build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на Собранието

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1920212223 32>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
chelsea View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote chelsea Quote  Post ReplyReply #401 Posted: 29-Jan-2013 at 15:54
Mene kako laik ili prosecen gradjanin mi izgleda soliden objektov.
Back to Top
RokkoMKD View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Jan-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote RokkoMKD Quote  Post ReplyReply #402 Posted: 29-Jan-2013 at 18:08
Може да се каже дека Собранието ќе остане како еден од административните објекти кои ќе го задржат автентичниот лик, по тоа што прочитав, но ќе му се зголеми капацитетот, и најважно од се, ќе се зголеми репрезентативноста на внатрешноста, инаку како што кажав во претходните постови, да не се срамиме како држава кај ги примаме странските делгации, ..... сакло тоа да му се допадне на некој или не Yes.
 
Хипотетички, доколку јас одлучувам за градењето на Скопје, ќе ви го направам со повеќе Барок (ама оној деталистички), со модерни и обележани улици и патеки, но најважно од се е да биде екстремно чисто. Значи, "Бароков" не ми оди некако со кеси и хартија расфрлана и копано не доправено Laugh, а да и најважното, ќе поставам ултра модерни display-и, за рекламирање, информирање и пропаганда ..... (нешто како во филмот, Babylon A.D.) Bow
Back to Top
Hector View Drop Down
Newbie
Newbie

БАНИРАН

Joined: 15-Feb-2013
Online Status: Offline
Posts: 20
  Quote Hector Quote  Post ReplyReply #403 Posted: 15-Feb-2013 at 20:31
Верувам дека финалниот производ со завршување на проектот и доградбата на Собранието, ќе се завршии и таа целина и ќе се уреди околниот простор, зашто сега делува калиф и запуштен...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 9117
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #404 Posted: 15-Feb-2013 at 20:36
Неколку пати поминувам покрај овој објект деновиве и веројатно спаѓа во еден од најуспешните интервенции до сега.

Кога јас би се прашувал во секунда би ги збришал двете мали куполи кои се вишок.

Но главната визура на собранието (од страна на жена парк) е скоро непроменета.

Новото доградено ниво е вовлечено, а големата купола скоро и да не се гледа.

Интервенцијата на фасадата не само што е пристојна, туку би рекол дека е сосема коректно направена.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #405 Posted: 15-Feb-2013 at 20:43
Јас последнава недела поминав пред Собранието барем 10 пати со автобус, а исто толку пати и пеш , мене лично малите куполи ми претставуваат пречка бидејќи со нив се уништува убавината на фасадата на објектот, иако куполите воопшто не се лоши како изгледаат мислам дека не припаѓаат на ова место каде што се ставени.
За големата можев само да забележам одоздола дека се познава некоја антена на самата купола и знамето друго од неа не видов.

пбанкс морам да те подржам ,фасадата многу ми се допаѓа и мислам дека изгледа многу подобро од старата и некако го обликува објектот.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12400
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #406 Posted: 16-Feb-2013 at 00:10

Еве момци, баш денеска сликав ваму:

1


2


3


4


5


6


7Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #407 Posted: 16-Feb-2013 at 00:13
Одлични слики ,браво ,може да ми кажеш каков апарат користеше?

ПС: дали некој знае зашто се прави таа бетонска плотна од левата страна на предниот дел на последните слики што ја има?


Edited by daci92 - 16-Feb-2013 at 00:16
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12400
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #408 Posted: 16-Feb-2013 at 00:17
Canon sx20is
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #409 Posted: 16-Feb-2013 at 00:19
А море светнало Собранието. Инаку апсолутно двеве маргинални куполи треба да ги нема, тотално без осет за пропорција се ставени и смешно изгледаат на овој голем и доминантен објект. Вклучително и бојата на фасадата е тешка, со цел доминантност и некако несериозно ми изгледаат, малку во шега стил ала Гауди. 
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 5272
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #410 Posted: 16-Feb-2013 at 00:53
Се прашувам дали има потреба од големиот јарбол, многу ми боди очи тоа што не е симетрично поставен. (OCD) Споменикот треба да го има централното место, а знамиња има доволно (се прашувам дали беа потребни и на малите куполи?).

Како и да е, знае некој дали уште се изведува онаа церемонијата на промена на знамето? Кога почна најавуваа дека ќе се изведува еднаш на 2 недели ако не се лажам.
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #411 Posted: 16-Feb-2013 at 01:17
Originally posted by гитардемон

Се прашувам дали има потреба од големиот јарбол, многу ми боди очи тоа што не е симетрично поставен. (OCD) Споменикот треба да го има централното место, а знамиња има доволно (се прашувам дали беа потребни и на малите куполи?).


По мое, подобро ќе изгледа ако се стави уште еден јарбол лево од централниот споменик со знаме на Крушевската Република. инако добро реновирано ми изгледа.

Edited by shyes - 16-Feb-2013 at 01:22
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #412 Posted: 16-Feb-2013 at 13:57
Споменикот на Никола Карев е дефинитивно преголем.Што им требаше толкав да го направат не знам.
Иначе Собранието е супер излезено(делот што е досега завршен).Добро освежување.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7632
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #413 Posted: 16-Feb-2013 at 15:22
Originally posted by Andrej_LJ

А море светнало Собранието. Инаку апсолутно двеве маргинални куполи треба да ги нема, тотално без осет за пропорција се ставени и смешно изгледаат на овој голем и доминантен објект. Вклучително и бојата на фасадата е тешка, со цел доминантност и некако несериозно ми изгледаат, малку во шега стил ала Гауди. 
се согласувам за куполите, без никаков осет за пропорции, форма и големина се... згора на тоа, направени се од рефлектирачко стакло и нивната големина не одговара на тоа да бидат геодетски
кружната форма и димензиите се врв... можеа барем да ги направат полигонални и да имаат барем некакви паралели со формата на фасадата кај што се наоѓаат

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #414 Posted: 17-Feb-2013 at 11:42
Dali e predvideno osvetluvanje na objektot?
Back to Top
vlatko.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote vlatko.mk Quote  Post ReplyReply #415 Posted: 17-Feb-2013 at 14:38
е сега уште да има некој кој ќе ми каже на кој архитектонски стил припаѓа Собранието сега ...

Edited by vlatko.mk - 17-Feb-2013 at 14:39
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #416 Posted: 17-Feb-2013 at 15:32
дали знае некој дали се менуваат прозорите и ролетните.оние старите ми изгледаат доста лоши
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #417 Posted: 17-Feb-2013 at 15:36
Не да се лоши туку очајно изгледат. Исто е и со зградите со нови фасади во центар.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #418 Posted: 17-Feb-2013 at 17:33
Дечки ај погледнете уште еднаш ве молам бидејќи на делот кој е обновен многу убаво се гледа и од сликите дека има нови прозори и нови ролетни, а во живо кога гледате објектот се забележува огромна разлика, а на тој што моментално се работи уште не е  почнато со менување на прозори и ролетни.

Edited by daci92 - 17-Feb-2013 at 17:33
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #419 Posted: 17-Feb-2013 at 19:06
од сликите и мене ми изгледаат нови,но не сум сигурен,затоа прашувам
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7632
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #420 Posted: 17-Feb-2013 at 19:37
сега приметив, два од прозорите на десната страна се со различна боја
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1920212223 32>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.218 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.