build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Емпорио деловен центар и општинска зграда Ѓ.Петров

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5678>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 02-Jul-2017 at 19:09
прогрес од внатрешностаизвор: http://www.facebook.com/PP-Inzenering-1676647429262037/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 03-Jan-2018 at 12:51
Превземено од фб страната на Трансмет

Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 03-Feb-2018 at 19:00
Воедно, на седницата советниците дадоа “зелено светло” и за продолжување на рокот за изградба на административно-деловната зграда и подземен паркинг простор со приватниот партнер “Трансмет” ДОО-Скопје. Рокот е продолжен до 31 мај.

- од фб профилот на градоначалникот
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 20-Feb-2018 at 20:57
Од фејсбук...

За сè има вторпат
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1362
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 20-Feb-2018 at 21:49
Ова е задниот дел на зградата, која имено ќе стане општина. Општинскиот совет изгласал одлука со која до крајот на мај му се одобрува на Трансмет да ја доврши општината. Емпорио трговскиот (од предната страна) ниту се прави, ниту се чепка, така што тоа ќе си стане една голема чудовишна недовршина зграда на излезот од Скопје.
Back to Top
carver91 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 133
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 24-May-2018 at 14:47
Dajte neke fotki od Emporio mall-a
Kad je otvaranje?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 25-May-2018 at 18:23
Нема фотки, градежните работи се стопирани или се одвиваат бавно.
За сè има вторпат
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1362
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 27-May-2018 at 13:18
Па нема што да се слика, реално не се работи на таа страна веќе година и нешто, буквално поставените конструкции имаат за’рѓано.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 27-May-2018 at 21:58
Бајаги време жив човек немам видено на градилиштево, дури ни на делот за општината.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1362
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 16-Jul-2018 at 17:16
Само да истакнеме дека денеска е јули и иако беше најавено дека делот за општината ќе биде довршен и пуштен во употреба во мај 2018, тоа изгледа нема да се случи ниту до крајот на годинава.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 16-Jul-2018 at 20:53
Коментарот мој од пред месец и пол уште држи вода. :/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 27-Mar-2019 at 14:08
Незнам што стана со проектов,веројатно стагнира еве една фотка од фбЕве и уште една,патем планот е да се раскине договорот со Трансмет и да се бара нов изведувачEdited by stef4o - 27-Mar-2019 at 14:12
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 29-Feb-2020 at 19:20
Општина Ѓорче Петров наплати 380.000 евра отштета од „Трансмет” за доцнење на изградбата на општинската зград

Од сметката на компанијата „Трансмет” во стечај на Сеат Кочан, Општина Ѓорче Петров успеала да наплати 380.000 евра, односно по 4.000 евра за секој ден доцнење на изградбата на новата општинска зграда, изјави актуелниот градоначалник на оваа скопска општина Александар Наумовски гостувајќи во емисијата „Стадион” на „Канал 77″.

Наумовски истакна дека веднаш по доаѓањето на власт покренал правни мерки за да ја заштити инвестицијата, но дека и натаму останува проблем со недоизградената зграда, за која требаат околу 400.000 евра за да се заврши.

Врз основа на договорот за јавно приватно партнерство потпишан меѓу поранешниот градоначалник на Ѓорче Петров, Сокол Митревски и компанијата „Трансмет”, во 2012 година е почната изградбата на општинската зграда. Но, осум години подоцна зградата е недоизградена, во состојба на карабина, а „Трансмет” е во стечај. Според договорот, по изградбата над 3.000 квадрати метри треба да и припаднат на Општина Ѓорче Петров, додека над 11.000 квадрати на „Трансмет”. Градбата е на атрактивна локација, ослободена од давачки. Иако „Трансмет” е во стечај, јавно приватното партнерство се уште е во сила.

Наумовски објаснува дека тоа е со цел да ги наплатат од стечајот преостанатите 1.380.000 евра, додека делот од зградата што и припаѓа на општината, успеале да го заштитат со впишување и добивање на Имотен лист.

Според експертот Саша Максимовски, стечајот на „Трансмет” е доволна причина Општина Ѓорче Петров да го раскине договорот со компанијата и да ја замени со друга ликвидна компанија.

https://www.vecer.press/општина-ѓорче-петров-наплати-380-000-евра-от/
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 01-Mar-2020 at 12:45
Originally posted by stef4o

Општина Ѓорче Петров наплати 380.000 евра отштета од „Трансмет” за доцнење на изградбата на општинската зградa

....

Наумовски истакна дека веднаш по доаѓањето на власт покренал правни мерки за да ја заштити инвестицијата, но дека и натаму останува проблем со недоизградената зграда, за која требаат околу 400.000 евра за да се заврши.


https://www.vecer.press/општина-ѓорче-петров-наплати-380-000-евра-от/


Wtf, кај е проблемот?

Edited by hcitrS - 01-Mar-2020 at 12:46
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1362
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 01-Mar-2020 at 17:15

Нели
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 08-Apr-2020 at 17:35
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 24-Aug-2020 at 11:25
од фб(2019г) штета што остана и ова недовршено а прашање е и дали некогаш ќе се доврши.Барем да најдеа чаре за овој административниот дел кој е веќе застаклен и нема многу уште за работа за разлика од молот кој е карабина

Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 462
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 24-Aug-2020 at 11:52
Не знам што да кажам. Објектите и трговскиот центар и општинскава зграда се толку многу потребни за да заживее Ѓорче и ова да стане еден мал „центар“ со надеж дека ќе се гради уште долж булеварот, ама тоа е. Сарај и Ѓорче се најнеатрактивни за градежната експанзија, а зошто не знам.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 24-Aug-2020 at 12:20


Не би согласил за Сарај, бев до Матка пред една недела и се изненадив колку станбени згради никнале вдолж патот во Сарај, буквално прераснал во мало гратче. Исто така, видливи се и други објекти (индустриски, супермаркети и сл.). А за Ѓорче Петров – не би знаел зошто, иако и таму се градат доста згради, само помали.
За сè има вторпат
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 462
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 24-Aug-2020 at 13:20
Се гради да, ама ништо од комерцијална содржина. Што менуваат зградички со луѓе кои работат во Карпош или Центар а доаѓаат во Ѓорче само да преспијат? Не знам, барем за мене како некој кој е во своите дваесети немам ништо што да правам. Преку ден булеварот кон Сарај е a la пустина/автопат, каде пече +30. На пример во Аеродром барем има некои содржани иако е топло и полно со згради.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5678>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.