build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Рем Центар - Тетово

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9018
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Рем Центар - Тетово
    Posted: 06-Nov-2009 at 00:16
Драган можеш ли да ја сликаш локацијава?

Хотел со пет ѕвездички во Тетово

ТЕТОВО - Хотел од висока категорија со пет ѕвездички ќе добие Тетово во централното градско подрачје, кај ресторанот „Електра“. Објектот ќе располага со сто соби и за секоја е предвидено по едно паркинг-место. Составен дел на комплексот ќе бидат и стотина станбени единици како посебни станбени крила, а два ката се предвидени за трговски центар. Подготвителните работи за изградба се почнати. Во подземјето ќе има простор за гаражи, магацини, но и ресторан. „Ова е заеднички зафат со ’Електрометал’ од Тетово вреден околу 12 милиони евра. Нашиот град заслужува да има ваков комплекс. Под заеднички покрив се повеќе функционални целини“, објаснува Шефки Идризи, еден од сопствениците на компанијата „Ренова“ од тетовско Џепчиште. 

Според него, сите работи треба да завршат до крајот на 2011 година. За просторот каде што ќе се изгради комплексот нема никакви проблеми, бидејќи е сопственост на содружникот „Електрометал“http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=9DD0C2270CD5B544981843A11AE38AA9


Edited by pbanks - 06-Nov-2009 at 00:17
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1161
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 06-Nov-2009 at 00:52
 42° 0'27.65"N  20°58'42.75"E(плус минус погоре подоле не можем да лоцирам) на овие локации се наоѓа ресторанот Електра а хотелот незнам каде ќе го градат 
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1161
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 06-Nov-2009 at 00:53
 42° 0'27.84"N  20°58'48.23"E еве ги поточните кординати од ресторанот 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9018
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 06-Nov-2009 at 01:05


Фала на координатите. Види што се случува таму кај Електра, според описот на проектов, ако навистина има нешто на терен сигурно нема да го утнеш

Инаку малку збуткано, немаше тука некое пазарче одма до Веро?


Edited by pbanks - 06-Nov-2009 at 01:06
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1161
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 06-Nov-2009 at 01:10
Не верувам дека во близина на Електра ќе се гради хотел,зашто тука има стамбени блокови што значи нема место, ова е сигурно новинарска грешка да не се гради случајно преку Веро т.е да го преуредуваат напуштениот дел на монополот? не сум слушнал ништо за овој проект 
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3810
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 05-Dec-2009 at 23:01
 
dodeka vo centarot na skopje se gradaat horor gradbi, eve sto ke se gradi vo cenatrot na  tetovo
Тетово втор потрошувачки центар во земјата
 
Тетово, 27. октомври (ИНПРЕС)

Во блиска иднина Тетово ќе има го еден од најсовремените трговски комплекси во Република Македонија.Тоа е втор после оној што ќе го градат Унгарците.

Станува збор за РЕМ центарот, кој ќе се протега во централното градско подрачје, на потегот меѓу зелениот пазар и Веро, на просторот сопственост на фирмата Електрометал, позната по ресторанот Електра, јави КИС телевизија.

Дел од градежните работи веќе се започнати, а во инвестицијата се Електрометал и компанијата Ренова од Џепчиште. За новиот современ трговски комплекс кој ќе го носи името РЕМ центар ќе бидат инвестирани околу 10 милиони евра.

Изведувачи се повеќе реномирани фирми од Тетово и околината кои ги прифатија обврските вградени во проектот за примена на врвна технологија во градежништвото со запазување на светски критериуми и стандарди.

Нето корисната површина ќе изнесува 25 илјади квадратни метри. Во состав на трговскиот комлекс доминантен ќе биде трговскиот центар со сопствено паркиралиште. Во негова непосредна близина ќе има и хотел, како и станбена повеќекатница кои исто така ќе имаат сопствени издвоени паркинг плацеви, соопшти Војче Стојкоски, директор на Електрометал.

РЕМ центарот во Тетово ќе се гради на три нивоа под земја и 8 нивоа над земја. Со реализацијата на овој најнов инвестиционен зафат елосно и трајно ќе биде реализиан деталниот урбанистички план во овој централен дел на Тетово.

Со активирањето на објектите во состав на трговскиот комплекс ќе бидат создаени можности за голем број нови вработувања , особено на кадри од областа на бизнис економијата, трговијата и угостителството.(Крај)Edited by pbanks - 06-Dec-2009 at 00:03
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9018
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 06-Dec-2009 at 13:12
Рендеров не кажува многу, останувам скептик во однос на локацијата освен ако не го фаќа просторот се до булеварот. Објектов е прилично масивен за да биде збуткан.

За естетиката ќе говориме понатаму кога ќе имаме повеќе материјали, но како инвестиција, браво за Тетово.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1161
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 06-Dec-2009 at 14:29
ама нели тоа е хотелот што ќе се гради а погоре пишува дека трговски центар ќе се гради  не разбирам QuestionSmile


Edited by pbanks - 06-Dec-2009 at 14:38
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9018
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 06-Dec-2009 at 14:38
Веројатно е повеќенаменски комплекс...
Back to Top
ivopfc View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivopfc Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 07-Feb-2010 at 04:31
Се работи за повеќенаменски комплекс, т.е. хотел, трговски центар, голем ресторан и станбен комплекс.
1.

2.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 20-Apr-2010 at 04:05
Рендер:


Од градилиште:

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9018
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 20-Apr-2010 at 17:06
Неможам некако да ги визуелизирам сите наведени содржини а она што го има на реднерот на основава која ја гледаме.

Исто така незнам какви им се плановите за околните објекти но локацијава е прилично збуткана (може да се види на Google Earth). Баш ме интересира какво им е сообраќајното решение.


Во Тетово се гради „Рем Центар“
На потегот меѓу зелениот пазар и Веро во Тетово неодамна стартуваше изградбата на повеќенаменски комплекс со корисна површина од 25.000 метри квадратни. Комплексот со име „Рем Центар“ ќе има приземје, девет спрата, како и три подземни нивоа. Тој ќе содржи хотел со пет ѕвездички и сто соби, трговски центар и станбен дел со стотина станбени единици. Во подземниот дел се предвидени гаражи и магацини. Рем Центарот е заеднички потфат на Електрометал од Тетово (кој е и сопственик на земјиштето) и Ренова од Џепчиште. Инвестицијата е вредна 12 милиони евра, а се најавува дека објектот треба да биде готов до крајот на 2011 година. Главен изведувач е тетовската НБ Компани, додека проектирањето и надзорот се доверени на Идеа Гроуп, исто така од Тетово.


http://www.build.com.mk/?p=2912
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 20-Apr-2010 at 17:14
Originally posted by pbanks

Неможам некако да ги визуелизирам сите наведени содржини а она што го има на реднерот на основава која ја гледаме.
Ваљда:
-трговскиот центар е долу
-хотел е сивата зграда над него
-станбени згради се белите позади


Edited by Cloverstack - 20-Apr-2010 at 17:17
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1161
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 08-May-2010 at 16:49
Еве нешто од денеска прилично брзо работаат
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1161
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 15-Jul-2010 at 22:14
Еве до каде е работава
1.
2.
3.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1161
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 11-Sep-2010 at 23:21
Еве до каде е
1.
2.
3.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1161
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 07-Oct-2010 at 17:03
Ја растурив нишкава со слики CrazyCrazy, моменталната слика на градилиштето
1.
2.
3.
4.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9018
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 07-Oct-2010 at 18:05


Солидна подземна квадратура. Фала за фотките Cheers
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1161
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 02-Dec-2010 at 21:58
Напредок во изградбата, сликиве се од денес( Четврток)
1.
2.
3.
4.
5.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9018
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 03-Dec-2010 at 00:06
Ми делува дека стагнира или...?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.