build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на Собранието

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819 32>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 12-Sep-2012 at 12:16
оооогрооомно е ова нешто,како ќе делува во просторот,ќе видиме кога ќе се заврши
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2502
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 12-Sep-2012 at 12:19
Ќе делува така што Германците ќе се осеќат ко дома.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 12-Sep-2012 at 13:04
Originally posted by гитардемон

Ај уште малку и ние ќе си добиеме купола на нашиот Рајхстаг, ќе си имаме симбол на транспарентоста на собранието.

 
Немој така, не го нарекувај Рајхстаг, Бундестаг би било прифатливо, но Рајхстагот е веќе симбол на нешто друго.
 
Со палењето на Рајхстагот нацистите вовеле диктатура, обвинувајќи ги комунистите и Евреите за подметнувањето на пожарот.
 
Затоа подобро е да имаме Бундестаг, отколку Рајхстаг.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1838
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #324 Posted: 12-Sep-2012 at 13:15


Zgradata na germanskiot sojuzen parlament i denes oficijalno se vika Reichstag.

http://4.bp.blogspot.com/-7hCLseeSZGA/TchAxoQtcbI/AAAAAAAAAUc/r15X06Ojfgk/s1600/Schild%2BBerlin%2BReichstag%2BMitte%2BBundesrat%2BKreuzberg%2BPotsdamer%2BPlatz%2BUnter%2Bden%2BLinden.jpg
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7519
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #325 Posted: 12-Sep-2012 at 14:09
Originally posted by gjoko

оооогрооомно е ова нешто,како ќе делува во просторот,ќе видиме кога ќе се заврши
иронично, од улично ниво пред собранието нема скоро воопшто да се приметува бидејќи е длабоко внатрешно во објектот сместена
мене дури и чудно ми падна, кога спомнаа три куполи уште на почетоко, мислев дека ќе стават онакви бакарни, на влезот и на предните агли на зградата
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12291
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #326 Posted: 12-Sep-2012 at 14:55
@ IronMan

Зошто и подот на просторијата под куполата е од метална конструкција?
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #327 Posted: 12-Sep-2012 at 16:46
колку што знам под куполата ќе биде проѕирно и ќе се задржи тој отворен дел во средината за да влегува светлина, па за тоа и ткавата конструкција
Back to Top
milena View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 184
  Quote milena Quote  Post ReplyReply #328 Posted: 13-Sep-2012 at 14:15
Мене лично ми се допаѓа, но сум против двете мали куполи и надградбата
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 745
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #329 Posted: 13-Sep-2012 at 16:26
Надградбата веќе кога се прави подобро би било да се офарба во некоја потемна, помалку упадлива боја,а не иста со остатокот од фасадата. Инаку средната купола мислам дека добро ќе испадне но малите воопшто не беа потребни
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12291
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #330 Posted: 13-Sep-2012 at 23:15
Originally posted by makonix

колку што знам под куполата ќе биде проѕирно и ќе се задржи тој отворен дел во средината за да влегува светлина, па за тоа и ткавата конструкција
Во тој случај (доколку скелетот не потпора за под на просторија) зошто воопшто има таква масивна метална конструкција под куполата? Можеби е дел од конструктивниот систем на објектот, но сепак доколку е така, зарем не можело поефтино и поелегантно да се реши? Ако можеле пред речиси 2000 години куполата на Света Софија да ја изградат без вакви слични засилувања на објектот (и од тогаш навака којзнае колку примери), ме чуди која би била потребата за ваква изведба кај нашето собрание.
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #331 Posted: 14-Sep-2012 at 10:37
можеби за стаклен под
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7519
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #332 Posted: 14-Sep-2012 at 15:42
Originally posted by stratus

Надградбата веќе кога се прави подобро би било да се офарба во некоја потемна, помалку упадлива боја,а не иста со остатокот од фасадата. Инаку средната купола мислам дека добро ќе испадне но малите воопшто не беа потребни
според мене најголем проблем на доградбата е што оди во иста линија со оригиналниот објект, да ја направеа барем за пола метар повлечена навнатре  воопшто и немаше да се приметува дека е доградба и ќе беше на некој начин унифицирана со објектот
вака личи на ефтина доградба на стан во комиблок што се противи на сите одлики што ги има објектот и не делува ни малку атрактивно...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Online
Posts: 826
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #333 Posted: 21-Sep-2012 at 14:49
Една многу фина позајмена слика за моменталниот напредок со куполите од еден ФБ контакт мој.....се надевам нема да се лутиEdited by mirakuliks - 21-Sep-2012 at 18:31
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #334 Posted: 21-Sep-2012 at 15:36
со оглед како изгледа просторната решетка на куполите,највероватно ќе бидат покриени со прозирна покривка,налик на малите куполи на МНР
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #335 Posted: 21-Sep-2012 at 15:52
Луѓе ништо незнам за изградбава на собраниево ! Може ли некој да пише што ќе има под големава купола, дали ќе се прави нова сала или нешто сосема друго ???
Back to Top
IronMan View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 15-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote IronMan Quote  Post ReplyReply #336 Posted: 21-Sep-2012 at 15:59
http://www.porta3.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=3176&Itemid=122Edited by IronMan - 18-Oct-2012 at 16:26
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #337 Posted: 21-Sep-2012 at 18:41
Фала IronMan
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #338 Posted: 13-Oct-2012 at 12:30

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12291
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #339 Posted: 13-Oct-2012 at 21:38Од каде е фотографирано, зарем ја отвориле триумфалната?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #340 Posted: 13-Oct-2012 at 22:00
за 30 денари ми ги отворија сите врати и ми го пуштија лифтот .да капијата е оворена за посета
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819 32>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.