build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на Собранието

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 32>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 20-Feb-2008 at 15:10
Barem ne e kocka haha
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 03-Mar-2008 at 02:59
eve nekolku sliki od proektot na sobranieto so kupolite
1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.


9.

Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 03-Mar-2008 at 04:50

Што да се каже освен можеше и многу полошо да биде. Незнам зошто запнале куполи па куполи Roll%20eyes, барем не се гледаат толку многу од улица. Ја само 2 гледам нели 3 требаше да бидат?

Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 03-Mar-2008 at 14:45
Originally posted by vardar

Што да се каже освен можеше и многу полошо да биде. Незнам зошто запнале куполи па куполи Roll%20eyes, барем не се гледаат толку многу од улица. Ја само 2 гледам нели 3 требаше да бидат?da i jas kolku sto znam 3 bea vo plan....
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 03-Mar-2008 at 14:48


имаше повеќе проекти со куполи во игра. Мислам дека овој не е победничкиот, дефинитивно во игра се 3 куполи Ohno
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 03-Mar-2008 at 14:55
Originally posted by pbanksимаше повеќе проекти со куполи во игра. Мислам дека овој не е победничкиот, дефинитивно во игра се 3 куполи Ohno


Da i jas pretpostaviv deka ne pobedil ovoj proekt...koj i da pobedil ke go unakazat sobranieto!!!


Edited by kire85 - 03-Mar-2008 at 14:55
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 03-Mar-2008 at 15:30
Не знам што да мислам... Собранието не изгледа толку катастрофално колку што го замислив, ама не е тоа поентата. Законот за културно наследство воопшто не се испочитува, а и многу е важно тоа што го кажа medo:
Originally posted by medo

Дали некој се запрашал дали едноставно смее да се надградува таков објект?
Според информациите што ги имам станува збор за објект изграден 1934 год и можам да претпоставам дека се работи за ѕидана конструкција. Ако е само обична ѕидарија тогаш и сега не ги задоволува прописите за асеизмичко проектирање. Ако се работи за ѕидарија со вертикални серклажи дозволен број катови за IX степен на сеизмичност е П+2. Според тоа, не се дозволува никакво надградување.
Ако ова е точно, тогаш што правиме муабет кога не задоволуваме прописи??
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 04-Mar-2008 at 01:02
И јас се сомневам дека ова е идејното решение... Се плашам дека овие рендери ќе ми станат многу посимпатични кога ќе видиме што навистина му спремаат на собранието Roll%20eyes
Back to Top
Moebius View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 31-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Moebius Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 13-May-2008 at 14:08
Е па момци, еве ви најтазе вести, не се у игра ни 3 куполи, него 5!!
Тие трите шо ги муабетите, уште една позади над скалите и на крај една најголема преку сите.... А Cloverstack, веруј ми, не сакаш да видиш што му спремаат.
medo друже, ке се дигне уште еден спрат над ѕидаријата и тоа челична конструкција, а за куполиве над него ке се пушта нова конструкција, мада пак ти се јавуваат столбови по 12-15 метри високи, што не можеш да ги врзеш за ѕидаријата, па пак си се зезнал... А многу сељачки ја тераат целата идеја, со сила и што највише ме плаши, изгледа ќе ја истераат...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 13-May-2008 at 15:03
Епа другари наздравје нека е Wallbash


Moebius, ако е можно некако те молам дојди до некој визуелен материјал
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 13-May-2008 at 15:18
A od kaj pa sega 5  Question  A zoshto ne 6 Banana
 
Originally posted by Moebius

Тие трите шо ги муабетите, уште една позади над скалите и на крај една најголема преку сите....
 
Super neka se znae deka Skopje e najevropskiot grad na balkanot....  Crazy Crazy Crazy
 
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 13-May-2008 at 16:27
Previous хахахаха

A Moebius, дали тоа значи дека не само што идеава е најголема глупост, туку може да биде и катастрофална грешка од некаков сигурносен аспект?
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
kara View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kara Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 26-May-2008 at 14:56
Здраво на сите, па еве и јас да се вклучам во дискусијата!
Гледам дека сите сте против доградба на собранието, што е многу исправно, бидејќи и јас го подржувам тоа, и сум за изградба на ново Собрание!
Некои од вас веќе напоменаа на локација, и локацијата кај црквата Св. Богородица е многу добра ако се добие! Како што и прочитав некој кажа дека црквата може да смета, ама јас мислам дека тоа може да се изведе и на таков начин што црквата може да дојде во средина на еден така голем објект, нели ако се тоа се направи како што треба! такво нешто имаат изведено во софија, каде што е председателската палата и Шератон хотелот!

Зашто на не би можело да се изведе нешто такво, би било и како туристичко место и би се искористил просторот до крај! А оваа зграда да се искористи за одредени министерства и без тоа се во недостиг на сопствена ифрастуктура!
Thumbs%20Up
Поздрав!
Edited by kara - 26-May-2008 at 14:59
@LEK$
Back to Top
kara View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kara Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 26-May-2008 at 15:04
Еве како тоа би можело да изгледа по мое мислење!Edited by kara - 26-May-2008 at 15:06
@LEK$
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 26-May-2008 at 15:29
Во Софија не ми се допаѓа како е изведено (доколку тоа би се правело на оваа локација во Скопје, има многу подобри услови поелегантно да се направи). Ама сепак мислам дека не е до толку кнап просторот па да би морало да се оди на таа варијанта.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 26-May-2008 at 16:12
@kara интересна варијанта браво за идејата, само се работи за огромна парцела (баш гледав на гугл околу 230 на 130м) и се плашам да не испадне како кинескиот ѕид во парк-огромно и ништо друго. Во софија изгледа многу кнап додека во скопје барем има повеќе простор околу црквата. 
 
Штознам интересно, би можеле например да идат на варијанта на 2 објекта во П за да не биде скрос обколена црквата.Dunno
 
Е сега друга работа е што мпц нема никад да се сложи на вакво нешто, види баш на мапата како си ја одбележале својата територија LOL
 
Плус има  доволно место од левата страна на црквата (негде 90х90) да се изгради голем објект како собрание.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 26-May-2008 at 19:11
Ми се свиѓа идејата на кара а и варијантата на вардар. Но... мислам дека е многу тешко кај нас да се направи толкав владин административен објект. Оние димензии што ги предложува кара се огромни таму ќе собере парламент, влада и пола министерства. 
Back to Top
kara View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kara Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 27-May-2008 at 07:23
Димензиите што јас ги означив се онака исцртани, значи воопшто не помислував на големината на објектот, туку сакав само да означам дека може и таква варијанта!
Се согласувам и со vardar да би се пробало и со варијанта со два објекта, дали во П верзија или некоја верзија како два бумеранзи од страна а да има поглед и црквата кон вардар,а и во средината да има еден вид како плоштад. Значи идејата ми беше да покажам дека може и такво нешто, мислам дека би изгледало многу добро! Yes
А и потребно е кај нас еден таков административен објект со поголеми димензии, НЕМАМЕ ние нешто такво. Па зарем не би било добро да ги имаш соберено поголем дел од министерствата не едно место, па и процедурите би им биле поедноставни за доставување помеѓу нив!
Нели сепак ова е само една идеја! Кога веќе зборуваме за тоа дали е подобро да се реконструира постоечкото или да се изгради нов објект! Јас сум дефинитивно за нова зграда!
Cheers
@LEK$
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 27-May-2008 at 07:45
Barem da go sredat od nadvor.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 27-May-2008 at 08:58
Originally posted by kara

Димензиите што јас ги означив се онака исцртани, значи воопшто не помислував на големината на објектот, туку сакав само да означам дека може и таква варијанта!
Се согласувам и со vardar да би се пробало и со варијанта со два објекта, дали во П верзија или некоја верзија како два бумеранзи од страна а да има поглед и црквата кон вардар,а и во средината да има еден вид како плоштад. Значи идејата ми беше да покажам дека може и такво нешто, мислам дека би изгледало многу добро! Yes
А и потребно е кај нас еден таков административен објект со поголеми димензии, НЕМАМЕ ние нешто такво. Па зарем не би било добро да ги имаш соберено поголем дел од министерствата не едно место, па и процедурите би им биле поедноставни за доставување помеѓу нив!
Нели сепак ова е само една идеја! Кога веќе зборуваме за тоа дали е подобро да се реконструира постоечкото или да се изгради нов објект! Јас сум дефинитивно за нова зграда!
Cheers


Да како идеја е супер. И јас сакам такви гломазни објекти а Скопје дефинитивно има малку такви (т.е. тие што ги има се специфични). Само тргам од тоа дека државата избегнува големи објекти од една страна од финансиски причини а од друга страна поради таа тенденција работите да бидат "димензионирани по мерка на човекот" како што милуваат да кажат... Реално салата Борис Трајковски е можеби најголемиот објект изграден во последниве 20 години. Објектот е убав и се но далеку е од грандиозен.

Битно е дека сите се слоуваме дека треба комплетно нова зграда а гледам дека имаме и консензус околу локацијата


Edited by pbanks - 27-May-2008 at 08:58
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 32>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.281 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.