build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Враќање на коцката на Плоштад Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 20>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4745
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 12-Dec-2009 at 19:15
Прочитав еден многу паметен коментар на А1:

Како инаку да ни ја насадат црквата ако не го заградат цел плоштад прво?


Ако дојде до тоа...
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 12-Dec-2009 at 19:16
Originally posted by xnx

iskreno mislam deka ke ostane samo na idea ova sve. cela ulica makedonija do muzejot e poplocena isto nema valjda sve da menjaat....
не бе зашто, кога ќе го сменат ликот на главниот плоштад ќе има усогласеност меѓу нив LOLNuts
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 12-Dec-2009 at 19:24
Да не е некој обид за поместувањето на клоака максима позападно према плоштадот да се обави преку  маската на оваа коцка. Сите рипнавте тука коцката и медиуми и све, аникој не разлмисли зашто за друго би се затварал плоштадот и зашто би се раскопувал. Не за црквата директно, туку за клоака максима да може да се измести према плоштад. Така јавноста ќе тера дебати дали треба коцка или гранит плочки. Па ваљда не е до толку будала Коце да си боде трн и тоу у сосема нов проект. После ког аќе почнат цефки да се шетаат по плоштад ќе има изговор дека е некоја инсталација за фонтана и така. Е сега мора да е така малку тешко да се отвориш така пред цела јавност и да се брукаш и бламираш дека духот на Скопје ќе се врател со коцката од плоштад, со цел да тераш друг проект. Кај нас ионака проектите се топ сикрет па луѓето и не се навикнати да бараат транспарентност, па така и ова ќе си пројде.


Edited by lslcrew - 12-Dec-2009 at 19:26
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 12-Dec-2009 at 19:47
ova veke nema kraj. ne mi e jasno zosto, ova e moj predlog, osnovacite i clenovite na ovaa strana ne otvorat edna nevladina organizacija, koja ke ja remeti vladava na sekoj cekor. site ocenki, diskusii, nepravilnosti da ne se iznesuvaat samo na forumov tuku i vo mediumite. mora da prezememe nesto, sega ni e momentot, koga cela evropa e svrtena kon nas i kon slobodata na govorot i mediumite. gradot mora da ima debati i strategija ne na sekoj nareden zelbite da se ispolnuvaat.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4745
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 12-Dec-2009 at 20:02
Па мислам да се објави вест за ова со коцките на порталот и да се наведат и овие сомнежи
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 12-Dec-2009 at 23:09
Ајде, и оваа негова нова идеја ќе му пројде ко саатот на старата железничка станица.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 12-Dec-2009 at 23:59
mislam deka nema taka lesno da mu projde posto sigurno ima nekoja skriena pozadina
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 13-Dec-2009 at 16:14

Коцката на плоштад по споменикот на Александар

Сашка Цветковска Коментари (1)   
13.12.2009 15:35
Коце Трајановски

 

Ќе се враќа коцката на плоштадот, но предност ќе има Александар Македонски. Градоначалникот на Скопје Коце Трајановски вели дека прво ќе се местела фонтаната и споменикот на Александар, а дури потоа калдрмата на плоштадот.

„Плоштадот и така и така ќе се раскопува, значи враќањето на коцката нема да биде веднаш туку откако ќе завршат сите предвидени работи на плоштадот, како што е фонтаната, споменикот“, изјави Коце Трајановски, градоначалник на Скопје.

Иако не сакаше да каже кога ќе се мести споменикот, најави дека за коцката малку ќе се почека. Можеби и две години. Но сепак, од идејата не се откажувал.

На оваа замисла на градоначалникот реагираа граѓаните кои иако со симпатии зборуваа за некогашниот изглед на плоштадот, во голем дел сметаат дека не е време за нови трошоци.

Не остана должна ниту опозицијата.

„Во предизборната кампања имаше една идеја со часовникот на Старата железничка станица којшто требаше да пее по една народна песна на секој саат, така што со секоја наредна идеја на Владата на Груевски и на градоначалникот на Скопје, се понови и понови бисери ќе ни понудуваат“, вели Томе Чинговски, СДСМ.

Градоначалникот Трајановски идејата за враќање на коцката ја добил шетајќи по европските метрополи. Конкретна инспирација му бил Париз.

Коцката на скопскиот плоштад во 2003 ја извади тогашниот градоначалник Ристо Пенов и ја замени со гранитни плочи поради тоа што била оштетена, но и тешка за одржување.

Потфатот на Пенов чинеше околу три милиони евра. Трајановски допрва ќе ја разработува идејата, но тврди дека немало да чини многу зашто ќе ја ставал старата коцка.


< = < =
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 13-Dec-2009 at 17:49
Најавата за споменикот на плоштад е многу логична најава за преместувањето на клоака максима. Нормално треба дупка да се направи огромна. Како инаку ќе се направи ако не се почне со изградбата на фонтаната на плоштадот. Е сега да не ме сватите погрешно, јас многу сум за тој споменик и таа фонтана, но зборот ми е дека малку подлабоко ќе се прокопа одколку што е потребно за фонтана.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 13-Dec-2009 at 18:58

кога сме веќе кај копањето, да почнеа со тунелот барем нема за што да жалиме, ама...Big%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smile

лсл а што е клоака максимаEdited by FoSsiL - 13-Dec-2009 at 18:59
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4745
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 13-Dec-2009 at 19:19
http://en.wikipedia.org/wiki/Cloaca_Maxima

заклучи сам
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 13-Dec-2009 at 19:43
Smile?да ама ова не е за Скопје. Метафора за канализација под плоштад или нешто од римско време во Скопје. Не сфатив баш.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 13-Dec-2009 at 20:19
FoSsiL, се работи за главната канализациона цевка на Скопје која поминува тука и продолжува помеѓу Фуфо и Сити
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 13-Dec-2009 at 20:24
Originally posted by Vladimir P

FoSsiL, се работи за главната канализациона цевка на Скопје која поминува тука и продолжува помеѓу Фуфо и Сити


... и беше наведувана како една од главните пречки за изградба на црквата
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4745
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 13-Dec-2009 at 20:33
Па нека земе цевката нека однесе сè, сосе споменик сосе коцка И онака таму припаѓаат...
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 13-Dec-2009 at 21:56
Иако за изградбата на сегашниот плоштад се потрошија речиси 3 милиони евра, Трајановски вели дека ако реши да ја врати коцката, парите нема да бидат проблем.


Забележувам дека парите никогаш не се проблем кога се работи за будалски работи и нерационално детско однесување. Но парите се секогаш проблем кога треба да се направи нешто суштинско и продуктивно.

Bash


Исто така мора да се престане со праксата кој како доаѓа на власт да мисли дека историјата почнува од него. На крајот на краиштата, ако остане тој пристап, која е гаранцијата дека ќе опстанат и моменталните проекти во Мал Ринг, вклучувајќи ја и најавенава „коцка“?


-------------------------------------------lslcrew, интересна поента тоа со „камуфлирањето“ на други проекти. Но сега за сега најавуваат дека ова со коцката би почнало со реализација понатака, можеби после две години (а 2010 е исклучена), па лично не би бил многу загрижен, освен доколку не видиме некаква изненадна промена на временската рамка.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4745
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 14-Dec-2009 at 00:06
Да не ја постирам цело колумна тука, прочитајте ја Скопје... како Венеција!

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=F47D9E87E35EC14BB8AC62D7A930D768
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 14-Dec-2009 at 01:33
Прееска Коце спомна некаква координација со МТЦ околу подземни коридори и рече дека кога веќе се раскопува да се раскопа и за ова. Па така да може ова да е некоја реална најава. Ако видиме тунел ја ќе волонтирам да редам коцки на плоштад заедно со Коце!
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 14-Dec-2009 at 09:06
Незнам за вас, ама мене ми се допаѓа новиот плоштад - не сум од оние типчиња кои зборат едниот направи топ, а другиов ништо, ама многу му е идиотска идејава на актуелниов ни градоначалник за враќањето на коцкава - ме потсеќа на изјавата на Љ. Георгиевски кога во 98-мата дојде на власт и рече се ќе уништам што направија другите.

Реално во плоштадот толку многу се вложи, а и се направи плански и етстетски како што треба. Коцката не беше целосно отстранета, туку делумно.

Незнам што му влезе во памет на човекот - ми изгледаше попаметен.
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 14-Dec-2009 at 09:21
Originally posted by xnx

daj da sobereme po 5 evra site ziti majka da go pratime do viena nek proseta niz centar ziti majka pred da ni unakazi sve


Многу лесно се решава и ова... прајме тука петиција - и ЖИВ ЅИД на плоштад. Ај да видам како ќе ја мења... секој со по една кола ке си дојде .... нека собере по 4 у неа...

Цел свет има нереди поради, самоволието на нивните почитичари, еве вчера и Берлускони си го изел квалитетно Big%20smile Applause Од седење и плачење ниши не бива... ајде у акција!!!

http://www.youtube.com/watch?v=qrko1Dshocw - треба да се угледаме на човекот на кој му пукнале сите филмови!!!
Народе македонски - свести се не спиј ти ...
Edited by gorco - 14-Dec-2009 at 09:22
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 20>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.