build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбанистички планови и парцели (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3334353637 64>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #681 Posted: 12-Jul-2013 at 00:26
Но преголемо значење му е дадено на делот Индустрија. Освен ако во истиот не го рачунале и комерцијалниот сектор.
Traveling.
Back to Top
bobosk View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 26-Sep-2013
Location: sk
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote bobosk Quote  Post ReplyReply #682 Posted: 26-Sep-2013 at 01:26
Здраво,

Ве молам, доколку некој има да ми даде или па знае да ме упати каде да најдам, катастарски план од општина „Гази баба“. Потребен ми е за да можам во некои од селата во општината да најдам ниви, за да ја проверам земјата и да видам дали има вода, Сето ова пак ми е потребно дека сакам да земам државна земја па да знам за што аплицарм во МЗШВ кога ќе пуштат оглас за издавање на државно земјодесло земјиште.

На „ВЕБ ГИС“ општина “Гази баба“ не е исцртана за да можам таму да си проверам.

Поздрав и Балгодарам
БоБо
Back to Top
innuendo View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 28-Sep-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote innuendo Quote  Post ReplyReply #683 Posted: 29-Sep-2013 at 00:48
Го прегледувам ДУПот на реонот на бивша Алумина. Поминав неделава низ тој реон и одма до Нова има скоро готови згради. На една од нив има изведувачи кои имаат свои истории, сајтови и инвеститор наречен Пирамида инжинеринг која ми е практично непозната.

Зградата е прва по Нова комплексот и се граничи со Прашка и една од планираните Новопроектирани улици за пристап од МТГ.

Ако имате било какво инфо за оваа изградба и инвеститор која во ДУПот има изглед на бројот 7 и е со 8-9 ката отприлика споделете.

Edited by innuendo - 29-Sep-2013 at 00:55
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #684 Posted: 29-Sep-2013 at 10:00
Колку само одвратно изгледа моментот што од населбата Тафталиџе сакаат да направат ново Дебар Маало. Ако е вистинит податокот дека 30 нови згради ќе се изградат во тој реон, тогаш дефинитивно отиде во бестрага и последната населба близу центарот на Скопје во која можеше мирно и релаксирано, урбанистички средено и со доволно зеленило, да се живее во куќа.
Back to Top
innuendo View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 28-Sep-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote innuendo Quote  Post ReplyReply #685 Posted: 29-Sep-2013 at 15:41
Бардовци е новото Тафталиџе
Back to Top
ammamm View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-May-2013
Online Status: Offline
Posts: 4
  Quote ammamm Quote  Post ReplyReply #686 Posted: 30-Sep-2013 at 12:51
Веќе се наполни Дебар Маало и локациите околу Универзална (кои се исто страшно згужвани како Дебар Маало), па веќе мора да се шири накај Карпош 2-3, зградите околу Драмски со тек на време ќе се надградуваат (исто така лошо решение со оглед дека тие се пред земјотресот) на Илиденска веќе се градат неколку згради ги има овде http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=52&PN=30

Не знам само дали и делот спроти комплекс "Македонија" на БС, ќе прерасне во редица згради огледално пресликани од другата страна, па со тек на време и тие куќи што останаа ќе бидат под притисок да се продадат за добра цена и таму да се набутаат згради за кои не ми е јасно како ќе може да ги опслужува електричната, водоводната, канализационата и уличната мрежа, за паркинг и да не зборуваме.

малку оф-топик:
Дали можеби некој знае делот на фабриката Треска на Рузвелтова што е-како е, чиј е и што се планира на тоа место, оти веќе е ептен атрактивно за нов блок згради?
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2083
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #687 Posted: 30-Sep-2013 at 16:47
Доколку на местото на Треска се изгради објект навидум оној карши трговскиот Бисер тоа би бил најатрактивен објект за домување во градов. Локацијата е феноменална.
Се надевам нема да направат згради навидум оние кај последна петка во лисиче на чифлиганец каде меѓу зградите ни дрво не може да израсне од што се набуткани една до друга.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15018
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #688 Posted: 21-Oct-2013 at 12:02
ДУП-от “Цветан Димов II” на повторна јавна расправа



Во насока на создавање на рамномерен просторен развој, рационално уредување и користење на просторот и создавање услови за хумано живеење и работа на граѓаните, Општина Кисела Вода ги продолжи активностите за носење на неколку клучни урбанистички планови. Имено, деталниот урбанистички план за реон Ј, четврт Ј10, Општина Кисела Вода, плански период 2013-2018, кој е со граници на планскиот опфат помеѓу улиците ”Христо Татарчев” (поранешна “Сава Ковачевиќ”), “Народни Херои”, “Димо Хаџи Димов” и булеварот “Есенинова” e повторно на јавна расправа.

Опфатот на планот е со површина од 30,56 ха.

Основната класа на намени согласно Генералниот урбанистички план на Град Скопје 2012-2022 е А-домување, која што ке биде надополнувана со други класи на намени (Б-комерцијални и деловни намени, В-институции, Д-зеленило, спорт и рекреација и меморијални простори, Е-инфраструктура).

Повторната јавна анкета ќе трае 10 работни дена, односно до 5-ти Ноември. Во споменатиот рок, заинтересираните граѓани и правни лица од конкретното подрачје опфатено со планот можат да доставуваат писмени забелешки, предлози и мислења на анкетните листови.

Јавната презентација со стручно презентирање на планот ќе се одржи на 24.10.2013 година (четврток), во 12 часот во просториите на урбаната заедница “Цветан Димов” (стара рампа).

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=529585550460673&set=pb.100002276992783.-2207520000.1382353247.&type=3&theater
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15018
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #689 Posted: 14-Feb-2014 at 13:10
Градот ќе се подели на квартови, па на блокови до 30 хектари
     
Главниот град ќе се подели на градски четврти (квартови), а тие понатаму на блокови, кои ќе бидат од 10 до 30 хектари, информира градоначалникот Коце Трајановски по вчерашната седница на координативното тело за градоначалници, одржано седми пат.

На седницата се расправало и за данокот на имот, за поставување привремени објекти и урбана опрема на подрачјето на Скопје и усогласување со општините и градот за генералниот урбанистички план.

- Во смисла на реализација на ГУП ќе се донесат регулациски планови за градските четврти, кои ќе се поделат на помали блокови, и ќе се прави детален урбанистички план за блокови, кои ќе бидат од 10 до 30 хектари - објасни Трајановски.

Во претстојните месеци ќе се одвива јавна расправа за содржината на генералниот урбанистички план, по што би следувало финалното усвојување на предлогот од страна на градските советници за градските четврти.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=2141482293&id=14&prilog=0&setIzdanie=23101
За сè има вторпат
Back to Top
Barbanera View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Barbanera Quote  Post ReplyReply #690 Posted: 18-Feb-2014 at 18:17
Zdravo narode ,iako sum nov clen na forumov ve citam izvesen period ,dali imate nekoja informacija za Gorno Lisice odnosno delot na UL.Todor Cangov vo blizina na Vardar.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #691 Posted: 18-Feb-2014 at 23:25
Што конкретно те интересира за тој дел на Островска ?
Back to Top
Barbanera View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Barbanera Quote  Post ReplyReply #692 Posted: 19-Feb-2014 at 00:04
Sto e predvideno so noviot DUP za toj del od Gorno lisice

Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #693 Posted: 19-Feb-2014 at 00:56
Originally posted by Barbanera

Sto e predvideno so noviot DUP za toj del od Gorno lisice




Ова е урбанистичкиот план за тој дел ,но мислам дека сега се носат некој измени и дека би требало до крајот на 2014 да видиме нов урбанистички план за овој дел.
Можеш да го најдеш на http://aerodrom.gov.mk/tl_files/za%20opstina/generalni%20podatoci/urbanistcki%20planovi/gorno%20lisice%20Z.jpg

Да напоменам дека на оваа слика не може да се видат никакви детали.


Edited by daci92 - 19-Feb-2014 at 01:03
Back to Top
Barbanera View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Barbanera Quote  Post ReplyReply #694 Posted: 19-Feb-2014 at 01:15
 blagodaram
Back to Top
Barbanera View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Barbanera Quote  Post ReplyReply #695 Posted: 20-Feb-2014 at 22:12
Aj ako moze nekoj od vas da me prosvetli i da mi objasni sto znaci zemjiste nameneto za servisni dejnosti ???
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #696 Posted: 20-Feb-2014 at 22:15
Ако не се лажам тоа е за дејности од незагадувачка индустрија кои служат како надополнување кон индустриските објекти (односно некој вид на складишта или фабрики за конфекција). Доколку можеш да ми кажеш каде се наоѓа тоа земјиште можеби би можел да кажам подетално за што станува збор.
Но сепак тоа е индустриско земјиште.


Edited by daci92 - 20-Feb-2014 at 22:16
Back to Top
Barbanera View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Barbanera Quote  Post ReplyReply #697 Posted: 20-Feb-2014 at 22:21
Ostrovska-Todor Cangov JI05 stanuva zbor za parceli od okolu 20000 kvadrata, a okolu se se kukji ,ne mi ide u glava nikako deka samo toj del ke e industrisko zemjiste
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #698 Posted: 21-Feb-2014 at 01:17
Неможам да ја најдам таа парцела ,можеш да ми ја посочиш на урбанистички план ?
Back to Top
Barbanera View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Barbanera Quote  Post ReplyReply #699 Posted: 21-Feb-2014 at 15:18
  City Coordinates: 42°0′N 21°26′E
φ Latitude °N, λ Longitude °E (of Map center):
(41.98161075975056, 21.48876719951636)

Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #700 Posted: 21-Feb-2014 at 19:48
Според овој урбанистички план тој простор е за Комерцијални и Деловни намени што значи дека е за трговски центар со деловни простории.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3334353637 64>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.258 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.