build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Возен парк (ЈСП - ЛАЗ)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3940414243 44>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9031
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #801 Posted: 28-Sep-2012 at 14:11


Their e-mails are listed on their web site just for the sake of having them listed. Rest assured they are not their for transparency.
Back to Top
Santehnik View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 04-Apr-2011
Location: UA Kiev
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Santehnik Quote  Post ReplyReply #802 Posted: 30-Sep-2012 at 23:14
Same problems in Ukraine too
Some mechanism to obtain public information in its infancy. In this case, officials are trying to sabotage it...
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 371
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #803 Posted: 14-Nov-2012 at 03:35
Гледам кај некои автобуси од ЛАЗ од кога ги донесоа па до денес сеуште не им функционира дисплејот, стварно не разбирам како е можно толку време да не можат да го средат тоа верувам дека не е некој си голем проблемQuestion
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #804 Posted: 14-Nov-2012 at 11:23
Мислам дека дисплеите на кинеските автобуси се поголем проблем од оние на украинските. Бај д веј, до кога треба да пристигнат сите двокатни автобуси за ЈСП-Скопје, кој беше крајниот дефиниран датум од кинезите?

Edited by BOJAN - 14-Nov-2012 at 11:24
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 728
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #805 Posted: 14-Nov-2012 at 16:14

Напролет следната година. Баш пред некој ден кога се зборуваше за предложениот буџет, каде е влезена последната рата со која треба да се плати последната пратка беше споменато.
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #806 Posted: 02-Mar-2013 at 17:29
Originally posted by gjoko

на сител рекоа дека е запален и автобус на ЈСП
Eden od novite aftobusi e celosno izgoren vidov na 24 vesti
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #807 Posted: 02-Mar-2013 at 18:15
за вакви само превоз како што користи Кременко(или Каменко)
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 605
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #808 Posted: 02-Mar-2013 at 18:21
во дененшните протести  отиде еден ЛАЗ во неповрат Ohno
Edited by vladegf - 02-Mar-2013 at 18:21
Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 286
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #809 Posted: 02-Mar-2013 at 22:23
Eve pubava slika, samo neznam kako uspale da go zapalat i sto im smeta avtobusot ama ajde ova ne e furm za toa./Edited by ko4ani - 02-Mar-2013 at 22:24
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1597
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #810 Posted: 03-Mar-2013 at 00:20
Eden "Lazovec" pomalku.

Edited by BOJAN - 03-Mar-2013 at 01:05
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #811 Posted: 03-Mar-2013 at 02:49
инаку, каменуван бил и противпожарниот камион кој стигнал на местото уште пред пожарот да го зафати целосно автобусот и бил повреден и еден од пожарникарите... знам дека не е место, ама навистина нема крај на идиотизмот во оваа конкретна случка Bash


Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1597
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #812 Posted: 04-Mar-2013 at 14:11
Kolku sto mi e poznato vo mnogu evropski zemji osiguritelnite kompanii ne plakaat odsteta za steti pricineti od nasilni demonstracii (vandalizam). Znae li nekoj kako stojat rabotite na ovaa tema vo Makedonija?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #813 Posted: 04-Mar-2013 at 23:37
ако е фул каско,тие ќе платат а потоа судски ќе го гонат сторителот на штетата(ако е НН ќе го остават тоа за `некојпат`)
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 728
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #814 Posted: 05-Mar-2013 at 00:06
Неверојатно, но да ти бил осигурен, па ќе набавеле нов.

http://www.sitel.com.mk/zapaleniot-avtobus-bil-osiguran-jsp-kje-nabavi-nov
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1597
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #815 Posted: 05-Mar-2013 at 23:54
Sosema e logicno nova relativno skapa kola da se osigura kasko. No mene licno ne mi se veruva deka JSP site novi avtobusi gi ima kasko osigurano. Ako osiguritelnite kompanii za "normalno" osiguran avtobus vaka lesno davat pari so moze da se kupi nov, odamna ke bea bankrotirani.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #816 Posted: 06-Mar-2013 at 09:55
Ми се чини дека законот е јасен, секое возило вклучено во сообраќајот мора да биде осигурано, процедура која што е идентична како и вадењето на регистерски таблички за возилото. Ако автобусот настрадал, тогаш не гледам причина осигурителната компанија да го покрие трошокот.

И да се разбереме, осигурителните компании вадат десетици милиони евра годишно без притоа да им се случи ниту еден ваков случај. Процентот на зачестеност на сообраќајќи и вакви инциденти и штетата од нив е помала од профитот што го вадат од граѓаните.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1597
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #817 Posted: 06-Mar-2013 at 16:21
Originally posted by BOJAN

Ми се чини дека законот е јасен, секое возило вклучено во сообраќајот мора да биде осигурано, процедура која што е идентична како и вадењето на регистерски таблички за возилото. Ако автобусот настрадал, тогаш не гледам причина осигурителната компанија да го покрие трошокот.

И да се разбереме, осигурителните компании вадат десетици милиони евра годишно без притоа да им се случи ниту еден ваков случај. Процентот на зачестеност на сообраќајќи и вакви инциденти и штетата од нив е помала од профитот што го вадат од граѓаните.
Tocno deka zakonot e jasen. Dolemata e dali avtobusite se full-kasko osigurani? Ako ne se full-kasko osigurani, nema da dobijat otsteta so koja ke mozat da kupat nov avtobus, kapiras?
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #818 Posted: 06-Mar-2013 at 16:49
Originally posted by Denko

Originally posted by BOJAN

Ми се чини дека законот е јасен, секое возило вклучено во сообраќајот мора да биде осигурано, процедура која што е идентична како и вадењето на регистерски таблички за возилото. Ако автобусот настрадал, тогаш не гледам причина осигурителната компанија да го покрие трошокот.

И да се разбереме, осигурителните компании вадат десетици милиони евра годишно без притоа да им се случи ниту еден ваков случај. Процентот на зачестеност на сообраќајќи и вакви инциденти и штетата од нив е помала од профитот што го вадат од граѓаните.
Tocno deka zakonot e jasen. Dolemata e dali avtobusite se full-kasko osigurani? Ako ne se full-kasko osigurani, nema da dobijat otsteta so koja ke mozat da kupat nov avtobus, kapiras?


Денко, те разбрав. Сепак, веројатно од ЈСП - Скопје си знаат каков тип на осигурување одбрале при тендерската постапка
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #819 Posted: 06-Mar-2013 at 17:11
јас кога сум одел на увиди на пожари сум ги прашувал оштетените дали им е возилото каско осигурано и какво каско имаат-дали им го опфаќа и пожарот.сега каското е многу растегнато,постојат многу варијанти

во еден случај на опожарено Ауди ТТ(сумљиво вкрај) осигурителната компанија несакаше да му исплати пари па викаа стручњаци од фабрика да им вештачат.се влечеше спорот најмалку 5-6 години по судови иако беше фул каско и нова кола
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1597
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #820 Posted: 06-Mar-2013 at 21:50
Originally posted by gjoko

јас кога сум одел на увиди на пожари сум ги прашувал оштетените дали им е возилото каско осигурано и какво каско имаат-дали им го опфаќа и пожарот.сега каското е многу растегнато,постојат многу варијанти

во еден случај на опожарено Ауди ТТ(сумљиво вкрај) осигурителната компанија несакаше да му исплати пари па викаа стручњаци од фабрика да им вештачат.се влечеше спорот најмалку 5-6 години по судови иако беше фул каско и нова кола
Da Gjoko, tuka lezi zajakot. Ima poveke vidovi da kasko a osiguritelnite kompanii (sekade vo svetot) tesko go odvrzuvaat keseto i zatoa se "uspesni" i pravat golemi dobivki.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3940414243 44>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.