build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Враќање на коцката на Плоштад Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 21>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #241 Posted: 02-May-2015 at 18:00
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #242 Posted: 02-May-2015 at 18:04

netpress.com.mk
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #243 Posted: 22-May-2015 at 03:39
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #244 Posted: 23-May-2015 at 18:33
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #245 Posted: 23-May-2015 at 18:40
Meriot e epten neproporcionalen ja gusi okolinata. Duri i spomenikot na Aleksandar Treti Makedonski
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #246 Posted: 23-May-2015 at 21:36
И објектот и споменикот се диспропорционални во однос на околината.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14320
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #247 Posted: 29-May-2015 at 17:28
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14320
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #248 Posted: 03-Jun-2015 at 09:14
ПЛОШТАДОТ „МАКЕДОНИЈА“ И ЛЕТОВО ЌЕ ОСТАНЕ ЛАВИРИНТ ОД ОГРАДИ

За изведба на сите градежни работи на плоштадот „Македонија“, велат од Градот, потребно е подолго време, бидејќи реконструкцијата на партерот се врши етапно

СНЕЖАНА КАЛАБАКОВА

Градскиот плоштад веќе долго време е лавиринтот на скопјани низ кој многумина тешко се снаоѓаат од каде да влезат, а потоа прашувајќи се каде ќе го најдат излезот за дојдат до Градскиот трговки центар или можеби низ лимените огради да поминат и да дојдат до Камениот мост. Веќе многу долго се провираат низ лимените препреки од кои тешко е да се види што се случува на градежната локација за изградба на површинската фонтана и мозаикот на плоштадот. Нова препрека сега им стана и оградата пред Стоковната куќа „Сити галери“, како и онаа кај споменикот на Цар Самоил, што беше поставена поради неговото преместување за неколку метри наназад. Во царството на лимените огради, скопјани ќе се шетаат и наредниве месеци бидејќи како што информираат од Градот, градежните работи треба да завршат во текот на летото, доколку тоа го дозволат временските и градежните услови.

„Градежните работи за изведба на површинска, т.н. сува фонтана „џампинг-џет“, на плоштадот „Македонија“, на просторот меѓу фонтаната „Воин на коњ“ и влезот во Камениот мост се во тек и напоредно се работи на формирањето на партерната површина. Исто така се работи и на фонтаната, која е со правоаголна форма, со димензии 20 на 10 метри и ќе претставува вкопано армирано-бетонско корито. Површината врз армирано-бетонското корито ќе биде изработена од светло сиви гранитни плочи со димензии 60 на 60 сантиметри и со дебелина од 10 сантиметри, објаснуваат од градската канцеларија за информирање.

Фонтаната како што е познато ќе има 128 прскалки кои во летниот период ќе му даваат свежина на новиот амбиентален простор.

За изведба на сите градежни работи на плоштадот „Македонија“, велат од Градот, потребно е подолго време, бидејќи реконструкцијата на партерот се врши етапно, токму поради тоа што на граѓаните треба да им се овозможи непречено движење, односно да им се овозможи слободна пешачка зона во текот на изведбата на градежните работи. Фиксно оградено градилиште се формира околу просторот за новата површинска фонтана, а другите делови ќе се обновуваат во фази. Покрај ова, ќе се работи и на инсталациите и осветлувањето на фонтаната и уредувањето на машинската хала за фонтаната, појаснуваат градските власти.

Проектот за изградба на површинската фонтана и за реконструкција на партерот на плоштадот „Македонија“ е на Јавното претпријатие за просторни и урбанистички планови „Прилеп“, а на терен ќе работат екипите на градежната компанија „Трансмет“ од Скопје. Овој проект ќе чини околу 150 милиони денари.

Постојните плочи на плоштадот делумно ќе бидат зачувани, а другите како што беше најавено, ќе бидат извадени и ќе се употребат на плоштадот кај црквата „Пресвета Богородица“.

На местото на извадените плочи, при реконструкцијата на партерот на плоштадот „Македонија“ ќе биде поставена коцка. Проектот е автономно проектно решение за дел од партерот на плоштад „Македонија“, на кој ќе бидат заменети и канделабрите, клупите и кантите за смет.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=253BE34B3D91D14A8DC0739BCF2716CC
За сè има вторпат
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #249 Posted: 03-Jun-2015 at 09:43
Originally posted by Џоле

ПЛОШТАДОТ „МАКЕДОНИЈА“ И ЛЕТОВО ЌЕ ОСТАНЕ ЛАВИРИНТ ОД ОГРАДИ

СНЕЖАНА КАЛАБАКОВА

Градскиот плоштад веќе долго време е лавиринтот на скопјани низ кој многумина тешко се снаоѓаат од каде да влезат, а потоа прашувајќи се каде ќе го најдат излезот за дојдат до Градскиот трговки центар или можеби низ лимените огради да поминат и да дојдат до Камениот мост. Веќе многу долго се провираат низ лимените препреки од кои тешко е да се види што се случува на градежната локација за изградба на површинската фонтана и мозаикот на плоштадот. Нова препрека сега им стана и оградата пред Стоковната куќа „Сити галери“, како и онаа кај споменикот на Цар Самоил, што беше поставена поради неговото преместување за неколку метри наназад. Во царството на лимените огради, скопјани ќе се шетаат и наредниве месеци бидејќи како што информираат од Градот, градежните работи треба да завршат во текот на летото, доколку тоа го дозволат временските и градежните услови.


Воведов е ко од драмска секција на основно училиште Многу желба за драма, малку талент за пишување.
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #250 Posted: 10-Jun-2015 at 00:05


Скопскиот плоштад ќе светне и ќе прсне со 128 светилки и млазници


Скопје, 9 јуни, 2015     (META)
Новиот лик на скопскиот плоштад е готов, а тарабите со кои беше ограден деновиве почнаа да се отстрануваат.

Наскоро треба и свечено да биде промовиран.

Според планираното, на плоштадот Македонија е изградена фонтана во правоаголна форма, со димензии 20 на 10 метри и со вкопано армирано бетонско корито. Површината врз коритото треба да биде изработена од светлосиви гранитни плочи со димензии 60 на 60 сантиметри и со дебелина од 10 сантиметри.

На плочите од фонтаната ќе бидат поставени ЛЕД-светилки со отвори за вградување млазник. Фонтаната ќе ја сочинуваат 128 млазници со 128 светилки. Визуелниот ефект на фонтаната ќе се постигне со игра на млазевите, а навечер и со игра на светлата.

Во близина на фонтаната ќе се изведе комора, односно машинска хала, во која ќе се постави неопходната опрема за работењето на фонтаната: сензори, скимери, филтри, сонди и друго.

Покрај изведбата на површинска фонтана, на плоштадот Македонија е извршена и реконструкција на партерот.

Водата што прска од млазниците ќе понира меѓу плочите и ќе се враќа во системот. Атмосферските води од партерот, преку каналетки, ќе се одведуваат преку постојната атмосферска мрежа.

Проектот за изградба на површинската фонтана и за реконструкција на партерот на плоштадот Македонија е на Јавното претпријатие за просторни и урбанистички планови – Прилеп, а на терен работеа екипите на градежната компанија „Трансмет“ од Скопје. Овој проект, според најавите, чини околу 150 милиони денари, од кои Град Скопје обезбеди една третина, а Владата на Република Македонија – две третини.

http://meta.mk/skopskiot-ploshtad-ke-svetne-i-ke-prsne-so-128-svetilki-i-mlaznitsi/Back to Top
СК View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Feb-2014
Location: СКопје
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote СК Quote  Post ReplyReply #251 Posted: 10-Jun-2015 at 18:02
значи абер нема каково готов и не се отстрануваат тараби....нека не шират дезинформации...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14320
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #252 Posted: 15-Jun-2015 at 11:09
Отворен новиот плоштад во Скопје

Со пуштање во употреба на новата, таканаречена сува фонтана, вредна 2, 5 милиони евра повторно е отворен скопскио плоштад. Парите за фонтаната беа обезбедни од Градот Скопје (една третина) а другиот дел од Владата.

По спомениците, со оваа фонтана значително е намален просторот за движење на градскиот плоштад.http://a1on.mk/wordpress/archives/501407
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #253 Posted: 15-Jun-2015 at 12:29
RAJ za decata gi ima ovie fontani na sekade niz Evropa a decinjata najmnogu im se raduvat.
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 387
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #254 Posted: 15-Jun-2015 at 12:45


Не ми се допаѓа како изгледа, боите не ми соодветствуваат, претходниот плоштад беше подобар.
Вакви фонтани можеа во Градски Парк да постават а не на централниот плоштад каде треба народ да се движи.

Edited by Macedonicus - 15-Jun-2015 at 12:46
ಠ_ಠ
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 684
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #255 Posted: 15-Jun-2015 at 13:11
znaci od loso poloso!Mesto za fakanje suncanica
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #256 Posted: 15-Jun-2015 at 13:34
А палми?
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #257 Posted: 15-Jun-2015 at 14:29
Тука човек само навечер ќе може да се движи, денес поминав покрај плоштадот и значи не можете ни да погледнете натака, тоа сјајот од белите плочки во очи веднаш ви удира...
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 913
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #258 Posted: 15-Jun-2015 at 14:31
Искрено мислев дека ќе биде подобро со ова,ама на ништо не личи.
Нулта на скалилото на складност со околината.
Овој стил и бои одговараат за некој поегзотичен град,покрај големо количество на вода како море,езеро...
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2053
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #259 Posted: 15-Jun-2015 at 16:26
А ќе има чувар за да не се бањаат одредени жители на градот тука?
И не знам што запнале толку со бела боја...

Edited by alexsend - 15-Jun-2015 at 16:27
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #260 Posted: 15-Jun-2015 at 16:54
Daj i mesec dva i belava boja ke potemni

Drva ke sadat od dvete strani?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 21>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.