build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Исцртување-мапирање на МКД во google/maps

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
micko_v View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Jun-2009
Location: Firenze, Italia
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote micko_v Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Исцртување-мапирање на МКД во google/maps
    Posted: 03-Dec-2009 at 20:35
Веројатно знаете дека веќе извесно време територијата на Македонија е отворена за мапирање во гугл/мапмејкер. Сакав да упатам отворен повик до сите форумџии да се се вклучат поактивно во исцртување на земјава и посебно Скопје.
Многу е едноставно, треба само да се регистрирате, но пред да се почне би му препорачал на секој да ги прочита упаствата и правилата.
еве и линк до Скопје
http://www.google.com/mapmaker?hl=it&q=skopje&gw=30&ll=42.012826,21.446686&spn=0.151012,0.436707&z=12

Ако има некои нејаснотии или забелешки стојам на располагање.
Поздрав
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 03-Dec-2009 at 20:54
Поздрав за ова, стварно е корисно, мене ми е барем...


Единствена забелешка ми е што некои линии се опасно промашени во однос на сателитската снимка, т.е. ја следат паралелно (како Московска и Лондонска на сликава), што може и не е многу опасно, ама чисто естетски (гледам по другиве поголеми градови дека улиците се под конец), инаку не сум сретнал некакви грешки во смисла погрешни податоци...

Edited by Dave Gahan - 03-Dec-2009 at 20:57
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 03-Dec-2009 at 21:36
Гоогле Аертх има едно чудо несинхронизирани две соседни снимки и тоа е главен извор на вакви заебанции со криви линии! Ако има некој ГПС на мобилен телефон или слично најдобро е барем една раскрцница да и ги види координатие на мобилен и после според тој офф-сет да се работи.
Back to Top
micko_v View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Jun-2009
Location: Firenze, Italia
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote micko_v Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 04-Dec-2009 at 01:09
Во принцип непрецизноста се должи на тоа што некој ги исцртува набрзина во мала резолуција, но сепак може да се едитираат. Инаку јас сум приметел еден куп погрешни податоци...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 04-Dec-2009 at 19:29
Не може да се рече дека не бевме во тек
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=76&PID=49115#49115


Туку Мицко (или било кој што знае), како поточно оди проверката на она што ќе биде вцртано, поминува ли некакви филтри? Гледам се промакнале доста грешки...
Back to Top
micko_v View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Jun-2009
Location: Firenze, Italia
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote micko_v Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 06-Dec-2009 at 18:24
Во принцип има модератори, некокаш и јас модерирам, ама има многу грешки, токму затоа е потребна поголема вклученост на тие што ја познаваат територијата...
Back to Top
Zoc View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2009
Online Status: Offline
Posts: 101
  Quote Zoc Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 30-Dec-2009 at 23:23
Пред некој ден почнав поактивно да се занимавам и со мапирање на google но гледам дека треба уште доста да се работи за да се стигне до некое солидно ниво посебно во приградските населби на Скопје, да не зборуваме за поширокиот регион. Затоа ве повикувам на поактивно вклучување, попрецизни и пообемни податоци и придонес во однос на овој проект. Но пред се прочитајте ги упаствата и правилата за да се изгбегне и така поприличниот број на грешни информации.
Заедно сме посилни Grouphug ...Big%20smile


Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 197
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 19-Apr-2011 at 20:26
Поради мојте големи активности на google mapmaker, пред 1 недела google ми испратија сертификат и маичка како подарок.  Cheers
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 19-Apr-2011 at 20:28
Cheers
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 19-Apr-2011 at 20:45
Браво за сите тие што помогнаа google maps е од голема помош плус е најпрочуен во светски рамки. Исто така би предложил тие што се бават со ова постојано да ажурираат нови сообраќајници и слично кои посебно во Скопје се променија во последниот период.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 19-Apr-2011 at 23:06
Applause

Па дај сликни ја да ја видиме


Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 19-Apr-2011 at 23:13
Originally posted by IN_MOTIONПоради мојте големи активности на google mapmaker, пред 1 недела google ми испратија сертификат и маичка како подарок.  Cheers


И од македонски пошти те натераа сам да си платиш поштарина А во Скопје претежно мапираш, или?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 197
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 20-Apr-2011 at 18:31

@Cloverstack важи, ке ја сликам кога ке стигне Laugh, иначе пред недела дена ја испратија.

@гитардемон па процентуално земено, да во Скопје и околината имам највеке мапирано, а во другите градови имам нешто ситно (железнички станици, автобуски...)

Со мапирање започнав во 2009 та год. Незнам дали од тука некој е исто така активен на google mapmaker? Па да сподели дали и на него му испратиле нешто слично...


Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 20-Apr-2011 at 20:23
Јас сум активен, ама минимално. Повеќе мапирам заборавени/изоставени работи во Битола, што не се и така многу.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 11-May-2011 at 13:25
ЈАс сум можеби од најактивните на форумов. Сите села се направени од мене, како и Охрид, Струга, населба Лисиче, ски центрите, урбаните области, повеќето вештачки езера.
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 11-May-2011 at 13:36
Искористете го следниот линк за информации во врска со мапирањата.
https://sites.google.com/site/mapyourworldcommunity/map-your-world/discuss?place=forum/mapping-macedonia
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 11-May-2011 at 14:04
Zar nema nekoja moznost da stoi i na albanski barem vo tie mesta kade ima golem broj albanci.So toa kje se namalat zloupotrebta na mak jazik i stavenje albanski ili drugi verzi kako prv jazik...primer Skopje:

Скопје

(Skopje, Shkupi)
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 11-May-2011 at 14:18
Има да, јазиците се пишуваат на јазикот и писмото кое е официјален на државно ниво, а тоа е Македонскиот јазик и неговото Кирилично писмо.
Јазиците кои се на малцинствата и кои се официјални на локално ниво, можат да бидат вметнати и прифатени (процесот на прифаќање/дозволување се врши од модератори и администратори) само доколку се под ТИП Obscure.

Скопје - Macedonian / Official
Skopje- ENGLISH / Preferred
Uskup - Turkish / Obscure (не се прикажува јавно)
Shkupi - Albanian / Obscure (не се прикажува јавно)
Skoplje - Serbian / Obscure (не се прикажува јавно)

Сите останати посакувани јазични варијанти можат да се додаваат како Obscure, а доколку не се така ќе бидат избришани.

Edited by gorco - 11-May-2011 at 14:20
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 11-May-2011 at 14:19
Originally posted by my Macedonia

Zar nema nekoja moznost da stoi i na albanski barem vo tie mesta kade ima golem broj albanci.So toa kje se namalat zloupotrebta na mak jazik i stavenje albanski ili drugi verzi kako prv jazik...primer Skopje: <h1>Скопје</h1>(Skopje, Shkupi)


Зошто да не, добар предлог.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 11-May-2011 at 14:20
Препорачувам да се ажурираат булевари и нови сообраќајни врски, кружни текови и раскрсници кои не се вметнати.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.