build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Враќање на коцката на Плоштад Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 21>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15039
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 20-Jul-2014 at 22:28
Целиот дел околу т.н. „Воин на коњ“ е пропаднат поради тежината на споменикот, и таму редовно се создават вирови после секој дожд. Е сега, дали ќе се интервенира - мое мислење е дека нема. Освен ако не им текне да пикнат уште некоја фонтана или споменик на тој задушен простор.
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 20-Jul-2014 at 22:34
Околу дизајнот на плоштадот и матријалите кои ќе се употребуваат интересно е шро слични се употребуваат и во Португалија поточно во Порто и Гимараеш за поплочување на огромен број на тротоари и пешачки зони. А во Гимараеш има и еден плоштад со ваква изведба. Кога првпат бев таму пред 4 години се чудев како им успеало и колкав труд бил толкави површини да се полочат со релативно мали коцки. Мене могу ми се допаѓа таа црно бела комбинација и се надевам дека и кај нас барем приближно ќе се постигне ефектот. Треба да се напомене дека овие плочки си бараат и соодветно одржување.
Еве една фотографија од Порто.



Кога ќе ги најдам постарите фотографии ќе ставам некоја фотка плус.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15039
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 20-Jan-2015 at 13:22
СЕ ВРАЌААТ КОЦКИТЕ НА ПЛОШТАДОТ ВО СКОПЈЕ

Затворен е целиот простор околу фонтаната на Александар Македонски во Скопје, ќе се заменуваат плочките и ќе се враќа коцката во вториот дел од реализација на проектот за обнова на Плоштадот.

“Почна вториот дел од реализација на проектот за обнова на Плоштадот. Во овој дел треба да се заменат плочките. Сè се одвива според предвидената динамика”, рече Неделчо Крстевски, портпарол на Град Скопје.

Претходно се монтираа прскалките за новата фонтана, а на целото градилиште веќе се извадени старите плочки и ископани се дупки за поврзување на инсталацијата за прскалките.

Новата коцка ќе биде изработена од мермер со димензии 5х5 сантиметри, со црна и бела боја и ќе се употреби за изработка на мозаикот. Современата фонтана пак, ќе биде со димензии 15×15 метри со 128 прскалки, кои ќе се употребуваат само во летниот период, а ќе биде поставена на просторот помеѓу Камениот мост и постојната фонтана.

Враќањето на коцката на Плоштад и изведбата на новата фонтана чини 2,4 милиони евра. Парите за оваа реконструкција се обезбедени од Владата и од Град Скопје.

http://mkd-news.com/se-vrakaat-kotskite-na-ploshtadot-vo-skopje/
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 21-Jan-2015 at 21:04


Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 21-Jan-2015 at 22:56
Под мотото за фонтана произлезе менување на гранитот со коцка.Нема да биди лошо за изглед,но се плашам дека овде се работи за борба на суети-кој ќе стави печат на главниот плоштад
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15039
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 26-Jan-2015 at 19:07
Фотките се преземени од ЅЅС, од mosaic74.











За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 26-Jan-2015 at 21:31
Сивите плочи ми изгледаат како да се од досегашниот гранитни.

А приметивте дека ги нема малите канделабри?Какви би можело да стават на нивно место?

Edited by gjoko - 26-Jan-2015 at 21:31
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 26-Jan-2015 at 22:24
Сепак ќе останат делови и од старите плочи. 
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 27-Jan-2015 at 00:36
Originally posted by gjoko

Сивите плочи ми изгледаат како да се од досегашниот гранитни.

А приметивте дека ги нема малите канделабри?Какви би можело да стават на нивно место?
и јас посмислив на истото, зарем е можно да постои економичност кај нас Question
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15039
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 27-Jan-2015 at 08:34
Останува да се среди уште овој дел. Освен ако навистина планираат да го изградат тоа срање од споменик на Мајка Тереза.

За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 27-Jan-2015 at 19:03
плочников веќе долго време е ваков, уште пред да започнат со изградба на сите објекти таму
ама битно 50 пати ќе сменат скроз читав плочник со две-три криви и пукнати плочки (кои патем сами си ги пукнаа)
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 27-Jan-2015 at 20:43
толку страни се испишале за проектот за брат Субрата,ама јас верувајте сеуште неможам да сватам каде ќе биди објектот,а каде ќе поминуваат пешаците.Не сум го разгледувал детално проектот(незнам зошто) ама никако не ми е јасно како на Волку тесна улица ќе се вметнат и објекти ипешашка зона.Можеби како безистенот во Битола
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 28-Jan-2015 at 00:01
Originally posted by gjoko

толку страни се испишале за проектот за брат Субрата,ама јас верувајте сеуште неможам да сватам каде ќе биди објектот,а каде ќе поминуваат пешаците.Не сум го разгледувал детално проектот(незнам зошто) ама никако не ми е јасно како на Волку тесна улица ќе се вметнат и објекти ипешашка зона.Можеби како безистенот во Битола
добро, според искуството од тротоари и набрзина склопени паркови, знаеме дека постојат луѓе кои мислат дека комфортна пешачка патека е широка еден метар и дека е одлично да ја надвиснуваат објекти
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 28-Jan-2015 at 11:40
Originally posted by gjoko

толку страни се испишале за проектот за брат Субрата,ама јас верувајте сеуште неможам да сватам каде ќе биди објектот,а каде ќе поминуваат пешаците.Не сум го разгледувал детално проектот(незнам зошто) ама никако не ми е јасно како на Волку тесна улица ќе се вметнат и објекти ипешашка зона.Можеби како безистенот во Битола


isto kako megu plostadot i kejot. stavija ringispil, kukicka barokna, terasa za kafic na telekom i ostana uste metar ipol za pesaci i tocaci. dosta im e, pa duri i mnogu
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 28-Jan-2015 at 15:52
Originally posted by gjoko


А приметивте дека ги нема малите канделабри?Какви би можело да стават на нивно место?


Ја‘ знам: барокни. Big%20smile
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 28-Jan-2015 at 15:53
Дали наредниот скопски градоначалник ќе ги замени старите гранитни коцки со гранитните плочи од босанска Јабланица?... Crazy

Edited by MIKI1 - 28-Jan-2015 at 15:54
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 28-Jan-2015 at 17:49
Originally posted by MIKI1

Дали наредниот скопски градоначалник ќе ги замени старите гранитни коцки со гранитните плочи од босанска Јабланица?... Crazy
зашто? ептен радиоактивни ти се? или немаат душа?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15039
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #158 Posted: 17-Feb-2015 at 12:20
Нема враќање на коцката на плоштадот „Македонија“

Во голем дел медиуми беше објавена информацијата дека на плоштадот „Македонија“ повторно ќе се поставуваат гранитни коцки, како оние што порано ги имаше на плоштадот и беа заменети со нова калдрма. Градските власти велат дека коцката на плоштадот нема да се врати.

- Старите коцки нема да се враќаат на реконструираниот дел од партерот на плоштадот и фонтаните - информираат од градот.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=216151621136&id=14&prilog=0&setIzdanie=23397
За сè има вторпат
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #159 Posted: 05-Mar-2015 at 19:35

каква е визуелизацијата за фонтаната, односно каква калкада ќе стават понеа и одоколу, може ли некој да закачи видеото или скриншот од видеото, мислам имаше и за ова видео или!?

Originally posted by Max


добро а да прашам и од Камен Мост ли ќе го вадат травертинот и ќе му ја враќаат коцката? веќе ако ја тераат патинирано ич нека не запираат и до крај нека ја истераат, во спротивно вака двете целини од плоштад Македонија и плоштад Карпошово Востание ќе бидат со Камениот Мост поделени! ако јас се прашувам не би го чепкал плоштадот или би го поплочил со жолт травертин како на Камениот Мост! евентуално во недостаток на камен може наместо цел плоштад, всушност двата плоштада околу камениот мост, да се пуштат само симболично ленти од жолт травертин кои од оградите ќе тераат кон споменикот на плоштад Македонија и кон фонтаната на плоштад Карпошово Востание...

но ако дефинитивно ја тераат со коцка, не е лошо истата да ја фугираат со нешто поколиретен песок со нијанса како травертинот на Камениот Мост! http://www.groundtradesxchange.com/pavers/polymeric_sand.htm#poly-joint-sand-color-options

така на некој начин би направиле една целина повторно од двата плоштада кои ете преку циклична мозаична калдрма со жолто обоена фуга би биле една хоризонтална целина, посреди со уникатна грбка како Камениот Мост! но воопшто нема да ми пречи наместо едноставни циклични бранови на калдрма да истераат дури и Калкада

http://en.wikipedia.org/wiki/Portuguese_pavement#Cal.C3.A7ada_as_a_form_of_art

ако веќе ја тераме со експерименти тоа и до крај да го истераме, само се плашам во таков случај да не ни го закачат тоа вентилаторот како опција, и тоа чисто геометриска, но и тоа би легнало добро!?! само прашање е колку и навистина останува на плоштадов простор за ваков спектакуларен пристап со калкада односно поаморфни форми на стилизирана калдрма, него како тоа што е сега случај со чисто геометриски форми од мермерни плочи, сомнително но на толку мал простор кој набрзо ќе биде затнат од сите страни со згради единствено чаре е униформност на хоризонталните површини, во спротивно ептен ќе боде очи цело опкружување (она токму староградски дизниленд), но затоа постојат идејни решенија и 3д визуелизација со што се надевам дека ќе стигнеме до оптималната комбинација!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #160 Posted: 05-Mar-2015 at 22:01
Ај некој нека направи фотка преку тараби да видиме каква е ситуацијата
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 21>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.588 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.