build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Маркови кули

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Kiki View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 15-Nov-2009
Location: Битола
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Kiki Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Маркови кули
    Posted: 16-Nov-2009 at 00:25
Северозападно од градот Прилеп, на северниот дел над Варош, се издига месноста Маркови Кули, еден од најживописните средновековни градови - тврдини во Македонија. Претставува 120 - 180 метри висок рид, опкружен со стрмни падини покриени со монументални гранитни карпи. До горниот дел од некогашната населба може да се дојде од нејзиниот северен и јужен дел.

Низ четиридецениските археолошки истражувања, откриени се остатоци кои што укажуваат на постоење на раноантичка населба - Керамија. Во римскиот период, оваа мала селска населба се проширила во југозападното подрачје, за што сведочат пронајдените мермерни украси од една ранохристијанска базилика.

Обyидието на овој терен потекнува од XИИИ до XИВ век и се наоѓа во добра состојба. Зидовите се со широчина од околу еден метар, изградени од послаб варовен малтер и се потпираат на големите варовни карпи.

Акрополата била поделена на помали простории со внатрешни преградни зидови. Тука се наоѓал и дворецот на кралот Волкашин и Марко. Сложената основа на влезниот портал говори за повеќе доградувања и реконструкции на просторот. Според некои историски наоди, оваа тврдина, до втората половина на XИИИ век, па и подоцна, ја бранеле само 40 војници.

Населбата била сместена јужно од акрополата, расположена на околу 3,6 хектари. На нејзиниот северен зид стои двојна порта, како и голема стражарска кула, поставена помеѓу влезовите. На јужниот зид стојат добро сочувани три кули.

Најдолниот појас на обyидието се состои од низа куси зидови влеени во искршена линија. Во западниот дел се наоѓаат гробови все~ени во карпа. Во XИВ век, овој дел служел како привремено прибежиште на околните жители од турската наезда.

По смртта на кралот Марко, во 1395 година, оваа населба била заземена од турската стража, поради што животот во неа згаснал во целост. Жителите на некогашната населба свое засолниште побарале во блиската околија. Така, во подножјето на Маркови Кули, се развила населба со разретчена структура, поделена во неколку маала во кои секое имало своја црква. Оваа нова населба од XIV век го добила името Варош, име под кое и ден денес таа постои.

Помогнете на Македонската Википедија - слободна енциклопедија
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 11-Jan-2010 at 23:41
Ајде да ја збогатиме нишкава,да видиме кај пиел вино Крале Марко

да почниме со неколку панорами

тука веќе делови од тврдинатапоглед кон пелагонија


build.mk, гради форумска историја
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 11-Jan-2010 at 23:48

поглед кон крстот


е овде порано наместо вода имало вино


поглед кон Златоврв,каде што се наоѓа манастирот Трескавецкон тапанче(така е познато во Прилеп највисокото место на Маркови кули)


build.mk, гради форумска историја
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 11-Jan-2010 at 23:57
малку кон градотова се последните скали,местото каде што се наоѓа крстот е тапанче


А ова се наводно слики од цивилизација многу пред античката,не знам колку е точно но имам читано дека е истражуавно од полски научници.
Е сега ако сето тоа е точно и ние сме го оставиле да стои така незаштитено,навистина е трагично.
и на враќање едно мало чешмиче
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 12-Jan-2010 at 00:13
Турбо си со сликање деновиве  Thumbs%20Up

Уште една добра сесија  Cheers

Инаку многу имам мерак некогаш да отидам на местово да испосликам ноќно време

ПС
Го поместив постов да не ја ремети сесијата, ваљда не се зезнав повторно 


Edited by Cloverstack - 12-Jan-2010 at 00:13
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 12-Jan-2010 at 00:33
Со добар апарат навечер стварно би се направиле добри фотки од градот,плус крстот,манастирот и дел од тврдините и карпите се осветлени.

Edited by ovaj_stariov - 12-Jan-2010 at 00:34
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 12-Jan-2010 at 01:23
Ne znam dali ova e nekakov plan za rekonstrukcija, ili pak nekoj si crtez od nekogasnite markovi kuli , kako i da e ubavo izgledalo, a ne bi bilo loso da se rekonstruira ova tvrdina.

1.


2.

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 22-Feb-2010 at 14:54
Tvrdinava e super, vetuvaa deka ce ja rekonstruiraat ama gi znajte nasive politicari Ohno
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 03-Apr-2010 at 01:28
Еве една тура слики од Тврдината
01. Дел од ѕидот заедно со крстот

02. Ѕидините

03. Портата

04. Остатоци од дворецот

05. Просторија

06. Тунелот

07. Внатре во Тунелот

08. Ѕидините гледани од внатре

09. Зграда

10. Внатре во Зградата

11. Одиме по скалите

12. И уште скали

13. Крстот

14. Поглед на урнатините од врвот

15. Панорама на Прилеп од средината меѓу двата врвови

16. Поглед кон оранжериите и касарната Мирче АцевEdited by S.P.Q.R. - 03-Apr-2010 at 01:34
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 04-Apr-2010 at 14:30
Што  е ова поточно? Изгледа сосема вештачки...

Originally posted by S.P.Q.R.


05. Просторија

Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 04-Apr-2010 at 15:30
Previous
Јас како што знам, таа е направена од неодамна, имам слушнато од некој дека требало да биди Галерија а од други дека стражар имало во неа. Сега е пуста.
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 30-Aug-2010 at 19:34
Greska ogromna ako e galeria ne znaci deka treba da go izmasakriraat prostorot so moderni formi, steta sto ne se rekonstruira kako crtezon.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7798
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 31-Aug-2010 at 22:53
Originally posted by lupo

Greska ogromna ako e galeria ne znaci deka treba da go izmasakriraat prostorot so moderni formi, steta sto ne se rekonstruira kako crtezon.
па и не е страшно, вклопено е со карпите во околината и не боде очи
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 03-Oct-2010 at 19:16
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 01-Mar-2011 at 16:08
http://users.stlcc.edu/mfuller/prelip/PrelipMapMacedonian.jpg
http://users.stlcc.edu/mfuller/prelip/PrelipTowerDrawing.jpg
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 01-Mar-2011 at 16:28
Северна врата (долу), доѕволува влез до рамниот простор, пред влезот на столбот. Овој ѕид највероватно датира од времето на Цар Самуил ( 10.век)
http://users.stlcc.edu/mfuller/prelip/ASGateBuild36.jpg
Степеници кон цистерната
http://users.stlcc.edu/mfuller/prelip/ACisternStairStep.jpg
Јужната порта
http://users.stlcc.edu/mfuller/prelip/AEntranceWoodBeam.jpg
Јужна порта, влез во тврдината
http://users.stlcc.edu/mfuller/prelip/AEntranceGroup.jpg
Одбрамен столб на североисточната страна на твриданата
http://users.stlcc.edu/mfuller/prelip/ASTower55.jpg

http://users.stlcc.edu/mfuller/prelip/ASTowre51.jpg
http://users.stlcc.edu/mfuller/prelip/ASTower41.jpg

Влезна порта од долен град во дворецот
http://users.stlcc.edu/mfuller/prelip/AUpperSqueeze39.jpg

Парапорта во долниот град, до северната главна врата.
http://users.stlcc.edu/mfuller/prelip/ASParaport33.jpg

Скривна порта одкриена од Киро Ристов
http://users.stlcc.edu/mfuller/prelip/APosternGate46.jpg
http://users.stlcc.edu


Edited by Makedonij - 01-Mar-2011 at 16:29
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 01-Mar-2011 at 16:44
Доколку изгледа свежо и има простор да се реконструира оваа тврдина не би било лошо да се превземе некој зафат на оваа тврдина.
Иначе ако помине уште некоја година може да дојде и до поголеми оштетувања и после нема да можат ни темелите да ги најдат и ке ја градат паушално како скопското кале.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 01-Mar-2011 at 17:11
Тврдината е исцртана целостно во 3д само неможам да го превземам видеото!
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 02-Mar-2011 at 20:31
Знам дека македонските археолози се презафатени па да им помогнам малку LOL

 

Edited by Makedonij - 03-Mar-2011 at 08:14
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 02-Mar-2011 at 22:32
xaxaxaxax
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.