build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на Собранието

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 32>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 28-Jan-2009 at 15:00
Архитектоне добра опсервација. Досега немам видено вака граќански фотки од внатре од собрание, нити па имам влезено. За сличноста со поликлиниката сега веќе и не е толку слична одкога ја офарбаа розева клиниката, а предходно беше доста слично!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 24-Feb-2009 at 00:32

Куполи од 17 милиони евра

Две македонски и една хрватска компанија конкурираа за трет кат назаконодавниот дом

Околу 17 милиони евра буџетски пари ќе бидат потрошени годинава за надградба на зградата на Собранието. Специјалната комисија во петокот ги отвори понудите на три градежни компании - две македонски и една од Хрватска - и од денеска ќе почне да проценува која ќе ја добие работата. За надградба, зајакнување и адаптација на македонскиот парламент „Бетон“ бара 1. 040.770. 246 денари (16,7 милиони евра), „Гранит“ 1.092.669.009 денари, (17,6 милиони евра), а „Конструктор“ од Сплит 897.675.599 денари или 14,4 милиони евра.

Според усвоеното идејно решение, петоаголната зграда на македонскиот парламент ќе се надгради со уште еден кат со метална конструкција, но фасадата и воопшто надворешниот лик на Собранието ќе остане ист. Најгоре на краевите од предната страна ќе се конструираат две стаклени куполи во кои ќе бидат салите за состаноци. Во централниот дел на петоаголникот ќе има голема стаклена купола под која ќе се направи сала од 600 квадратни метри. Со овој зафат е предвидено во подрумските простории да се направи студио за собранискиот телевизиски канал. Истовремено ќе се преадаптира целиот простор и ќе се засили статиката на зградата.Ова ќе биде една од најголемите државни градежни инвестиции годинава. Власта го оправда проектот со желбата да се подобрат условите за работа на пратениците - секој да добие своја канцеларија - и така да се зголеми ефикасноста на парламентот.

Најавата за менување на изгледот на Собранието предизвика бурна полемика кај стручната јавност. Некои архитекти предлагаа да се направи нова зграда на друга локација. Дирекцијата за културно наследство опоменуваше дека не смее да се наруши автентичниот изглед на зградата изградена во 1938 година.Во монографијата на Собранието пишува дека оваа зграда е една од најмонументалните градби во Македонија.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=027C2F1D3870C74DAE12EA3B45BAB720
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 24-Feb-2009 at 02:00


Не знам каква оценка може да даде човек според ваков „профи“ рендер ли 2-bit CGA цртеж правен во GW-Basic ли што чудо е ова...

Ама високата цена за овој луксуз навистина ме изненади. Овие „придобивки“ што се најавуваат дефинитивно не вредат толку пари. Ако сме спремни да дадеме толку замашна сума за оваа намена, многу подобро би било да размислуваме за нов парламент. Зошто и како има дискутирано на почетокот на нишкава, мада не е на одмет сега со повеќе членови и повторно да ја отвориме таа дискусија.

Edited by Cloverstack - 24-Feb-2009 at 02:02
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 24-Feb-2009 at 02:13

па прво да го завршат музејов па сетне ќе му ја мислат за ново, плус многу би било паметно некој да се добере до проектот на русите во кој биле зацртани и куполи, да видиме прво дали и воопшто е истиот земен како репер кога ја почнале иницијативата за куполите иако верувам дека тогаш не планирале стаклени куполи.

а за рендерот ова како државна институција  изгледа штедат на пари, па не даваат ни една илјадарка за добар 3д рендер, јасно кој понатаму може да служи и како туристичка презентација.

има и една непознаница . 

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 24-Feb-2009 at 16:09
да се вратиме на тоа колку е глупо стаклени куполи да има на објект од триесетите, барем да беа поскромни да ставеа бакарни Stern%20Smile
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 24-Feb-2009 at 18:12

Рајхстагот во Берлин има. Тоа е доволно за политичари од наш ранг (било која партија биле). Нема врска што за куполата на Рајхстагот очи се вадеја тоа не е добра причина за политичарите Инаку Рајхстагот е x^34 пати поголем од нашето собрание, па куполата некако е интересна да си во неа и да разгледуваш наоколу, но сепак според мене многу го грди. Тоа е прашање на вкус, не е мое да одлучувам некој одлучил. Но зошто ќе градат три и за што ќе служат? Прочитав за канцеларии на пратеници? Кој идиот го смислил тоа? Демек да бидат поблиску до небото, да се осеќаат како богови. Идиотизам, барем Рајхстагот наплаќа за да го посетиш па ги вратија парите.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 24-Feb-2009 at 18:18
17 milioni evra????? abe luge so 17 milioni evra jas ke izgradam 3 golemi sobranija so 3 pati pogolema golemina od taa sto e sega llelelele ova e cista krazba i mestenje na tenderi.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Mr.Edmund View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 23-Jul-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mr.Edmund Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 24-Feb-2009 at 18:33
Немам зборови.....а на конкурсот дисквалификуваа едно навистина интелигентно решение на Ателје Ајвар, кое предлагаше да се изгради нов објект на местото на паркингот и така да се задоволи недостаткот од простор+би се добила подземна гаража и така нешто......кога веќе и онака фрлаат пари.....а мене ми се врти нешто друго во глава.....кога и онака планираат да го селат министерството за надворешни, зошто таа зграда да не ја поддотераат и да ја искористат за потребите на парламентот? Патем кажано, Рајхстагот по димензии и не е (многу) поголем од насево собрание.....и не може да се споредуваат, од проста причина што куполата на Рајхстагот има поента, таа ја покрива салата за заседанија, која затоа е и кружна во основа, и претставува и функционално и обликовно централна просторија на објектот, а инаку ни Рајхстагот не ги задоволува просторните потреби на германскиот парламент, па затоа во непосредна близина се изградени згради за администрацијата....така што....кога го земале Рајхстагот како пример, можеле барем малку да се подзаинтересираат што и како е правено кога е обновуван, за да не испаднат смешки како онаа погоре (инаку, мојот коментар за идејното решение е Puke)
СМРТ ЗА ФАШИЗМОТ-СЛОБОДА ЗА НАРОДОТ
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 24-Feb-2009 at 18:37
Da ti kazam pravo i mojot komentar za ova e .... katastrofa, dzabe troshenje pari vo ova golema kriza, a veruvam deka za edno 6-7 milioni evra ke napravat navistina nekoj prekrasen objekt sto ke gi zadovoli site potrebi.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 24-Feb-2009 at 20:00
@ Mr. Edmund

И нашиве имаат „логика“. Се разбира тоа не е ниту обезбедување функционален дополнителен простор, ниту покривање на некаква сала, туку врз собранието да се насади „украс“ со што тоа од надвор ќе личи на реновираниот рахјстаг. Значи се се сведува на тоа по секоја цена да се вметне купола сама за себе. Кон тоа се цели... А цената само ја прави целата работа уште поперверзна!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 24-Feb-2009 at 20:02
mozam da kazam kako mitatos= ova e cista grazba
zosto 17 mil.evra za eden kat plus i 3 kupoli pa tie ne se normalni,,,... ne znat sto da pravaat so parite ako mu dadel nekoj 17 mil.evra pa ti nemoras site da gi potrosis
za zal nema nikoj sto ne slusa barem nekoj poranesen gradacalnik ili denesniot gradca. ili nekoj drug sto ima rabota so gradot
navistina ne znat sto pravat videte sramota kako se zgradite na gradov nikogas ne bea renovirani  barem za 3 gradski kuli da davat pari za renoviranje Wallbash
za zal nemame nikogo ........Ouch
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 24-Feb-2009 at 21:49
па не е само еден кат доградба, нели всушност ќе се пополни целосно внатрешното двориште на зградата кое сега е празно и приземно е само гаража? Значи на некој начин ќе се добијат неколку нови катови во овој сега празен простор кои ќе финишираат со централната купола? ова некако ми е најлогично, инаку не гледам логика да се постави голема централна купола а под неа да остане огромен празен простор...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 24-Feb-2009 at 22:06


Централниот дел на собранието и не е толку празен, може да се види на google earth. Таму впрочем е и големата сала. Е сега што ќе доградуваат, надградуваат и крпат не знаеме прецизно, но сигурно не можат толку коренито да се сменат работите без рушење на постојните простории во централниот дел, а тоа барем за салата е невозможно.
Ми останува да извлечам заклучок дека не се посветува доволно внимание на суштината и дека главната поента се куполите, кои веројатно и ја напумпале цената до толкава мерка.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 25-Feb-2009 at 01:09
Стигаат реакции поради огромната сума одделена за декорирање на законодавниот дом. Ова шминкање е недопустливо, но кога се решиле да трошат како ненормални, нека ги заменат куполите со соларни панели, нека ја направат зградата „зелена“, нека јас средат фасадата. Пријатно би ме изненадила владата кога ќе прифати критики ако не од опозицијата, тогаш од обичниот граѓанин кој плаќа за тие куполи и надградби - верувам дека сите ќе се определат за „еколошката“ опција.

Власта не се откажува од скапите куполи

Неприфатливо е во економска криза да се потрошат 17 милиони евра за доградба на собраниската зграда, смета опозицијата

Пратениците се едногласни дека 17 милиони евра за доградба на собраниската зграда е голем трошок за државата. Опозициските сметаат дека парите треба да се искористат за ублажување на кризата што доаѓа, а тие од власта дека проектот е шанса компаниите да добијат работа, а пратениците подобри услови.

При распишување на конкурсот за големиот градежен зафат, со кој се предвидува подигање трет кат на собраниската зграда, три големи стаклени куполи, како и засилување на нејзината статика сите се водеа од потребата пратениците да имаат повеќе работен простор. Сега, дел од пратениците велат дека тоа било во време кога не се ни насетувала криза, па затоа повикуваат на разумност.

- Нема пратеник што не е за подобрување на условите за работа во Собранието. Но, сега во годината кога кризата се продлабочува, парите треба да се пренасочат за друга, посоодветна намена - смета пратеникот од опозицискиот СДСМ, Никола Ќуркчиев.

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски се согласува дека станува збор за голема сума, но смета дека ваков градежен зафат и не може да биде евтин. Олеснително за државата, според него, е тоа што доградбата на законодавниот дом ќе се извршува етапно, па и државата ќе плаќа на рати, односно на подолг период.

- Не станува збор за плаќање на целата сума наеднаш. Годинава за оваа цел во буџетот се предвидени 1,5 милион евра. Можеби сумата ќе се зголеми само уште за половина. Другото државата ќе го плаќа во наредните две буџетски години - објасни Вељаноски.Според него, обемните тригодишни работи во парламентот ќе бидат и можност за градежната оператива да дојде до ангажман. Што не било за потценување, особено сега кога имаат се' помалку работа.

Неговиот став го поддржува и Љубисав Иванов-Ѕинго за кого е одвишно прашањето дали да се сопре реализацијата на проектот.

- Собранието треба секогаш да се подобрува. Мора да имаме добри услови за работа и да не заборавиме дека парламентот е репрезент на државата - вели Иванов од владејачката Социјалистичка партија. За пратеничката Роза Топузовска-Каревска, големите стаклени куполи се прескапа работа. Таа жали што не ја послушале уште кога се распишувал конкурсот.

- Премногу пари се и неприфатливо е во време на економска криза да се потрошат 17 милиони евра за нешто декоративно. Сметам дека треба да се направи само надградбата со трет кат, а стаклените куполи да се исфрлат од проектот. Така сето тоа сигурно ќе чини барем двапати поевтино - вели Топузовска-Каревска од опозициската ЛДП.Таа како и пратеничката Флора Кадриу ја потсетуваат власта да не заборави дека многу луѓе ги губат работните места и дека милионите евра треба да се искористат за решавање на проблемот.Специјална собраниска комисија деновиве решава за тендерска документација што ја доставија три градежни компании за доградба и надградба на Собранието.


http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=A2058B2178A1354E9512EE83CD06C9C1
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 25-Feb-2009 at 01:21
Originally posted by Cloverstack



Централниот дел на собранието и не е толку празен, може да се види на google earth. Таму впрочем е и големата сала. Е сега што ќе доградуваат, надградуваат и крпат не знаеме прецизно, но сигурно не можат толку коренито да се сменат работите без рушење на постојните простории во централниот дел, а тоа барем за салата е невозможно.
Ми останува да извлечам заклучок дека не се посветува доволно внимание на суштината и дека главната поента се куполите, кои веројатно и ја напумпале цената до толкава мерка.


Само да го потврдам ова



Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 25-Feb-2009 at 01:33
Според него, обемните тригодишни работи во парламентот ќе бидат и можност за градежната оператива да дојде до ангажман. Што не било за потценување, особено сега кога имаат се' помалку работа.
Ангажирајте ја градежната оператива на многуте ургентни инфраструктурни проекти од кои државата и економијата ќе имаат огромна корист, наместо на несоодветна и бедно обмислена емитација на куполата на рајхстагот!


Edited by Cloverstack - 25-Feb-2009 at 01:34
Back to Top
damjanh View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jun-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote damjanh Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 26-Feb-2009 at 04:42
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #158 Posted: 26-Feb-2009 at 05:00
Проектот беше дисквалификуван
Па нормално, кога нема куполи...  Stern%20Smile

Шала на страна, поради што беше официјално дисквалификуван?
(иако жална вистина е дека суштината сигурно биле куполите и целиот тој филм)

Инаку концептот е одличен ако се оди по принцип на максимална функционалност без непотребно фрлање на пари... и за максимално искористување на средствата за обезбедување вистинските потреби на собранието и МНР.
Можело само подетално да се изработат рендерите, мада сега гледајќи наназад тоа би бил фрлен труд.
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #159 Posted: 26-Feb-2009 at 11:02
проектов на Ајвар бил одличен! Ми се допаѓа што предвиделе и церемонијално плато во сега запуштенион парк. Тоа ќе ја заменеше досегашната пракса да се постројува гардата за пречекување на високи гости на онаа малата пристапна уличка пред главниот влез на Собранието.

Исто е одлично решението со поврзувањето со мост на постојната зграда на Собранието со нов објект за канцеларии на пратениците. На таков начин во Стразбург е решено поврзувањето на стариот и новиот објект на Европскиот парламент.

Еве го мостот со поглед на старата зграда на ЕП (сега канцеларии на техничкиот персонал/асистенти на пратениците)



и мостот со поглед на другата страна, со новата зграда на ЕП со пленарната и комисиските сали



али џабе се ова, кога кај нас се нема слух за практичното, економичното и естетското Ohno
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #160 Posted: 26-Feb-2009 at 11:08
se zbuniv sega
ce se realizira ovaj proekt ili ne??
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 32>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.303 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.