build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Враќање на коцката на Плоштад Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 181920
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8986
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #381 Posted: 08-Jun-2017 at 11:48


Ајде бре луѓе олабавете, преродбата помина, нема веќе да се занимаваме со неа туку со решенија. Иначе влагаме во истата хејтерска спирала каде луѓе сеуште филозофираат како Танге и комунистите го зезнале градот, му ги стопирале ветровите и му ја одземале душата.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2347
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #382 Posted: 08-Jun-2017 at 12:45
ФАП-ов на Град Скопје кои еко стандарди ги исполнува? ЕУР 0? За цена испод сто илјади евра со царина и ддв може да се земе 5 години стар Мерцедес Аксор со кипар и дигалка, но споменици и стиропор беа приоритет.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #383 Posted: 10-Jun-2017 at 11:38


Батали анализи, дебати, иницијативи, истражувачки стории… Сликата на која што се гледа како камион на ЈП „Улици и патишта“ пропаднал во дупка на новиот Плоштад Македонија во Скопје, пред прославата на ракометната европска шампинска титула на Вардар е бизарна сама по себе. Ама, контекстот на пропаѓањето не можеш ни во филмско сценарио да го смислиш.

Камион подарен на Скопје по земјотресот во 1963 година пропаѓа во фонтана вредна 2,5 милиони евра. Фонтаната ја правела градежната фирма „Трансмет“, чијшто газда со 900.000 евра кауција си ја купува слободата. А сега веќе не мора ни тие 900.000 евра да ги даде.

Ете како Скопје 1963 пропадна во Скопје 2014.


http://sdk.mk/index.php/sakam_da_kazam/kolektsionerski-mertsedes/
За сè има вторпат
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #384 Posted: 11-Jun-2017 at 04:07
Originally posted by pbanksАјде бре луѓе олабавете, преродбата помина, нема веќе да се занимаваме со неа туку со решенија. Иначе влагаме во истата хејтерска спирала каде луѓе сеуште филозофираат како Танге и комунистите го зезнале градот, му ги стопирале ветровите и му ја одземале душата.


КОМЕНТАР НА МЕСТО!
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #385 Posted: 11-Jun-2017 at 04:10
Основниот проблем е што сега со месецеи ќе не занимаваат со тоа што поранешните власти правеле, а на тоа народ најмногу се пали... место да засукаат ракави и да „реформираат“. Се е ветер и магла,  чист популизам, ама нејсе.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #386 Posted: 11-Jun-2017 at 07:54
Мислиш не се способни за мулти-таскинг?
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #387 Posted: 11-Jun-2017 at 10:05
Originally posted by tiberix

Основниот проблем е што сега со месецеи ќе не занимаваат со тоа што поранешните власти правеле, а на тоа народ најмногу се пали... место да засукаат ракави и да „реформираат“. Се е ветер и магла,  чист популизам, ама нејсе.


Зaтoa рекoв oд "build" фoрумoт привременo требa дa гo прекрстиме вo "demolish".
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #388 Posted: 11-Jun-2017 at 16:20
Најлошо на плоштадот е што кога има сонце ослепува и растерува луѓе, трчам да го поминам.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #389 Posted: 11-Jun-2017 at 16:54
Originally posted by Bojan10

Најлошо на плоштадот е што кога има сонце ослепува и растерува луѓе, трчам да го поминам.


Kупи си наочари за сонце.

Edited by HugoGoulding - 11-Jun-2017 at 17:39
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #390 Posted: 12-Jun-2017 at 00:05
Originally posted by HugoGoulding

Originally posted by Bojan10

Најлошо на плоштадот е што кога има сонце ослепува и растерува луѓе, трчам да го поминам.


Kупи си наочари за сонце.
можеби тоа треба да биде следниот владин проект? наочари за сонце за секој пешак во Скопје? ...нели мораше прогресивно да размислуваме, еве ги првите резултати...ама ситуацијата е далеку од комична, плоштадов можеби изгледа убаво на google earth, ама затоа е предизвикувач на слепило, рефлектирач на летни горештини, лизгалиште во зимски месеци, кога врне има вирови насекаде... а во најголем дел од времето поради белата боја на плочките изгледа крајно одвратно и нечисто

Edited by zabegan - 12-Jun-2017 at 00:06
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #391 Posted: 22-Jul-2017 at 13:32
Околу „подната“ фонтана поставени се столпчиња како ова на сликава (лево)фото: мкд.мк
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 181920

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.