build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на Собранието

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 32>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 12-Dec-2007 at 13:53
Originally posted by gotsomekicks

Стар Трек! Smile

Kakov Star Trek:p naj obvratna serija mi e
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 14-Dec-2007 at 17:10
Originally posted by dejan

Originally posted by La LineaSmile


ooohDrool od kade ti e ova?


Секој со своето но ова ич не ми се допаѓа. Многу каотично Nuts


Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 14-Dec-2007 at 18:21
Можеби нешто вака....

Незнам дали овие слики го објаснуваат моето мислење 100% но можби некоие од нив имаат делови што ги сакам. Би сакал еден  дезајн што е модерен, да има вклопено стар лик каде што го збогатува ликот, да е  современ, оргинален, и после 100 години уште да има оргинален свој дизајн. Исто така да е отворен и да се вклопи со природата и околината. 

p.s  

нешто вакво, но помала големина и на копно неместо на вода би изгледало супер. Централна зграда опколена и заштитена Yes

Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 14-Dec-2007 at 21:02
Originally posted by dejan

Originally posted by gotsomekicks

Стар Трек! Smile

Kakov Star Trek:p naj obvratna serija mi e


ШТО?? BashBashBashBash

Big%20smile
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 15-Dec-2007 at 02:02
Originally posted by shyes

Можеби нешто вака....


нешто вакво, но помала големина и на копно неместо на вода би изгледало супер. Централна зграда опколена и заштитена Yes


Ме потсеќа на Градски ѕид.. Crazy
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
kire85 View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 401
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 15-Dec-2007 at 02:17
Previous
 
мене ме потсеќа на оние садовине за цедење лимон што се.Big%20smile
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 15-Dec-2007 at 02:35
Previous
 Big%20smile

Mислам дека треба да се држиме до темата...


Edited by La Linea - 15-Dec-2007 at 02:38
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 15-Dec-2007 at 18:55
Originally posted by gotsomekicks

Originally posted by dejan

Originally posted by gotsomekicks

Стар Трек! Smile

Kakov Star Trek:p naj obvratna serija mi e


ШТО?? BashBashBashBash

Big%20smile

:p ok e...

I mene mi se dopagjat tie zgradi, tip na zgradi shyes...kako shto reche, da imat staro i novo vklopeno vo niv.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 26-Dec-2007 at 02:04
Се надевам завршивте со off topic-от Smile


Еве повторно за надградбата и куполите... Морало, па морало да се изградат куполи... Тоа ни е врвен приоритет во моментов Roll%20eyes

Ајде барем дајте некој рендер во јавноста, да видиме каков кичерај сте смислиле Bash
Или не е битно како сето тоа изгледа или некој други аспекти на надградбата, туку битно е да се насадат три куполи и крај.

Не ми останува ништо друго освен да се надевам дека сепак ќе преовлада разумот пред ова да се спроведе. Очигледно ни треба нова собраниска зграда... Нека ја градат, а оваа нека ја отстапат на други институции, во прв ред органите на град Скопје. Во претходните постови на првата страница мислам доволно беше образложено зошто и како.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=B4DABDC4B04F684ABFC959EB0CDA07A7
Одлука: на парламентот ќе се градат трите куполи

Проектот се коси со Законот за заштита на културното наследство, реагира опозицијата

СВЕТЛАНА УНКОВСКА

По остра расправа, пратениците вчера одлучија да се поддржи предлогот на зградата на Собранието да се изградат три куполи. Опозиционите пратеници ја окарактеризираа ваквата одлука како беспотребно трошење пари на граѓаните, немање вкус и тотален кич и дека ова решение се коси со Законот за заштита на културното наследство на Македонија, со кој е опфатена и собраниската зграда, и дека ќе го наруши автентичниот изглед на парламентарниот дом. Но, тоа не ги премисли пратениците од владејачките партии да ја донесат одлуката.

„Сето ова е само беспотребно трошење пари на граѓаните, на кои не им се потребни бескорисни куполи. Идејата за реконструкција на зградата на Собранието беше поради потребата од поголем простор за работа на пратениците, а не за градење некакви куполи“, рече Роза Топузовска-Каревска во својата жестока реакција против одлуката за градба. Таа ги потсети пратениците и на препораките на претседателот на Управата за заштита на културно наследство, Паско Кузман, според кого реконструкцијата на зградата на парламентот не смее да го наруши неговиот автентичен изглед и покривот мора да биде рамен, фасадата да биде според одредени критериуми, мебелот да биде од дрво и така натаму. Пратеничката Каревска, која беше член на собраниската Комисија за доградба и адаптација на собраниската зграда, се повлече од работата на Комисијата заедно со членот од ДУИ и претседателот на Асоцијацијата на архитектите, кои протестираа поради тоа што не беа прифатени нивните забелешки.

„Против оваа одлука сум поради две работи – затоа што тоа е против Законот за заштита на културното наследство и поради бескорисното трошење пари на граѓаните“, рече Каревска.

Во одбрана на овој проект застанаа Лилјана Поповска од ДОМ и Горан Петров од ВМРО-ДПМНЕ.

„Оваа одлука ја носиме за реконструкција на зградата со внатрешно проширување и јас не ја разбирам реакцијата на пратеничката на ЛДП Каревска“, рече Лилјана Поповска. На ова Каревска рече дека, бидејќи Поповска ништо не разбрала, повторно ќе објасни зошто е штетно градењето на трите куполи.

Пратеникот на ДУИ, Агрон Буџаку, член на Комисијата за реконструкција, овој проект го оцени како една од пропагандите и популизмот на оваа власт. „Ова е одлучено да се заврши како и се' друго. Кога реагиравме во Комисијата, ни беше речено: ’Оваа работа ќе биде завршена со вас или без вас‘, така што ја напуштив Комисијата, затоа што сметав дека учеството во неа е само губење време и нерви“, истакна Буџаку.

Тој го оцени проектот како невкус и тотален кич, а, според него, ВМРО-ДПМНЕ во својот популизам, откако ќе ги изгради куполите, може да стави и лавови. Неговиот сопартиец Азис Положани рече дека идејата за проширување на Собранието се злоупотребува, затоа што мнозинството, како што му било речено, „сакало да остави свој белег“.

„Се прави обид да се стави партиски или верски белег на зградата на Собранието, поради што е најдобро да отвориме јавна дебата за ова“, изјави Положани.Edited by Cloverstack - 26-Dec-2007 at 02:09
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 26-Dec-2007 at 15:04
@Cloverstack: еве каков кичерај сме смислиле...Дааалеку подобар план


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8994
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 26-Dec-2007 at 15:36
lele nemozam da ja prebolam onaa zgradana pred platoto na domot na ARM Bash
 
a za sobranievo... Pukesamo ne sum siguren deka ovoj proekt sto si go postiral e pobednickiot (inace go iam videno do sega proektot). Mislam deka pobednickoto resenie e so 3 kupoli... no moze i da gresam...
 
a ako e stvarno ova pobednickovo resenie.... nemam zborovi... Ohno dogradbata sama po sebe i ne e tolku losa ama kupolata e Wallbash posebno nejzinata pozicija na objektot
 
P.S. Noviot objekt za MNR e nov moment za mene Thumbs%20Up


Edited by pbanks - 26-Dec-2007 at 15:38
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 26-Dec-2007 at 16:09
И јас мислам дека тоа не е „победничкиот“ проект, зашто нели, тој мора да има баш 3 куполи, не една Roll%20eyes

Но не се сомневам дека тој е од прилика исто толку грд како овој што го постираше Linea... Одвратно! Стварно немам зборови Puke


Ако не се може или не се сака да се оди на изградба на ново собрание, тогаш она решението со нова згрда кај МНР ми е сосема прифатливо. Така ќе се обезбеди доволно работен простор сега за сега, собранието нема да се унакази, а и ќе добиеме убава зграда и добро решен простор со реализиран ДУП на таа локација. Исто така, тоа би значело дека конечното решение за републичкото собрание и градската управа ќе може да се одложи за некое време. Па ако условите дозволуваат, нова собраниска зграда би се изградила во иднина, а овој административен простор кој сега би се изградил кај МНР секако нема да е вишок. Од него нема да не боли глава.


Edited by Cloverstack - 26-Dec-2007 at 16:15
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 29-Dec-2007 at 00:16
La Linea, на планот што го постираше (пост #31), кај дом на АРМ има означено нешто со жолто, ама сликата си ја пресекол на незгодно место па се гледа само дел од објаснувањето - Хотел за...

За што би требало да е тој хотел ако ја имаш цела слика или ако те служи меморија?
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 29-Dec-2007 at 01:46
Еве го линкот од кај што го симнав -  http://www.globusmagazin.com.mk/WBStorage/Files/17%2074.pdf

Проверив- не е лошо сецнато, таква е сликата Confused

Можеби пишува во текстот...
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 11-Jan-2008 at 00:46
Колку се само упорни кога ќе намислат некое срање... Камо да се вака упорни за подобри работи...

Највеќе ми боде очи што за сите политички градежни проекти, цело време се вртат некои исти имиња.

Bash Bash Bash Bash Bash

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=6804FC40A3D46D4AAC9C11BC260B3E76

Куполи на Собранието мора да никнат, мисли власта


Еден од предлозите на конкурсот за доградба на Собранието

Паско Кузман сам се предложил за член на Комисијата за реконструкција на парламентот

Директорот на Управата за заштита на културното наследство, Паско Кузман, сам се предложил за член на Комисијата за реализација на надградбата на собраниската зграда. Покрај Кузман, за нови членови на оваа Комисија се предлагаат Јован Стефановски-Жан од Здружението на архитектите на Скопје, како и пратеникот Иван Анастасовски, кој треба да го замени потпретседателот на Собранието, Благој Зашов. Нивниот избор треба да се случи на денешната седница на собраниската Комисија за избори и именување.

Во Собранието вчера се коментираше дека со доаѓањето на Кузман и на Стефановски во Комисијата за реконструкција на парламентот, владејачката „ВМРО-ДПМНЕ ќе ја истурка идејата за изградба на трите куполи на Собранието под параванот дека се решава просторниот проблем со канцеларии за пратениците“.

Токму поради стравувањето дека на зградата на Собранието со реконструкцијата што и' претстои може да никнат три куполи - една централна и две странични, оставки си поднесоа петмина од вкупно деветмина членови на Комисијата за реализација на надградбата. Не сакајќи да учествуваат во нарушувањето на автентичниот лик на парламентот, кој е изграден во 1938 година и претставува споменик на културата од прва категорија, од Комисијата си заминаа: Снежана Герасимовска-Матевска од Управата за заштита на културното наследство, Кокан Грчев од Асоцијацијата на архитектите на Македонија, и тројцата пратеници од опозицијата: Влатко Серафимовски, Роза Топузова-Каревска и Агрон Буџаку.

Бидејќи ниту еден од архитектите во ААМ не сакаше да учествува во „Комисија која има цел комплетно да го смени изгледот на парламентот“, парламентарното мнозинство пред новогодишните празници изгласа промена на одлуката за состав на Комисијата. Со споменатата корекција на одлуката се овозможи во Комисијата да учествува и претставник на Здружението на архитектите на Скопје, чиј претседател е Вангел Божиновски. Божиновски, исто така, е член на Комисијата за реализација на реконструкцијата на собраниската зграда, каде што членуваат и пратениците Горан Петров од ВМРО-ДПМНЕ и Бесим Догани од ДПА.

Управата за заштита на културното наследство во почетокот имаше негативно мислење во однос на реконструкцијата на собраниската зграда. Потоа нејзиниот директор Кузман ретерираше и излезе со мислење дека Собранието може да се надградува со уште еден кат и рамен покрив, кој не треба да го зафати надворешниот габарит на зградата и да биде вовлечен во внатрешноста на објектот. За изградбата, пак, на трите куполи на Собранието, сепак, неопходно ќе биде согласност да даде Управата за заштита на културното наследство. (О.В.)


Edited by Cloverstack - 11-Jan-2008 at 01:12
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8994
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 11-Jan-2008 at 00:48
им фали уште Вангел и ќе бидат комплетни. Wallbash
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 11-Jan-2008 at 00:50
Тука е и он Wallbash
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8994
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 11-Jan-2008 at 00:54
Suicide
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 11-Jan-2008 at 11:01
Izgleda obvratno, neka izgradat nov, aman so ova.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 12-Jan-2008 at 14:03
http://www.vest.com.mk/default.asp?id=145936&idg=8&idb=2270&rubrika=Makedonija

Рендери од гадотијава. Нависитина ке го усерат и она што е достојно за почит. Во статијата има текст, ама ништо ново, затоа не го ставив


Edited by La Linea - 12-Jan-2008 at 14:04
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 32>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.