build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Урбанистички планови и парцели (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбанистички планови и парцели (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 58>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2032
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Урбанистички планови и парцели (општо)
    Posted: Yesterday at 21:18
Originally posted by Џоле

Лизгалиште има, се наоѓа веднаш до спортската сала Борис Трајковски. Мало е, ама си работи кога му е сезона.

Летни базени исто така има, но се во приватна сопственост. Затоа и не ги знаете повеќето.
Jas zboruvam za lizgaliste od zatvoren tip za profesionalci.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1289
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #2 Posted: Yesterday at 21:14
Подобро рушевина отколку плац за профит на кичести станбени згради.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3 Posted: Yesterday at 21:13
Лизгалиште има, се наоѓа веднаш до спортската сала Борис Трајковски. Мало е, ама си работи кога му е сезона.

Летни базени исто така има, но се во приватна сопственост. Затоа и не ги знаете повеќето.
За сè има вторпат
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2032
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #4 Posted: Yesterday at 20:46
Originally posted by user8642

Originally posted by FT

Ова не треба да се руши
Originally posted by FT

зошто му е потребен ваков објект на Скопје.
Се обидувам да најда логика на исказот, ова се две неповрзани работи. Тоа што на Скопје му треба ваков објект, е сосема различно од тоа дали конкретниов обејкт треба да се руши. Скопје НЕМА лизгалиште, зашто постоечкиов е само фатаморгана од некогашно лизгалиште, а НЕ Е лизгалиште. На Скопје не му треба оваков објект, зашто оваквиот е само рушевина. А лизгалиште му треба, да, ама тоа може на друго ако се нафати некој да финансира.
Pretpostavuvam deka e greska vo izrazuvanjeto, deka vsusnost objektov ne treba da se rusi zatoa sto na Skopje mu e potrebno lizgaliste.
I jas velam deka lizgaliste e potrebno no ne gledam nekoja logika za "staticno" lizgaliste na otvoreno. Poveke e potrebna sala za lizanje. Inaku nikako ne mi e jasno kako leten olimpiski bazen moze da bide nefunkcionalen. Bukvalno vo cela Makedonija se zapustija letnite bazeni, pritoa ne se izgradija novi
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 717
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #5 Posted: Yesterday at 20:39
А не може самиот град да стопанисува со лизгалиште?
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1525
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: Yesterday at 20:27
Originally posted by FT

Ова не треба да се руши
Originally posted by FT

зошто му е потребен ваков објект на Скопје.
Се обидувам да најда логика на исказот, ова се две неповрзани работи. Тоа што на Скопје му треба ваков објект, е сосема различно од тоа дали конкретниов обејкт треба да се руши. Скопје НЕМА лизгалиште, зашто постоечкиов е само фатаморгана од некогашно лизгалиште, а НЕ Е лизгалиште. На Скопје не му треба оваков објект, зашто оваквиот е само рушевина. А лизгалиште му треба, да, ама тоа може на друго ако се нафати некој да финансира.

Edited by user8642 - Yesterday at 20:27
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 437
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #7 Posted: Yesterday at 20:14
Ова не треба да се руши зошто му е потребен ваков објект на Скопје, а не поради носталгија а најмалку за да се изградат кутии овде.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7658
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #8 Posted: Yesterday at 19:52
Originally posted by user8642

Пак ќе бидеме робови на емоциите на старите скопјани. Ќе почнат да цмиздрат носталгичари по телевизии како тоа младоста им била тука, како тоа Скопје имало хокеј клуб, и оп, ете ти проблем. Неможеш да се оттарасиш од некое овакво ругло што ниту некој сака да го реновира, ниту па некој има можност да го сруши. Саемот некако се протна иако не беше баш у оваа категорија, ама ова стварно нема смисла. Дури и да се инвестира во Македонија повторно во хокеарско игралиште, без разлика дали приватно или државно, сигурно нема да биде баш ова и тука.
тоа што граѓаните грешат е што се става акцент на најнебитната работа, во случајов носталгии, провев, и слични глупости
побитни се другите работи, на пример мене жал би ми било ако го срушат лизгалиште за некоја бљувотина од објект со небитна намена ко станови за рандом копуци
не толку дека објектот вреди, колку што се заменува за нешто побезвредно
така и Сајмиште го заменија со бљувотина од хангар што ќе пропадне за макс 5 години, што од лош менаџмент, што од нови трендови и објекти
има основа револтот на граѓани, ама секогаш се пласира со погрешни аргументи
затоа на пример на лименката универзална и ставаат нова лименка одозгора, зошто за толку не бива, толку е интелетуалниот капацитет на масите

Edited by zabegan - Yesterday at 19:53
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: Yesterday at 17:27
Затоа и постирав тука мислев да не има веќе вцртано некаква маркичка за овој потег со намена Б4,Б5 или евентуално А2?
Многу долг период стои вака запуштен просторот.

Edited by stef4o - Yesterday at 17:27
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1525
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #10 Posted: Yesterday at 17:26
Пак ќе бидеме робови на емоциите на старите скопјани. Ќе почнат да цмиздрат носталгичари по телевизии како тоа младоста им била тука, како тоа Скопје имало хокеј клуб, и оп, ете ти проблем. Неможеш да се оттарасиш од некое овакво ругло што ниту некој сака да го реновира, ниту па некој има можност да го сруши. Саемот некако се протна иако не беше баш у оваа категорија, ама ова стварно нема смисла. Дури и да се инвестира во Македонија повторно во хокеарско игралиште, без разлика дали приватно или државно, сигурно нема да биде баш ова и тука.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: Yesterday at 11:14
Незнам дали нешто е сменето во деталниот план за овој дел ама објективе под Кале се тотално запуштени и руинирани.
од твитер

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 29-Sep-2021 at 14:26
Парцелата поред кеј до напуштениот објект спроти Вип Хотел е сопственост на Друштво за трговија градежништво и услуги Омега Билдинг-ШтипBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 18-Sep-2021 at 14:39
За една година во Скопје треба да се изградат илјадници станови, деловни простори, комплекси... никаде нема паркови, игралишта...Од она што можевме досега да го пресметаме во наредните година-две во Скопје веќе е зацртано дека треба да се изградат илјадници станови, деловни простории, комплекси… кои само ги пополнуваат празните неизградени простори во главниот град. Новата локална власт, и покрај бројните ветувања за зелени површини, за спортски игралишта, градинки, велосипедски патеки, за зелено Скопје… очигледно е дека ќе мораат само да го аминуваат она што е веќе зацртано. А цртано е многу…

Ако почнеме од Сарај, таму е веќе почната изградбата новиот станбено деловен комплекс Планет, на кој на досега неизградени 85.310 квадрати (кои, патем се продадени за 71 денар по квадрат или за 98.488 евра) ќе никнат 142 вили. Езерото Треска актуелниот градоначалник Петре Шилегов не им го врати на Скопјани, ама затоа таму планирано е да се градат исто така хотели и други придружни објекти.

Во Општина Карпош, на земјиштето на поранешната фабрика Алумина, на површина од околу 42.000 метри квадратни ќе се градат станбени згради и деловен простор. Општина Карпош ветува дека нема да се дозволи неконтролирана градежна експанзија, туку напротив, ќе доминира зеленилото. Инвестиција се проценува на околу 150 милиони евра

Дека зеленилото нема да доминира пред СЦ „Борис Трајковски“ е јасно со ДУП-от според кој дел од терасата и тениските терени од центарот ќе ги нема затоа што тука треба да се пробие сервисна улица за новите згради на просторот пред базенот и спортската сала. И тука нов станбено-деловен комплекс.

Во Карпош има уште. Козле. На површина од околу 150.000 метри квадратни ќе никне нова населба во зелениот појас на падините на Водно, над Институтот за белодробни заболувања. Ова се предвидува со новиот Детален урбанистички план Ј 04 Козле, кој ги поминал сите фази и се чека на усвојување од Советот на Општина Карпош. Планот предвидува над Институтот за белодробни заболување, да се градат куќи со дозволена катност од приземје, два ката плус поткровје.

Одиме во Центар. Земјиштето на поранешната фабрика за мебел „Треска“ беше (или е) голема шанса за општинските власти да покажат еден поинаков пристап, нов пристап за развојот на градот, да се покаже дека може и поинаку. Но, и тука интересот на градежниците и градоначалниците не се совпаѓа со оној на жителите.

Зборуваме за простор од околу 63.000 квадратни метри на кои, според последниот Детален урбанистички план од 2012 година треба да никнат 30 згради или на овој простор ќе траба да живеат 3.000 нови жители.

За градбите на паркингот пред хотелот „Холидеј ин“ сѐ е завршено. Некаде октомври треба да почне изградбата на три нови згради од кои највисоката ќе биде со 25 ката и нов деловен центар – 400 нови станови, нови 1.200 жители. Деловната зграда, пак, ќе има приземје и 16 ката. Во рамките на парцелата е предвидено зеленило на 6.520 метри квадратни.

„На централното подрачје на Скопје му е потребна длабока анализа и визија за неговиот развој, ширење и иднина. Изреката „без добар урбанизам, нема добра архитектура“ никогаш не била поважна од сега. Скопје заслужува добар урбанизам и добра архитектура“. Ова го бараа граѓанските организации за тоа како треба да се развива Општина Центар.

Општина Кисела Вода. Населба Расадник. 100 нови згради за нови 20.000 жители. Од овој план актуелниот градоначалник Филип Темелковски и кандидат за нов мандат не се откажува и покрај бројните реакции на жителите на оваа општина.

Општинската администрација на Гази Баба на чело со градоначалникот Борис Георгиевски не се откажува од идејата за вцртување за Детален урбанистички план во Железара, со цел да може таму да се развие тешко загадувачка индустрија.

Да не го заборавиме и бившиот Скопски саем – таму во октомври ќе биде отворен новиот трговски центар Ист гејт, а веднаш потоа почнува изградбата на 100.000 м2 деловен простор и 200.000 м2 станбен простор или 1.600 станбени единици.

Повеќе од сигурно е дека има уште.

https://www.mkd.mk/makedonija/skopje/za-edna-godina-vo-skopje-treba-da-se-izgradat-iljadnici-stanovi-delovni-prostori
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 13-Sep-2021 at 16:45
Незнам колку има вистина за овие 8000м2 инаку точно е дека другиот дел тревникот поред Илинденска е сопственост на ДРУШТВО ЗА ГРАДЕЖНИШТВО, ТРГОВИЈА И УСЛУГИ ИНВЕСМЕНТ ИНТЕРНАЦИОНАЛ ДООЕЛ ЕКСПОРТ ИМПОРТhttps://www.facebook.com/zastitanasportskiotcentarboristrajkovski/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 11-Sep-2021 at 12:24
Се работи за ДУП за ГЧ СЗ 16 со опфат од 47 хектари во Ѓорче Петров (спроти пазарот во Ѓорче): северно од Партизанска сѐ до новата траса на ул. Црногорска (продолжение на Словенечка), на исток до продолжението на Илинденска + новата траса на Ацо Шопов и на запад до Македонска војска.
Постојната индустриска зона останува, освен ф-ка Карпош, останува станицата на ЈСП (која станува и прва/последна станица за БРТ) и се вметнува нова станбена населба од 5900 жители на место на фабрика Карпош и околни локации.
Од прилозите, видливо, никаде не е планиран велосипедски сообраќај, а се работи за преголем опфат (отприлика 600 x 800 метри, мерено oд googlemaps) и опфат кој се планира „од нула“ и имало шанса да се испланира најдобро што може и од аспект на сообраќај и сите можни аспекти!
Од новопредвидените станбени и комерцијални објекти ништо не е изградено и има шанса за подобро планирање!
За поздрав се планираните пешачки патеки, но за критика е недостатокот на велосипедска мрежа која би требало да се планира на секои максимум 250 метри!https://www.facebook.com/NaTochak
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7658
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 02-Sep-2021 at 20:28
не гледам абер од тоа секоја запуштена нива да се глорифицира како да е којзнае каков парк и тоа да е единствен аргумент за се... аман веќе
може да се дрискутира за габарит и намена на објектите и примери за тоа како би се уредил просторот со други решенија
конкретно тој простор таму е хаотичен, има лавиринти од пластениците на паркови и запуштените бараки во кои работат... се што е вон пластениците личи на депонија/индустриска зона
на булеварот се раштркани еден куп куќарки кои не знам зошто се оставени таму, кога еден куп други позначителни градби се изрушени низ градов

Edited by zabegan - 02-Sep-2021 at 20:28
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 01-Sep-2021 at 17:07
Урбаната мафија пикира уште еден зелен простор да бетонираГрадежни фирми од поодамна ги пикираат парцелите во делот кај пластениците на јавното претпријатие „Паркови и зеленило“, од Зоолошката градина до спроти „Мида“. Тие се заинтересирани и се подготвени за градба во тој дел, но се на стенд бај. ДУП за тој дел е донесен уште во 2012 година и предвидува изградба на 12 деловни објекти од 6 и 7 ката, со можност да бидат и станбено-деловни згради. Овој простор засега не може да се претвори во градежна зона бидејќи постојниот ДУП треба да се преработи и да се усогласи со Регулацискиот план на Генералниот урбанистички план. Сè додека тоа не се направи, инвеститорите можат само да чекаат

Градежни фирми од поодамна ги пикираат парцелите во делот кај пластениците на јавното претпријатие „Паркови и зеленило“, од Зоолошката градина до спроти „Мида“. Тие се заинтересирани и се подготвени за градба во тој дел, но се на стенд бај. ДУП за тој дел е донесен уште во 2012 година и предвидува изградба на 12 деловни објекти од 6 и 7 ката, со можност да бидат и станбено-деловни згради.

Вкупно треба да се градат 17 илјади квадратни метри што претставува простор колку три фудбалски игралишта. Една третина од оваа градежна зона, односно четири од предвидените 12 згради во планот се исцртани на државно земјиште.

Од Општина Карпош потврдија дека сè уште е на сила Деталниот урбанистички план – Централен градски парк кој го опфаќа наведениот простор и оти тој е донесен уште од 2012 година. Во последно време немало заинтересирани за градење во тој дел и дека планот е нефункционален, иако објаснија дека Уставниот суд го укинал ДУП кој го опфаќа делот покрај булеварот „Илинден“, но тој не се однесува на просторот кај пластениците на ЈП „Паркови и зеленило“, од Зоолошката градина до спроти „Мида“ .

Во последниов период нема заинтересирани за градење во делот кој го опфаќа ДУП – Централен градски парк, а зошто е така, не знаеме. ДУП – Централен градски парк е важечки и во овој дел покрај „Илинденска“ има маркици за изградба на деловни згради, нема намена за станбени згради и е достапен на веб-страницата на Општина Карпош, www.karpos.gov.mk. Градот Скопје изработи Регулациски план за тој дел, но Општина Карпош засега сè уште не започнала постапка за донесување на нов ДУП – одговорија од Општина Карпош.

Причината за тоа, како што велат оттаму, е што се работи на други Детални урбанистички планови.

– Комисијата за урбанизам и Партиципативното тело работат на други урбанистички планови кои се приоритет. Во моментов нема постапка за донесување на нов ДУП – децидни се од Општина Карпош.

Овој простор засега не може да се претвори во градежна зона бидејќи постојниот ДУП треба да се преработи и да се усогласи со Регулацискиот план на Генералниот урбанистички план. Сè додека тоа не се направи, инвеститорите можат само да чекаат.

https://www.vecer.press/урбаната-мафија-пикира-уште-еден-зеле/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 01-Sep-2021 at 10:48
Агресивна урбанизација на Аеродром, Карпош и Центар

Во Аеродром, Карпош и Центар не може да се каже дека има мегаломанство, навала и напад на урбанизација, изјави неодамна премиерот Зоран Заев, но, видливо е дека во изминатите години се промени ликот на централните скопски општини и се „збогати“ со нови згради.

Залудни беа и во неколку наврати протестите на граѓаните на овие општини да не се заменува зеленилото и просторот на сметка на изградбата на нови станови, бидејќи инвеститорите секогаш излегуваат како победници.

Најсвеж пример за загубената битка и покрај многубројните реакции во јавноста е планираната изградба на три висококатници во срцето на Центар веднаш спроти Градскиот трговски центар и хотелот Холидеј Ин.

Центар рекордер по одобренија и објекти, Жерновски победник

Центар е рекордер по издадени одобренија за градба и завршени објекти за домување од деловни субјекти кои се занимаваат со градежна дејност, кога ќе се соберат бројките достапни на Државниот завод за статистика.

Од 2013 година по одржувањето на локалните избори до јули годинава биле издадени 489 одобренија за градба. Најмногу од нив, 310 одобренија се потпишани во периодот кога со општината владееше Андреј Жерновски откако на локалните избори го победи неговиот противник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Тодоровиќ.

Жерновски беше дел од Либерално демократската партија, но, на изборите го поддржа опозициската коалиција „Сојузот на иднината“, а неговата победа се славеше пред седиштето на СДСМ на улицата Бихаќка. Неговиот наследник на функцијата Саша Богдановиќ од редовите на СДСМ ,исто така, е рекордер ако се споредат бројките со останатите две општини. И покрај мораториумот за градба администрацијата на Богдановиќ до јули годинава издала 179 одобренија за градба на деловни субјекти.

Општина Центар е на првото место и по завршени објекти далеку пред Карпош и Аеродром. Во изминатите 8 години во Центар никнале дополнителни 1272 објекти. На мапата на централното градско подрачје во просек годишно се појавувале нови 159 објекти.

Општината може да се пофали само со фактот дека е на последното место, споредбено со Аеродром и Карпош по завршени станови. Иако има издадено најмногу одобренија за градба и изградени објекти, вкупната бројка на завршени станови за истиот период изнесува 1693.

Карпош на второ место по сите параметри

Поранешниот градоначалник на Карпош Стевчо Јакимовски за време на неговиот втор мандат кој го освои како независен кандидат му бил зад пети на Жерновски во освојување на првото место. За време на неговото владеење биле издадени 298 одобренија за градба или само 12 помалку од Центар.

Но, затоа Јакимовски држи друг рекорд. Најмногу издадени одобренија за градба во еден месец. Во септември 2015 година општина Карпош прифатила 26 барања.
Неговиот наследник од редовите на СДСМ, Стефан Богоев кој победи на последните локални избори е далеку попретпазлив во давањето „амин“ за промена на ликот на неговата општина. Богоев до јули издал одобренија за изградба на 122 објекти.
За време на владеењето на двајцата градоначалници во Карпош биле завршени 737 објекти и 3856 станови.

Аеродром шампион по станови

Ако Карпош го држи второто место на листата по сите параметри, Аеродром може да се пофали со шампионската позиција по завршени 6818 станови за време на мандатот на Ивица Коневски од ВМРО- ДПМНЕ и на Златко Марин од СДСМ.
Највидлива е градежната експанзија во општината во близина на основното училиште Блаже Коневски. Радио Слободна Европа и пред три години пишуваше на темата, а тогаш на местото каде се наоѓаа старите воени бараки во радиус од 500 метри избројавме околу 29 нови згради.

Денес, повторно го посетивме тој дел од општината и може да се заклучи дека бетонизацијата се уште не запрела. Напротив дополнително се градат уште нови згради и покрај 538 објекти кои биле изградени од 2013 до годинава.
Под палката на Коневски општината издала 152 одобренија за градба, наспроти 87 за време на актуелниот градоначалник Марин.

Нов ГУП на Град Скопје 2022-2032

Во сите овие општини кои се во централното градско подрачје нема веќе никаква потреба, нити смее да се гради, вели Никола Велковски од Групацијата за градежништво при Стопанската комора, кој е и поранешен главен градски архитект. Според него, фелата ќе мора да го крене својот глас и со новиот Генерален урбанистички план и со новите градоначалници да се направи рестрикција во градењето.

„Поготово станбена градба, затоа што ние сите сме сведоци дека го направивме Скопје спална соба за цела Македонија што нема потреба. Значи урбанизмот не подразбира само градба на станбени објекти, туку и други од јавен интерес за потребите на граѓаните. Треба сега да дадеме максимално внимание при урбанизацијата, а да се намали на минимум, да не речам да се избрише станбено деловното градење затоа што веќе нема потреба. Се загушивме“ вели Велковски.

Постапката за изработка на новиот ГУП 2022-2032 е започната. Во неговата подготовка, како што најавија од Град Скопје, во рамките на предвидените процедури освен поддршката од Министерството за транспорт и врски како ресорно министерство, ќе биде вклучен и поширок круг на стручни лица од различни области, невладиниот сектор, академската заедница, како и граѓаните, директно или преку единиците на локалната самоуправа.

„Скопје ќе биде зелен град со многу повеќе внимателно распоредени зелени површини, повеќе функционални јавни простори, сообраќај планиран на начин што ќе обезбеди урбана мобилност и комунална инфраструктура која ќе биде целосно во функција на обезбедување чиста и здрава животна средина“, најави лани градоначалникот на главниот град, Петре Шилегов.

Нови законски одредби

Премиерот Заев порача и дека мегаломанство е спречено не само со волјата на градоначалниците и советниците, туку и со закон.

„Законот веќе ги лимитира и висините и габаритите на објектите кои се градат. Уставното право на сопственост е неприкосновено во демократијата и кај нас, но сега ставивме ред во растот и развојот на Скопје“ рече Заев.

Тој додаде дека со донесувањето на новиот Закон за урбанистичко планирање согласно укажувањата се сменети параметрите, а тоа е паркинг во самата парцела и минимум 20 отсто зелена површина во самата парцела.

Но, според Велковски, инвеститорите во првичните проекти ќе ветат дека ќе ги запазат овие одредби од законот, но, потоа нема да ги почитуваат.

„Ние немаме веќе инфраструктура за толкав тип на градба и за толкав број на жители во градот. На крај краева ќе доживееме како ние што имаме човечки инфаркт, ќе доживееме инфаркт на таа инфраструктура кај нас“, додава Велковски.

За изградбата на првата висококатница кај Холидеј Ин повеќе нема пречки, бидејќи дозволата на инвеститорите им беше потпишана минатиот месец. Зградата од 20 ката ќе биде уште една во низата, а иницијативата на Антикорупциска за кривично гонење на поранешните градоначалници на Центар, Тодоровиќ и Жерновски за злоупотреба на службената положба се уште чека на последниот збор од обвинителството.

На 17 октомври треба да се одржат локалните избори. Извесно е дека во трката нема да бидат вклучени токму актуелните градоначалници на Аеродром, Карпош и Центар. Тие иако имаат право на втор мандат, владејачката СДСМ донесе одлука на гласањето да оди со нови имиња.

https://www.slobodnaevropa.mk/a/агресивна-урбанизација-на-аеродром-карпош-и-центар/31435198.html?fbclid=IwAR0WVD0NcHAtlAsVc7O_NhzIlk28Bj3NPtYp7NqT7U9jWA_-HWZVW0EhwQM
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 30-Aug-2021 at 10:39
КАРПОШ ИЗБРИША 4 МАРКИЦИ ЗА ЗГРАДИ ЗА ДВА НОВИ ПАРКОВИ И ОБЈЕКТ ЗА ДРЖАВНИ ИНСТИТУЦИИОпштина Карпош избриша четири маркици за згради на државно земјиште во Деталниот урбанистички план за Градска четврт З 06, Блок З 06.09 (делот околу гимназијата „Здравко Цветковски“), кој денеска е на Дневен ред на седницата на Совет.
Имено, со новиот ДУП се бришат две згради предвидени за градба на државно земјиште и истите добиваат намена - парковско зеленило.
Односно, ако претходниот ДУП планираше две маркица за објекти за домување – А2 (П+5+ПК и П+6+ПК) денеска парцелите добиваат намена Д1 – парковско зеленило.

Исто така, со новиот ДУП кој денеска е пред советниците се бришат уште две маркици во истиот блок за згради – објекти за домување (П+7+ПК и П+7) и истите добиваат намена В1 – државни институции (П+6).

Со ваквата интервенција драстично се намалува површината за домување во станбени згради (А2), а се зголемува зеленилото (Д1). Стариот ДУП предвидувал 65.608 м2 – бруто развиена површина за градење, а новиот ДУП 31.000 м2. Исто така, со новиот ДУП се предвидува 5.080 м2 да бидат наменети за Д1 (парковско зеленило), а стариот ДУП предвидувал само 487 м2 за зелен појас.

Објектот кој е предвиден за државни институции и е во висина од 32 метри, ќе биде за потребите на Институтот за социолошки и политички истражувања, Академијата за судии и јавни обвинители, Заводот за урбанизам, како и други институции. Оттука, целосно е лажна информацијата дека ќе се гради објект за домување од 32 метри.

Новиот ДУП презема две маркици за згради од стариот ДУП (А2 – П+5+ПК и А2 – П+6+ПК). Според овие факти, неточна е информацијата дека општина Карпош вцртува нови објекти за домување. Напротив, локалната самоуправа направи сериозни напори и успеа да избрише четири маркици за изградба на згради. Две добиваат намена парк, а две маркици ќе бидат со намена за државни институции.

За овој ДУП, помината е и јавна анкета, како и јавна презентација, како процеси кои обезбедуваат граѓанско учество при нивно донесување.

https://www.facebook.com/bogoevstefan
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 29-Aug-2021 at 15:12


Тоа е просторот кај што изгореа некои бараки пред некоја година.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 58>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.453 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.