build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Емпорио деловен центар и општинска зграда Ѓ.Петров

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ѓорче View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 28-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote ѓорче Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 28-Feb-2014 at 22:45
EMPORIO BUSINESS CENTER AND MUNICIPAL BUILDING
location: Gjorce Petrov, Skopje | area: 30.000 m2 | year of design: 2013

Здраво на сите,

Јас сум нов член на форумов, инаку редовен "пазач" на форумов(нели пошто ја има таа можност да не бидеш член а да ги читаш темите постовите итн.. Да не должам, родум сум од Ѓорче и целата работа што конечно ме натера да се зачленам е овој нов објект (што се надевам дека ќе го изградат исто како на рендерите).. Kај и да е сигурно ќе има предизборно фрлање лопати, па така да оставиме на времето дали би биднало нешто од овој проект.

П.С. Непознато ми е качувањето на слики..Го најдов овој сајт ама ме ограничува на само 4..Имам уште рендери ама незнам како да ги споделам и молам за помош..

Поздрав, и секое добро

Edited by Cloverstack - 06-Mar-2014 at 13:48
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1859
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 28-Feb-2014 at 22:52
Што е со сликава Ѓорче ?
Back to Top
ѓорче View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 28-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote ѓорче Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 28-Feb-2014 at 23:03
Па јавното приватно партнерство со Трансмет..Нели имаше неколку неуспешни тендери за општината да понуди парцела за возрат да добие административен простор..На предходната страна имаш што точно е.
Back to Top
ѓорче View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 28-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote ѓорче Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 28-Feb-2014 at 23:17
Еве уште фотки!
Edited by Cloverstack - 06-Mar-2014 at 13:45
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1859
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 28-Feb-2014 at 23:44
Фала тоа не ми беше јасно ,мислев дека си ја згрешил темата.
Значи ова ќе биде трговски со административен дел за општината ?
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 28-Feb-2014 at 23:51
Одлично изгледа.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1859
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 28-Feb-2014 at 23:58
А јас го најдов ова на Linkedin:

Emporio Business Centre is the result of public - private partnership between the municipality Gorce Petrov and the construction company TRANSMET DOO Skopje, which is one of the leading construction companies, both in the domestic and regional market. For more than twenty years, Transmet has been constantly making a contribution to building a better environment. The company is completely focused on quality and professionalism, with a reputation for major projects in the past, but also for those who are waiting to be realized in the future. One of the company’s future projects is the Emporio Business Centre.
The building will be on an area of 15000 square meters and it will be located on the section from the municipality’s regional park and will extend to the main street Gorce Petrov. The Administrative-business building will be divided into two parts, 3600 square meters belong to the Municipality of Gorce Petrov and the other 11400 square meters to Transmet. Within the building, which is originally planed to have 5 floors, there will be a two-level underground parking lot with a total of 350 parking spaces. The facility is planned to cover 60% of shopping space and 40% of office space.
The project is scheduled to be completed in 2016 and represent a modern and trendy business and shopping centre.


Едит: А и ова го имаат претставено како административен објект со трговски центар за скоро иста големина.
http://dscdesign.com.mk/project-pages/projects/administrative/2013-Administrativno-trgovski-kompleks-so-opstinska-zgrada.html


Edited by daci92 - 01-Mar-2014 at 00:03
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 01-Mar-2014 at 01:18
location: Gjorce Petrov, Skopje | area: 30.000 m2 | year of design: 2013

Некако многу мал ми се гледа просторот мислам дека нема шанси ова да го собере на таа парцела

Edited by jyvation - 01-Mar-2014 at 01:20
Back to Top
ѓорче View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 28-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote ѓорче Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 01-Mar-2014 at 10:54
Да да и општината тука ќе се смести..Останатото ќе биде деловен простор и ќе припаѓа на Трансмет...
И тука може да се најдат интересни слики и информации за објектот;

http://www.emporiobusinesscentre.com/index.php/mk
Edited by ѓорче - 01-Mar-2014 at 11:03
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2404
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 01-Mar-2014 at 11:28
ѓорче, добродојде на форумот и браво за споделените рендери и линкови.

Лично, пошто од неодамна живеам во оваа околина, ќе ми биде ќеиф ова да се направи.. иако сум тро скептик околу трговско-деловниот дел, види го СП-Планет, полупразен е.
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 01-Mar-2014 at 12:15
Навистина чудно... последен пат кога разговарав со Градоначалникот (пред нова година) на Ѓорче Петров рече дека општината ќе гради посеба општинска зграда (1) поради тоа што не можеле да најдат партнер односно никој не се нафаќал да им отстапи толкав простор колку што барале. Значи Општината ќе има посебна зграда на останатитот простор (2) ќе има станбен простор, комбинирано со деловни и комерцијални простории (на приземјето се планира Рамстор да има).
Исто така треба да се напомене дека се водат судски спорови на овој дел од земјиштето (куќите што не се срушени).


Јас искрено не сакам да се изгради ова поради неколку причини:
- Во стариот трговски центар (до пазарот) има голем број на неискористен простор (деловен и комерцијален)
- СП Планет е повеќе од 50% празен
- Евентуално градење на овој трговски центар ќе значи затворање на голем број мали бизниси во околината (Трговски центар, пазарот, СП Планет, Порта Влае0
Back to Top
ѓорче View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 28-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote ѓорче Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 01-Mar-2014 at 13:33
Мене не ми е јасно како може Сокол со такви информации да излага кога тој човек во јуни месец потпиша договор со Трансмет..Не се слагам со тоа што викаш дека СП маркет бил 50% празен, таа вина треба да ја бараш во раководството на Скопски пазар, а во стариот трговски центар точно дека има празни дуќани ама тој простор неможеш во ниеден случај да го споредуваш со модерните молови, каде се затворени од надворешни влијанија каде има паркинг простор...A евентуалното градење на овој објект и тоа како ќе придонесе отварање на нови работни места, и тоа мене како индивидуа ме интересира и ми одговара сигурно дека ќе има поголем избор во многу работи.

Еве веќе почна да излага по интернет медиуми
www.netpress.com.mk/foto-kje-se-gradi-moderen-shoping-i-deloven-centar-vo-gjorche-petrov/
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 01-Mar-2014 at 14:11
Да, ќе се отвораат нови работни места, а ќе се затвораат мали бизниси. Истото се случи со Сити Мол и Тафталиџе, а истото ќе се случи и тука. Не треба да заборавиме дека малите бизниси се движечка сила на една национална економија. Ја лично не сум убеден дека секој ќе може да отвори свој бизнис во овој комерцијален центар.
Што се однесува до поголемиот избор на работи и не сум 100% убеден односно не верувам дека ќе има нешто поголем избор. Не очекувај да има Бургер Кинг, Зара, Бершка... Тоа се франшизи, а во самата содржина на франшизата стои дека е недозволиво да се отвораат продавници на мало растојание... Ѓорче Петров речиси има се што е потребно, со исклучок на неколку продавници за облека, ресторан и рекреативни содржини (пр. куглана)...
Навистина и мене ми се допаѓа изгледот на овој објект, но од економска гледна точка ова нема да има негативно влијание врз околината. Доколку би се лоцирал кај болницата Св. Лазар тогаш би имал голем позитивен економски импакт.
Back to Top
ѓорче View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 28-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote ѓорче Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 01-Mar-2014 at 14:32
Пак не се сложувам со тебе..Јас сум во мал бизнис, јас само си знам како врзувам крај со крај секој месец, порано беше многу подобро ама рајата се` повеќе се стреми кон вакви молови и избегнува да купува од некакви гранапчиња(без навреда).А далеку дека очекувам да се отвори некој бренд убаво би било да влезе некој во фуд кортот како домино`с бугер кинг, итн.. Во право си за локацијата кај Св. Лазар тоа е многу празно таму, се збореше едно време дека тинкес ќе се праело таму ама ништо од тоа.


Се потрудив и побарав информации во катастарот, оваа парцела припаѓа на Р.Македонија исто и останатите парцели каде што има куќарки.
Поздрав

Edited by ѓорче - 01-Mar-2014 at 14:35
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 01-Mar-2014 at 15:05
Првично се планирше да се гради од кружниот тек до Стоковната куќа (парцелата со бр. 2 намојата слика), но поради правно-имотните спорови помеѓу сопствениците на парцелата 6208 (судски спор во кој Општината загуби) парцелата означена со бр. 2 е смалена и е додадена парцелата со бр. 1 каде ќе биде сместена општинската зграда.
И да се изгради овој објект, куќарките околу него многу ќе ја грдат оваа целина.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2404
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 01-Mar-2014 at 15:17
Не би се сложил дека Емпорио (т.е. Рамстор) ќе ги загрози пазарот и малите бизнисчиња наоколу. Тука веќе има 3 супермаркети (Тинекс, Кам и СП) па пазарот одлично си работи, а се отвораат и нови продавнички (Стокомак, Таргет...)
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 698
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 01-Mar-2014 at 15:29
И јас не би се сложил дека пазарот и малите продавнички во близина би имале некакво негативно влијание од страна на овој трговски центар, бидејќи како што кажа и членот над мене, наспроти трите супермаркети се отвораат и други продавници, покрај тие што ги спомна и Рептил, Зур, дисконти на големо и мало. Што се однесува до Порта Влае, таа како трговска целина одамна пропадна, освен десетината продавнички за облека и чевли, другото отиде на казина, обложувалници и кафулиња, така да тешко дека би се променило нешто. Покрај тоа пазарот не ја опслужува само населбата Ѓорче, туку и Даме Груев, Волково, Влае, па дури и Сарај, така да нема да има никакви промени таму.

Јас се радувам на овој проект, ептен е во моја близина, иако ние како населба имаме скоро се, а и близината на Сити Мол е на незначителна оддалеченост. Ова само ќе придонесе позитивно кон развојот на општината.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 01-Mar-2014 at 16:09
Секоја конкуренција е добредојдена, плус многу побитно, понудата е поголема а со тоа се тераат и малите бизниси да инвестираат поише, ако не нека си аплицираат за работа у поголемиве маркети. За ова имам подолг период своевидна дебата со татко ми кој е стара школа и е противник на масовното отворање на супермаркети, нарочито она што се дешава у Ново Лисиче, зашто тоа е директен удар на малите продавници у населба Лисиче. Со оглед дека ги познава најголем дел од сопствениците на овие пиљари, затоа и го има тој став, нон-стоп збори дека им опаѓа прометот, скоро секој сака да "пазари" у поглем маркет и дека одвај имаат за егзистенција. Од друга страна, кога и да влезеш у вакви пиљаи све нешто немаат, или утре ќе добиеле, или се за едно 10-20 посто поскапи и сл. Да, факт е дека луѓе работат за 10-12 иљади у Тинекс, Веро, Кам, ама јас гледам на работите како потрошувач кој бара барем основни ствари у една пиљара. Денес ми се деси ваков бош момент, идам да зеам зеленчук кој у ова доба мора да го има и у најмалата пиљара која продава овошје и зеленчук, коа влагам внатре ми вика нема тоа, дојди утре. Ај ако не ја да им јавам дома абе ова нема денес, ај за утре премести го ручекот. И наравно, ќе си тркнам до Тинекс и таму имаш се. Затоа увек навијам за нови супермаркети и молови, ем се зголемува понудата, ем се сто пати почисти и поуредни, а и ретко имаат нељубезен персонал. Капитализам е, па кој се снајде ќе преживее, колку и да звучи сурово. Плус побитно, Ѓорче е на влез/излез од Скопје и ваков трговски одлично ќе живее, ако нормално го понуди она што го презентираат сега. Ако биде како Капитол ќе живурка, ама и во таков случај нема да пропадне. Плус имаат јавна администрација, прават и проекти со власта, така да нема зима за ова чудо, а за тие околу нив нека се спремаат уште од сеа.
23ka.wordpress.com
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 01-Mar-2014 at 17:00
Не ми беше за супермаркетот што ќе биде тука, туку за останатите продавници... Пишува дека ќе имало клучар, кондураџија, а тоа го има и сега во трговскиот до пазарот... сепак се зависи каков вид на продавници ќе има, ако има на пр. ресторан, аптека, супермаркет, fast food, перална, куглана, фитнес центар, 1-2 продавници за облека, тогаш нормално дека е добродојдено...
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 03-Mar-2014 at 17:38
Јас мислам дека може дефинитивно да се преименува нишкава во "Емпорио Бизнис Центар"

Местото е веќе заградено а затекнав и десетина работници од "Трансмет" кои го расчистуваа местото.Лево од сликава се гледа малце СП ПланетДесно се гледа и малиот трговски заедно со пазарчето во ЃорчеЕве ја и таблата уште не е подигнатаСе вадат прво плочките од тротоаритеЕве ја парцелата за објектотМалце е глупо што парцелава завзема и делче од паркот кој е веќе уреден горе лево во ќошот на последната слика.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.102 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.