build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на Собранието

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2627282930 32>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #541 Posted: 18-Sep-2014 at 18:26
последен пат кога бев во собранието,во централниот дел се поставуваа столбови за зајакнување на статиката ,а како што видов и делот на внатрешната фасада(мислам дека е таа од сликата) се припремаше за реконструкција.

пошто се работи за објект на институција која владее и со распределбата на парите и со со све што е битно кај нас,мислам дека ќе си обезбедат за себе доволно пари да си го направат објектот тип-топ.

секирајте се за своите улици и инфраструктура,за нивната немајте гајле-ќе си ја направат најдобро што се може
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #542 Posted: 18-Sep-2014 at 19:13
на муабетот,начекав една информација што го потврдува моето мислење.си си направиле и теретана

ФОТО: Антонио Милошоски со селфи од собраниската теретанаpress24.mk
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14318
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #543 Posted: 18-Sep-2014 at 19:59
Одамна бече најавена дека ќе има теретана, иако мислам дека ретко ќе се користи.
За сè има вторпат
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2193
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #544 Posted: 18-Sep-2014 at 20:38
Im se pogodilo da si uzivaat so tugi pari!

Edited by Denko - 19-Sep-2014 at 13:36
Back to Top
Tzar_28 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 07-Jun-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Tzar_28 Quote  Post ReplyReply #545 Posted: 19-Sep-2014 at 02:37
Originally posted by my Macedonia

Novi pantalloni a skapani gacicki, eh Makedonijo


Dobra analogija
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #546 Posted: 19-Sep-2014 at 02:49
Ако ако, ќе даваме ние пари за овие да уживаат. Пазете само да не ви се нафрлат сега некои членови што се осмеливме да ги искритикуваме народните претставници дека си направиле теретана со туѓи пари. Изгледа требаше со сопствени раце да им ја направиме. Искрено, не ме интересира дали е ова пракса и во други земји, АЛИ НЕ МОЖЕ У ВАКА СИРОМАШНА ЗЕМЈА, собранието да си има и теретана. Па не се приватен клуб, или нека ја отворат гага за сите граѓани, а не пола луѓе да бараат теретани за џабе, пошто немаат ни 8-900 денари да одвојат месечно. Али ја пак ќе бидам типот што критикува се, греота немаат пари пратенициве, па мора и теретана да имаат гага. Ова општо и за двете страни, пошто не гледам дека опозицијава искочи да искритикува ваква непотребна работа.
23ka.wordpress.com
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #547 Posted: 19-Sep-2014 at 02:54
Првиот чекор: Бесплатни теретани за пензионерите!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7808
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #548 Posted: 19-Sep-2014 at 19:30
а зошто собранието на нашата, или било кој богата или сиромашна земја во светов би требало да има теретана??? таму тие фаци идат да гласаат закони и да ја кројат судбината на земјата, а не за да бидат разбацени...
...којзнае, може и мини панорамско тркало ќе си стават внатре Nuts
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #549 Posted: 20-Sep-2014 at 01:13
Цело е кога има се?

Уште теретана им фалеше. До пред 2 недели како неандерталци се тепаа, сега теретана.

Гилотиња кога ќе добие собранието?
Traveling.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #550 Posted: 20-Sep-2014 at 10:51
Па како ќе се тепаат ако не се навежбани.Можеби и некои се на стероиди
Back to Top
Superman View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote Superman Quote  Post ReplyReply #551 Posted: 24-Sep-2014 at 11:43

Пратениците бараат повеќе пари за доградба на Собранието

Пратениците бараат поголемо парче од буџетскиот колач – повеќе пари за доградба на собраниската зграда, но и за опремување на веќе направеното.

Пратениците бараат поголемо парче од буџетскиот колач – повеќе пари за доградба на собраниската зграда, но и за опремување на веќе направеното. Четирите нови комисиски сали стоеле празни и неискористени бидејќи во нив немало мебел.

„Сите сме сведоци дека едноставно правиме една комисија да заврши и правиме и притисок побрзо да заврши бидејќи веќе чекаме почеток на следна комисија. Овој проблем со новите сали ќе се елиминира“ вели Светлана Јакимовска, ВМРО-ДПМНЕ.

Собранието побарало речиси 500.000 евра за мебел и уште речиси милион за компјутерска и видео опрема, но во предлог - буџетот за 2015-та за овие ставки се предвидени 50.000 и 140.000 евра.

„Барем да ги опремиме тие 25 канцеларии во доградбата на зградите со мебел, не друга опрема, барем мебел... Имавме предложено и набавка на нови возила, имаме вистинска потреба, меѓутоа и во тој дел не ни се одобрени средства“ вели Богданка Поповска, раководител на служба за финансиски работи.

Министерството за финансии не планира да одвои повеќе пари за пратениците – собранискиот буџет за 2015-та бил приближно ист како и за 2014-та, а доградбата и опремувањето на зградата ќе продолжела етапно во повеќе години.

„Може и при извршување на буџетот за следната година ако имате помалку остварување – тие средства да ги пренамените“ вели Ардијан Џељадини, заменик-министер за финансии.

Според договорот со изведувачот надградбата и реконструкцијата на Палатата на Собранието треба да заврши до 30.06.2015-та, пролонгирањето е резултат и на технички проблеми кои се јавиле при изведбата.

Собранискиот буџет за 2015-та ќе тежи 11 милиони и 200 илјади евра, од нив за плати за пратениците и за вработените во службите ќе се потрошат речиси половината – 4 милиони и 600 илјади евра.Edited by Superman - 24-Sep-2014 at 11:44
The One Whose Name Cannot Be Spoken...
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #552 Posted: 24-Sep-2014 at 13:01
За греота се...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #553 Posted: 24-Sep-2014 at 14:51
Ете, гледате дури и ќе се одложело за 2016 година. Потоа, сигурно ќе излезе уште нешто и така секоја година се прави нешто за Собранието.
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 411
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #554 Posted: 25-Sep-2014 at 02:24
Многу чудно како само кај нас се појавуваат проблеми при изведбата, буквално нема објект кај кој нема вакво нешто, и така си се влечкаат со години и години тркајќи се кој ќе се гради најдолго што може...
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #555 Posted: 25-Sep-2014 at 09:51
Originally posted by ehrlich

Ете, гледате дури и ќе се одложело за 2016 година. Потоа, сигурно ќе излезе уште нешто и така секоја година се прави нешто за Собранието.


verojatno sfatile deka posle naporen fitnes trening dobro ide spa centar i bazen
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #556 Posted: 25-Sep-2014 at 10:13
Во нормална држава за доцнење на изградбата на објект се раскинува договор со изведувачот на работите или истиот си исплаќа пенали поради тоа што сите планирани активности не се завршени на време. Само кај, дури и Собранието на Р.М. треба да му доплаќа на изведувачот за тој да продолжи да доцни со завршување на реконструкцијата!
Back to Top
DejanKLM View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 09-Sep-2014
Location: Austin-Boston
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote DejanKLM Quote  Post ReplyReply #557 Posted: 25-Sep-2014 at 13:40
Originally posted by BOJAN

Во нормална држава за доцнење на изградбата на објект се раскинува договор со изведувачот на работите или истиот си исплаќа пенали поради тоа што сите планирани активности не се завршени на време. Само кај, дури и Собранието на Р.М. треба да му доплаќа на изведувачот за тој да продолжи да доцни со завршување на реконструкцијата!


Ajde daj mi primer na taa normalna drzava kade sto drzaven proekt bil izveden vo tocen/planiran vremenski rok....  jas mozam da ti dadam milion primeri kade sto toa ne bil slucajot i toa vo "normalni" zemji kako, Anglija, Germanija, Amerika, itn...

Sami si pravite filmovi i se pumpate so fantazii....
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #558 Posted: 25-Sep-2014 at 16:57
За собранието грешката е во најголем дел на државна страна.Објектот на времето е направен без `скелет`,т.е. нема столбови,Старата статика е катастрофална.А сето тоа неможи да се дознае додека не се отворат ѕидовите,бидејќи проект мислам немало
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #559 Posted: 25-Sep-2014 at 18:25
Originally posted by DejanKLM

Originally posted by BOJAN

Во нормална држава за доцнење на изградбата на објект се раскинува договор со изведувачот на работите или истиот си исплаќа пенали поради тоа што сите планирани активности не се завршени на време. Само кај, дури и Собранието на Р.М. треба да му доплаќа на изведувачот за тој да продолжи да доцни со завршување на реконструкцијата!


Ajde daj mi primer na taa normalna drzava kade sto drzaven proekt bil izveden vo tocen/planiran vremenski rok....  jas mozam da ti dadam milion primeri kade sto toa ne bil slucajot i toa vo "normalni" zemji kako, Anglija, Germanija, Amerika, itn...

Sami si pravite filmovi i se pumpate so fantazii....


Да а ти живееш како што гледам у Америка (студираш/работиш, не многу битно) и таму си зашто е лошо, зашто не ти даваат заслужени пари и после 2 месеца од завршената работа, зашто работат сите за 500 долари (да, има сиромаштија, ама не дека нема работа, него дека не сакаат да работат), зашто државата не им исплаќа пари на фабриките кои произведуваат оружје за државни цели, на фабриките кои произведуваат делови за НАСА, на сите организации кои работат за државни интереси и сл.
Да, не е најидеално во држави каде има несериозни политичари како Франција, Италија, Шпанија, Грција, али имаш и идеални примери како Шведска, Финска, Норвешка, Словенија, донекаде и Полска, Чешка, Англија, Холандија и уместо да се огледаме на нив, ние увек земаме пример од дилентатите од Медитеранот и се тешиме дека и кај нив е лошо. Дај боже кај нас да е лошо као у цел западен свет, па месечните примања на моите дома да се 5000 евра, ја да работам после студии за почетни 1500-1700 евра, да не треба 5 месеци да штедам за патики да си купам, да не идам у Тинекс и Веро со дигитрон или како пола народ кој од дома на лист пишува што да купи со унапред пресметани пари, па да се брукаат на каса зашто работат за 9000 и не можат поише од паштета и леб да си приуштат и сл.

И заради се што се касни кај нас, изрична кривица има државата, која бара, а не плаќа со месеци, па после се касни, а истите имаат желба се да им биде направено по задња мода за да уживаат во туѓите пари, за кои гледаат по хитна постапка да ти ги земат во име на данок и разни други давачки, а после тоа кога треба од истите тие плати луѓе во приватниот сектор да добијат плати/хонорари, државата "нема" за исплата.

Ама битно има такви кои секогаш ќе зборат дека у странство било лошо, затоа пола младина отиде за Америка, Малта и Германија летово, зашто добро се заработува тука, таму за кикирики работат.
23ka.wordpress.com
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #560 Posted: 25-Sep-2014 at 19:03
Originally posted by DejanKLM


Originally posted by BOJAN

Во нормална држава за доцнење на изградбата на објект се раскинува договор со изведувачот на работите или истиот си исплаќа пенали поради тоа што сите планирани активности не се завршени на време. Само кај, дури и Собранието на Р.М. треба да му доплаќа на изведувачот за тој да продолжи да доцни со завршување на реконструкцијата!
Ajde daj mi primer na taa normalna drzava kade sto drzaven proekt bil izveden vo tocen/planiran vremenski rok....  jas mozam da ti dadam milion primeri kade sto toa ne bil slucajot i toa vo "normalni" zemji kako, Anglija, Germanija, Amerika, itn...Sami si pravite filmovi i se pumpate so fantazii....


Не планирам да се расправам со тебе. Си има нешто што се вика тендер. Во тендерот треба секоја градежна компанија да си наведе цена и останати услови за извршување на работите, вклучувајќи и рок за нивно завршување. Пред да се почне со градба, сигурно има некаков направен проект и ТОЧНО во него се знае што треба да се вклучи во реконструктивниот зафат.

Тоа што кај нас секогаш работите излегуваат поскапи и со дополнителни финансиски средства, па пропусти во работите, па недостаток на информации за одредени сегменти од зафатот, тоа само докажува за тоа колку сме ние сериозни.

Навистина, многу објекти и во развиените европски земји доцнат. Ама затоа таму летаат глави на министри и градоначалници, се организираат протести и медиумите жестоко критикуваат. Тоа е разликата.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2627282930 32>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.