build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на Собранието

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 29303132>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #601 Posted: 30-May-2016 at 22:27
Така е Јас Лично во „ФАШИСТИЧКА„ Македонија баграта платеничка прави што сака без влакно да им фали додека во „ДЕМОКРАТСКА„ Белгија и Франција полицијата на криво не смееш да ја погледнеш затоа што таму игра пендрекот. За овој вандализам што се случува во Македонија во секоја „ДЕМОКРАТСКА„ земја ќе играше ПЕНДРЕКОТ и ВОДЕНИТЕ ТОПОВИ.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 544
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #602 Posted: 30-May-2016 at 23:05
Добро ви го нафтера. Само така убаво пумпајте си тензија во вас кон обичните сограѓани и необичните гниди (бидејќи и двата типа луѓе се присутни на секој тип протест), кои поединечно вас во животот ви прават разлика колку што ви прави ланскиот снег. Ама ако. Примете го цел, голтнете се' КУРир што ќе истури, и така дури ви се полнат устите и мозоците со сперма и говна, Грујо и Заев ќе не моткаат до бесконечност... Ама за некоја година ко ќе ви мафнат вашите деца или внуци на скајп од Германија или од Нов Зеланд, тогаш ќе се почешате: „..а бе кај згрешив јас..??“
Само сконцетрирано впивајте све шо ќе сервираат медиумите, и убедете се до сржта, до петици дека единственото нешто шо не чини во Македонија е кило поликолор врз гипскартонската-желба-да-се-глуми-бивша-империја. Се друго е бело и невино као ангел.
Да би да ви излегват грујо и заев во 69-ка на сон!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #603 Posted: 31-May-2016 at 23:36
нити фарбањето на собранието е ок, ниту пак неговите доградби, ама секој си ја врти како сака...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #604 Posted: 17-Sep-2016 at 16:30
Добри снимки од Собранието од 1991 година.
 
Дури сега ми текна на ова - колку помалку накитен беше овој објект со куполи, мозаици и ограда од надвор, толку поубав и понормален беше животот во оваа држава.
 
Не залудно се вели силна влада - слаб (поробен) народ.
 
А и околината околу Собранието убаво ја доловиле на камера.
 
Од 4:15 до 12:30.
 Edited by Dexter26 - 17-Sep-2016 at 16:31
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11811
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #605 Posted: 06-Oct-2016 at 16:50
Фасадата на Собранието е исчистена од „дивеењето“ на шарените револуционери.
За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 701
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #606 Posted: 11-Oct-2016 at 03:27

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #607 Posted: 11-Oct-2016 at 08:35
Poveke fotografii na linkot. Interesen e momentot so dvete kuki.

http://emagazin.mk/vesti/vest/26621
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 544
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #608 Posted: 11-Oct-2016 at 11:15
Познат ли е авторот на овој божествен ентериер?
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1302
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #609 Posted: 11-Oct-2016 at 12:07
Прекрасно изгледа, посебно овие цевкиве што глумат факели и дупките меѓу нив, ме бендисува како се вклопени и традиционалните макдонски куќи со индиско-кинескиот стил помеѓу нив. Како шлаг очекувам цело време на има амбиентална индијанска музика за се тоа да биди сврзано.

P.S.Надеж ми дава дека како и се во СК 2014 е од гипс картин, па лесно ќе може да се демонтира и да се направи нешто пристојно
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11811
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #610 Posted: 11-Oct-2016 at 18:29
За сè има вторпат
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #611 Posted: 11-Oct-2016 at 20:07
Previous
 
Повеќе луксуз = помалку памет.
 
За жалење сме како нација поради криминалните ѓубриња од луѓе наречени политичари кои ќе го дишат воздухот во тие простории и само дополнително ќе ни ги загорчуваат животите.


Edited by Dexter26 - 11-Oct-2016 at 20:08
Back to Top
Robbi-MKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Oct-2008
Location: GER, Dortmund
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote Robbi-MKD Quote  Post ReplyReply #612 Posted: 11-Oct-2016 at 21:21
Originally posted by Dexter26

Previous
 
Повеќе луксуз = помалку памет.
 
За жалење сме како нација поради криминалните ѓубриња од луѓе наречени политичари кои ќе го дишат воздухот во тие простории и само дополнително ќе ни ги загорчуваат животите.


ПОМАЛЦЕ ЛАФИ = ПОВЕЌЕ РАБОТИ
ПОМАЛЦЕ ШИРИ ОМРАЗА И ПОЛИТИЗИРАЈ = ПОВЕЌЕ ШИРИ ЉУБОВ И ТОЛЕРАНЦИЈА
...за жалење си човече, колку само нетолеранција и омраза има во тебе...

Иначе во врска со надградбата, баш убав и интересен интериер, само некако тиа топките не ми се вклопуваат во целиот амбиент...
Не си глуп кога нешто незнаеш, туку кога се правиш дека знаеш сe´!
Back to Top
bob39 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Feb-2011
Location: Amsterdam
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote bob39 Quote  Post ReplyReply #613 Posted: 11-Oct-2016 at 23:06
Не да сме за жалење туку нема зборови што дозволивме да ни се случува!
Нема зборови со кои оваа мизерија од реконструкција може да се опише! Со топкине па по глава!
Скопје 2014= Општествена лоботомија
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #614 Posted: 12-Oct-2016 at 02:00
Како да е дизајн на Вангел Божиновски


Edited by zabegan - 12-Oct-2016 at 02:02
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3794
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #615 Posted: 12-Oct-2016 at 04:44
Грдо, некаков азиски стил, куќи во самиот простор наместо атракција, некако диктаторски... разочарен сум!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Online
Posts: 1544
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #616 Posted: 12-Oct-2016 at 07:49
Абе бедни сте со „стручните“ мислења......, не за друго - туку и тоа што чини и тоа што не чини за вас е „хорор“.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 788
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #617 Posted: 12-Oct-2016 at 08:05
Mene mi deluva ko nekoj da ima neverojatna ljubov kon kulisi, tolku shto gi postavuva i vnatre i nadvor.
Back to Top
kliment View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-Sep-2012
Online Status: Offline
Posts: 56
  Quote kliment Quote  Post ReplyReply #618 Posted: 12-Oct-2016 at 09:37
Ааа за ова ремек дело можно е да се очекуваат и меѓународни награди.

Сакав да напишам дека е најубав дел од СК2014 ама ќе почекам да го видам споменикот на Мајка Тереза,конкуренцијата е силна.

П.С. Овие куќиве може да се дадат на користење на пратениците од внатрешноста, ќе се заштеди на патни трошкови.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3415
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #619 Posted: 12-Oct-2016 at 09:50
Завршната фаза од ова „разубавување“ на Собранието е дело на Вангел Божиновски. Беше пред некоја недела гостин на некоја од „куртон“ телевизиите, објаснуваше дека работи на објектот.

Јас нема да го коментирам „постмодернизмот“ на Божиновски. Секој има очи, може да ги спореди главните градови на Таџикистан и на Туркменистан, па може да споредува.

Јас жалам за ова здание бидејќи беше заштитено како културно наследство од прва категорија. И тоа не пречеше да се направи проектов. Доаѓањето на западната архитектура во Македонија на почетокот од 20 век е означена токму со овој објект, заедно со зградата на Градска болница и Метропол.

Да се разбереме, сите овие работи ќе мора да се менуваат во иднина, тука нема друго решение.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1302
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #620 Posted: 12-Oct-2016 at 11:04
Така и си мислев, после ремек делото Спомен куќа на Мајка Тереза само Вангел може да смисли вакво нешто.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 29303132>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.