build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

PVC Подпрозорски даски

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BC View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Dec-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote BC Quote  Post ReplyReply #1 Topic: PVC Подпрозорски даски
    Posted: 14-Dec-2009 at 09:08
Bi sakal da prasam kakvo e iskustvoto so PVC Podprozorski daski kako zamena za aluminium i mermer?Sirok spektar na boi i dimenzii mozat da se najdat vo Biznis centar Ading (www.bc-a.com.mk) od programata na VOX Profile.pl


Edited by pbanks - 14-Dec-2009 at 09:28
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9040
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 14-Dec-2009 at 10:47
Здраво BC... Немам искуство со прозорскиве даски, но ме заинтересираа ѕидните панели од оваа програма. Дали се погодни за користење во перална/пеглална и за во подрумски простории (на пример каде што се наоѓаат котлите за греење итн...). Што би била поточно предноста за вакви случаи и дали знаеш која е ценовната разлика со сличните материјали за ваква употреба.

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 14-Dec-2009 at 14:02

здраво БЦ ако веќе фрлаш инфо фрли го подетално  

лично сметам дека прозорските симсови или внатрешните парапетни (подпрозорски) плочи најдобро легнуваат кога се од природен материјал и како такви специфично за домашна атмосфера, но како опција вештачките се поевтини, сепак вештачки неретко се од рециклирани материјали во својата структура... како и да е, боите, формите и материјалите кај вештачките тераат во изобилство, но не би можел да кажам кои се и колку се од оние кои ги има како понудата кај нас се повеќе или помалку квалитетни, единствено може да вагаме кои се поевтини...

како поспецифични кај нас мислам дека се ОРНАЛИТ Парапетите http://www.ornamaks.com.mk/productsmk.htm

~

приметив кај вас на сајт подпрозорските плочи се претставени како окапници, но окапниците како што алудира и името се за дожд, односно истите се симсови на прозорските окна, додека ова внатрешните потпрозорски плочи мислам дека најадекватно е да се викаат потпрозорски парапет за подзидокот, чија функција е најчесто декоративна http://en.wikipedia.org/wiki/Sill_plate 

http://www.ultimatehandyman.co.uk/forum1/granite-window-cill-t24776.html

http://forum.wordreference.com/showthread.php?t=211284

во случај некој да сака да разгледа избор по надвор!

Back to Top
BC View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Dec-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote BC Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 14-Dec-2009 at 18:02
VOX podprozorskite okapnici,pervazi,podzidni daski kako koj i da gi narekuva se 100% ekoloski,otponi na vlaga,bucava,fizicki vlijanija,UV zracenja.Ima 2 tipa :nadvoresni i vnatresni.Lesno moze da se montiraat ili vo samiot profil pod prozorot da se vtisnat ili so silikon ili so drugo lepilo da se zalepat.Cenite se pristapni,iako mora da se napomene deka na nasiot pazar ima nekolku firmi koisto prodavaat so razlicen kvalitet i od toa zavisi i samata cena.Vo Biznis centar Ading ima poveke dimenzii i toa :15,20,25,30 i 35 cm sirina vo razlicna boja. www.profile.vox.pl
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 14-Dec-2009 at 19:27

е ова веќе со прозорски и подпрозорски перваз како може и термин држи, не заприметив дека и така го имате заведено на страната.

сепак первазот во основа е украсен архитектонски елемент http://mk.wikipedia.org/wiki/Перваз , од друга страна кај нас народски под тој термин перваз се подразбираат украсните лајсни на касите од вратите или прозорите, па затоа и баш неможе терминов со лезет да тера како и за окапници или парапет, подразмислете двапати дали како перваз треба да се остави, без навреда ваквите дилеми ги имаме одамна тука затерано, редно е веќе еднаш да се создаде стандардизиран технички речник  

~

кажи БЦ ова 15см плочите која цена е квадрат? на неколку места ова би ми завржило работа, но сепак на некои и ќе ми треба импровизирано скроена табла како за стара камена куќа каде прозорските окна се пола метар, во орнамакс знам имаат ваква опција на располагање, со оглед дека тоа е воедно и нивни т.е. домашен производ, кај вас 35ка е најширока?


Back to Top
BC View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Dec-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote BC Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 15-Dec-2009 at 01:16
Max vo red e tvojata zabeleska okolu terminologijata 15cm se daski dolgi od 6 metri i se secat po merka,znaci cenata e od metar dolzen,da ne objavuvam ceni ovde na forumot,mozes da gi kontaktiras ljugeto od B.C.Ading za toa.Inaku 35-ka e najsirokata.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12035
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 15-Dec-2009 at 01:27
BC, можеш (а мислам и пожелно е) да ги постираш и цените. Уште подобро доколку се обидеме да направиме една компарација на предности/недостатоци и цени во однос на алтернативите.

Имаш ли ти сопствено искуство со овие PVC „даски“?
Back to Top
BC View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Dec-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote BC Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 15-Dec-2009 at 12:28
Za pbanks:sto se odnesuva PVC zidnite paneli se otporni na vlaga i visoka temperatura i mozes da gi koristis vo peralni ili podrumski prostorii.Btw moze da se koristat i za plafoni i cisto informativno konstrukcijata i montazata e na ist princip kako lamperijata
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 15-Dec-2009 at 12:28
БЦ зависи некој ги продаваат и на квадрат, некој и на должен метар во основа на должен метар може повеќе да се ќари, бидејки никој нема точна претстава колку изнесува квадрат плоча, од друга страна поедноставно е за муштеријата да купува на должина него да премерува и пресметува
Back to Top
polko View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote polko Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 15-Dec-2009 at 17:53
За ПВЦ ѕидниве панели и фасадите, под нив, каква изолација се користи и колкава дебелина е најдобро да се стави? Посебно ме интересира што да направам за подобра звучна изолација?
Back to Top
BC View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Dec-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote BC Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 16-Dec-2009 at 08:07
ПВЦ ѕидните панели бидејќи се внатрешни обично не се става ништо под нив,а доколку сакаш подобра звучна изолација можеш да ставиш стиропор.Што се однесува до надворешните фасади од ПВЦ производителот препорачува 2цм стиропор,иако мислам  кај нас ПВЦ надворешните фасади тешко поминуваат со оглед на досегашното искуство.Сепак поминуваат во Америка и во подрачја со поголеми фасадни оштетувања како што се Славонија,Босна итн. каде што војната оставила последици,па за полесно санирање ги ставаат надворешните фасади.
Back to Top
BC View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Dec-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote BC Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 16-Dec-2009 at 08:13
Би сакал да дадам некои цени за ПВЦ подпрозорските даски па да можеме да направиме споредба,почнувајќи од 310,00 ден/м' па се до 740,00 ден/м'.На пример има бугарски даски кои се нерамни на површината,додека на VOX се рамни.Истотака VOX имаат надворешни,а сеуште незнам некој да понудил на нашиот пазар надврешни,па доколку некој знае нека информира
Back to Top
BC View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Dec-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote BC Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 17-Dec-2009 at 13:49

Cloverstack eve go pustam cenovnikot za PVC podprozorskite daski,dali e soodveten PVC materijalot kako zamena za mermerot i aluminiumot kako po kvalitetot taka i so cenata

< ="-" ="text/; =utf-8">< name="ProgId" ="Word.">< name="Generator" ="Microsoft Word 11">< name="Originator" ="Microsoft Word 11"><>

Ц Е Н О В Н И К

за ПВЦ подпрозорски даски за малопродажба

 

Шифра

3816

4405

6202

6203

6207

6204

6205

6208

6209

6210

6306

6307

6305

6308

6291

6211

6212

6213

6206

Име на материјал

Боја

Димензија

Ед.мерка

Цена

Внатрешна

Бела

150

метар

310,00 ден

Внатрешна

Махагони

150

метар

340,00 ден

Внатрешна

Мермер

150

метар

323,00 ден

Внатрешна

Златен даб

150

метар

323,00 ден

Внатрешна

Орев

150

метар

323,00 ден

Внатрешна

Бела

200

метар

422,00 ден

Внатрешна

Махагони

200

метар

432,00 ден

Внатрешна

Мермер

200

метар

432,00 ден

Внатрешна

Орев

200

метар

432,00 ден

Внатрешна

Златен даб

200

метар

432,00 ден

Внатрешна

Бела

250

метар

520,00 ден

Внатрешна

Мермер

250

метар

540,00 ден

Внатрешна

Мермер

300

метар

650,00 ден

Внатрешна

Бела

300

метар

630,00 ден

Внатрешна

Бела

350

метар

740,00 ден

Надворешна

Бела

150

метар

329,00 ден

Надворешна

Бела

200

метар

432,00 ден

Капачиња внатр.

 

 

парче

53,00 ден

Капачиња надвор.

 

 

парче

42,00 ден

  

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 17-Dec-2009 at 14:32

добро а каква е пластиката за обрабока, може да се деформира лесно со загревање, она пример за брановидна површина, не дека би ја користел таа опција, но за дрво истата ми е достапна со брановидно кроење на греда или пак по потреба и машинско свивање на пареа (округли прозори)...

лично сум стриктно природно нафуран, а ова пластикава ја одобрувам како нужно зло за во јавни установи, но и за сите места каде навистина не постои простор за друга алтернатива освен пвц!

незнaм зошто но никаде никој од производителите не истакнува дали и колку е безбедно да се живее со цела оваа хемија, дали и колку истата е отровна доколку загори, патем не ми е јасно зошто никој кај нас од надлежните не прави испитување на квалитет, општо на сите видови pvc производи!

Other vinyl products including car interiors, shower curtains, and flooring initially release chemical gases into the air. Some studies indicate that this outgassing of additives may contribute to health complications, and have resulted in a call for banning the use of DEHP on shower curtains, among other uses.[20] The Japanese car companies Toyota, Nissan, and Honda have eliminated PVC in their car interiors starting in 2007.
In 2004 a joint Swedish-Danish research team found a statistical association between allergies in children and indoor air levels of DEHP and BBzP (butyl benzyl phthalate), which is used in vinyl flooring.   http://en.wikipedia.org/wiki/Polyvinyl_chloride#Health_and_safety
сепак никој од пластичарите не е обрзан да истакнува целосна декларација на користените субстанции во производите http://en.wikipedia.org/wiki/Phthalate#Identification_in_plastics што истите ги прави потенцијално опасни, односно човек треба на свој ризик и така речи полуинформираност да донесува одлуки! сепак убедливо најштетна е пвц пластиката која се употребува како рециклирана за цевки з вода, шишиња за вода, кутии за храна и сл. но не помалку штетни се и ламинираните подови... http://www.healthybuilding.net/pvc/facts.html

 

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 17-Dec-2009 at 22:42

ова БЦ може делува на антиреклама, но искрено мислам дека народ и многу многу не му се замара, сепак чисто заради провокација морав да потпуштам нешто сомнеж е сега за тоа цените мислам дека се малку солени иако горе доле па и во комшилук тоа е тоа, со една разлика дека за кинеската роба обично пвц-то тера и поефтино...

а кога веќе би бирал варијантна ја дефинитивно би го избрал дрвото, впрочем тоа и досега било случај, а доколку ми треба одредена шара, дезен или поспецифична боја би одел со украсна самолеплива хартија врз дрвото! односно тоа се тапети за мебел, ги има низ скопје на повеќе места, но мислам најголем избор има во тифи-графика кои меѓу другото имаат и специјализирана продавница само за тапети (улицата кај Католичка Црква)... имаат пластифицирани и непластифицирани фолии за мебел од програмата на www.d-c-fix.de/?cls=02 тоа се уникатни парчиња на фолии нема што, ем овозможуваат наместо хемија природа во домот, а сепак тоа да биде дезенирано или квалитетно исшарано, битен момент е што се целосно подобни и за надворешни фасади, било тоа да се излепи дрво или пак пластика, а зошто не и лим...


Back to Top
polko View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote polko Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 18-Dec-2009 at 15:01
A be da, drvo si e drvo, ama koga ke mi tekne deka sekoi dve godini gi farbam prozorskite ramki mi se temni!A bogami i na zena mi:))
Pred nekolku meseci menjav del od prozorite i si zemav PVC,koj sto saka neka kaze,ama 10 pati poednostavni se za odrzuvanje,a baska zemav i PVC banci i nadvoresni i vnatresni,site mislat deka e vistinski mermer(takva im e sarata).I ne im kazuvam deka e vsusnost plastika
Sepak, se e stvar na vkus i izbor!
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 21-Dec-2009 at 02:51

одржувањето е поедноставно и изолацијата подобра кај вакумираните прозори, но и дрвената дограма може да се стокми квалитетно а и кај неа можеш да ставиш вакумирани прозори! за премазите исто нема фрка доколку квалитетно и квантитено ги нанесеш, а доколку сакаш да ти бидат уште поквалитетни ќе бираш квалитетно исушено и обработено дрво...

кој што сака нека каже филингот е нешто незаменливо кај природните материјали едноставно имаат пријатна резонанца за разлика од хемијата која внесува пред се ладни чуства она хипохондриски чист момент сличен како во болница! абе како беше она муабетот што е маж без мустаќи се знае домакин во каков амбиент живее, за жал и богатите го тераат тој рустикален стил неретко, само технократи и социјала врти на пластика, без навреда, зборуваме за чувства кои поинаку не можат да се опишат а без притоа и да не се нафрли некоја ваква зелена!

Back to Top
BC View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Dec-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote BC Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 21-Dec-2009 at 09:30
ПВЦ Подпрозорските даски -VOX се 100% еколошки,високоиздржливи на високи и ниски температури,влага,физичко влијание и др.Значи овде нема никакви испарувања кои што би предизвикале било какви нарушувања на здравјето.Што се однесува до премазите во кујните-медијапанот што се премачкува е каде поопасен и испушта несакани материи.
Btw барем овие даскиве не се кинески и имаат сертификати за потеклото на материјалот,додека премазите не се баш сигурни.А доколку некој сака подпрозорска даска од природен материјал слободно нека дојде во Бизнис центар Адинг па нека направи разлика
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 06-Dec-2012 at 09:10

http://www.countertopreview.com/consumer-toolbox/countertop-comparison-chart/

*NSF Certified – material can be used in a commercial food preparation area.
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 27-Dec-2012 at 05:00http://www.countertop.com/edges/

http://www.countertopspecialty.com/counter-top-edge-profiles.html#sthash.sM2y2rWE.dpbs

Edited by +Protagorist - 27-Dec-2012 at 05:05
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.