build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Возен парк (ЈСП - ЛАЗ)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 44>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4692
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 22-Feb-2011 at 22:49
Дедоно уште од почеток крши две правила. Стои до возачот на влезна врата и збори на мобилен

Edited by FoSsiL - 22-Feb-2011 at 22:50
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 22-Feb-2011 at 23:08

Со среќа нека ни се новите авотобуси! Едвај чекам да пристигнат и остантите па да го тргнеме тековниот крш од улиците.

Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 22-Feb-2011 at 23:20
И јас посакувам долго и квалитетно да не служат новиве автобуси.
Нека се множат.
 
Се надевам дека нема за секоја наредна пратка да подготвуваат ваква "церемонија" со панделки, говори и триста и кусур други работи.
Ај овие бидејќи се прва пратка, оправдливо е, но се надевам дека нема да им премине во навика и со наредните пратки.
 
И да, навистина неверојатно е, па како можеле од ЈСП Скопје да пратат возач кој не се разбира од современи автобуси да вози тазе нов и современ автобус ?
Па дури и 1 од вкупно 15 возачи да не се разбирал од современи автобуси, па срамота е.
Претпоставувам дека нема постојано едни исти возачи да ги возат, туку како и со сите останати автобуси, па така и кај новиве автобуси ќе ги менуваат возачите.
Само се надевам дека нема и другите возачи да бидат како тој 1 од 15.
 
Не сакам да навредувам или плукам по возачот, не бидејќи можеби е стар човек и едвај заработува за леб, напротив, вината воопшто не ја лоцирам кај него, туку кај неговите работодавачи, односно кај ЈСП Скопје.
 
Кога веќе ЈСП Скопје одлучиле конечно да почнат да се модернизираат, тогаш мораат да почнат со персоналот.
Зарем би му дале на некој кој повеќе од 30 години користел машина за куцање, да почне да работи на компјутер, без претходно да го подготват како да работи со компјутерот ?
 
Навистина нема смисла и за срамота е.
Срамота е за ЈСП Скопје, а не за возачот.
 
Само се надевам дека нема да има вакви испади и во иднина, а доколку ЈСП Скопје навистина одлучиле конечно да почнат да се модернизираат, тогаш верувам дека нема да има вакви испади и во иднина.


Edited by Dexter26 - 22-Feb-2011 at 23:21
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 22-Feb-2011 at 23:45
Сега го приметив. Тоа под седиште на слика 13 е вентилатор? Стално така се поставуваат, ја неам приметено?
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 23-Feb-2011 at 00:03
Ајде нека е со среќа ми се направи кеифот и мене кога ги видов сликиве! Само јас се надевам дека нема да се ЗАДОВОЛИМЕ со овие 15 и да заборавиме на останатите 69 значи да се испочитува договорот и министерството да не зафркне па да ги чекаме и останатите по две години туку да пристигнат до крајот на годинава!
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 23-Feb-2011 at 00:12
@Dexter26
е ај сега, возачот не бил обучен, како бе возачите на приватниве претпријатија се „обучени“?
а што ќе правиме ккога ќе стигнат двокатните, кој тогаш ќе биде обучен?
Back to Top
Tuvok View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote Tuvok Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 23-Feb-2011 at 01:02
Со здравје да си ги служиме ! И јас мислам дека сите да беа вакви таман ќе си беше никаква потреба од двокатни или ајде нека беа десетина такви ако веќе меракот им бил толкав.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 23-Feb-2011 at 01:06
На слика 13 се гледа картон на подот Па барем со новиве автобуси да беа покреативни и некое посебне "чергиче" да направат за дождливи денови, а не со картон да не пречекуваат.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 23-Feb-2011 at 01:26
Originally posted by zabegan

@Dexter26
е ај сега, возачот не бил обучен, како бе возачите на приватниве претпријатија се „обучени“?
а што ќе правиме ккога ќе стигнат двокатните, кој тогаш ќе биде обучен?

 
За двокатните автобуси треба да пристигне првиот прототип во март 2011, возачите на ЈСП Скопје ќе се подготвуваат на истиот тој прототип, а јас не верувам дека двокатните автобуси ќе почнат да пристигнуваат пред декември 2011, барем судејќи по приказните кои ни ги продаваа за украинскиве нископодни од ЛАЗ, прво јуни 2010, па септември 2010, па октомври 2010, за на крај првиот автобус да пристигне во декември 2010, а останатите 14 автобуси пристигнат во јануари 2011, така да, верувам дека возачите на ЈСП Скопје ќе си имаат доволно време за да се подготвуваат за возење на двокатните автобуси.
 
А што се однесува до новите нископодни автобуси на приватњаците zabegan, претпоставувам дека си забележал дека голем дел од возачите на тие автобуси се млади, а не над 50 години како што е во случајот со голем дел од возачите на ЈСП Скопје, и од тука ете ти оправдание зошто возачите на приватњаците се "обучени", како што велиш ти.
Голем дел од возачите на приватњаците си тераат и бизниси со возење на автобуси и од други фирми, меѓу градови, а некои дури возат и во странство, а во странство не верувам дека дозволуваат возење со стари канти, па од тука следува фактот дека се подготвени за да возат посовремени автобуси.
А од друга страна, возачите на ЈСП Скопје се плаќани од буџетот на град Скопје, односно со наши пари, со пари од нас, даночните обврзници, и не верувам дека го уживаат тоа задоволство да возат туѓи автобуси на други работодавци на меѓуградски или можеби и меѓународни патувања, па од тука следува фактот дека не се баш сите подготвени за да возат посовремени автобуси.
 
Па, на крајот на краиштата, не зборуваме за 100 нови автобуси, па само 1 од вкупно 100 возачи да не знаел како да се снајде со тазе новиот современ автобус кој ќе го вози, зборуваме за 15 нови автобуси.
За 1 од 100 ќе кажев дека возачот е виновен, но за 1 од 15 навистина глупаво е да го обвинуваме човекот, во актуелниот случај, а тоа е 1 од 15, според моето лично мислење, вината паѓа врз работодавачот на тој 1 возач од вкупно 15, а тоа е ЈСП Скопје.
Не верувам дека би им било толку тешко да најдат точно 15 возачи кои што се подготвени за да возат посовремени автобуси, од вкупно над 250 колку што секојдневно не возат во старите канти на ЈСП Скопје, ама за жал, на дамите и господата во ЈСП Скопје не им текнало поубаво да побараат.


Edited by Dexter26 - 23-Feb-2011 at 01:28
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 23-Feb-2011 at 10:57
Abe sea koa ke vidam poubavo avtobusot so broj 1001 na pocetok na parkingot e 15ka, podocna po ilindenska e 9ka, a popladneto okolu 17:00 ja koa go imam slikano vozi kako 22a. Interesno
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 23-Feb-2011 at 14:02


Слики најтазе што може и веднаш се забележува грижата за хигиената и чистотата.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3852
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 23-Feb-2011 at 14:08
Thumbs%20DownPukeSleepy
Thumbs%20Down
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2375
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #353 Posted: 23-Feb-2011 at 14:09
А некој од форумџииве се бунеше зашто Владата на ЈСП не им купила Mercedes Citaro!
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #354 Posted: 23-Feb-2011 at 14:15
 Уште се возат со панделките )

И, мора ли толку блатантно нападна да биде тоа рекламата: "ДОНАЦИЈА ОД ВЛАДА НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА".

Во ред, донација е. Меѓутоа има поцивилизиран начин да се обележи тоа. Ова ми е на ниво на рекламите против абортусот.

На крајот на краиштата, ЧИВИ пари се тоа од кои се донирало? На Владата или на народот?
Донацијата не е ОД ВЛАДАТА, ДО ЈСП! Технички гледано, донацијата е од :граѓаните на Република Македонија, минус Скопје: за граѓаните на Скопје.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Online
Posts: 607
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #355 Posted: 23-Feb-2011 at 14:26
dobro be luge odma kritika.Celo sabajle vrne i ulicite bea mokri a vrtat cel den avtobusite. Kakvi treba da se na vakvo vreme koga vozat bez prestan???
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #356 Posted: 23-Feb-2011 at 15:05
 
 
Рекоа дека првите 15 нови нископодни автобуси од украински ЛАЗ ќе сообраќаат на линиите 3, 5 и 15,
а еве, веќе втор ден од кога се пуштени во сообраќај, и веќе почнале да ги праќаат на други линии.
 
Жалам за слабиот квалитет на фотката, ама така е кога сликаш од поголема далечина.
 
А што се однесува до панделките и тоа "Донатор: ВЛАДА НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА", се надевам дека нема да им премине во навика и за сите останати автобуси кои треба да пристигнат до крајот на годинава, исто како што се надевам и дека нема да останат со недели, или можеби дури и со месеци на првиве 15 кои што вчера ги пуштија во сообраќај.


Edited by Dexter26 - 23-Feb-2011 at 15:06
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #357 Posted: 23-Feb-2011 at 15:11
Originally posted by vladegf

dobro be luge odma kritika.Celo sabajle vrne i ulicite bea mokri a vrtat cel den avtobusite. Kakvi treba da se na vakvo vreme koga vozat bez prestan???

Да врне, ама ова на се личи само не на врнење. Ова е од прашина, кал и сл. Не алудирам дека само ЈСП се виновни, ама ова треба да ја замисли градската власт колку е прљав градот. Кој поминал бул Србија ќе види тони кал на булеварот и тоа на завршениот дел. Затоа се прљави автобусиве. Да се чистат улиците редовно нема да е вака. И во многу градови врне па мокри се автобусите, а не прљави. И ај да не е само за новиве, старине со денови не се мијат, така да дождот не е прав изговор. Сигурен сум дека и утре ќе бидат прљави. Мора да се плука, затоа што ова се ситни детаљи, ама многу важни. 12 години чекаме нови автобуси, па можеме ваљда прописно да им се израдуваме.
Back to Top
Sykes View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Sykes Quote  Post ReplyReply #358 Posted: 23-Feb-2011 at 15:15
Да не беа нарачани кинеските автобуси, ќе речев можеме и подобро, но сега можам слободно да речам дека сум задоволен и среќен што ги имаме украинските автобуси. Изгледаат добро, тоа е се што засега можеме да го оцениме. Во однос на квалитетот, ќе се покаже со текот на времето, а сега... на здравје нека ни се, и искрено се надевам дека ќе траат многу пократко од претходните.
Инаку ,познато од некаде?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #359 Posted: 23-Feb-2011 at 15:30
нечистотијата на автобусите се должи на нечистотијата на градот и улиците, не на ЈСП, колку и да ги чистат, автобусот врти цел ден низ гради нормално е да се извалка од прашина и кал, сигурно нема возачот на секоја станица да застанува и да го зачистува автобусот

@ Sykes на каква сличност мислиш? зошто познато?

@ Dexter26 не бива да збориме за политика, ама нормално тука се работи и за голема реклама, па дури и да сакаа, ќе го напишеа со огромни букви по цел автобус и ќе го украсеа како за во Бразил, многу боде очи што политиката вака манипулира и со градскиот превоз покрај се, ама тоа е, таква ни е државата
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1616
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #360 Posted: 23-Feb-2011 at 15:40
Ova, donator: "Vlada na RM"e navistina zabegana rabota i potcenuvanje na nasata inteligencija.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 44>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.953 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.