build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Исцртување-мапирање на МКД во google/maps

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 789
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1768
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 27-May-2020 at 20:07
Според виенска конвенција за меѓународна комуникација и движење на возила во странство таблицит мора да имаат додатни латинични симболи, како на пример арабски или руски таблици, или да се користи прсек од двете азбуки како Грција и Бугарија, едноствано латиница мора да ја има во чиста форма.

Исто така според истата конвенција може да се користат дијакритицино ако користиш Ć или Č самостојно или во комбинација, неможеш да користиш C, ако искористиш Ž неможе Z зашто веќе ти е искористено, заради дедупликација на чистата форма на буквите затоа најлесно е да се избегнуваат дијакритици. Што се однесува на ознаки за градови, ако имаш град ŠT за Штип тоа веќе ја резервира основана комбинација ST и затоа кај Струга е SU, кај нас барем ова е припазено. Србија направи еден циркус од регистерските таблици, ги испомеша сите нормални светски правила, нема пазено на дедупликација, тотален хаос.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 27-May-2020 at 20:22
Originally posted by user8642

Според виенска конвенција за меѓународна комуникација и движење на возила во странство таблицит мора да имаат додатни латинични симболи, како на пример арабски или руски таблици, или да се користи прсек од двете азбуки како Грција и Бугарија, едноствано латиница мора да ја има во чиста форма.

Исто така според истата конвенција може да се користат дијакритицино ако користиш Ć или Č самостојно или во комбинација, неможеш да користиш C, ако искористиш Ž неможе Z зашто веќе ти е искористено, заради дедупликација на чистата форма на буквите затоа најлесно е да се избегнуваат дијакритици. Што се однесува на ознаки за градови, ако имаш град ŠT за Штип тоа веќе ја резервира основана комбинација ST и затоа кај Струга е SU, кај нас барем ова е припазено. Србија направи еден циркус од регистерските таблици, ги испомеша сите нормални светски правила, нема пазено на дедупликација, тотален хаос.


Или како Иранците и Сиријците, ќе си имаш два пара таблички. Едни со нивните нумерали и писмо, други за надвор од државата. Луди се!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 312
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 27-May-2020 at 22:06
Originally posted by ehrlich

Ние на Википедија, на сестринскиот проект Ризница (каде се прикачуваат сите фотографии од Википедија) и каде официјален и единствен јазик е англискиот за сите категории кои се користат, го користиме стандардот ИСО 9 (од 1968 г.), што е најблиску до училишната верзија на македонската латиница. (види тука)

Инаку, моето мислење е дека никој никому не треба да му олеснува за тоа дали ќе имало цртички или ќе немало. Во природа, многу јазици кои користат латиница имаат цртички, умлаути, дијакритични знаци и што уште не, па не гледам дека сите тоа го упростуваат за кога ќе дојде Петко од Македонија да може да прочита. Очигледно е дека секој јазик има и посебен начин на изговор, па џабе некој ќе прочита некако кога ќе го изговори на сосем различен начин.

Јасно, таа латиница ја учевме повеќето од нас, затоа сега е бесмислено да почнеме c да ја транслитерираме со ts или пак за Јане Сандански да користиме глупост од стилот на Yane Sandansky. Освен тоа, Штип е лош пример не само за патните табли, туку и за регистрациските таблички, јас како што гледам кај нив нема Š, ниту пак Ш во квадратчето, туку на двете места стои С, така да логично е да помисли некој од страна дека тоа е кратенка за Струга или Струмица.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 789

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.