build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Енергетика
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

ТЕ Неготино

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9035
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: ТЕ Неготино
    Posted: 27-Oct-2007 at 18:24

По се изгледа дека ситуацијата околу ТЕЦ Неготино е далеку од разврска така да ќе ни треба посебна нишка...Edited by pbanks - 27-Oct-2007 at 18:26
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9035
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 27-Oct-2007 at 18:25
Хаос у лаос...
 

ТЕЦ „Неготино“ се припојува кон ЕЛЕМ

Мишко Иванов  
27.10.2007

ТЕЦ „Неготино“ се припојува кон ЕЛЕМ. Ова најверојатно ќе биде одлуката на Владата за конечно решавање на проблемот со неготинската термоцентрала.

Владини извори за А1 тврдат дека е можно да се случи таков епилог, после целата рашомонијада со купопродажбата од страна на конзорциумот предводен од канадски „Хач“.

По одлуката да не сe потпишува купопродажниот договор, не стивнуваат несогласувањата на коалиционите партнери ВМРО-ДПМНЕ и НСДП. Владини извори за А1 тврдат дека и новата одлука за тоа што со неготинската термоцентрала предизвикувала раздор на релација Ставревски-Рафајловска.

Во НСДП стравуваат дека рокот што го остави Владата за донесување одлука е темпиран, да се донесе во отсуство на Рафајловска, која утре заминува во посета на Словенија.

Во вторник Владата ќе пресече што со ТЕЦ „Неготино“. А вчера ја испрати својата одлука на конзорциумот предводен од „Хач“, дека со нив нема да го потпише договорот.

Струјата во регионот ја нема, нејзината цена на светските берзи галопирачки расте. Експертите посочуваат, ладната резерва која прави скапа струја да не се продава. Државата со многу малку инвестиции во ТЕЦ „Неготино“ може многу да профитира.

ТЕЦ „Неготино“ во погон е вклучен далечната 1978 година. Не беше толку експониран додека во игра беше бугарската атомска централа Козлодуј.

Но, по нејзиното затворање, неготинската термоцентрала се покажа како профитабилен капацитет, поради што многумина од експертите реагираа на продажбата за ТЕЦ „Неготино“, особено сега, кога цената на струјата расте.

Продажбата на ТЕЦ „Неготино“ ги заинтересира Вашингтон и ЕБОР. Власта цело време убедуваше дека продажбата е чиста, за завчера да ја поништи.

Ова беше втор тендер за ТЕЦ „Неготино“. Првиот го распиша Владата на Бучковски, каде победи австриски ЕВН, а актуелната власт го поништи поради ниската цена.

 
Извор: A1
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12033
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 27-Oct-2007 at 18:39
Многу сум разочаран од начинот на кој се одвиваше целата работа со продажбата. Посебно се разочарав од Ставревски, кој до скоро ми беше една од ретките светли точки во владата на Грујо.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9035
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 27-Oct-2007 at 18:47
Originally posted by Cloverstack

Многу сум разочаран од начинот на кој се одвиваше целата работа со продажбата. Посебно се разочарав од Ставревски, кој до скоро ми беше една од ретките светли точки во владата на Грујо.
 
во принцип ако остане ТЕЦ Н. во домашни раце (под услов да се стопанисува со него како што треба) тоа е најдобра опција според мене. Но што се се случи по пат е страшно. x2 тендера, х2 избора на најдобар понудувач, х2 сомнителни процедури, х2 поништување на се. Ohno Во такви услови кампања од типот Инвестирајте во Македонија изгледа смешно.  
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12033
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 31-Oct-2007 at 23:53
http://telma.com.mk/sodr.php?id=9791&idTip=1


ТЕРМОЦЕНТРАЛАТА ОСТАНУВА ВО ДРЖАВНА СОПСТВЕНОСТ

Владата одлучи да го поништи тендерот за продажба на ТЕЦ „Неготино“, а термоцентралата да остане во државниот електроенергетски систем како издвоен субјект во стопроцента сопственост на државата, изјави денеска на прес-конференција владиниот портпарол Ивица Боцевски.

- Владата на вчерашната седница на предлог на тендерската комисија донесе едногласна одлука со која што се поништува целокупната тендерска постапка за продажба на ТЕЦ „Неготино“, рече Боцевски.

Тој појасни дека согласно тендерските правила Владата има можност да го прогласи тендерот за ништовен во која било фаза од процедурата со што се поништуваат какви било правни последици.

Одговарајќи на новинарски прашања, Боцевски подвлече дека тендерските услови биле исти како и за секој друг владин тендер. Според него, Тендерската комисија во која членува министерката за економија Вера Рафајловска, а со која претседава вицепремиерот Зоран Ставрески, при донесувањето на препораката до Владата ги имала предвид, како што рече, настаните околности и енергетската стабилност на државата.  

Запрашан за тоа кој ќе понесе политичка и правна одговорност за поништувањето на тендерот, владиниот портпарол посочи на изјавата на угледниот македонски бизнисмен од дијаспопрата Мајк Зафировски, според кого, „во земјите со интензивна економска активност нормално и прирпдно е да има разноразни правни постапки пред разни органи, било судски било управни и дека тоа, меѓу другото, е сигнал за засилена економска активност и за утврдување на принципите на правната држава и пазарната економија“.  

Во врска со тоа зошто не е именуван нов директор на неготинската термоцентрала, откако Владата го разреши претходниот, владиниот портпарол посочи дека таа процедура е во тек и во наредните неколку денови треба да финишира со именување на новиот директор, а одолговлечена е поради технички причини. 

Одлуката за поништување на тендерот писмено потпишана од вицепремиерот Ставрески ќе им биде доставена на прворангираниот „Хач“ и вторпласираната „Сенкап“, информира Боцевски.

Ова беше втор меѓународен тендер за ТЕЦ „Неготино“. Владата го поништи поради недоставување на комплетната документација од страна на прворангираната компанија конзорциумот „Хач“. Првиот тендер го распиша владата на поранешниот премиер Владо Бучковски и на него победи австриски ЕВН, а актуелната власт го поништи поради понудената ниска цена.Crazy Crazy Crazy


Мило ми е што ТЕЦ Неготино останува во државна сопственост. Ако некој сака дополнително да инвестира нека повели.

Ама не можам да сватам како тоа дури сега сватија дека било подобро електраната да не се продава? Не можам а да не се сомневам во големи коруптивни игри.


Edited by Cloverstack - 31-Oct-2007 at 23:54
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 13-Oct-2008 at 00:43
Ќе се гради термоцентрала на јаглен


Откако пропадна идејата за продажба на неготинската термоцентрала, Владата ќе оди со модернизација на овој капацитет со тоа што во прва фаза ќе ја зголеми неговата флексибилност. Според министерот за економија Фатмир Бесими намерата е овој објект да не се користи само како ладна резерва, туку и да функционира како гасна централа. Владата, според зборовите на Бесими има намера покрај постојниот објект на ТЕЦ Неготино да изгради нов капацитет од 300 мегавати, кој како погонско гориво ќе го користи јагленот, за што во тек се истражувања на теренот во пошироката околина на термоцентралата.

- Истражувањата ќе бидат готови на почетокот на наредната година, по што ќе се направи анализа за економска исплатливост за изградба на нов објект. Слични истражувања ќе се прават и во Мариово, со цел да се изнајдат нови рудници на јаглен кои би ја продолжиле работата на РЕК Битола во наредниот период. Со оглед дека цената на струјата расте новите капацитети за јаглен ќе станат рентабилни, не само за површински копови, туку и за вадење руда од длабочината - рече Бесими на отворената седница на Владата.

Тој информираше дека до крајов на месецов ќе биде распишан тендер за избор на изведувачи на третиот пакет мали хидроцентрали за што Владата даде зелено светло за 20 локации.

http://vecer.com.mk/?ItemID=B7F0D55EC8B4F14FB97B2D017EEEAD51


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12033
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 13-Oct-2008 at 00:53


Да се надеваме дека ќе го најдеме тој јаглен... Јас во неколку наврати имам наидено на оптимистички проценки дека во близина на тец-от има големи резерви на јаглен кој е и со подобар квалитет од битолскиот, но некаква потврда уште не сум слушнал. Во секој случај локацијата е добра и за евентуален транспорт на косовски јаглен.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 13-Oct-2008 at 10:31
Повторно новинарски брљавштини јаглен или гас....Боже толку ли се неписмени Ohno

Originally posted by lslcrew

Ќе се гради термоцентрала на јаглен


Откако пропадна идејата за продажба на неготинската термоцентрала, Владата ќе оди со модернизација на овој капацитет со тоа што во прва фаза ќе ја зголеми неговата флексибилност. Според министерот за економија Фатмир Бесими намерата е овој објект да не се користи само како ладна резерва, туку и да функционира како гасна централа. Владата, според зборовите на Бесими има намера покрај постојниот објект на ТЕЦ Неготино да изгради нов капацитет од 300 мегавати, кој како погонско гориво ќе го користи јагленот, за што во тек се истражувања на теренот во пошироката околина на термоцентралата.

- Истражувањата ќе бидат готови на почетокот на наредната година, по што ќе се направи анализа за економска исплатливост за изградба на нов објект. Слични истражувања ќе се прават и во Мариово, со цел да се изнајдат нови рудници на јаглен кои би ја продолжиле работата на РЕК Битола во наредниот период. Со оглед дека цената на струјата расте новите капацитети за јаглен ќе станат рентабилни, не само за површински копови, туку и за вадење руда од длабочината - рече Бесими на отворената седница на Владата.

Тој информираше дека до крајов на месецов ќе биде распишан тендер за избор на изведувачи на третиот пакет мали хидроцентрали за што Владата даде зелено светло за 20 локации.

http://vecer.com.mk/?ItemID=B7F0D55EC8B4F14FB97B2D017EEEAD51


Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 05-Jan-2009 at 02:08
 

ТЕЦ „Неготино“ не' спасува за струја

ТЕЦ „Неготино“ во почетокот на новата година започна со работа и поради зголемената потрошувачка ќе го надополнува недостигот од струја.

TЕЦ „Неготино“ работи со половина капацитет од 95 мегавати. Блокот успешно се вклучи во мрежата. Струјата што ја произведува ТЕЦ „Неготино“ е за домашниот пазар и во овој момент е поисплатлива, поради пониската цена на мазутот, објаснува директорот на неготинската термоцентрала, Митко Јовановски . (А. Д.)

 
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=A735F49EBF2BB44EAD2165137E19848C
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 23-Jan-2009 at 11:52
Владата ќе гради електроцентрала на јаглен покрај ТЕЦ „Неготино“
Економија
Владимир Николоски

По повеќегодишни перипетии со ТЕЦ „Неготино“, електроцентралата што работи на мазут, најнова идеја на Владата е во рамките на овој енергетски капацитет да гради термоцентрала на јаглен, дознава „Нова Македонија“. За инвестицијата што се проценува на најмалку 400 милиони евра пред една недела бил распишан оглас за изработка на идеен проект. Меѓутоа огласот веднаш бил повлечен.

Во ТЕЦ „Неготино“ информираа дека огласот е одложен бидејќи допрва треба да се прават геолошки истражувања на рудните резерви на наоѓалиштето на јаглен во Неготино.

Мите Јовановски, директор на ТЕЦ „Неготино“, соопшти дека за повторно објавување на огласот најверојатно ќе се чека да се видат првичните резултати од истражувањата, кои треба да покажат каква е состојбата со резерви на јаглен во неготинското наоѓалиште.

- Огласот веднаш го повлековме бидејќи беше преуранет и с? уште немаме никакви резултати од истражувањата за потенцијалните резерви на јаглен.

Стратегијата предвидува изградба на електроцентрала во ТЕЦ „Неготино“, меѓутоа ќе мора да почекаме за да се видат првичните резултати од геолошките истражувања. Претпоставка е дека тоа ќе биде некаде во мај годинава - вели Јовановски.

Министерството за економија веќе распишало оглас за избор на фирма што ќе врши детални геолошки истражувања на наоѓалиштето во Неготино. Изборот на фирмата ќе се изврши на средината на март годинава.

Резултатите од истражувањето треба да покажат дали во овој регион има резерви на јаглен во количества доволни да се оправда оваа инвестиција.

Фатмир Бесими, министер за економија, вчера изјави дека во тек е тендер со кој треба да се зголеми флексибилноста на постојната електроцентрала. Тој додаде дека за изградба на нова електроцентрала во рамките на ТЕЦ „Неготино“ ќе се вршат дополнителни анализи.

Се планира изградба на електроцентрала од 300 мегавати

Во повлечениот оглас за изработка на идеен проект се предвидува електроцентралата на јаглен да биде со моќност од 300 мегавати. За изградба на термоцентралата со ваква моќност се потребни најмалку 400 милиони евра ако се знае дека за еден мегават инсталирана моќност во денешно време чини околу 1,5 милион евра. Познавачите на енергетската состојба во земјава повеќепати предупредуваа дека Македонија има ограничени ресурси кога се работи за наоѓалиштата на јаглен. Имено, познато е дека во површинските наоѓалишта во Битола има ограничени резерви, кои се доволни за работата на РЕК „Битола“ и РЕК „Осломеј“ до 2025 година. Токму поради тоа беа најавувани нови истражувања во Мариовско, каде што се претпоставува дека има резерви на јаглен. Неизвесно е дали на територијата на Македонија има резерви на јаглен длабоко под површината на земјата. Во изминативе дваесетина години ниту еднаш не биле вршени истражувања на подлабоките слоеви, кои би покажале дали има можност за отворање и експлоатирање нови длабински ископи на јаглен.

Што стана со клиринишката гасификација на ТЕЦ?

Интересно е што во изминативе неколку години неколкупати се менуваше судбината на ТЕЦ „Неготино“. ТЕЦ се продаваше двапати. Најпрво на тендер што го распиша владата на СДСМ победи австриската ЕВН. Меѓутоа тендерот беше поништен по промената на власта. Потоа тендер за продажба распиша и владата на ВМРО-ДПМНЕ, меѓутоа по неколкукратно одложување на одлуката за најповолен понудувач и многу забелешки во јавноста во однос на постапката и оваа влада реши да го поништи тендерот. Сомнителните услови при продажбата на ТЕЦ „Неготино“ беа причина за раздор меѓу тогашните коалициски партнери ВМРО-ДПМНЕ и НСДП. На крајот од 2007 година, пак, вицепремиерот Зоран Ставревски најави дека ТЕЦ „Неготино“ ќе се гасифицира, и тоа како компензација на клириншкиот долг шеесетина милиони долари што Македонија го побарува од Русија.

- Примарно долгот ќе биде искористен за реализација на проектот на гасификација на Македонија. Очекувам врз основа на преговорите што ги имавме четири-пет проекти, потпроекти практично, да бидат реализирани, а тоа се следните: прво примарниот гасоводен прстен околу Скопје. Второ, секундарен гасоводен прстен околу Скопје. Трето, магистралниот гасовод од Клечовце преку Велес и кон зоната во Штип, економската слободна зона во Штип и со продолжение до ТЕЦ „Неготино“ и, четврто, исто така магистрален гасовод кон Тетово и економската слободна зона во Тетово - изјави тогаш Ставрески.

Реално, ТЕЦ „Неготино“ во изминатиов период речиси воопшто и не работеше, пред с? поради високата цена на мазутот.

http://novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabID=2&fCat=1&EditionID=297&top=1&ArticleID=16273
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 23-Jan-2009 at 12:00
Владава уште еднаш врши упад во стратегијата за развој на енергетскиот сектор. Впрочем стратегија сеуште нема, нели ја правеа од МАНУ, ама ваков проект не ни воопшто споменат досега! Не викам дека нешто лошо ќе и дојде на Македонија од централава, ама прво нека го гасифицираат моменталниот погон што е на мазут (што веќе е влезено во некој непишан план за енергијата во Македонија) па после нека се иде со изградба на новиот дел, или па паралелно нека тече изградбата. Клириншкиот долг никогаш нема да биде искористен за нешто како за ТЕЦ Неотино. Тука има едно чудо политика, а башка една од заврзламите е дека руската страна со враќањето на долгот сака да навлече што поголем број корисници, па затоа и гура некои проекти како двата прстена околу Скопје. Така третина од популацијата ќе биде потенцијален корисник на руски газ, а вака само една централа. Затоа и треба сами да си се фатиме за работа и да го гасифицираме Неготино што побрзо.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 22-Mar-2009 at 15:40

Термоелектрична централа Неготино - tecnegotino.com.mk/Presentacija.htm

Energy schemas for TPP Negiotino
Basic network in the Balkan region, conection on TPP Negotino with electro-energy systems

Electro-energy system in Macedonia, connecting TPP Negotino

Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 09-Aug-2009 at 17:55
Неколку слики, во движење од ТЕЦ-от.


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12033
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 29-Sep-2009 at 20:23

НЕ­ГО­ТИН­СКА­ТА ЦЕНТРАЛА ПОБАРА ОД РЕГУЛАТОРОТ ДА и ОДРЕДИ ЦЕНА

ТЕЦ-от од 2010 сам ќе се издржува

ТЕЦ "Неготино" бара Регулаторната комисија за енергетика од следната година да и прес­ме­та цена на струјата која ја произведува. Во моментов термоцентралата нема при­хо­ди и пари за плати, одржување или мазут добива од ЕЛЕМ со кои имаат договор за закуп, но од следната година таа ќе треба самата да заработува за опстанок. Дали ова ќе значи зголемување на цената за домаќинствата, од Комисија не можат да од­го­во­рат бидејќи уште не се знае дали термоцентралата ќе работи за домашниот пазар или ќе извезува електрична енергија.
"От­ка­ко ќе ја одредиме цената на производството од термоцентралата, треба да се ви­ди дали е поевтино да се увезува електрична енергија или е поевтино да се купува од ТЕЦ 'Неготино'. Може да излезе дека поради ТЕЦ струјата е поскапа, но може да би­де и поевтина", велат од регулаторното тело и дополнуваат дека на цената за до­ма­ќинс­тва­та ќе влијаат и барањата кои до крајот на октомври треба да ги достават и ос­та­на­ти­те три компании - ЕЛЕМ, ЕВН и МЕПСО.
Ди­рек­то­рот на ЕЛЕМ Влатко Чингоски вели дека до крајот на 2009 година истекува до­го­во­рот за закуп меѓу ТЕЦ "Неготино" и ЕЛЕМ, според кои ЕЛЕМ има можност по пот­ре­ба да побара нејзино вклучување, а сите трошоци поврзани со централата се кал­ку­ли­ра­ни во регулираната цена на ЕЛЕМ. Чингоски очекува Министерство за еко­но­ми­ја и регулаторот да одредат под кои услови ќе работи термоцентралата следната го­ди­на.
"Не­го­ти­но" во изминативе години има статус на ладна резерва во системот.
Од менаџментот на термоцентралата, кој бара од Комисијата да се дефинира цена за периодот 2010 - 2011 година, вчера не успеавме да добиеме изјава.
(Т.Ј.)http://vest.com.mk/?ItemID=2ACF3B9E5604014AA0DBFF647360B587
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3638
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 08-Jul-2011 at 08:25
Советување на ЗЕМАК: ТЕЦ Неготино наместо на мазут може да работи на јаглен

Неготино, 7 јули 2011 (МИА) - Термоцентралата ТЕЦ Неготино наместо на мазут може да се пренамени да работи на јаглен кој се наоѓа во непосредна близина.

Ова е главниот заклучок на денешното советување на Здружението на енергетичари на Македонија - ЗЕМАК за можностите за искористување на јагленови наоѓалишта во Неготино и Мариово со јамска експлоатација што се одржа во хотел Парк во Неготино.

Доктор Гоце Василевски од Рударскиот институт од Скопје рече дека котелската постројка во ТЕЦ Неготино овозможува на едноставен начинн да се промени типот на горивото од постојните скапи горива на релативно поевтини горива.

- Јагленот кој се наоѓа во близина на ТЕЦ Неготино може да храни една цела нова термоелектрана од 210 мегавати, но може исто така да се искористи доколку постојната опрема во електраната се преориентира од мазут на јаглен. Сепак треба да се работи на физибилити студија со анализа на сите параметри кои би влијаеле на конечната оценка за реализација на еден ваков зафат, рече Василевски.

На наоѓалиштето кај Неготино, нагласи, досега биле вршени неколку геолошки анализи.

Златко Илиевски од Градежениот институт Македонија кажа дека во рамките на стратегијата на државата за обезбедување на енергенси за идниот период сериозно се има  пристапено кон доистражување на сите наоѓалишта на јаглен во Мариово.

- Ако се има во предвид податокот дека 80 отсто од електричната енергија во Македонија се обезбедува од термоелектаните, а тие како горива ги користат фосилните горива, односно јаглените, таквиот приод на државата е оправдан и сериозен и вродува со резултати, посочи Илиевски.

Потпретседателот на ЗЕМАК Зоран Божинкочев истакна дека јагленовите наоѓалишта во Македонија можат да обезбедат континуирана работа на електраните во државата за следните дваесетина години

http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=85154077&lId=1&pmId=504
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 02-Dec-2011 at 03:13
Originally posted by Cloverstack

Posted: 31-Oct-2007

Мило ми е што ТЕЦ Неготино останува во државна сопственост. Ако некој сака дополнително да инвестира нека повели. Ама не можам да сватам како тоа дури сега сватија дека било подобро електраната да не се продава? Не можам а да не се сомневам во големи коруптивни игри.

"We don't know why the GOM refused to sign a deal with SENCAP, but it is likely that hidden personal or political concerns outweighed the investment's considerable potential benefits for Macedonia."

- G. MILOVANOVIC, Embassy Skopje (Macedonia), Fri, 28 Sep 2007.

http://www.cablegatesearch.net/cable.php?id=07SKOPJE797


Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 02-Dec-2011 at 20:51
сакам да објаснам малу на начин што можат да го разберат сите што е со идеата да се прави уште еден блок на јаглен или на гас покрај овој на ТЕЦ Неготино.

ако би се довел гасовод до Неготино,тогаш мора да се изгради посебен блок со инсталирање на гасна турбина(во принцип гасна турбина е исто како мотор од млазен авион со кој сите патуваме) каде гасот се пушта и согорува во гасната турбина и така ја завртува турбината и на другата страна генераторот произведува струја.факторот што овде се користи е дека издувните гасови на гасната турбина се сеуште врели и не се доволно искористени(како и кај авионите).затоа тие со посебни канали се водат на уште еден котел(во Скопје кај ТЕ-ТО за котел за пареа за загревање,а во неготино кај постоечкиот) и така со помош на издувите од гасната турбина вториот котел се загрева до околу 250-300 степени и разликата до 550 степени на колку што работи се додава или мазут или преправка за јаглен.

Битното е да се искористи `за џабе` топлината да се достигне до 250-3оо степени,натака е полесно,и затоа овие електрани се викаат комбинирани.

чисто производство само на струја од гас е многу скапо ако не се доискористи загреаниот издув како во Скопје или како што објаснив да се догради во Неготино.

затоа во ТЕЦ Неготино да би се работело економично мора да се изгради уште еден блок(300,500 или пак 800 MW)


Edited by gjoko - 02-Dec-2011 at 20:52
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3638
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 07-Feb-2012 at 12:13

Инвеститор ќе го спасува ТЕЦ Неготино?

Катерина Попоска
Инвеститор%20ќе%20го%20спасува%20ТЕЦ%20Неготино?
Наместо итна гасификација на ТЕЦ Неготино, Владата планира да бара странски инвеститор што ќе ја модернизира оваа електрана

Наместо итна гасификација на ТЕЦ Неготино, Владата планира да бара странски инвеститор што ќе ја модернизира оваа електрана за да почне да произведува евтина струја. Во очекување на клириншките 60 милиони долари за да се гасифицира Македонија, ТЕЦ Неготино наместо производител ќе остане потрошувач на електрична енергија. Директорот на ТЕЦ Неготино, Мите Јовановски, вели дека дури и електраната да се гасифицира, производството на струја и во тој случај ќе биде неисплатливо. Тој пред една година тврдеше дека лекот за ТЕЦ Неготино да проработи е итната гасификација.

ТЕЦ Неготино наместо на мазут може да работи на јаглен

ТЕЦ Неготино наместо на мазут може да се пренамени да работи на јаглен, кој се наоѓа во непосредна близина, порачуваат од Здружението на енергетичари (ЗЕМАК).

Според рударските инженери, котелската постројка во ТЕЦ Неготино овозможува на едноставен начин да се промени типот на горивото од постојните скапи горива на релативно поевтини горива.

„Јагленот кој се наоѓа во близина на ТЕЦ Неготино може да храни една цела нова термоелектрана од 210 мегавати, но може, исто така, да се искористи доколку постојната опрема во електраната се преориентира од мазут на јаглен. Сепак, треба да се работи на физибилити студија со анализа на сите параметри кои би влијаеле на конечната оценка за реализација на еден ваков зафат“, неодамна изјави Гоце Василевски од Рударскиот институт.

„Основно погонско гориво на електраната е мазутот. Производната цена на струјата од ТЕЦ Неготино во моментот би била околу 180 евра за еден мегават-час, додека, пак, увозната цена на струјата сега се движи околу 100 евра. Ако ТЕЦ Неготино произведува струја од природен гас , таа би чинела околу 150 евра за мегават, што повторно е скапо. Ако електраната се гасифицира, искористеноста ќе се зголеми за 52%, но засега немаме конкретно решение“, објаснува за „Капитал“ Јовановски.

Тој вели дека последната информација која ја има од Владата е дека размислуваат електраната да заживее преку јавно-приватно партнерство.

„Може да се преориентираме во гасно-парен циклус, но за тоа ни требаат инвестиции. Треба да се ревитализира, гасифицира и автоматизира постоечката опрема. Иако ние можеме да работиме и со оваа опрема, сепак, се работи за стара технологија“, објаснува Јовановски.

Но, не е јасно зошто Владата со години најавува дека излезот за ТЕЦ Неготино да почне ефикасно да работи е гасификацијата, а сега ја осуетува сопствената идеја дека спасот за електраната е во јавно-приватно партнерство. Никој не кажува ниту зошто државата не инвестира во модернизација на ТЕЦ Неготино, туку бара инвеститор, кој ќе има сопственост во електраната и ќе одлучува дали струјата ќе ја извезува или ќе остане во Македонија?!

Сè уште нема детали ниту која е стратегијата за ТЕЦ Неготино конечно да влезе во погон, а да биде профитабилен наместо секоја година да „исцицува“ по околу три милиони евра само за одржување.

„Паралелно со завршување на првата фаза од гасификацијата, ќе ги преземеме сите активности потребни за пронаоѓање на стратешки партнер за ТЕЦ Неготино во трансформирање на термоцентралата од застарена и скапа технологија на мазут, во нова, модерна и еколошки прифатлива централа на природен гас. Притоа сериозно ќе ја разгледаме можноста тоа да биде комбинирана електрана, која покрај електричната енергија ќе произведува и топлина за загревање на систем од оранжерии кои ќе бидат изградени во близина на електраната. При реализација на овој проект, државата ќе задржи значајно учество во сопственоста на новата гасна централа“, пишува во Манифестот за реформи и развој на ВМРО-ДПМНЕ.

TЕЦ Неготино е енергетски капацитет стар 33 години, а од 2008 година не произведува струја. Оваа електрана и оваа година ќе биде ладна резерва, бидејќи неисплатливо е струја да се произведува од мазут. Според енергетскиот биланс, ТЕЦ Неготино и оваа година нема да произведува струја, туку ќе троши.

„Ако ТЕЦ Неготино не произведува струја и оваа година, ЕЛЕМ ќе има обврска да го снабди со струја. Изминатите неколку години сопствената потрошувачка на ТЕЦ Неготино во услови кога не работи е помеѓу 2-2,5 гигават-часови струја. Оттука, треба да се земе предвид дека ТЕЦ Неготино всушност ќе биде потрошувач, а не производител на електрична енергија“, неодамна изјави Марко Бислимовски, член на Регулаторната комисија за енергетика.

Јовановски се надева дека ТЕЦ Неготино ќе почне да работи откако ќе се изгради Клечовце-Штип-Неготино-Кавадарци кој продолжува до Битола. Јовановски објаснува дека од 2008 година оваа термоелектрана само интервентно влегува во погон. Според досегашната искористеност на капацитетите, ТЕЦ Неготино изработил околу 40.000 погонски часови, што е еднакво на седум години работење.

Експертите велат дека ако оваа електрана се гасифицира, годишно ќе произведува дополнителни 4.000 гигават-часови.

http://www.kapital.com.mk/mk/dneven_vesnik.aspx/79729/investitor_kje_go_spasuva_tec_negotino_.aspx?iId=2576

Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3638
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 27-Feb-2012 at 17:57

Владин приоритет ќе биде гасификација на Штип и ТЕЦ Неготино

Приоритет при реализацијата на проектот за гасификација на Македонија да биде правецот Клечовце-Штип-ТЕЦ Неготино, одлучи економскиот совет на Владата на денешната седница.

Во Владата соопштија дека за оваа намена ќе се искористат парите од Клириншкиот долг, односно од средствата кои Русија и ги должи на Македонија.

- Намерата е со првиот крак што ќе се изгради од гасоводот да опфатиме околу 96 километри должина на делница која е стратешки значајна за да се донесе гас до централното подрачје на Македонија, да се донесе енергенс  кој е еколошки чист и на тој начин да се создадат услови за трансформација на ТЕЦ Неготино од мазут, како што сега работи на гас - изјави по седницата вицепремиерот и министер за финасии Зоран Ставрески.

Доколку има интерес од концесионери на локација која е веднаш до сегашната термоелектрана Неготино, во иднина ќе се понуди изградба на уште една електрана на гас.

- Веќе имаме конкретна понуда од руска компанија, која од страна на Владата на Руската федерација е определена за партнер на Македонија во реализацијата на овој проект, што значи дека веќе е завршена фазата  на технички разговори, каде ќе минува трасата и колку ќе чини. Сега Владата се определи за оваа траса како приоритетна, а во понатамошните фази ќе се реализираат и останатите траси од магистралниот гасовод кои ќе ја опфатат делницата што ќе помунува преку Хамзали,  Струмица, Валандово  до границата со Грција, како и делот од Скопје, Тетово, Гостивар во однос на кои средства ќе добиеме од Европската банка за обнова и развој до крајот на следната година - вели Ставрески.

http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=3589

Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 286
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 07-Oct-2014 at 22:13
Eve nesto od TEC

- 360 metra mislam deka bese visok, a koga e slikano imase rabotinik koj gi fasadirase crvenite linii

-pogled nakaj pogonite, golema povrsinja zafaka ne e se slikano


- tuka go prenasocuvaat vodata od Vardar kon pogonite za ladanje na turbinite vo kanal, poa so tunel izleguva pa vo rekata
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.