build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Возен парк (ЈСП - ЛАЗ)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3738394041 44>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #761 Posted: 14-Sep-2011 at 20:22
Originally posted by Тркало

Толку беше од униформирањето на возачите?
Колку гледам ,а гледам добро ,не гледам униформа!

 
Па, како што спомнав, некои навики тешко се менуваат.


Edited by Dexter26 - 14-Sep-2011 at 20:23
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 812
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #762 Posted: 15-Sep-2011 at 17:23
познат е огромниот дефицит на работна дисцилина во нашето општество.....точно ради тоа и многу го толерираат тоа што не се прави а било предвидено по работниот правилник
Back to Top
aleksovski View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote aleksovski Quote  Post ReplyReply #763 Posted: 13-Oct-2011 at 22:26
Јас пред некој ден поставив прашање кон ЈСП дали ќе пристигнат четирите дупли ЛАЗ автобуси и еве што ми одговорија.

П:Koga ke pristignat cetirite dupli avtobusi?

О:Набавката на четирите дупли автобуси е откажана од страна на Министерството за транспорт и врски.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #764 Posted: 14-Oct-2011 at 10:44
Previous
 
Повеќе од 1 ипол година си член на форумот, ова ти е првиот пост, а сепак не си ја прелистал темава летово ?
 
Уште од септември 2011 е познат фактот дека актуелната влада на Република Македонија ја откажа нарачката за 4 двојни нископодни градски автобуси од украински ЛАЗ бидејќи открија дека со ЛАЗ нема заебанција, не ги плаќаа редовно 80-те единечните нископодни градски автобуси, а ЛАЗ не ги испорачуваше редовно поради задоцнетите плаќања, поради што актуелната влада на Република Македонија одлучи да ја откаже последната нарачка со која требаше да бидат испорачани четирите двојни нископодни градски автобуси од украински ЛАЗ.


Edited by Dexter26 - 14-Oct-2011 at 10:45
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1600
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #765 Posted: 15-Oct-2011 at 17:20
Originally posted by Dexter26


Previous  Повеќе од 1 ипол година си член на форумот, ова ти е првиот пост, а сепак не си ја прелистал темава летово ?  Уште од септември 2011 е познат фактот дека актуелната влада на Република Македонија ја откажа нарачката за 4 двојни нископодни градски автобуси од украински ЛАЗ бидејќи открија дека со ЛАЗ нема заебанција, не ги плаќаа редовно 80-те единечните нископодни градски автобуси, а ЛАЗ не ги испорачуваше редовно поради задоцнетите плаќања, поради што актуелната влада на Република Македонија одлучи да ја откаже последната нарачка со која требаше да бидат испорачани четирите двојни нископодни градски автобуси од украински ЛАЗ.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #766 Posted: 15-Oct-2011 at 20:01
Де бе луѓе, му се нафрливте на човекот...

И патем , не му е прв пост, туку форумскиот софтвер има багови, па неретко неправилно ги брои постовите и покажува помала бројка, токму како во овој случај.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #767 Posted: 15-Oct-2011 at 23:40
Previous
 
Забележав дека проблемот е во форумот, му се извинив на aleksovski во приватна порака, но еве, му се извинувам и јавно.
 
Човекот ми објасни дека долго време не го следел форумот и затоа не знаел дека се откажани четирите двојни нископони градски автобуси од украински ЛАЗ.
Back to Top
vlatko.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote vlatko.mk Quote  Post ReplyReply #768 Posted: 23-Nov-2011 at 22:51
Дали некој знае зошто во лаз-автобусите најчесто не се чувствува парното - дали е резултат на несоодветна регулација или пак толкава е јачината?
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #769 Posted: 24-Nov-2011 at 10:40
Originally posted by vlatko.mk

Дали некој знае зошто во лаз-автобусите најчесто не се чувствува парното - дали е резултат на несоодветна регулација или пак толкава е јачината?


Дали ова се има случено во еден украински автобус или истото претставува искуство од повеќе автобуси? Јас лично не сум забележал некаков проблем со украинците.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3638
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #770 Posted: 10-Jan-2012 at 12:29
Пак врне во новите украински автобуси

Од покривите на три нови украински автобуси деновиве повторно течеше во­да, како пред неколку месеци. Дождот и овој пат ги накисна седиштата, а во 24-ка имаше и вирови на подот. Во автобусот врнеше како надвор, па на скопјани им беа мокри и главите и задниците.

За разлика од претходниот пат, кога прокиснаа автобусите и патниците се рас­пра­ваа дека некој мочал внатре, сега сите се согласија дека капе вода од покривите.
"Џа­бе што се нови, кога сме жива вода кога ќе заврне. Не е првпат ова да се случува, и надлежните, конечно, мора да го решат овој проблем", ко­мен­ти­раа вчера дел од патниците во 24-ка.

Од ЈСП "Скопје" ветија дека ќе проверат зашто автобусите повторно про­кис­ну­ва­ат.
"Ние ги изрекламиравме кај производителот, но, најверојатно, дефектот не е отстранет, па ќе мора повторно да реагирам. Можеби силниот дожд де­но­ви­ве направил нов проблем. Веднаш ќе ги провериме сите автобуси, и она­му каде што ќе регистрираме проблем, ќе го решиме", рече Мишо Ни­ко­лов, директор на ЈСП.
Од ЈСП најавија дека ќе направат проверка за да утврдат во колку ав­то­бу­си има проблем со прокиснување.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=195C896A6536AE48A5345DBD4BC2150E
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #771 Posted: 06-Feb-2012 at 19:08
Јуни 2011
 
Originally posted by Dexter26


 

 
Како што може да се види, пукнатината не делува како да е од судар, туку делува како да е од удар со камен, односно со тврд предмет.
 
Исто така, како што може да се види, очигледно на ЈСП Скопје полесно им е да ја покријат пукнатината со трака, отколку да го заменат стаклото.
 
За волја на вистината, штетата не делува до толку сериозна за да мора да се смени стаклото, но и самите ЈСП Скопје велат дека автобусите се осигурани, така да би требало да може да се покријат трошоците за менување на стаклото од осигурувањето.

 
Февруари 2012
 

 

 

 
Воопшто не се сомневам дека станува збор за истиот автобус од јуни 2011, само што овој пат сообраќаше на друга превозна линија.
 
Овој пат го сликнав и со регистарската табличка и со гаражниот број, па да видиме до кога ќе остане вака.
 
7 месеци да не се сменело ветробранско стакло ?
 
По кој знае кој пат ќе повторам:
 
ЈСП Скопје континуирано покажуваат и докажуваат на дело дека го менуваат влакното, но карактерот им останува ист.
Back to Top
tonikostov View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Oct-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote tonikostov Quote  Post ReplyReply #772 Posted: 07-Feb-2012 at 13:42
во сообраќај не смее да биде вклучено било какво возило со напукната шофершајбна, а камо ли автобус на јавен градски превоз. за ова сообраќајната полиција комотно може да изрече казна, ама нема кој да излезе од кафана и да поработи малку...
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1600
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #773 Posted: 07-Feb-2012 at 18:51
Originally posted by Dexter26


Јуни 2011  
Originally posted by Dexter26


  Како што може да се види, пукнатината не делува како да е од судар, туку делува како да е од удар со камен, односно со тврд предмет.  Исто така, како што може да се види, очигледно на ЈСП Скопје полесно им е да ја покријат пукнатината со трака, отколку да го заменат стаклото.  За волја на вистината, штетата не делува до толку сериозна за да мора да се смени стаклото, но и самите ЈСП Скопје велат дека автобусите се осигурани, така да би требало да може да се покријат трошоците за менување на стаклото од осигурувањето.
 Февруари 2012     Воопшто не се сомневам дека станува збор за истиот автобус од јуни 2011, само што овој пат сообраќаше на друга превозна линија.  Овој пат го сликнав и со регистарската табличка и со гаражниот број, па да видиме до кога ќе остане вака.  7 месеци да не се сменело ветробранско стакло ?  По кој знае кој пат ќе повторам:  ЈСП Скопје континуирано покажуваат и докажуваат на дело дека го менуваат влакното, но карактерот им останува ист.


Kolku li samo ima vakvi drugi slucaevi kade isto ima iskrseni maski, stopovi, sofersajbni, zmigavci ..... i red drugi raboti kade samo se zalepeni i taka si stojat nikoj ne mrdnuva so prst !!!!! A KAKO STO PAMETAM GLAVEN ADUT ZOSTO GI POSKAPUVAAT KARTITE E TOA DEKA NEMOZAT DA GI SERVISIRAAT REDOVNO AVTOBUSITE, ODNOSNO NEMOZAT DA ZAMENAT NAPUKANA SOFERSAJBNA !!!!! MISLAM DEKA MENADZMENTOT NA JSP E UZAAAS !!!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1600
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #774 Posted: 14-Feb-2012 at 20:56
Го начекав кај транспортен еден од лаз -овите бесе со 4 вклучени жмигавци и застанат на сред пат моторот му работеше меѓутоа нешто друго не чинеше ....... шоферот се шеташе низ внатрешноста во автобусот и чекаше да дојдат лицата од влечната служба на ЈСП !!!! Почнаа да откажуват украинските автобуси едне по еден )
 
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
sanos_a View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote sanos_a Quote  Post ReplyReply #775 Posted: 20-Feb-2012 at 15:59
Originally posted by Obedineta Makedonija

Го начекав кај транспортен еден од лаз -овите бесе со 4 вклучени жмигавци и застанат на сред пат моторот му работеше меѓутоа нешто друго не чинеше ....... шоферот се шеташе низ внатрешноста во автобусот и чекаше да дојдат лицата од влечната служба на ЈСП !!!! Почнаа да откажуват украинските автобуси едне по еден )
 


Мислеш дека ако беа Мерцедеси немаше да има дефекти?
најдобриот форум за автобуси
www.autobusi.net/forum
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1597
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #776 Posted: 21-Feb-2012 at 01:42
Ova so vetrobranskoto staklo e klasicen primer kolku i kako funkcioniraat nasite institucii. Ajde sto rakovodnite lica na JSP nemaat kapacitet za menadziranje na vakva institucija i kontinuirano na razni nacini ja ragrozuva bezbednosta na patnicite se prasuvam zosto spie MVR? Ova e kaznivo spored pravilnikot za bezbednost vo soobrakajot a policijata spie i ceka da nastrada nekoj, e posle cacko ke ni e kriv!!!
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #777 Posted: 21-Feb-2012 at 02:01


МВР не се занимава воопшто со ЈСП Скопје, кога би се занимавале со ЈСП Скопје, уште пред 2011 кога почнаа да пристигнуваат новите градски автобуси, МВР ќе отстранеше од сообраќај значителен број на стари канти кои беа неисправни, можеме да отвориме посебна тема на форумов за бројните несреќи во старите канти на ЈСП Скопје, црево кое почнало да прска внатре во возилото и изгорело патници, возило на кое му откажале кочниците и удрило во бандера, во Автокоманда кај трговскиот центар има спомен-обележје посветено на девојче кое загинало бидејќи било удрено од стара канта на која и откажале кочниците, а МВР си молчи и ништо не превзема.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2364
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #778 Posted: 21-Feb-2012 at 11:45
Презема! Ручек во кафеана!
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #779 Posted: 05-Mar-2012 at 20:02
Секој пат кога ќе го видам автобусот на ЈСП Скопје со гаражен број 1013 му наоѓам некои нови маани.
 
И на други автобуси од новите единечни нископодни градски автобуси од украински ЛАЗ им имам најдено маани, ама не сум имал прилика досега да ги сликнам.
 
Патем, ветробранското стакло на автобусот на ЈСП Скопје со гаражен број 1013 СЕУШТЕ НЕ Е СМЕНЕТО, барем заклучно со денешниов ден, понеделник, 5 март 2012.
 

 

Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1597
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #780 Posted: 26-Jun-2012 at 22:30
Se zapali LAZOVEC Ohno
http://www.mkd.mk/40260/skopje/avtobus-vo-plamen-sopiste-pripor-58/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3738394041 44>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.