build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Исцртување-мапирање на МКД во google/maps

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 341
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 28-Apr-2015 at 22:38
Originally posted by FoSsiL

Ај вака сега... Јане Сандански дали можам како населба да ја внесам... и ако може, како ќе биде на англиски... Yane Sandansky?

И кое е official, primary и сл?

Јане Сандански на англиски ќе си биде Jane Sandanski додека Yane Sandansky може како алтернативно име на English, без ознака Primary, Obscure или нешто др. Правилната категорија за населби би била sub-locality.
ಠ_ಠ
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 29-Apr-2015 at 01:53
секоја чест за обидот да може странците нашите имиња да ги прочитаат правилно (и мене одамна ми смета ваквата стандардизација), НО...

ме мрзи да ја пролистам темава наназад, ама не ми е јасно според каква стандардизација се водите вие? ...сметам дека не може да се воведе таква
конкретно, во романските јазици, еден глас има буквално барем десет различни начини како да се напише, и варира во зависност од составот на букви во зборот, потеклото на зборот

на пример, „Сандански“, англичанец може да го прочита исто како нас, а Kavadartsi и Tabanovtse звучат како предизвик за изговарање
на крај краева, имињава се нешто што сите го знаат на памет
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2375
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 29-Apr-2015 at 15:28
Еве кои села во кумановски треба да се исправат:

1. Да се обележи селото Злокуќане
2. Селото Kosmatac да се преправи во Коsmatats
3. Да се облежат новите села Воиновиќ и Костурник
4. Селото Magelnce да се преправи во М'glence
5. Селото Dlabochica да се преправи во Dlabochitsa
6. Да се обележи селото Цветишница
7. Да се преправи селото Довезанце во Довезенце
8. Да се преправи селото Ругинце во Руѓинце
9. Да се преправи селото Аljince во Аljintse
10. Да се преправи селото Shupli Kamen во Shuplji Kamen
11. Да се преправи селото Pelince во Pelintse.
12. Да се преправат селата Каrlovce, Koince и Stepance во Karlovtse, Kointse и Stepantse
13. Да се преправи населбата Zeleznicka Stanica во Zheleznichka Stanitsa
14. Да се преправи населбата Goce Delchev во Gotse Delchev
15. Да се обележи населбата Перо Чичо
16. Да се преправи селото Vince во Vintse.
17. Да се преправи селото Runica во Runitsa.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 341
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 29-Apr-2015 at 15:36

Веднаш
ಠ_ಠ
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.