build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Враќање на коцката на Плоштад Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 17181920>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4687
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #361 Posted: 06-Jun-2017 at 16:23
Точно, али од друга страна камионов е на Град Скопје ако го гледате грбот на вратата.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2347
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #362 Posted: 06-Jun-2017 at 16:27
На возачот на камионот треба да му се одземе возачката. Со камион со дигалка да поминуваш преку плоштад, кога знаеш дека со такво возило кое празно има сопствена тежина од 5700 килограми (значи без гориво, возач и кран) не смееш да поминуваш преку многу улици, патишта и мостови, кои не се димензионирани за тешки товарни моторни возила.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #363 Posted: 06-Jun-2017 at 16:32


Од тие причини повеќето пешачки улици во Скопје се уништени за само година-две.
За сè има вторпат
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #364 Posted: 06-Jun-2017 at 16:39
Originally posted by Dexter26

Previous  Убаво велиш, и јас гледам никој не праша како и зошто при изградбата на подната фонтана биле заобиколени потребните безбедносни мерки за избегнување на вакви инциденти, како на пример со поставување на столбчиња или ивичњаци.Па не сум видел никаде на вакви подна фонтани да се ставаат било какви "безбедносни" столбчиња или ивичњаци. А и бидејќи фонтаната е дел од површината на плоштадот било какви столбчиња или ивичњаци би го прекинале течението на површината и би се изгубила поентата на подна фонтана.

Edited by HugoGoulding - 06-Jun-2017 at 16:41
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #365 Posted: 06-Jun-2017 at 16:42
Бaрикaди дa стaвaле. Штo ли немa дa чуеш oд луѓе oд кoи збoрувa злoбaтa и омразата кoн се и сештo. А дa им стaвиме мaлку пaмет нa тие штo се вoзикaaт зo кaмиoни пo плoштaдoт и трoa мaлце пoвеќе пaмaт нa тие штo ги менаџираат туе штo вoзaт камиони пo плoштaдoт.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #366 Posted: 06-Jun-2017 at 17:09
Previous
 
А бе едно е да чуеш, а друго е да видиш подна фонтана на место каде што не треба да ја има. Па после ќе се занимаваш со "тие што се возат со камиони по плоштадот", што баш и не би требало да претставува проблем на добро проектиран и добро направен плоштад, што очигледно не е случајот со овој плоштад.
 
Originally posted by HugoGoulding

Па не сум видел никаде на вакви подна фонтани да се ставаат било какви "безбедносни" столбчиња или ивичњаци. А и бидејќи фонтаната е дел од површината на плоштадот било какви столбчиња или ивичњаци би го прекинале течението на површината и би се изгубила поентата на подна фонтана.

 
Е па ќе видиш во иднина, или ќе ја снема подната фонтана.


Edited by Dexter26 - 06-Jun-2017 at 17:09
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #367 Posted: 06-Jun-2017 at 17:43
Организаторот, надзорот (или тој што е главен на терен како и да се вика) и (на крај) возачот треба да си сносат одговорност.

Ивичњаци парапети и слични глупости не се потребни за подна фонтана.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #368 Posted: 06-Jun-2017 at 17:52
Previous
 
Не се потребни за нормална подна фонтана на нормален плоштад, но тоа не е случајот со оваа фонтана и со овој плоштад, поради што и тоа како само се потребни столбчиња или ивичњаци.


Edited by Dexter26 - 06-Jun-2017 at 17:52
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #369 Posted: 06-Jun-2017 at 18:04
по што е различна оваа од нормалните подни фонтани?
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #370 Posted: 06-Jun-2017 at 18:21
Previous
 
Па како за почеток, местоположбата и е` утната, бидејќи треба да биде во градски парк, а не на плоштад Македонија.
 
И се разбира, камиони ќе поминуваат и во иднина, нема никаква гаранција дека инцидентот од денес ќе биде исклучок кој нема да се повтори.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 544
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #371 Posted: 06-Jun-2017 at 19:13
А по кој закон мора баш во Градски парк да биди?

Решението е еноставно: пред секое влегување на механизација на плоштад, и пред секој поголем настан на кој би присуствувале многу луѓе едноставно треба да се огради со црвена лента областа на фонтаната и толку. 10 минути работа.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #372 Posted: 06-Jun-2017 at 19:45
Previous
 
Па, по законот на здравата логика, претпоставувам.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 544
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #373 Posted: 06-Jun-2017 at 23:01
Ахамз.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #374 Posted: 06-Jun-2017 at 23:41
здравата логика ти вели дека плоштадот наместо пешачка треба да биде зона за тешка механизација? уште џамбо џет ако може да слета супер.

јасно ми е дека фонтаната е направена од погрешни побуди, што за профит, што од завист дека некој друг прв се сетил да постави еден ваков современ урбан елемент, а ми се чини најмногу за циганчињата да не се бањаат во големата и со тоа да го сквернават „националниот белег“. Ама и да се отстрани фонтаната тоа не значи дека треба некој неконтролирано да се движи со камион по плоштадот. Ивичњаци и сл. ми се чини дека многу повеќе ќе придонесат до разни физички повреди на пешаци и велосипедисти отколку што ќе спречат камион.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8986
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #375 Posted: 07-Jun-2017 at 09:16
А малку да не влагаат у непотребна еуфорија анти СК2014 членовите и бараат проблеми и таму кај што ги нема? Реално, камионов залутал, нема ништо друго у приказнава.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8986
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #376 Posted: 07-Jun-2017 at 09:17
Originally posted by Dexter26

Previous
 
Не се потребни за нормална подна фонтана на нормален плоштад, но тоа не е случајот со оваа фонтана и со овој плоштад, поради што и тоа како само се потребни столбчиња или ивичњаци.


ивичњаци на ваква фонтана на плоштад се од прилика како гаќите на Прометеј
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #377 Posted: 07-Jun-2017 at 14:28
Previous
 
Се согласувам, и да - камионот залутал, ама ова не е прв пат, а нема да биде ни последен пат моторно возило да ја оштети подната фонтана ако не се изнајде некое решение за блокирање на пристапот на моторни возила врз фонтаната.


Edited by Dexter26 - 07-Jun-2017 at 14:29
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8986
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #378 Posted: 07-Jun-2017 at 14:35
Originally posted by Dexter26

Previous
 
Се согласувам, и да - камионот залутал, ама ова не е прв пат, а нема да биде ни последен пат моторно возило да ја оштети подната фонтана ако не се изнајде некое решение за блокирање на пристапот на моторни возила врз фонтаната.


целата поента во случајов е дека не е до материјалот, изведбата итн, туку до мозокот на возачот и процедурите на јавното претпријаите или подизведуваот кој е одговорен.

Критиката треба да оди во правец дека не постојат јасни процедури за влез во оваа (и било која пешачка зона), не постојат бариери на влезовите во зоната итн...

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #379 Posted: 08-Jun-2017 at 09:53
Znam deka DEZURNITE plukaci nema mnogu da gi interesira ovaa informacija no eve ako nekoj go interesira:


Реакција на Град Скопје


08/06/2017 10:42.

Прегледанo: 163 пати.

        
Реакција на Град Скопје4
SHARES
FacebookTwitter
„Градот Скопје реагира на невистините што во текот на изминатите два дена беа пласирани во медиумите во врска со пропаѓањето на камион во површинската фонтана на плоштадот „Македонија“, како и на обвинувањата дека станува збор за неквалитетна градба на оваа фонтана.

Сакаме да нагласиме дека површинската фонтана на плоштадот „Македонија“ е градена според сите стандарди за изведба на ваков тип фонтани. Станува збор за површинска, таканаречена сува фонтана со вкопано армирано-бетонско корито.

Водата што прска од фонтаната понира меѓу плочите, се прочистува и се враќа во системот. Поради таквиот начин на работа, површинските фонтани никаде во светот не се предвидени по нив да се движат возила, а особено не тешки товарни возила.

Градот Скопје сака да појасни дека околу плоштадот „Македонија“ има кружна црна патека од гранит којашто е предвидена да издржи тежина на камиони. Дополнително, пред одржувањето на пречекот на европскиот ракометен шампион „Вардар“, на плоштадот имаше 5 (пет) чувари кои ги насочуваа камионите со опрема да се движат токму по црната гранитна патека. Камионот на ЈП „Улици и патишта“ што пропадна во површинската фонтана носеше огради (сопственост на МВР) предвидени за просторот пред и околу бината. Но, и покрај укажувањата на чуварите, возачот на камионот го завртел возилото кон фонтаната и пропаднал. Други камиони кои ги почитувале укажувањата од чуварите да се движат по црната гранитна патека без пречки ја транспортирале опремата за бината.

Оттука, грешката за пропаѓањето на камионот во површинската фонтана на плоштадот „Македонија“ е исклучиво кај возачот на камионот кој претходно бил предупреден дека возењето по оваа фонтана е забрането.

Во текот на вчерашниот ден екипи на Градот Скопје вршеа увид во направената штета на површинската фонтана на плоштадот „Македонија“, која ќе биде поправена и ставена во функција“, се вели во реакцијата на Град Скопје.
http://a1on.mk/archives/749256
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #380 Posted: 08-Jun-2017 at 11:16
Previous
 
Дежурните плукачи Rollin
 
А која е твојата улога на форумов, пуста тутурутко, кој од таму некаде во странство се мислиш дека ни` солиш памет тука на форумов, а во пракса само додаваш сол врз раните кои ни ги отворија овие пвеводбеничкиве ѓубриња Bash
 
Rollin Rollin Rollin 


Edited by Dexter26 - 08-Jun-2017 at 11:18
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 17181920>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.