build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на Собранието

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 32>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 12-Jan-2008 at 15:54


Ама ова е изгледа пак тој проектот што не е прифатен. Гледам само една купола, а нели мора да бидат три. Без три куполи ќе пропадне Македонија... Мада се плашам дека тој проект е три пати погаден од овој, кој што е прилично гаден сам по себе.
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 12-Jan-2008 at 15:58

Куполи и надградба на Собранието на РМ


Поздрав до ушесниците на топиков еве еден мој мал допринос ...

волан
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 28-Jan-2008 at 00:44
Денеска го имаше Вангел на вестите на сител, збореше за куполите Crazy

Рече дека куполите требало да се изградат затоа што ќе створеле атмосфера на мир и хармонија кај пратениците. Таква била вредноста на „добрата“ архитектура.

Nuts Nuts Nuts


Edited by Cloverstack - 28-Jan-2008 at 00:45
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 28-Jan-2008 at 00:55
Од кај знае тоа Вангел, а не се занимава со фенг-шуи.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 28-Jan-2008 at 12:43
mene ne mi e jasno edna rabota, znam deka nikoj od vas ne bi prifatil nadgradba na objektov, ama cim doslo do toa zarem od 1000 miljon idei ova ja odbrale???
mnogu e SHIT proektov, ima drugi popametni resenija za nadgradba za razlika od ova glupiov proekt.. :(
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 28-Jan-2008 at 15:43
Дали некој се запрашал дали едноставно смее да се надградува таков објект?
Според информациите што ги имам станува збор за објект изграден 1934 год и можам да претпоставам дека се работи за ѕидана конструкција. Ако е само обична ѕидарија тогаш и сега не ги задоволува прописите за асеизмичко проектирање. Ако се работи за ѕидарија со вертикални серклажи дозволен број катови за IX степен на сеизмичност е П+2. Според тоа, не се дозволува никакво надградување.
Ако ова е точно, тогаш што правиме муабет кога не задоволуваме прописи??
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8986
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 28-Jan-2008 at 16:00
Originally posted by medo

Дали некој се запрашал дали едноставно смее да се надградува таков објект?
Според информациите што ги имам станува збор за објект изграден 1934 год и можам да претпоставам дека се работи за ѕидана конструкција. Ако е само обична ѕидарија тогаш и сега не ги задоволува прописите за асеизмичко проектирање. Ако се работи за ѕидарија со вертикални серклажи дозволен број катови за IX степен на сеизмичност е П+2. Според тоа, не се дозволува никакво надградување.
Ако ова е точно, тогаш што правиме муабет кога не задоволуваме прописи??


Па муабет правиме бидејќи овој проект се турка и покрај сите аргументи против некои од нив субјективни а некои од нив објективни како овој твојот. Зарем мислиш дека некој воопшто размислува за овакви работи заслепен од идејата за реализација на популистички проекти и цементирање свое место во историјата (барем од негова перспектива)? Постов можеби звучи политички обоен но не напишан како таков.

Добре дојде медо, убаво е да се види и вистински професионалец меѓу нас ентузијастите/лаици Cheers


Edited by pbanks - 28-Jan-2008 at 16:01
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 28-Jan-2008 at 17:35
Медо добредојде и од мене.

Интересни податоци изнесе, јас бев убеден дека барем на тоа поле се осигурале дека структурно собранието може да издржи надградба. Они се у филм дека надградбата ќе ја правеле со „лесни“ материјали. Јас стварно не сум стручен да дадам мислење на оваа тема, ама и мене како на pbanks ми личи дека на групата што запнала ова да се направи, аргументите против надградбата не ја интересираат, без разлика колку ги има и од каков тип се...

Wallbash


Edited by Cloverstack - 28-Jan-2008 at 17:36
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 28-Jan-2008 at 17:37
dobrodojde i od mene ))
milo mi e sto ima dosta zainteresirani na forumov barem nema da se lizime na skypercity za da ni dadat subforum MACEDONIA i si imame nas
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 28-Jan-2008 at 22:01
Добредојде Медо. Cheers

Ова што го кажа беше дефинитвно најдобриот аргумент до сега против изградбата на куполите. Не ми е јасно како ниеден архитект не се изјаснил со истото, изгледа се плашат.
Фала за информацијата. 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 28-Jan-2008 at 23:33
абре какви куполи овие луди се стварно
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 29-Jan-2008 at 13:56
Здраво дечки. Добро ве најдов.

Искрено револтиран сум што освен архитекти, воопшто не се инволвираат и други стручни лица за целиов проблем. Особено се нервирам на новинарите. Меѓутоа, можеби тоа е проблем на нашево општество, не се знае кој јаде кој плаќа. Или можеби грешам... :-)

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8986
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 29-Jan-2008 at 14:04
Originally posted by medo

Здраво дечки. Добро ве најдов.

Искрено револтиран сум што освен архитекти, воопшто не се инволвираат и други стручни лица за целиов проблем. Особено се нервирам на новинарите. Меѓутоа, можеби тоа е проблем на нашево општество, не се знае кој јаде кој плаќа. Или можеби грешам... :-)Мислам дека сите без исклучок сме револтирани од односот на новинарите кон овие проблеми. На лаички начин, инструментализирани од разни кругови на интерес и без трунка аналитичност или професионална поткрепа ја манипулираат јавноста по потреба и често блокираат легитимни проекти а протежираат илегални и невозможни проекти.

Меѓу другото тоа е и целта на форумов (и во иднина на порталот). Стручни лица како тебе да можат да го кажат своето мислење со надеж дека ќе допре до пошироката јавност. Можеби во оваа фаза сето тоа звучи идеалистички и смешно... Но... ниеден почеток не е лесен.

Cheers
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 29-Jan-2008 at 21:07
Originally posted by pbanksМеѓу другото тоа е и целта на форумов (и во иднина на порталот). Стручни лица како тебе да можат да го кажат своето мислење со надеж дека ќе допре до пошироката јавност. Можеби во оваа фаза сето тоа звучи идеалистички и смешно... Но... ниеден почеток не е лесен.

Cheers


Thumbs%20Up

Патем, добредојде медо и од мене.


Edited by gotsomekicks - 29-Jan-2008 at 21:08
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 29-Jan-2008 at 21:13
Originally posted by medo

Здраво дечки. Добро ве најдов.

Искрено револтиран сум што освен архитекти, воопшто не се инволвираат и други стручни лица за целиов проблем. Особено се нервирам на новинарите. Меѓутоа, можеби тоа е проблем на нашево општество, не се знае кој јаде кој плаќа. Или можеби грешам... :-)

 
не се знае богами така еApplause
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8986
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 31-Jan-2008 at 09:43
Ohno

Опозицијата обвини за безмилосно трошење пари за куполи

Опозицијата е уверена дека Кузман и Стефановски-Жан ќе ја реализираат идејата за изградба на три куполи на парламентот

Оливера Војновска

Опозицијата вчера жестоко ја критикуваше владејачката ВМРО-ДПМНЕ дека немилосрдно троши пари за изградба на куполи насекаде низ државата, при што упорно ја турка идејата за изградба три куполи на Собранието- една централна и две странични. Оваа замисла треба да ја спроведат архитектот Јован Стефановски-Жан од Здружението на архитекти на Скопје и директорот на Управата за заштита на културното наследство Паско Кузман, кои вчера беа избрани за членови на Комисијата за надградба на парламентот. Според опозиционерите, се избираат послушници за да ја задоволат желбата на политичката елита на ВМРО-ДПМНЕ и на премиерот Никола Груевски, да остават некаков сопствен печат на владеењето, не водејќи сметка за нашето културно наследство.

Пратеничката од СДСМ Славица Грковска е уверена дека владејачката партија е во својот филм за дезидеологизација на државата, почнувајќи од Законот за празници, изградбата на музеј на ВМРО. Според Грковска, изградбата на куполи само го надополнува впечаток за апсолутистичкото владеење на премиерот Груевски.

Пратеничката од ЛДП Роза Топузова - Каревска смета дека е очигледна желбата на врвот на ВМРО-ДПМНЕ да се градат куполи, особено во главниот град. „Безмилосно се трошат државни пари и Собранието непотребно се надвишува со куполи иако имаме други приоритети. Не значи ако на Бундестагот има купола и ние така да направиме, туку треба да се спротивставиме на оваа налудничава идеја“, рече Топузова - Каревска. Обраќајќи им се на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, таа рече дека членовите од Асоцијацијата на архитекти на Македонија и од Управата за културно наследство се повлекле од Комисијата затоа што не сакале да се изигра Законот за заштита на културното наследство. „Но, мнозинството си најде решение и именува уште еден член од Здружението на архитектите на град Скопје, покрај Вангел Божиновски, а директорот на Управата за заштита на културното наследство си се предложи сам себе си, во неможност да убеди друг од Управата да членува во Комисијата и да поддржи вакво решение. Вие имате задача да ја спроведете желбата на некои високи партиски функционери, можеби лично на премиерот Груевски и сега кооптирате послушници што ќе го сторат тоа“, рече Топузова - Каревска.

Спикерот Љубиша Георгиевски не може да го разбере, како што рече, анимозитетот и аверзијата кон куполите, иако, според него, се' уште не се знае дали решението ќе биде воопшто такво. „Но, и да се одлучи така, тоа нема да биде во спротивност со мултиетничноста на Македонија. Најдобар пример за синтезата на исламот и христијанството е ’Аја Софија‘ во Истанбул, на која има и куполи. Според тоа, ваквото решение нема религиозни конотации, а уште помалку политички“, рече Георгиевски.

Топузова - Каревска му возврати дека воопшто не се работи за тоа дали некој има анимозитет кон куполите. „Не извртувајте ги нештата. Не сум против куполи. Прашањето е дали на Собранието му се потребни куполи. Управата за културно наследство вели ’не‘, зашто смета дека треба да се зачува автентичниот изглед на зградата. Не ни треба Бундестагот како пример, во Македонија имаме 1.000 пати подобри примери со високи естетски критериуми вдахновени од средновековието. ’Пантелејмон‘ има пет куполи, и е бисер на средновековната архитектура“, му реплицираше Топузова-Каревска.

Пратеникот Марјан Додовски смета дека ваквата реконструкција со надградба и доградба само ќе се наруши изгледот на Собранието, кое повторно ќе се соочи со недостиг од простор. „Затоа е подобро да се разгледа опцијата да се искористи просторот во околните згради на Заводот за статистика, МНР и или Домот на АРМ“, додаде Додовски.Извор: Утрински весник
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 31-Jan-2008 at 12:50
Но, мнозинството си најде решение и именува уште еден член од Здружението на архитектите на град Скопје, покрај Вангел Божиновски, а директорот на Управата за заштита на културното наследство си се предложи сам себе си, во неможност да убеди друг од Управата да членува во Комисијата и да поддржи вакво решение.


Ohno
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 31-Jan-2008 at 12:50
Originally posted by pbanksПратеникот Марјан Додовски смета дека ваквата реконструкција со надградба и доградба само ќе се наруши изгледот на Собранието, кое повторно ќе се соочи со недостиг од простор. „Затоа е подобро да се разгледа опцијата да се искористи просторот во околните згради на Заводот за статистика, МНР и или Домот на АРМ“, додаде Додовски.
Дефинитвно! Најпаметно (привремено) решение, додека не се најдат средства за нова зграда. Само не ми е јасно како можат да бидат толку дрски и да се прават глуви и слепи за сите противења и сите аргументи против надградбата. Зарем мислат дека ќе придобијат симпатии од некого?
   
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 31-Jan-2008 at 13:35
Аман веќе од Жан, дерман да се нема. Ќе ми каже ли некој зошто за сите киксови во Скопје го сретнувам името на г-дин. Жан??? Еден ли архитект има во Македонија?
Дали знае некој дека со парите потребни за онаа грдосија Влајко можеа да се направат 3 нормални натпатници?
Дали знае некој дека со парите од крстот на Водно можеше да се направи и поголем крст во кој ќе функционираше се како што беше замислено, ресторан, лифт, видиковец?
И за ова ли повторно Жан?????????????
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 20-Feb-2008 at 13:18
се имам расшетавано низ рајхстагот (со привилегии од гете-институт шеткавме) и освен шо е внатре многу интересно, куполата е многу забавен дел ама мора да признам дека ја нагрдва градбата 200% хитлер неможам да си го замислам со купола од стакло на неговио рајхстаг... како и да е, имаш прилично широк видик на берлин пошто е многу отворен просторот во околината на рајхстагот, значи забавно е, има шо да се гледа - и има многу туристи нормално... е сега колку шо го знам скопје ако се качиш во купола на собранието нема да видиш ништо наоколу освен тие зградите во центарот околу собранието (зависи колку висока мислат да ја/ги градат)

заклучок: мноооогу глупа идеја
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 32>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.375 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.