build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Емпорио деловен центар и општинска зграда Ѓ.Петров

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 20-Sep-2016 at 20:25
Dvete zgradi pred Emporio (na slikata gore) se so interesna arhitektura. Neznam dali se gradeni vo isto vreme ako toa e slucaj ocigledno e deka ednata e osvezena vo meguvreme.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2451
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 21-Oct-2016 at 07:19
Originally posted by stef4o

До каде се стигнати со објектов. Почнаа ли со фасадата.На помалиот објект имаат почнато со редење прозори. Се чини дека целиот ќе биде обложен со стакло.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12982
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 30-Nov-2016 at 09:47
Нека сликне некој што живее во близина...

И ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ЌЕ ДОБИЕ НОВО МАТИЧНОИ општина Ѓорче Петров ќе добие нова матична служба. Таа е предвидена да се наоѓа во новата општинска зграда, која веќе се гради. Општинарите се оптимисти дека венчавки ќе се организираат на новото место веќе од пролет. Матичната служба ќе има на користење околу 150 квадрати. Бараките во кои сега е сместена ќе се пренаменат за канцеларии за урбаните заедници. Ќе биде неопходно нивно реновирање, оти сега просториите се речиси руинирани, а мебелот во салата е пред распаѓање.

„Објектот е речиси готов. Фасадата е при крај, а паралелно се вршат и градежни зафати во зградата. Периодов се работи на поставување електрични и водоводни инсталации, се лепат плочки, се завршува и со некои груби градежни работи. Наскоро ќе се набави и потребниот мебел и другата опрема, а ќе се искористи и дел од таа што ја користиме“, вели Момо Николовски, портпарол во Општина Ѓорче Петров.

Потенцира дека изведбата на сите работи се одвива со планираната динамика. Општинарите предвидуваат дека зградата ќе биде вселива во првата половина од наредната година.

Освен канцелариски простор за администрацијата, кабинет за градоначалникот, сала за Советот, во новата општинска зграда ќе има и мини музејска поставка. Имено, во чест на јубилејот еден век Општина Ѓорче Петров, во една сала ќе бидат изложени слики, носии и други етнолошки детали врзани со историјата на Општината.

Инаку, општинската зграда, која ќе се наоѓа во паркот во Ѓорче Петров во делот што беше луна парк, ја гради фирмата „Трансмет“. Инвеститорот на своја сметка треба да го изгради објектот, а за возврат ја доби парцелата спроти СП „Планет“. Таму на површина од 30.000 квадратни метри гради трговско-деловен центар и подземен паркинг со капацитет од 350 возила.

http://utrinski.mk/?ItemID=3531F66848911849A0D31E01C560DB63
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5624
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 23-Dec-2016 at 15:23
Еве една фотка превземена од фб страната на Трансмет
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2451
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 24-Dec-2016 at 14:06
Денес нешто ко да бетонираа од другата страна, а мислев готови се со тоа.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5624
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 24-Dec-2016 at 14:36
Pa i ja mislam deka bi trebalo veke so toa da se zavrseni. Inaku fasdava mi se dopagja. Se nadevam deka do slednoto leto bi trebalo da ja zavrsat osven ako epten go smalat tempoto na rabota ili nekoj drug problem.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2451
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 08-Jan-2017 at 17:09
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12982
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 09-Jan-2017 at 10:40
Не знам како изгледа во живо, ама вака преку сликиве ми се чини дека ќе биде уште една стаклена коцка, без многу креативност во себе.

Edited by Џоле - 09-Jan-2017 at 10:57
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7327
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 09-Jan-2017 at 15:12
објектот на ЕВН има посовремена фасада од ова чудо, кога ќе се запознаеме со стаклени стаклени завеси стварно не знам...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 09-Jan-2017 at 17:25
Многу евтино изгледа на прв поглед.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 933
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 21-Mar-2017 at 20:09
Гледам почнало застаклување и на предниот дел од зградата на трговскиот од страна на булеварот. Штом сум во можност, праќам фотографии.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2451
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 21-Mar-2017 at 22:34
да, почнато е. Тој најнискиот сегмент веќе го застаклија, а големата исто од позади, напред не сум видел.

Back to Top
Patriot View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Patriot Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 06-Apr-2017 at 12:48
Сликано денес...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12982
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 06-Apr-2017 at 20:12
Фала за фотките. Ми личи дека ќе биде здодевна стаклена зграда, ама да не мрчам пред време.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12982
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 09-Apr-2017 at 21:14
Една од ѓорчепетровската страна на Водно

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12982
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 28-Apr-2017 at 19:05
Малку постари фотографии. Фасадата, а и внатрешната изолација и слично, ја изработува истата фирма што работи на автобуската станица во Битола.

https://www.facebook.com/PP-Inzenering-1676647429262037/
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12982
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 07-May-2017 at 19:31
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2077
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 07-May-2017 at 20:40
1988
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 08-May-2017 at 00:40
Тешка грдосија.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5624
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 20-Jun-2017 at 14:44
Se raboti li na objektov,do kade se stignati,nekoja fotka?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.