќе се поканат инвеститори да ги разгледаат условите што ги нуди локалната самоуправа. Според одлуката, инвеститорот е должен да обезбеди финансиски средства и гаранција за изградба на објектот по принципот "клуч на рака" и да го плати надоместокот за комуналии во висина од 60 отсто на Град Скопје. На Општината ќе треба да и отстапи најмалку 6000 квадрати простор и 40 паркинг-места во подземната гаража. Ќе мора да се обврзе да ги сноси сите трошоци за добивање на техничка документација се до одобрение за градба и употребна дозвола. За возврат, соинвеститорот добива урбанизирана парцела од најмалку 140 илјади квадрати меѓу "Тинекс" маркетот и новиот парк и ослободување од обврската за комунална такса кон Општината.

Градоначалникот Сокол Митровски образложи дека идејата за барање соинвеститор била крајно и најдобро решение, откако цели шест години се барале различни извори на финансирање.
- Откако го одобривме идејниот проект во 2005 година, баравме начини како да го реализираме. Баравме поддршка од Светска банка, од Европска банка за обнова и развој, но иако Општината е кредитоспособна можевме да добиеме само кредит во износ од 1,7 милиони евра. А за изградба на 6 илјади квадрати ни се потребни најмалку 4 милиони евра кои општината ги нема. А и да ги има, јас како градоначалник најпрво би ги наменил за изградба на инфраструктурните проекти, образложи Митровски.

Против одлуката за барање соинвеститор беа опозиционите советници кои имаа забелешка на концептот за изградба на општинска зграда. Сметаа дека изградбата треба да се одложи за некои подобри времиња кога општината ќе може да ја реализира самата или пак со помош на државата.

Но, градоначалникот Митровски смета дека изградбата на нова општинска зграда ќе значи подобрување на услугите кон граѓаните и конечно спроведување на едношалтерскиот систем: сите служби ќе мора да бидат сместени на едно место, а не како досега на две локации. Митровски им порача на советниците да не ја мешаат политиката во општинските проекти, туку да работат во интерес на граѓаните.

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=46EFD6B0BEB41946BC1C0DABDA8E08A9
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 04-Feb-2011 at 17:26

Ѓорче Петров ќе гради општинска зграда со јавно приватно партнерство

Инвеститорот ќе треба да изгради објект од 15.000 квадратни метри, од кои 6.000 ќе бидат за општината

Снежана Калабакова


Советот на Општина Ѓорче Петров со мнозинскиот број советници од ВМРО-ДПМНЕ ја изгласа физибилити-студијата за изградба на нова општинска зграда. Советот одлучи административно деловниот општински објект да се гради со јавно приватно партнерство. До крај на февруари општината ќе распише меѓународен тендер. Инвеститорот ќе треба да изгради објект од околу 15 илјади квадратни метри, од кои 6 илјади квадрати корисна површина ќе бидат за општината. Изградбата ќе чини меѓу 13 и 17 милиони евра.

За градоначалникот на Ѓорче Петров, Сокол Митровски, единствениот начин општината да добие репрезентативна општинска зграда е таа да се изгради преку приватно јавно партнерство, бидејќи општината нема пари, а за објектот, ниту Владата не може да и' даде средства. Инвеститорот што ќе биде избран на тендер ќе мора да го изгради објектот во рок од 3 години.

Советниците на СДСМ не се согласуваат со оваа одлука за јавно приватно партнерство, а имаат и многу забелешки и на физибилити-студијата за изградба на општинската зграда. Сметаат дека со овој тип здружување за изградба на објектот, општината губи многу во економска смисла, а ќе добие малку простор за вработените, па дури и помалку паркинг-места. Опозиционерите посетуваат дека најпрво во септември минатата година Советот донел одлука општинскиот објект да се гради во реонскиот центар Ѓорче Петров со соинвеститорство на што укажале дека одлуката е избрзана и спротивна на Законот за јавно приватно партнерство.

„Физибилити-студијата, која денес ја разгледуваме, само го потврди нашиот сомнеж дека контурите за јавно приватно партнерство се претходно изработени во некој кабинет со што фирмата „Консалтинг креација“ е насочена кон пронаоѓање оправданост за ваквата одлука.

За нас е многу симптоматично што истите услови, параметри и насоки содржани во одлуката за соинвеститорство, сега само се потврдени со физибилити-студијата како единствено можни решенија, без притоа да се предложат или барем да се разгледаат други алтернативи. Се добива впечаток дека градоначалникот однапред ги знаел содржината и резултатите од студијата“, објаснува Горан Симоновски, координатор на советничката група на СДСМ.

Градоначалникот Сокол Митровски тврди дека позитивните прописи дават можност за градење објект со приватно јавно партнерство и токму затоа е избран овој модел.

„Физибилити-студијата е направена врз основа на светски искуства со сите потребни урбанистички решенија за ваков објект и изградба на паркинг за објект од 15 илјади квадратни метри. Општинската зграда ќе биде во функција на едношалтерскиот систем. Инвеститорот нема целосно да биде ослободен од плаќање комуналии, туку само од нашиот дел 40 отсто, процентот за кој Градот ќе ја ослободи општината. Земјиштето е на Република Македонија. Поповолни услови од овие нема и навистина не знам што сакаат советниците од СДСМ, за нив ниедна одлука не чини“, вели Митровски.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=818807504485754789E6EC949BB6FD55
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 03-Nov-2011 at 12:52

Објавен тендерот за административно-трогвскиот центар во Ѓорче Петров


http://img.plusinfo.mk/large_pics/2011/11/03/A8F1A55CFFC9384E83D3CE9D0D2E8A4D.jpg

Скопската општина Ѓорче Петров објави тендер за изградба на планираниот деловен  и трговски центар по пат на приватно-јавно партнерство со проценета вредниост од 12,65 милиони евра без ДДВ, се вели во тендерскиот документ.


Објектот треба да има вкупна површина од 15 илјади метри квадратни од кои 6 илјади метри квадратни административен простор, додека остаткот е наменет за комерцијални потреби. Објектот, исто така, ќе има и 16 илјади метри квадратни подземен паркинг простор.


Целиот административен простор од 6.000 метри квадратни општината планира да си го земе за себе, како и 40 паркинг места. Инвеститорот ќе добие 9.000 метри квадратни и остатокот од паркинг просторот.


Рок за доставување на понудите е до 10 јануари идната година.

http://www.plusinfo.mk/vest/21288/Objaven-tenderot-za-administrativno-trogvskiot-centar-vo-Gjorche-Petrov

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 03-Nov-2011 at 15:40
Јас сум скептик дека некој ќе се нафати под овие услови. Тешко ова да пројде и за локации во центар.
Back to Top
Zmej View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 07-Mar-2012
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Zmej Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 07-Mar-2012 at 11:17
Koga ke ja pravite ulicata Socijalisticka zora vo Gjorce petrov ?
Vlatce
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 07-Mar-2012 at 14:32
За ова најубаво право во општината да се распрашаш.

Него, има новини нешто околу тендеров?
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 09-Mar-2012 at 00:58
Ѓорче Петров никако да најде инвеститор за нова зграда

Пропадна и вториот тендер со кој локалните власти од Ѓорче Петров бараа инвеститор за изградба на нова општинска зграда спроти трговскиот центар „СП планет“, информираат надлежните.

На последниот јавен повик за јавно-приватно партнерство понуда доставила само една фирма, но со некомплетна документација. И покрај двата неуспешни обида, општинарите велат дека не се откажуваат од изградбата на овој објект. Најавија скоро распишување на уште еден тендер.

Објектот е предвидено да се простира на површина од 15.000 квадратни метри, од кој 6.000 се наменети за администрацијата. Преостанатиот дел ќе го користи приватниот партнер за комерцијални потреби.

Паркирањето ќе биде решено со подземен паркинг. Проценетата вредност на договорот за изградба изнесува 12 милиони евра.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=A605B6DF1394C545B6B02E8A60EA15FD
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 07-Apr-2012 at 07:30
Пропадна тендерот за нова општинска зграда во Ѓорче Петров00553Пропадна јавниот оглас за изградба на општинско административна зграда на Општина Ѓорче Петров, која требаше да се гради по пат на јавно-приватно партнерство.

како што информираат од Општина Ѓорче Петров, до денот на отворањето на понудите, пристигната е само една понуда, каде понудувачот доставил некомплетна тендерска документација, а исто така со својата понуда не ги задоволува ни основните барања на Општината пропишани со тендерскиот материјал.

Со јавниот оглас, беше предвидено приватен инвеститор да го изгради објектот и паркинг простор, каде инвеститорот би стопанисувал со деловниот дел од објектот, додека општината би добила нови простории и соодветен број на паркинг места.


http://www.lokalno.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=5189:2012-03-06-10-01-13&catid=110:aktuelno&Itemid=135&lang=sqЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 28-Jan-2013 at 19:17
Според последните информации општинската зграда и станбено-комерцијалниот комплекс ќе почне да се гради на лето.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 02-Feb-2013 at 00:22
Чул те господ.

Мене ме чуди како во Ѓорче (на реално атрактивни локации) никој скоро и да не гради, а се прават зградурини и комплекси негде „богу иза леџа“ во Сопиште, Илинден и кај не. Никој да не се навреди, не ги потценувам тие места, само мислам дека ЃП има доста подобра локација и инфраструктура како и близина и врски со центарот на градот.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 27-Jun-2013 at 00:40


Епа го чул

Добро нема да почне баш летово, туку веројатно кон крајот на годинава, ама битно тргна работава

12 милиони евра ќе се вложат во нова општинска зграда на Ѓорче Петров

После неколкугодишни ветувања и еден неуспешен оглас за пронаоѓање на приватен инвеститор, општина Ѓорче Петров денеска го потпиша договорот за јавно – приватно партнерство за изградба на новата општинска зграда, на земјиштето спроти трговскиот центар „СП Планет“. Како приватен инвеститор во проектот се јавува компанијата „Трансмет“ од Скопје, која во неговата реализација треба да вложи околу 12 милиони евра. Вкупната површина на објектот ќе изнесува 15.000 метри квадратни, на „Трансмет“ ќе и припаднат 11.400, додека општината ќе задржи 3.600 метри квадратни. Со проектот е предвиден подземен паркинг на две нивоа, со вкупно 350 паркинг места, од кои 40 ќе преминат во владение на општина Ѓорче Петров.

Рокот за изградба на објектот изнесува 36 месеци, од кои шест се предвидени за изработка на проектната документација и 30 месеци за изградба. Изведбата на општинската зграда на Ѓорче Петров е проект што се ветуваше неколку години. Во 2005 година беше изработено и идејно решение кое никогаш не се оствари. Зад овој проект стои и еден неуспешен оглас за пронаоѓање на приватен партнер, распишан во ноември 2011 година. Локалната власт е уверена дека овој пат граѓаните ќе добијат модерна и функционална општинска зграда.

 

#
Објавено на 26.06.2013 во категорија Вести.

Тагови: Административни, Деловни, Комерцијални, Општинска зграда Ѓорче Петров, Паркинг, Скопје, ТрансМет


http://www.build.mk/?p=26485
Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 01-Jul-2013 at 16:22
Dobro be luge, zarem na nikoj od vas ne vi preci fasadnoto resenie na zgradata? Zosto sekoj administrativen objekt vo Makedonija od drzavna firma mora da izgleda kako da e sediste na nekoja farmacevtska kompanija od bugarija vo 90tite? Neli najavuvaa sakale 'ko Sv.Sofija da bide sakale ova, sakale ona. Ne velam deka treba,ama mozelo ova mnooogu pokreativno da se napravi.Sramota!
I posle felata ne se pocituva. Taa samata ne raboti na sebe za da ja respektiraat i drugite.
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 02-Jul-2013 at 00:41
Не разбирам. Кое фасадно решение? Да не ти е коментаров во погрешна тема?
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Online
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 02-Jul-2013 at 01:28
Originally posted by fichot

Не разбирам. Кое фасадно решение? Да не ти е коментаров во погрешна тема?


http://www.build.mk/?p=26485
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 25-Feb-2014 at 21:37
Денес беше ограден просторот.

Само ме чуди дека е зафатен и дел од паркот, поточно мало делче од паркот (во линија до WC куќичката) и целосниот простор кај што преку топлите месеци функционираше нешто како Луна Парк.

Edited by fichot - 25-Feb-2014 at 21:39
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.