build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на Собранието

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 32>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 13-Oct-2012 at 22:03
Главната купола е незабележителна од street level view... 
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 03-Nov-2012 at 10:56
02.11.2012, 16:02
Големата полутопка се удомува над Собранието



Централната купола на Собранието почна да го добива планираниот лик. Според проектот „Скопје 2014“, освен големата полутопка на покривот од законодавниот дом, ќе се „искачат“ и две странични челични куполи со радиус од четири метри. Во целиот проект се вклучени доградба, надградба од еден кат, адаптација на просториите, освежување на фасадата од Собранието. (Б.Ш.)


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=6C495185BEE67648B14BB66F05B7119E
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 06-Nov-2012 at 00:32

Гледано од исток кон запад... 

мувата... ... тоа е што е... 

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 06-Nov-2012 at 01:29
Previous
 
Мислам дека мувата ја удира главата од камерата обидувајќи се да се разбуди, надевајќи се дека тоа што го гледа е само кошмар, а не реалност. Rollin 
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 06-Nov-2012 at 01:36
Сепак, деловите од фасадата што се ревитализирани/реновирани/реставрирани изгледаат многу добро, и тоа е доказ дека и „коцкестите згради од комунизмот“ (иако оваа е од пред него) може да изгледаат добро доколку им се обраќа соодветно внимание.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
chelsea View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote chelsea Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 06-Nov-2012 at 17:06
Mene voopshto ne mi e losha ovaa dogradba, nema za shto da se zali.Mozam da se slozam so pogolem broj kritiki za drugite gradbi od Skopje 2014 ama da se pravat tazalki za neshto shto ne e voopshto losho nema potreba.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 06-Nov-2012 at 17:45
Originally posted by chelsea

Mene voopshto ne mi e losha ovaa dogradba, nema za shto da se zali.Mozam da se slozam so pogolem broj kritiki za drugite gradbi od Skopje 2014 ama da se pravat tazalki za neshto shto ne e voopshto losho nema potreba.
па и не се баш тажалки, проблемот е што се менува ликот на објекти стари седумдесетина години, со своја доза на оригиналност и историја
конкретно тука, се руши концептот со кој е дизајниран објектот, а не се ни трудат ни барем малку да биде дискретно сето тоа, туку прават доградби како што се прават доградби на станбени објекти
и последно нешто е, што со средствата со кои 500 пати се доградуваше и модифицираше овој објект, можеа многу комотно да изградат солиден собраниски објект кои ги задоволува сите потреби за неговите функции, а сегашниот објект да го искористеа во други цели и да се задржеше вредноста како архитектонска оставштина...
објектот не е на врвно ниво во светски рамки, ама тоа не значи дека траба да се однесуваме тотално неодговорно кон сопствена култура и историја

Edited by zabegan - 06-Nov-2012 at 20:38
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Tony Martin View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Aug-2012
Location: EU
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Tony Martin Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 06-Nov-2012 at 19:45
Не ми смета доградбата, ни новите куполи... напротив...

Не сакам некого да увредам, но ќе бидам искрен и ќе кажам дека кога доаѓав во Скопје во годините пред осамостојувањето на Република Македонија ни не знаев дека жолтиот објект што го гледав често покрај сообраќајницата е Собранието... Не пратев доволно политика... Толку често поминував покрај него со кола или пешки, а воопшто не знаев дека е еден од најважните објекти во Скопје...
Додека еднаш некој не ми кажа... Бев доволно возрасен... и се засрамив... Како можев да не знам...
Оттогаш, секогаш кога ќе поминев, се задржував подолго пред објектот, барајќи причина да ми се допадне... Не ми се допаѓаше... Не најдов ништо што мене, како лаик, би ме направил горд на постоењето на тој жолт објект каде се носеа важни одлуки...
Со текот на времето се навикнав и го прифатив како реалност... Дури можеби и го засакав...
Во меѓувреме, Македонија стана независна. Мислам дека никому, односно барем мене не ми беше веќе важен изгледот на Собранието...
Важно ми беше што ќе се случи сега... или што утре... Македонија ја чекаа несигурни и непредвидливи времиња... Формирање држава, а во исто време и многу надворешни и внатрешни препреки...
Изгледот на репрезентативниот објект на Република Македонија не ми беше повеќе важен се до погребот на Борис Трајковски... Тогаш, наеднаш дојдоа голем број на странски делегации во Собранието... Тогаш и јас повторно се сетив на мојата реакција кога прв пат го видов надворешниот изглед на Собранието и се засрамив... За мојата држава...
Позитивно, поврзано со Собранито од тоа време, за мене беше, што барем внатрешноста ми изгледаше пристојно... Штотуку беше завршено уредувањето на некои внатрешни простории...

Затоа, сега, ме израдуваа доградбата и куполите и со нетрпение чекам да видам колку порепрезентативно ќе изгледа овој објект по завршувањето...

Се надевам дека нема да бидам сватен погрешно... Таквата моја реакција на некои објекти во Скопје од тоа време и на Скопје како целина тогаш но и сега, можеби беше поради влијанието на веќе видените градови низ Југославија и надвор од неа... Затоа што имав прилика да посетам многу градови уште од мојата предшколска возраст... Јас и сега живеам надвор од Македонија...
Но знам исто така и дека секој си го сака својот град таков каков е... Го врзуваат спомени за места, објекти...  Затоа, често бев учтив и не коментирав кога некој мој домаќин го фалеше својот град... На крајот, немаме сите ист вкус... Можеби баш моето мислење е најпогрешно...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 06-Nov-2012 at 20:18


Tony,

Сосема коректен став, има еден клучен проблем со сите овие „реконструкции“ вклучувајќи ја и оваа.

Тие немаат никаква почит кон различното и работат на униформирање и обезличување на центарот на Скопје и со тоа фалсификување на неговата урбана историја.

Во случајот, зградата на бановината, подоцна републичкото па државното собрание можеби не е најсоодветен репрезент на нашата државност. За тоа имаме дискутирано неколку пати и мислам дека консензус барем на форумов бил дека би било добро да се направи сосема ново собрание, модерно собрание, кое ќе ја симболизира модерна и независна Македонија. Постоечкото собрание пак можеше да се искористи за некоја друга намена, на пример градско собрание.

Но секако, не би требало да подржиме обезличување на постоечката зграда која со своите 74 години е една од постарите зачувани градби во Скопје од тој калибар.

Еве што вели сајтот на собранието за самиот објект

Зградата на Собранието на Република Македонија е една од најмонументалните градби во Република Македонија, за која во 1930 година бил распишан и конкурс за проектирање (на кој победил архитект Виктор Лукомски), а изградена е во 1938 година по проект на чешкиот архитект Виктор Ј. Худак.

Објектот е концепиран во модерен архитектонски јазик за тоа време, со специфичен масивен разигран волумен и присуство на чисти фасадни елементи, во форма на надворешен петоаголник со внатрешен двор со сала. Применетата фасадна декорација е со геометриски содржини, присутни во одделни партии.



http://www.sobranie.mk/?ItemID=ECE70901772F7F4DB3DF5F04FDA593AF


Оваа фалсификаторска епидемија ќе ги зафати веројатно сите објекти во центарот (освен Ристиќева, Настеви, Шкаперда и неколку друго „подогни“ објекти). Од град кој можеби немаше особено впечатиливи и монументални објекти но имаше многу интересни репрезенти од сите периоди на 20от век, ќе ни остане само едно големо унифицирано ништо.
Back to Top
milena View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 184
  Quote milena Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 07-Nov-2012 at 04:21
Originally posted by гитардемон

Сепак, деловите од фасадата што се ревитализирани/реновирани/реставрирани изгледаат многу добро, и тоа е доказ дека и „коцкестите згради од комунизмот“ (иако оваа е од пред него) може да изгледаат добро доколку им се обраќа соодветно внимание.


Секако
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 07-Nov-2012 at 10:46
mene mi se dopaga ova rekonstrukcija t.e. nadogradba. mislam deka ima ogromna razlika od presoblekuvanje na fasada (Vlada, Mepso, metropol) i ova, poradi toa sto:

1. fasadata na samiot objekt e samo renovirana i e zadrzan prvobitniot izgled na objektot

2. kupolite se nadogradba so sovremen izraz, sto e slucaj so mnogu objekti niz celiot svet (na star objekt da se nadograduva nov del zaradi potrebite na institucijata. posleden i najblizok primer e muzejot vo belgrad http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=uF2fKQOxGDs

3.ima jasna distinkcija pomegu prvobitniot del na objektot i delot sto e nadograden.

4. mozebi ne e tolku uspesen ovoj spoj kako vo drugi slucai, megutoa ne e ni tolku losh
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 15-Nov-2012 at 16:45
од некаде од фејсбук

Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #353 Posted: 25-Nov-2012 at 04:21
Има видео клип на страницата кон која води линкот.

Случајно или не, на истата страница кон која води линкот, на лентата од десна страна со други вести од Македонија, ми го привлече вниманието веста за вдовица и самохрана мајка на 2 деца која живее без приходи, без вода, без струја, во нецелосно платена куќа која сеуште е дивоградба.

Каков реципроцитет, од една страна вест за фрлање милионски суми за надградба и обновување на објект во кој фотељи грејат 123 лажговци и измамници кои собираат месечна плата од барем 1000 евра народни пари, не земајќи ги во предвид дополнителните трошоци за патувања и плати од работење во собраниски комисии и друго, а од друга страна вест за вдовица и самохрана мајка на 2 деца која едвај врзува крај со крај.

Баш ме интересира дали државата очекува двете деца на оваа самохрана мајка да останат да живеат во Македонија откако ќе станат полнолетни и откако ќе завршат средно образование, а можеби и високо образование, да го инвестираат своето знаење, своите потенцијали и својот капитал во држава која ги оставила сами на милост и немилост на околностите.

Жал ми е бидејќи коментарите во овој пост немаат директна поврзаност со темава, но дефинитивно имаат индиректна поврзаност со темава, а многу повеќе ми е жал за таа вдовица и самохрана мајка на 2 деца која едвај врзува крај со крај, отколку за удобноста на 123 лажговци и измамници кои примаат плата од буџетот на Република Македонија.

http://www.sitel.com.mk/eksluzivno-za-sitel-vnatreshnosta-na-parlamentot-i-noviot-izgled-koj-ja-zadrzhuva-avtentichnosta

Екслузивно за Сител: Внатрешноста на Парламентот и новиот изглед кој ја задржува автентичноста

24. ноември 2012 - 19:22

Зградата на Собранието полека го добива новиот лик. Интензивно се работи на зајакнувањето, надградбата и доградбата на на објектот.

Сител екслузивно ви ја доловува внатрешноста на Парламентот и новиот изглед, кој ја задржува автентичноста.



Изградени се нови носечки столбови, надгаден е еден нов кат и во внатрешноста во делот каде што претходно беше паркингот е изградена уште една зграда на пет ката.

На покривот на новата зграда е изградена голема купола со дијаметар од 32 метри и височина 10 метри, која ќе користи за прием на странските политичари и за меѓународни конференции.

Покрај големата, на кровот на Собранието се изградени уште две помали куполи над сали кои ќе се користат за собраниските тела.

Новост во Собранието ќе биде и терасата видиковец од која како на дланка се гледа паркот „Жена борец “. Од тука гостите на Претседателот и пратениците ќе можат да ги видат спомениците во паркот и дел од плоштадот.

Во моментов се работи на зајакнување и на Кабинетот на претседателот, при што ќе се изврши и конзервација на наинтересната сала во резба, како и зајакнување на собранискиот ресторан.

Главниот собраниски влез и свечениот дел се веќе завршени.

Зградата на Собранието е една од најмонументалните градби во Република Македонија која е изградена во 1938 година по проект на чешкиот архитект Виктор Ј. Худак.

Бојана Димитријевска


Edited by Dexter26 - 25-Nov-2012 at 04:24
Back to Top
ciseaux View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ciseaux Quote  Post ReplyReply #354 Posted: 25-Nov-2012 at 18:22
ЕКСКЛУЗИВНО ФОТО: Каков е новиот изглед на Собранието и куполите од близу

http://zase.mk/ekskluzivno-rekonstrukcija-na-sobranieto/
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #355 Posted: 25-Nov-2012 at 19:14
еве јас дирекно ги постирав сликите(помалку ме мрзи)

















Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #356 Posted: 25-Nov-2012 at 19:16
Back to Top
Gaulois View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Oct-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Gaulois Quote  Post ReplyReply #357 Posted: 25-Nov-2012 at 19:37
Совршен прекооакеански брод...
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #358 Posted: 25-Nov-2012 at 19:48
и више од тога
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 412
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #359 Posted: 26-Nov-2012 at 13:30
Super e


Edited by BOJAN - 26-Nov-2012 at 14:41
Back to Top
arhitekta View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 08-Apr-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote arhitekta Quote  Post ReplyReply #360 Posted: 26-Nov-2012 at 14:12
Денес поминував и сликав бидејки приметив дека се прави нова патека
И да прашам дали црните даски кои се на терасата или стреата ќе останат?

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 32>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.