build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Враќање на коцката на Плоштад Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 21>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Враќање на коцката на Плоштад Македонија
    Posted: 11-Dec-2009 at 13:29
Како му текнуваат вакви брилиантни идеи


Ќе ја вратам калдрмата на Плоштадот

"Скопје треба да стане како европските градови во кои, ако прошетате, ќе видите дека сите плоштади се со вакви камења", изјави за "Вест" Трајановски

Градоначалникот Коце Трајановски пак ќе ја враќа камената коцка на плоштадот Македонија. Повторното раскопување и преправка се предвидени за в година, кога на местото на сегашните гранитни плочки, ќе се вратат старите извадени камења.
Плоштадот Македонија се реновираше во 2003 и 2004 година, кога тогашниот градоначалник Пенов одлучи да ја извади калдрмата и да стави гранитни плочки.
"Да, ќе ја враќам коцката! Скопје треба да стане како европските градови во кои, ако прошетате, ќе видите дека сите плоштади
се со вакви камења. Тие не се во модернистички стил туку со стара архитектура, карактеристична за нивното минато. Така треба да биде и со нашиот главен град. Коцката која беше извадена, му дава еден посебен дух и белег на Плоштадот, на градот, и затоа мора да се врати назад. Во ниту една метропола не се уништуваат плоштадите стари стотина години за да се заменат со модерна архитектура, па така треба да биде и кај нас", изјави за "Вест" Трајановски.
Според него, дуплата работа и новите трошоци не се важни, оти пари има, и најавува дека целиот проект нема да чини многу, со оглед дека извадената коцка е зачувана, и истата ќе се искористи.
"Скопје ќе стане како Париз. И идејата за коцката ми дојде додека шетав низ тој град и зажалив што мојот претходник Ристо Пенов го смени стариот лик на Плоштадот и на Скопје", додава скопскиот градоначалник.
По вадењето на коцката, во јавноста се појавија разни шпекулации за тоа каде ќе завршат камењата. Додека едни претпоставуваа дека таа е продадена за огромни пари во странство, други убедуваа дека сe што е извадено, се чува во посебен магацин.
"Коцката е тука, не е продадена. Складирана е во ЈП 'Улици и патишта', и има доволно за да се поплочи цел Плоштад ", потврди Трајановски и дообјаснува дека на улица Македонија, иако и таму имаше калдрма, сега нема ништо да се чепка.
Реновирањето на Плоштадот пред шест години чинеше три милиони евра, и нив ги обезбеди Владата. Повторното реновирање за толку кус период, за Трајановски не е расфрлање со пари.
"Не се важни парите, важно е Скопје да има Плоштад со дух, со кој ќе се гордееме. Со овој и со уште неколку покрупни проекти, кои ќе ги реализираме до крајот на мојот мандат, Скопје ќе стане светски град", вели Трајановски.
Поранешниот градоначалник Ристо Пенов вчера во телефонскиот разговор беше затечен од оваа идеја на Трајановски. Тој само кусо ни изјави дека досега не слушнал за ваков проект, и засега не сака ништо да коментира.

Реновирањето на Пенов чинеше три милиони евра

Плоштадот Македонија сегашниот изглед го доби во текот на 2003 - 2004, во време кога градоначалник беше Ристо Пенов и обновата чинеше три милиони евра. Се поплочуваше со украсен камен во сива и во темносива боја од планината Јабланица од Босна и Херцеговина. Реновирањето беше проследено со низа скандали. Наместо да се изгради според првоизбраниот проект, во последен момент се реши тој да се реновира според микс од второ и третонаградениот, а се платија уште три нови труда за докомплетирање на идејата. Поради грешка на правната служба на градоначалникот Пенов, првиот тендер за избор на изведувач беше поништен, па на вториот тендер за поплочување на Плоштадот беа избрани фирмите "Пелагонија" и "Технометал". Градежните работи за поплочување со одолжија и поради проблеми со денационализирани имоти кои беа парчиња од Плоштадот.


http://www.vest.com.mk/?ItemID=153AFFD9893BDA4F8E249923E8D3AE3E

Edited by ovaj_stariov - 15-Dec-2009 at 15:00
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 11-Dec-2009 at 14:18
ova e stvarno neverojatno, veke ne mozam da se iznacudam. sekoj ke proseta po negde i ke mu se vidi ubavo i saka da go naprai skopje takvo. ova e kraen debilizam, na site mokni luge vo drzavava nivnite zelbi i idei da gi gledame realizirani naokolu. kako ne mu tekna na nekoj deka mozebi skopje e grad so sopstven identitet i deka nema potreba da se kopiraat site impresii od sekade. mozebi sledniot gradonacalnik ili premier ke odi vo shanghai, i tolku ke mu se dopadne sto ke si rece: daj da go napraime skopje takov a? pa ajde prekopuvaj sve od novo. tragicno, me razocara i ovoj gradonacalnik, se odnesuva ko neizziveano dete, sega prv pat bil negde nadvor i lele sto bilo ubavo, ajde ke go praime skopje ko pariz.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 11-Dec-2009 at 14:20
"Скопје ќе стане како Париз. И идејата за коцката ми дојде додека шетав низ тој град..." jas ne sum cul nesto pobedno i potragicno vo zivotov...
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 11-Dec-2009 at 14:24
daj stvarno da mu uplatime odmor u shanghai, ke se zbuni siromaskiot kako da si gi uklopi site svoi impresii od svetot i da gi pretoci vo skopje
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 11-Dec-2009 at 14:26
Повторното реновирање за толку кус период, за Трајановски не е расфрлање со пари.... dobro dali sum jas poluden ili ova e stvarno iritiracki???? gradov tone vo beda nepaat pari trotoarite da gi asfaltiraat i odednas ova.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 5389
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 11-Dec-2009 at 14:32
Си можел да го напишиш сево ова во еден пост xnx Инаку јас се држев за глава 2 минути кога го прочитав ова. Јас мислев само фудбалерите се држат за глава кога не можат да си поверуваат, ама навистина не можев да си поверувам кој идиот е Коце (освен ако му тураат со инка од горе да прави вака). Инаку, мислам дека треба на порталот да се напиши нешто за оваа тема, и впрочем за тоа како нашите (робо)владетели сакаат сè што ќе видат (направено пред 500 години) да го донесат и кај нас за да сме биле по-кул.

Или:


А оти на пример не ги забележуваат тротоарите, улиците, железницата, туку само спомениците, црквите и калдрмите?

Edited by гитардемон - 11-Dec-2009 at 14:32
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 11-Dec-2009 at 14:32
Mad Ај да ги вратиме каблите по бандери како у старо Скопје. Како така не ни е срам по канали под земја!
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 11-Dec-2009 at 14:39
znam deka mozev sve vo eden post, ama mislite mi doagaa burno i spontano. se nadevam deka ke ostane samo edna nerealizirana debilna idea, kako i crkvata (se nadevam). kako e mozno da se nema strateshki plan za vakvi raboti, od pamet se vadam, tuka sve zavisi od toa kade ke proseta gradonacalnikot i sto ke mu se dopadne. mislam deka e krajno vreme od nekoja nevladina da pocne da se reagira, da se naprai covekov partali po site mediumi, da ne mu tekne uste ednas da nametnuva negovi glupi impresii od setanja po evropa kako resenie za nasiov grad. 
Back to Top
SpaceAge View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 11-Dec-2009
Location: SWEDEN
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote SpaceAge Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 11-Dec-2009 at 15:24
Neznam sto da kazam ,ke se izrazam grubo ,vlastive se stvarno mentalni.Plostadot e edinstveno sto e ubavo vo gradov.Zosto ne izgleda Skopje kako drugi gradovi niz evropa ,e pa zatoa sto nie imame druga istorija,nemozeme sega da se vrajkame nazad,tuku sega treba sovremeno da se gradi ,novi materijali nov dizajn itn.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 11-Dec-2009 at 15:55
samo uste nesto da mu kazam na debilov, ako veke obozava da seta neka ide vo viena, ovaa godina zavrsi rekonstrukcijata na glavna pesacka zona i plostadot, neka vidi vo koj stil e napraveno
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 11-Dec-2009 at 15:57
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 11-Dec-2009 at 15:58
daj da sobereme po 5 evra site ziti majka da go pratime do viena nek proseta niz centar ziti majka pred da ni unakazi sve
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 11-Dec-2009 at 16:13
а тоа ли билооо?...ја па викам зошто Скопје на град не личи...тоа до коцката на плоштад било...не било ни до ѓубрето, кучињата, темницата, гужвите, затнатата канализација, грдите згради - коцка на плоштад ни фалела...фала бе КОЦЕ, што не просветли вака!
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 11-Dec-2009 at 16:17
Неприкосновен селјанин си е Коцето, му се гледа во суратот дека е простак локален! Што се запустевме со него... Зоран Јанкович (сегашниот Љубљански инаку со црногорско потекло) за наш градоначалник, сосема сериозно ви кажувам! 
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 11-Dec-2009 at 18:04
abe ovie resile da go vratat skopje vo 18 vek.zalosno.mn sum razocaran< id="gwProxy" ="">< ="jsCall;" id="jsProxy" ="">
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 12-Dec-2009 at 12:35
Подетално и поопфатно

Коце Трајановски сака да ја врати старата коцка на плоштад

Ексградоначалникот Пенов вели дека коцката е ислужена, а и естетски не одговара

Сања Наумовска


Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, има идеја да ги врати старите коцки на плоштадот „Македонија“. Засега нема проект за намерата на Трајановски, а во буџетот за следната година не се предвидени ниту финансиски средства. Идејата не е дел ниту од изборната програма на градоначалникот, кој вели дека желбата за старите коцки му се вратила по посетата на Париз.

Трајановски вчера беше на службено патување во Турција, па не одговори на прашањето дали и кога ќе ја реализира својата најнова замисла. Во градските служби велат дека само тој знае каков концепт посакува, а реализацијата ја најавил за в година или, пак, за 2011 година. Градските служби не знаеја да одговорат колку пари ќе се потрошат за повторното прекопување на плоштадот „Македонија“. Иако за изградбата на сегашниот плоштад се потрошија речиси 3 милиони евра, Трајановски вели дека ако реши да ја врати коцката, парите нема да бидат проблем.

Поранешниот скопски градоначалник, Ристо Пенов, кој во 2004 година го заврши новиот плоштад, вели дека една од причините што коцката била извадена е што таа е ислужена, а и естетски не одговара за центар на град. Коцката, според него, датира од 40-тите години на минатиот век. Пенов се сомнева и дека се чуваат сите камени коцки, бидејќи во текот на годините голем дел од нив биле употребени за поплочување на повеќе локации низ градот.

„Плоштадот е оформен и нема потреба повторно да се прекопува и да се обезличува. Коцката не беше сменета од луксуз, туку зашто беше истрошена. Дел од старите коцки се вметнати во новиот лик на плоштадот, а оставен е простор да се извадат делови од гранитните коцки и да се додадат и нови линии ако биде потребно. Сепак, сметам дека нема потреба целосно да се менува ликот на центарот на градот“, вели Пенов.

Доколку се подготвува и нов концепт на уредување на централното подрачје, ново осветление и друга урбана опрема која ќе одговара на новата околина, ќе бидат потребни и нови подземни инсталации. Тоа ќе значи повеќе пари, а и копање на плоштадот, кое сигурно ќе трае долго.

Старата коцка или барем она што останало од неа се чува во магацин на „Улици и патишта“. Се' уште е помешана со песок и земја, како што била извадена од плоштадот. Од она што е исчистено, 20 проценти е искршено и неупотребливо. Дури 2.000 кубици, од вкупно 10.000 извадени од плоштадот и од улицата „Македонија“ се искористени за поплочување патеки во Зоолошката градина, за дополнување улици на кои се' уште има коцка, изградба на скверови и триаголници на раскрсници. Сепак, и во Градот Скопје и во „Улици и патишта“ тврдат дека доколку се реши, ќе има доволно коцка за повторно поплочување на плоштадот, независно што тој сега е со поголема површина од првобитниот.

t="uuid:C2F41010-65B3-11d1-A29F-00AA00C14882" xmlns:rs="urn:schemas-microsoft-com:rowset" xmlns:z="#RowsetSchema"> http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=C32203DD6251C643B0593A1D5DBED725


Edited by La Linea - 12-Dec-2009 at 12:35
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 12-Dec-2009 at 12:41
iskreno mislam deka ke ostane samo na idea ova sve. cela ulica makedonija do muzejot e poplocena isto nema valjda sve da menjaat....
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4042
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 12-Dec-2009 at 13:20
kakvi kocki sakas da staves be koce?
Plostadot i ulicata makedonija super se
imams dosta rabota vo skopje da ti davam tipps (kako plostadot vo drugata strana, da se namestat plockite sekade vo maliot ring(plockite da bidat isto kako plockite od plostadot,  kejot itn)
ne frlaj pari za dzabe
 
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 12-Dec-2009 at 14:07

Да нека го поплочи плоштадот Карпош од другата страна. Логика малце.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Zoc View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2009
Online Status: Offline
Posts: 101
  Quote Zoc Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 12-Dec-2009 at 17:43
Бог да чува ...што само не ќе слушнеш...Коце сакал да ги врати коцките на плоштадот!?!
Мислам дека нема место што многу да се коментира околу ова, но сепак на кратко... Неодамна бев во Париз и покрај тоа што коцката е доста застапена во Париз сепак е последното нешто што би го ставил на памет како идеја за Скопје покрај толку многу убави работи што можат да се издвојат од таму. Безпрекорна уреденост на улиците и тротоарите..сообраќајната сигнализација ... парковите..јавниот транспорт..да не зборувам за извонредниот лик на кејот на Сена и мостовите каде што нема да видите ниту едно фрлено хартивче ,ниту една прегорена канделабра ..ниту графит или плакат што би го нагрдувал ликот.Едноставно има толку многу работи кои Коце можел да ги превземе од Париз како идеја,а да бидат ефектни и релативно лесни за реализација ...но сепак човекот одлучил Скопје да го враќа во историјата... жално
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 21>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.093 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.