build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Исцртување-мапирање на МКД во google/maps

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5678>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 341
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 31-Jan-2013 at 00:20
Originally posted by MapMan

Да кога веќе збориш за Град Скопје М.А Ченто е дел од Град Скопје од 1964 плус претходно Радишани не беше исто во рамки на Скопје па сега е исто беше грешка дека не е дел од Град Скопје а и Ченто е дел од Град Скопје а за двете населби знам бидејќи многу одамна имам живеено во двете.Уште пред многу години биле дел од Град Скопје.Но за Ѓуро Ѓаковиќ тогаш би било Duro Dakovic

И на Ченто и на Радишани и сите останати приградски населби во рамките на Град Скопjе им пишува во адресата:
Parish/District: Градската општина (Бутел, Гази Баба..)
Municipality: Скопjе
Така што Ченто и Радишани се дел од административниот ентитет со ранг на општина Скопjе но не се дел од населеното место Скопjе Се надевам ги расчистивме дилемите

1. Скопjе (град-населено место)


2. Скопjе (административен ентитет во ранг на општина)
ಠ_ಠ
Back to Top
MapMan View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Jan-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote MapMan Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 31-Jan-2013 at 00:27
Отвори го ГУП на Скопје т.е Град Скопје и ќе видиш на гугл може и да пишува дека пр. Струга е дел од Скопје
Back to Top
MapMan View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Jan-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote MapMan Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 31-Jan-2013 at 00:29
И во тој случај М.А Ченто и Радишани би биле најскапите и најбогатите села според ова што ми го покажа во смисла на урбанизираност урбани заедници податоци во катастар и комуналии и слично А тоа што го велиш ти има врска со околните села што граничат со тие две населби. А во гуп на Скопје јасно се исцртани границите.

Edited by MapMan - 31-Jan-2013 at 00:35
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 341
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 22-Mar-2013 at 13:27
Конечно ги тргнаа Скопските општини од Google Maps
ಠ_ಠ
Back to Top
bobosk View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 26-Sep-2013
Location: sk
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote bobosk Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 26-Sep-2013 at 01:34
Здраво,

Ве молам, доколку некој има да ми даде или па знае да ме упати каде да најдам, катастарски план од општина „Гази баба“ ( и печатен и електронски ќе ми заврши работа). Потребен ми е за да можам во некои од селата во општината да најдам ниви, за да ја проверам земјата и да видам дали има вода, Сето ова пак ми е потребно дека сакам да земам државна земја па да знам за што аплицарм во МЗШВ кога ќе пуштат оглас за издавање на државно земјодесло земјиште.

На „ВЕБ ГИС“ општина “Гази баба“ не е исцртана за да можам таму да си проверам.

Поздрав и Балгодарам
БоБо
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 341
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 26-Sep-2013 at 12:23
Бобо, пробај тука:


http://gup.skopje.gov.mk/SkopjeGUP/

http://gis.skopje.gov.mk/skopjegis/

Поздрав

Edited by Macedonicus - 26-Sep-2013 at 12:25
ಠ_ಠ
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2375
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 07-Dec-2013 at 20:40
Зошто на Google Маp латинската транскрипција за Кавадарци и Богданци е Kavadartsi и Bogdantsi, a за Миравци, Марвинци, Миладиновци, Табановцe е Miravci, Marvinci, Miladinovci, Tabanovce?

Бидете доследни!

Edited by phenomenon - 08-Dec-2013 at 10:57
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 341
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 07-Dec-2013 at 22:35
Одиме постапно со промена, прво градовите, па општинските центри па останатите населени места. Периодов паузираме затоа што системот е спор и го надоградуваат.
ಠ_ಠ
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 28-Apr-2015 at 19:21
Порака до CHE91:

ти си овој мангупот што тера инает на google.maps деновиве ?
Одговори јавно, зашто најмал проблем ми е да ти го дознаам идентитетот и да те најдам.
Back to Top
CHE91 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 05-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote CHE91 Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 28-Apr-2015 at 19:26
Порака до претседателот на РМ: Те молам појди во Москва, да ја има парадата во живо.

Интернетот е како снег, има стапалки
Да јас сум.

Не е инает. Образложив во темата за ГЕ. Изгледа треба овде. Поприкладна е. ГЕ само користи податоци од други сервиси.

Деновиве, подолго време додуша.

Повели, ова место е подобро за разбирање отколку коментари на ревизии.
Што те мачи? Што е проблемот со моите ревизии?


Edited by CHE91 - 28-Apr-2015 at 19:27
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 341
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 28-Apr-2015 at 19:46
Јас ќе ти одговорам што е проблемот.
Имаме установен систем што по долги разговори со колегите картографи сме го установиле а ти пробуваш во 1 ден да го срушиш системот без било какви консултации со нас. Башка ги бришеш странските називи на градовите што се смета за Spam.
Целта ни е да добиеме повеќе македонски соработници но треба да се следат нормативи за униформна работа а не секој да картира како ќе му текне. Системот на транслитерација е тој, колку и да не ти се допаѓа. Доколку се реши да се смени тоа ќе биде на интерен „пленум“ меѓу картографите со повисока титула од твојата (RER/Power Mapper) кои со години ја цртаат Македонија и се соочуваат со секакви срања. Доколку сакаш да помогнеш помогни, но не одмагај

Како што пишав, Википедија не е релевантен извор за да ние менуваме топоними. Исто и на Википедија повисоките инстанци договориле една транслитерација, ние на GMM имаме договорено друга.

Edited by Macedonicus - 28-Apr-2015 at 19:48
ಠ_ಠ
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 28-Apr-2015 at 19:54
Ок ... вака. Без сарказам и цинизам за почеток.

Јас сум еден дел од дечките (кои воедно држат некаква контрола), и ја одржуваат гугл мапата за Македонија.

Да и тука треба да одговориш. Како за почеток да ти се претставам. Јас сум тој што ги има измапирано сите села низ Р. М., со вклучени сите точни генералии од англиско, македонско (латинично македонско) име, поштенски број, точна бројка на население (попис 2002). Од називи, топоними, и се останато. Исто така измапиран цел Охрид, цел Ресен, цело Драчево со улици од мене (и више незнам што точно се е од мене), имам и патишта и автопати, ама од 2009 навака не можам да знам напамет. Па оттаму и право да ти се обратам.

Macedonicus - е дечкото кој што ги прави тие работи кои тебе не ти се допаѓаат, но реално е во право за повеќето од работите. Ти си на пр. во право за Скопје. но земи го во предвид странецот, кој на таа глупа романизација од време на ЈУ, ќе го прочита Kicevo / Кикево, наместо Kichevo/Кичево. За Скопје на пр. колку и да глупаво изгледа Skopye, енглезот знае кој е главен град и како се изговара, но на пр. Јабланица, Jablanica по старо, ќе си ја прочита: Џабланика. Така да мое моја логика реално добро си е Yablanitsa. За да го прочита и изговори точното.Крај краева, тоа што го гледаш на гоогле мапс е резултат на долгогодишен труд вложен во одржување и средување на истата од мене, мацедоникус и уште 3-4 дечки (кои беа со нас на самиот почеток кога мапата беше сива). и кога имаше моменти да ме прашуваат администратор на гооогле од Чешка, зашто го правам Катланово - Велес еднонасочен, мислејки дека тоа е локален двонасочен пат, итн...

За секое прашање, можеш слободно да не контактираш, и ако сакаш да придонесуваш, можеме и да те подучиме како тоа да го правиш, но координирано, како што сме работеле ние добри 6 годнини наназад. И секако со согланост на сите. Ние така функционираме од самиот почеток.

За секое дополнително прашање ти стојам на располагање...

Edited by gorco - 21-Jul-2017 at 01:06
Back to Top
CHE91 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 05-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote CHE91 Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 28-Apr-2015 at 19:54
Originally posted by Macedonicus

Јас ќе ти одговорам што е проблемот.
Имаме установен систем што по долги разговори со колегите картографи сме го установиле а ти пробуваш во 1 ден да го срушиш системот без било какви консултации со нас. Башка ги бришеш странските називи на градовите што се смета за Spam.
Целта ни е да добиеме повеќе македонски соработници но треба да се следат нормативи за униформна работа а не секој да картира како ќе му текне. Системот на транслитерација е тој, колку и да не ти се допаѓа. Доколку се реши да се смени тоа ќе биде на интерен „пленум“ меѓу картографите со повисока титула од твојата (RER/Power Mapper) кои со години ја цртаат Македонија и се соочуваат со секакви срања. Доколку сакаш да помогнеш помогни, но не одмагај

Како што пишав, Википедија не е релевантен извор за да ние менуваме топоними. Исто и на Википедија повисоките инстанци договориле една транслитерација, ние на GMM имаме договорено друга.

Во ред. Се извинувам за тоа. Но оваа верзија на романизација би се користела како привремена додека заспаните институции направат нова, или официјализираат некоја.
Многу работи на некои места не ми се допаѓаат па ги следам.
На ВМ каде што исцртувам нема многу работа, па затоа се префрлам тука. Барем овие мапи некој ги користи.
Така да, се согласувам. Бидејќи не налетав досега на некое место каде што ова би се дискутирало.

Е сега, имам прашање. Бидејќи се разбравме со ова.
Маалата, истурените маала на селата во североисточна Македонија, да се обележуваат како locality или како sublocality. Бидејќи во информациите за овие категории пишува дека locality е дел од населено место, а sublocality слично. Јас започнав со обележување на тие маала со locality. Да продолжувам со тој таг/категорија или?
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 28-Apr-2015 at 19:59
Originally posted by phenomenon

Зошто на Google Маp латинската транскрипција за Кавадарци и Богданци е Kavadartsi и Bogdantsi, a за Миравци, Марвинци, Миладиновци, Табановцe е Miravci, Marvinci, Miladinovci, Tabanovce?

Бидете доследни!


не стигнал мацедоникус да ги досреди. дечки дајте малку релакс, не е ова лесно како што изгледа.

ја ги имам сите села мапирано 1 година ... знаете ли кое замарање е да ги бараш сите на празна мапа ???
Back to Top
CHE91 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 05-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote CHE91 Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 28-Apr-2015 at 20:00
Originally posted by gorco

Ок ... вака. Без сарказам и цинизам за почеток.

Јас сум еден дел од дечките (кои воедно држат некаква контрола), и ја одржуваат гугл мапата за Македонија.

Да и тука треба да одговориш. Како за почеток да ти се претставам. Јас сум тој што ги има измапирано сите села низ Р. М., со вклучени сите точни генералии од англиско, македонско (латинично македонско) име, поштенски број, точна бројка на население (попис 2002). Од називи, топоними, и се останато. Исто така измапиран цел Охрид, цел Ресен, цело Драчево со улици од мене (и више незнам што точно се е од мене), имам и патишта и автопати, ама од 2009 навака не можам да знам напамет. Па оттаму и право да ти се обратам.

Macedonicus - е дечкото кој што ги прави тие работи кои тебе не ти се допаѓаат, но реално е во право за повеќето од работите. Ти си на пр. во право за Скопје. но земи го во предвид странецот, кој на таа глупа романизација од време на ЈУ, ќе го прочита Kicevo / Кикево, наместо Kichevo/Кичево. За Скопје на пр. колку и да глупаво изгледа Skopye, енглезот знае кој е главен град и како се изговара, но на пр. Јабланица, Jablanica по старо, ќе си ја прочита: Џабланика. Така да мое моја логика реално добро си е Yablanitsa. За да го прочита и изговори точното.

Врз основа на мојот труд, те замолувам јавно со убаво, бидејки мислиш дека праиш нешто корисно но, не правиш, бидејки ни го трошиш времето за одобрувања/неодобрувања да те следиме што правиш.

Во врска со Јордан Мијалков, што се вика Бубо Каров (има симболика затоа што синчето му ја згасна К-15 како и ред други приватни бизниси) ... така да ќе продолжам се комплет да направам, со цел на момците од власта да им дојде памет дека се што испонаправија е Дизниленд. Така сега МВР ќе биде МВРО на ВМРО... плоштадот ВМРО е плоштад на СРАМОТ и ред други работи такви ќе ги направам. Ако уште продолжат со барокниот трговски центар и продолжат да сечат дрва низ центар на скопје... и Скопје ќе стане на гоогле мапс - ДИЗНИЛЕНД со цел да го привлечеме и светското внимание кон нашиов домашен проблем. Секако дека по промената на власта, се ќе вратиме во нормала (нели, не доликува) - ама па не доликува и плоштадот Македонија у Скопје, како и Триумфална Капија (се прашивам на кој триумф???) па ете ги - цел свет ни се смее, кај и да отидам во странство.

Крај краева, тоа што го гледаш на гоогле мапс е резултат на долгогодишен труд вложен во одржување и средување на истата од мене, мацедоникус и уште 3-4 дечки (кои беа со нас на самиот почеток кога мапата беше сива). и кога имаше моменти да ме прашуваат администратор на гооогле од Чешка, зашто го правам Катланово - Велес еднонасочен, мислејки дека тоа е локален двонасочен пат, итн...

За секое прашање, можеш слободно да не контактираш, и ако сакаш да придонесуваш, можеме и да те подучиме како тоа да го правиш, но координирано, како што сме работеле ние добри 6 годнини наназад. И секако со согланост на сите. Ние така функционираме од самиот почеток.

За секое дополнително прашање ти стојам на располагање...

Се согласувам со тоа, како што објаснав со цитатот.
Сепак иако сум против тоа да се ставаат произволни имиња на улицата. Сепак некој користи навигација. Значи некако би било глупо некој да бара нешто и да налета на Лупчо Каров реално.

Да заборавиме на срањава досега, и да започнеме наново?
Воедно се извинувам за глупостиве.
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 28-Apr-2015 at 20:01
Originally posted by CHE91

Originally posted by Macedonicus

Јас ќе ти одговорам што е проблемот.
Имаме установен систем што по долги разговори со колегите картографи сме го установиле а ти пробуваш во 1 ден да го срушиш системот без било какви консултации со нас. Башка ги бришеш странските називи на градовите што се смета за Spam.
Целта ни е да добиеме повеќе македонски соработници но треба да се следат нормативи за униформна работа а не секој да картира како ќе му текне. Системот на транслитерација е тој, колку и да не ти се допаѓа. Доколку се реши да се смени тоа ќе биде на интерен „пленум“ меѓу картографите со повисока титула од твојата (RER/Power Mapper) кои со години ја цртаат Македонија и се соочуваат со секакви срања. Доколку сакаш да помогнеш помогни, но не одмагај

Како што пишав, Википедија не е релевантен извор за да ние менуваме топоними. Исто и на Википедија повисоките инстанци договориле една транслитерација, ние на GMM имаме договорено друга.

Во ред. Се извинувам за тоа. Но оваа верзија на романизација би се користела како привремена додека заспаните институции направат нова, или официјализираат некоја.
Многу работи на некои места не ми се допаѓаат па ги следам.
На ВМ каде што исцртувам нема многу работа, па затоа се префрлам тука. Барем овие мапи некој ги користи.
Така да, се согласувам. Бидејќи не налетав досега на некое место каде што ова би се дискутирало.

Е сега, имам прашање. Бидејќи се разбравме со ова.
Маалата, истурените маала на селата во североисточна Македонија, да се обележуваат како locality или како sublocality. Бидејќи во информациите за овие категории пишува дека locality е дел од населено место, а sublocality слично. Јас започнав со обележување на тие маала со locality. Да продолжувам со тој таг/категорија или?


За ова ќе ти одговори Macedonicus, негова надлежност е тоа.

мило ми е што се разбираме.
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 341
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 28-Apr-2015 at 20:01
Originally posted by CHE91

Originally posted by Macedonicus

Јас ќе ти одговорам што е проблемот.
Имаме установен систем што по долги разговори со колегите картографи сме го установиле а ти пробуваш во 1 ден да го срушиш системот без било какви консултации со нас. Башка ги бришеш странските називи на градовите што се смета за Spam.
Целта ни е да добиеме повеќе македонски соработници но треба да се следат нормативи за униформна работа а не секој да картира како ќе му текне. Системот на транслитерација е тој, колку и да не ти се допаѓа. Доколку се реши да се смени тоа ќе биде на интерен „пленум“ меѓу картографите со повисока титула од твојата (RER/Power Mapper) кои со години ја цртаат Македонија и се соочуваат со секакви срања. Доколку сакаш да помогнеш помогни, но не одмагај

Како што пишав, Википедија не е релевантен извор за да ние менуваме топоними. Исто и на Википедија повисоките инстанци договориле една транслитерација, ние на GMM имаме договорено друга.

Во ред. Се извинувам за тоа. Но оваа верзија на романизација би се користела како привремена додека заспаните институции направат нова, или официјализираат некоја.
Многу работи на некои места не ми се допаѓаат па ги следам.
На ВМ каде што исцртувам нема многу работа, па затоа се префрлам тука. Барем овие мапи некој ги користи.
Така да, се согласувам. Бидејќи не налетав досега на некое место каде што ова би се дискутирало.

Е сега, имам прашање. Бидејќи се разбравме со ова.
Маалата, истурените маала на селата во североисточна Македонија, да се обележуваат како locality или како sublocality. Бидејќи во информациите за овие категории пишува дека locality е дел од населено место, а sublocality слично. Јас започнав со обележување на тие маала со locality. Да продолжувам со тој таг/категорија или?

Вака. Locality во принцип е хиерархиски пониско од City а повисоко од Sublocality. Во Р.М населените места се делат на градски и селски т.е град и село. Во други земји имаме и повеќе поделби пр. гратче, маало (збориме за официјални, иако и кај нас имаме маала тие не се официјализирани како во некои земји). Locality кај нас го употребуваме за Скопските населби додека Sublocality ќе му дојде она за кое прашуваш ти, помала населба во склоп на градот. Скопје е уникатен по тоа што има 10 населби кои се со официјален статут - општина, но бидејќи не е соодветно да се обележат како municipality за да не се меша со Град Скопје, решивме да ги категоризираме со locality.
Значи терај со sublocality за сите населби кои се во склоп на градот.
ಠ_ಠ
Back to Top
CHE91 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 05-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote CHE91 Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 28-Apr-2015 at 20:07
Originally posted by Macedonicus

Вака. Locality во принцип е хиерархиски пониско од City а повисоко од Sublocality. Во Р.М населените места се делат на градски и селски т.е град и село. Во други земји имаме и повеќе поделби пр. гратче, маало (збориме за официјални, иако и кај нас имаме маала тие не се официјализирани како во некои земји). Locality кај нас го употребуваме за Скопските населби додека Sublocality ќе му дојде она за кое прашуваш ти, помала населба во склоп на градот. Скопје е уникатен по тоа што има 10 населби кои се со официјален статут - општина, но бидејќи не е соодветно да се обележат како municipality за да не се меша со Град Скопје, решивме да ги категоризираме со locality.
Значи терај со sublocality за сите населби кои се во склоп на градот.

Епа тгаш сум ги утнал категорииве за неколку маала. Попшо ги означив како locality. Не правам муабет за градскиве маала, туку за селскиве. Тие се обично расфрлани по планината и може да се одделени со километри.
Овие ми се обележани минатата недела на ВМ (http://wikimapia.org/#lang=mk&lat=42.205729&lon=21.758680&z=15&m=b)
Плус и дали е соодветно именувањето:
"Аламинци (Четирце)", каде селото е во заграда.
Бугарските колеги со кои соработувам користат поинаква верзија: "Четирце-Аламинци", која мене искрено ми делува како да е именуван пат а не маало.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4692
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 28-Apr-2015 at 20:37
Ај вака сега... Јане Сандански дали можам како населба да ја внесам... и ако може, како ќе биде на англиски... Yane Sandansky?

И кое е official, primary и сл?
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1542
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 28-Apr-2015 at 20:53
Дали може да се исцртаат автобуските линии во Скопје? Гледам има layer за тоа, но нас нè нема.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5678>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.