build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хидро изолациja

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BC View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Dec-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote BC Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 23-Dec-2009 at 15:07
Мислам дека неопренски траки кај нас нема барем јас колку што имам информација.
Што се однесува за премазите Хидростопот е замена за Хидромалот.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3603
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 23-Dec-2009 at 17:54

ова мислиш нема кај Нас освен кај Вас  а за ова хидростопот т.е. хидромалот како ефтина замена може да се користи катран, гледав емисија за стари барки(кајчиња) во хрватска, споевите на даските ги пополнуваат со мувла а потоа ги премачкуваа со катран

...

туку интересна српска иновација http://www.hio-technology.com/

HIO-tehnologija® je jedinstvena metoda trajne zaštite od kapilarne vlage koja potpunim presecanjem zidova ne ugrožava stabilnosti i konstrukciju građevinskog objekta. Vlažni zidovi, bez obzira na njihovu debljinu i vrstu građevinskog materijala, seku se ultrabrzim dijamantskim reznim alatima u malim etapama, bez vibracija i potresa. U tako napravljene rezove injektira se pumpom pod visokim pritiskom specijalna masa kroz koju se kao nova horizontalna hidroizolacija, jedna za drugom, utiskuju HIO-master šine®. Injekciona masa napravljena je na bazi polimera i ima izuzetnu adheziju tako da sa šinom stvara neraskidivu vezu u zidu, novu spojnicu... http://www.buildmagazin.com/index2.aspx?fld=tekstovi&ime=bm0417.htm



Edited by Max - 29-Aug-2011 at 21:05
Back to Top
Cifra View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 85
  Quote Cifra Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 28-Dec-2009 at 22:24
Јас сум скрос лаик за темава а имам голем проблем во купатилото па молам за помош. Живеам во зграда стара околу триесет години и проблемот е практично од самото вселување. Веројатно работниците на времето не си ја завршиле добро работата па сега водата што ќе се најде на подот на купатилото пробива надолу кај комшијата под мене а истото ми се случува мене од кај комшијата над мене. А ипак е купатило и не може подот да го одржиш стално сув. И проблемов е скоро кај сите по цела вертикала. Таваните се скрос упропастени од влага а и плочките на ѕидовите попуштаат. Најизразено е во близина на сливникот на подот.

Дали може да го решиме проблемот без сите да раскопуваме и вадиме плочки? И ако веќе мора да се иде потемелно со корнење на плочките, тогаш кој е изборот на методи и материјали за изолација?


Edited by Cifra - 28-Dec-2009 at 22:30
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3603
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 28-Dec-2009 at 22:51


вадење плочки посекако ќе имате  а дали ќе треба и да штемувате за да стигнете до цевките тоа е друга работа, ако мислиш дека е решение само да се стави врз плочки некоја изолација ваму или онаму нема да се извлечете, ако велиш дека до толку има влага та и плочки паѓаат дефинитвно треба копање и по можност замена на цевките бидејќи со крпеници нема да излезете на крај водата пак ќе си го најде патот особено што станува збор за дотраена инсталација!

кога ќе се договорите како комшии и ќе најдете заеднички јазик мислам дека и без некоја особена изолација туку само со квалитетна инспекција и замена на испуканите или дотраеите цевки дека ќе завршите работа! може накнадно доколку сакате да употребите по ѕидовите премаз, но тоа не е некоја особена заштита доколку не се изврши темелно и дебело... за другите комбинации после оправката најверојатно БЦ ќе може да ти понуди дополнителни опции доколку сметаш дека истите нешто би спречиле во иднина


без да се раскопува, само со камера, која кај нас тешко и дека ќе ја најдеш

http://en.wikipedia.org/wiki/Pipeline_video_inspection


или со радар http://www.construction-solutions.net/leaks.asp 



но искусен водоводџија посекако ќе ја скроти заврзламата



http://www.sensoft.ca/Products/pulseEKKO-PRO/Configurations.aspx

Edited by Max - 23-Feb-2012 at 02:31
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 29-Dec-2009 at 09:18
@Ciftra
Пред некоја година комплетно реновирав купатило во мојот стан и над кошулицата ставив слој од хидроизолација пред лепењето на плочките. Ако не се клажам смесата изгледаше како цементно млеко со која беше  премачкана кошулицата. Секако како што спомна и Мах сменив коплетно и цела инсталација и ги заменив старите метални цефки со нови ПВЦ кои наводно имаат далеку подолг век.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 29-Dec-2009 at 09:51
Најдобро е ако имаш можност да не ги вадиш старите подни плочки (ако дозволува висината на влезниот праг или евентуално да направите нов повисок), тие понатаму ќе бидат еден вид хидроизолација. Менување канализациони цевки во зграда не е невозможна работа ама е многу комплицирана и треба усогласено да го праите повеќе соседи во исто време што е многу тешко. Во најголем број случаи протекувањето е поради неисполнетиот дел меѓу бетонот и одводната цевка. По староста на станот, не верувам дека цевките се до толку истрошени за да истекува вода директно од нив, додуша се е можно.
Веројатно треба да се ослободи местото околу топсифонот (отворот на подот) и да се исполни со нов бетон, попрецизно. После се премачкува целиот под (и ѕидовите) со хидромал флекс, двокомпонентен - тој иде у тенок слој, се премачкува неколку пати (2 пати, веројатно) - http://www.ading.com.mk/proizvodi/kategorii.asp?cat_id=12. Веројатно имаат и други фирми некој производ од овој тип (ceresit итн....), ама овој најчесто се користи кај нас. Па после врз него доаѓаат плочките на лепак.
Колку и да се филозофира по овие прашања, клучно е да најдеш човек (такозвани „мајстор“) што е спретен, за да го направи ова што е можно попрецизно (што јас искрено се сомневам дека има такви во градов или се многу малку луѓе).
Целата процедура со обнова на бања е генерално многу долга и досадна работа и се троши многу пари и енергија...посебно во делот со „такозваните мајстори“, што е права уметност да се усогласат, а уште поголема уметност е да ги натераш да ти го напраат како што си го замислил и истото тоа да функционира...


Edited by Cloverstack - 30-Dec-2009 at 02:00
Back to Top
Cifra View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 85
  Quote Cifra Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 29-Dec-2009 at 21:33
Фала ви за советите  Smile

Би напомнал само дека проблемот е уште од сам почеток кога се вселивме. Па не знам дали сега после толку години имаат улога и дотраени цефки ама проблемот си постоеше и без тоа. Како може да се процени дали е и до цефкита без да се раскопува, барем не премногу?
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 03-Nov-2017 at 23:53

барајќи инфо за х.и. за темели, налетав на зупер информативен сајт на наша фирма, само ко олдскул натрупано инфо ... не ми ет до првање реклама, но компанијава заслужува промоција, особено бидејќи е мало складиште слични материјали ... дури имаат во понуда и амерички производи иако веќе не им се на лагер ...

http://www.rojalinvest.com.mk/hidro-izolacii

ова е вишокот, а јас ќе одам со Бимизол бидејќи требам да покријам само сегмент од 3 м2 т.е. 2 пакувања, ко за беља единствено инфо кое недостасува во описите ...
DryLok е водонепропусен премаз кој гарантирано ја спречува водата дури и под притисок. Премазот после нанос длабоко влегува во порите на површината, после сушењето се шири и формира цврста бариера против влагата и водата. Се нанесува врз бетонски површини во два слоја на добро исчистена површина. DryLok може да издржи хидростатски притисок од 0.69 бари кој е еднаков на воден притисок од 6.7 метри.

Широка примена како кај подрумски зидови, рибници, фонтани, потпорни зидови, темели, и секаде каде има опасност или присутност на влага и вода. Врз премазот може да се префарба и нанесе боја. *видео*

Made in USA

Цена 750ден
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.