build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на Собранието

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 303132
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1872
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #621 Posted: 12-Oct-2016 at 16:16
lici na eden luna park vo juzna kina kaj sho bev
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #622 Posted: 13-Oct-2016 at 01:36
значи смрдеше од далеку на Вангел еј... типот си направи трејдмарк во кичот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #623 Posted: 13-Oct-2016 at 01:43
Originally posted by Obedineta Makedonija

Абе бедни сте со „стручните“ мислења......, не за друго - туку и тоа што чини и тоа што не чини за вас е „хорор“.
а твоето стручно мислење е?

не знам и дали воопшто може да се даде стручно мислење за сала чија намена не ми е позната, која се наоѓа под стаклена купола, и во која има некаква буквална интерпретација на класична балканска куќа, со некаква орнаментација од златни дилда за кои не се потрудиле ни да имаат сјај

всушност, единственотот нешто што е интересно во салава, е самата купола која е составена од триаголници, интересна конструкција што е реткост кај нас


така да, што точно е тоа што чини во самиот дизајн на салава и во целиот проект како идеја и намената што ја има? ...еве образовај не те молам
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #624 Posted: 13-Oct-2016 at 10:40
Не е лошо според мене само тие како ди наречам позлатените ѕидни Ѕидни декорации-фигури окулу салата ми се некако
“Without knowledge, skill cannot be focused. Without skill, strength cannot be brought to bear and without strength, knowledge may not be applied.”
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 517
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #625 Posted: 31-Oct-2016 at 13:28
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 524
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #626 Posted: 31-Oct-2016 at 14:30
Па ваљда за приеми, прослави, конференции, врачување награди и сл. големи настани. Знам дека собранието веќе има една сала за такви намени, малку помала од оваа, но милсам дека беше доволна за потребите на едно мало собрание како нашето. А под малите куполи треба да се сали за собраниски комисии.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 524
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #627 Posted: 31-Oct-2016 at 14:34
Многу добро видео, од 12 Окт, ги опфаќа најбитните работи за изградбата на собранието од 1938 до 2016:

https://www.youtube.com/watch?v=efkqyD3mZJY&feature=youtu.be&a

п.с. ако добро разбирам последната доградба е целата кружна градба во внатершноста на објектот?

п.п.с. Кој дел од сградата е у ствари оригиналниот од 1938? Само предната фасада?

Edited by hcitrS - 31-Oct-2016 at 14:37
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #628 Posted: 31-Oct-2016 at 17:47
Originally posted by hcitrS

Па ваљда за приеми, прослави, конференции, врачување награди и сл. големи настани. Знам дека собранието веќе има една сала за такви намени, малку помала од оваа, но милсам дека беше доволна за потребите на едно мало собрание како нашето. А под малите куполи треба да се сали за собраниски комисии.
или кратко кажано, салата служи за тоа колку да има купола собраниево
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3371
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #629 Posted: 31-Oct-2016 at 21:03
Требаше да ја слушнете поентата на В.Божиновски за финалниот изглед на оваа купола гранде. Една куќа, таа од лево, била опозицијата, а онаа другана, те од другата страна, тоа била власта. А од околу тие чудни златни незнам ти што, е тоа да ти биле, македонските жени фатени на оро, сите сплотени заедно. А све ова да ти го сплотил благодарејќи на идејата на Љ.Георгиевски и Н.Груевски. Никако другачије не би дошло до сето ова.

И сега ова да го анализираш, вака да седниш да си размислиш, Таџикистан не им е рамен!
Back to Top
Harry Potter View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Jan-2012
Location: Skopje, Macedon
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote Harry Potter Quote  Post ReplyReply #630 Posted: 02-Nov-2016 at 18:06
Originally posted by BOJAN

Требаше да ја слушнете поентата на В.Божиновски за финалниот изглед на оваа купола гранде. Една куќа, таа од лево, била опозицијата, а онаа другана, те од другата страна, тоа била власта. А од околу тие чудни златни незнам ти што, е тоа да ти биле, македонските жени фатени на оро, сите сплотени заедно. А све ова да ти го сплотил благодарејќи на идејата на Љ.Георгиевски и Н.Груевски. Никако другачије не би дошло до сето ова.

И сега ова да го анализираш, вака да седниш да си размислиш, Таџикистан не им е рамен!


а од кај па ти знаеш како е во Таџикистан? јас колку што знам таму не си бил, а знам и зошто не одиш, страв ти е да не те задржат таму.

ова е собранието на Таџикистан сместено во главниот град Душанбе:како што гледаш куполи нема. така да точно дека не ни е рамно, ама во тотално друга смисла. очигледно ниту си седнал да анализираш, ниту пак си размислил пред да истропаш нешто.

и „не знам“ се пишува одвоено!
www.MacedonianFootball.com
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #631 Posted: 02-Nov-2016 at 20:55
мислам дека споредбата не се однесуваше на изгледот на собраниево...
како и да е, баш ме заинтересиравте и најдов дека во Таџикистан има уште послични примери на нашиве...
они да ти бркале Европски шмек, а да добиле Таџикистански
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4417
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #632 Posted: 03-Nov-2016 at 00:30
Државата која ја барате се вика Туркменистан. Со нив сме браќа по архитектура.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3371
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #633 Posted: 03-Nov-2016 at 17:52
Ако бараме нешто над кичот ние сме блиску до Туркменистан, ако го барате начинот на донесување на одлуката да се работи на Собранието, тогаш повторно, можете да бирате меѓу Таџикистан и Туркменистан.

Ме здоболе мене за куполите. Се работи за проект кој е инициран од премиер, кој сака да направи копија од објект во Берлин врз објект кој е прогласен за културно наследство од прв степен. На овој објект беше забрането да се интервенира! Кој сака куполи, бујрум си има зграда дома, па нека си реди место керамиди.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3791
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #634 Posted: 17-Nov-2016 at 21:15
Во Албанија се реновира собранието пред 1 година ако не се лажам па дури таму не се гради некаков туркменистански стил. Преубаво
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 303132

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 3.432 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.