build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Враќање на коцката на Плоштад Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 20>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 03-Apr-2015 at 09:23

emagazin.mk
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 03-Apr-2015 at 10:23
Fontanata dusa dala za koncerti.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2443
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 03-Apr-2015 at 17:04


foto: Goran Vasilev
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 04-Apr-2015 at 15:34


Edited by gjoko - 04-Apr-2015 at 15:34
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 04-Apr-2015 at 16:04
Ne mi e jasno samo vo tie mali otvori sto gi imat ostaveno za drva kkavi drva ke posadat vo tolku mal prostor. Dali povtorno ke se izbacat so onie mali drvca na koi im treba milion godini da oformat krosna. Moe ocekuvanje e da se donesat veke formirani drva onakvi kakvi sto sadese Zernovski na nekoja ulica.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12790
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 06-Apr-2015 at 16:54
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 06-Apr-2015 at 16:55
Супер фотки бравоо за мкд.мк
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #208 Posted: 06-Apr-2015 at 21:16
Овие темни шари ќе добијат некаква финална обработка по нивните ивици, нели? Валда нема да останат вака "испикселизирани"??

Инаку, ако од некој аспект ќе е добра оваа бела коцка на плоштадот е што визуелено ќе ја намали доминантноста и масивноста на фонтаната на плоштадот.

Edited by HugoGoulding - 06-Apr-2015 at 21:25
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7158
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #209 Posted: 06-Apr-2015 at 21:27
Originally posted by HugoGoulding

Овие темни шари ќе добијат некаква финална обработка по нивните ивици, нели? Валда нема да останат вака "испикселизирани"??

Ако од некој аспект е добра оваа бела коцка на плоштадот е тоа што визуелено ќе ја намали доминантноста и масивноста на фонтаната на плоштадот.
вака е поинтересно, како гоблен е
шала на страна, во споредба со зафатот „пикселизацијава“ е многу минлива работа

мене мала и сосема неприметна замерка ми е што шарите не се еднакво изведени секаде... се приметува дека на многу места има неколку сиви коцки повеќе или помалку, фали малце симетрија... ама како што кажав и за другото, тоа е сосем небитно во целава приказна
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Svarog View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 92
  Quote Svarog Quote  Post ReplyReply #210 Posted: 06-Apr-2015 at 21:35
А дали со овој зафат ќе се продолж и кон Триумфалната Капија и Рекорд или само околу Воинот на Коњ?
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #211 Posted: 06-Apr-2015 at 21:38
Ги гледав плочките што ги вадеа. Гранит, со добри 8 можеби 10 центиметри дебелина, на бетон редени. Тоа со векови би траело.

Плочниците секаде низ светот се прават еднаш засекогаш. Барем на плоштади не се вадат со децении и векови.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #212 Posted: 06-Apr-2015 at 21:46
Originally posted by Svarog

А дали со овој зафат ќе се продолж и кон Триумфалната Капија и Рекорд или само околу Воинот на Коњ?


Па кога ќе се "барокизира" и цела улица "Македонија" редно е и она да се поднови со истава бела коцка.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7158
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #213 Posted: 06-Apr-2015 at 21:49
Originally posted by Svarog

А дали со овој зафат ќе се продолж и кон Триумфалната Капија и Рекорд или само околу Воинот на Коњ?
и јас одамна си го поставувам тоа прашање, ама со оглед на тоа дека таму по секоја цена е намерачено да има објект, таму било каков вид на плочник нема да видиме уште поголго време
истото прашање би важело за другите улици кои водат кон плоштадот, кои одамна требаше да бидат пешачки, како на пример Максим Горки, Лермонтова, Осма ударна и Орце Николов, на која се надеваме да се среди по завршувањето на градежните зафати на плоштадот, и која се гледа и насликиве дека тоне во кал и вирови (плус, сега веќе нема шанси и таа да стане пешачка, поради катната гаража кај поштата кај која нема друг начин како да се изведе влез

исто така, забавен факт е дека плочникот кој се постави на Осма ударна и на Кљусев, сега е на некои места испокривен и пропаднат, што ради квалитет, што ради возилата кои сеуште си врват врз него без проблем
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #214 Posted: 06-Apr-2015 at 22:09
Коце кај Бурекот рече кога ќе се завршат ЕВН и шпанските скали ќе се поплочи и тој простор. Вака џабе инвестиција кога цела механизација ќе го уништат новопоставениот.

И мене не ми се допѓаат пикселите, очекував попрофесионална изведба. (можеби ќе го средат)

Иначе заприметив дека сега ќе има повеќе дрва од предходно. Подолг е дрворедот и ќе го има од двете страни на сивата патека.
Back to Top
jalicno View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 26-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote jalicno Quote  Post ReplyReply #215 Posted: 06-Apr-2015 at 22:21
Габаритот на Мериот е ужасен..како само..
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #216 Posted: 06-Apr-2015 at 23:34
Originally posted by Bojan10

Ги гледав плочките што ги вадеа. Гранит, со добри 8 можеби 10 центиметри дебелина, на бетон редени. Тоа со векови би траело.

Плочниците секаде низ светот се прават еднаш засекогаш. Барем на плоштади не се вадат со децении и векови.


не е бетон,туку кога Пенов го правеше плоштадот,прво го израмни,па се асфалтира целосно се до вардар,па на асфалтот се стави ризла па гранит.Асфалтот ја дава таа потребна рамнина на целиот простор,и отпорност на налегнување под притисок на возилата
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #217 Posted: 07-Apr-2015 at 00:49
Грдо изгледат пикселите како некоја комодоре 64 игра (ако знаете што е тоа ). Инаку не верувам дека ќе има доработка. Ми се чини дека градежните компании ни се уште на ниво КОМОДОРЕ 64.
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #218 Posted: 07-Apr-2015 at 02:18
Интересно

Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 117
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #219 Posted: 07-Apr-2015 at 08:11
Originally posted by zabegan

Originally posted by HugoGoulding

Овие темни шари ќе добијат некаква финална обработка по нивните ивици, нели? Валда нема да останат вака "испикселизирани"??

Ако од некој аспект е добра оваа бела коцка на плоштадот е тоа што визуелено ќе ја намали доминантноста и масивноста на фонтаната на плоштадот.
вака е поинтересно, како гоблен е
шала на страна, во споредба со зафатот „пикселизацијава“ е многу минлива работа

мене мала и сосема неприметна замерка ми е што шарите не се еднакво изведени секаде... се приметува дека на многу места има неколку сиви коцки повеќе или помалку, фали малце симетрија... ама како што кажав и за другото, тоа е сосем небитно во целава приказна
И мене ми смета тоа, баш се приметува на некои места како на сликата.Ме интересира како се местат коцките, чисто од око или има некоја техника.

Edited by mackomk - 07-Apr-2015 at 08:12
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7158
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #220 Posted: 07-Apr-2015 at 18:49

па секогаш кога се реди мозаик од било што, се прави детална шема на на секое делче со бројчиња за тоа кај треба да стои се и за тоа колку коцки каде треба да стојат... не е квантна физика, ниту пак мозаикот е нешто од 21-ви век, па да викаме како ни се заостанати фирмиве, без искуство и опрема
ова е чисто од мрзеливост и неодговорност
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 20>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.