build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Урбанистички планови (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбанистички планови (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3637383940 48>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #741 Posted: 16-Dec-2014 at 18:03
Постепено се движиме кон Северна Кореја... Набрзо еден човек ќе решава за судбината на сите во државава.

Со само една третина гласови на советниците во секоја општина и во Градот Скопје ќе може да се донесат урбанистички планови. Ваквата одредба е содржана во членот 39 на Законот за просторно и урбанистичко планирање кој во сила треба да стапи на први март идната година.


http://telma.com.mk/vesti/ushte-edna-novina-tretina-od-sovetnicite-kje-nosat-odluki

Edited by Џоле - 16-Dec-2014 at 18:07
За сè има вторпат
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4667
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #742 Posted: 16-Dec-2014 at 19:15
Не ми е јасно ова. Значи ако 30% гласаат за, ќе помине. А ако 30% гласаат против, тоа не се важи, пак ќе помине? Како е ова воопшто уставно? Пеесет процентно мнозинство, и двотретинско мнозинство постојат со причина. Немам слушнато за еднотретинско мнозинство

Edited by гитардемон - 16-Dec-2014 at 19:16
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #743 Posted: 16-Dec-2014 at 19:29
Previous
 
Ги има многу работи кои не ги имаш слушнато, но ќе ги слушнеш во Македонија, земјата на чудата. Crazy
Back to Top
genevica View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 15-Dec-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote genevica Quote  Post ReplyReply #744 Posted: 16-Dec-2014 at 19:49
Очигледно треба екстерно за политичариве!!! Ова не е Северна Кореа ова е земја непостојнија!! Земја на чудата!! Земја на лавовите и орлите!! Земја без земјани!!


Edited by genevica - 16-Dec-2014 at 19:51
mijacite osnova na makedonizmot
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #745 Posted: 16-Dec-2014 at 20:28
сигурно има некоја `квака` што не е објаснета.вероватно нема така да биди како што изгледа на прв поглед.сигурно нема да важи ако повеќе од 1/3 се против а 1/3 се за.нека се обелодени предлогот па ќе се види точно
Back to Top
MileX View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: Strumica
Online Status: Offline
Posts: 6
  Quote MileX Quote  Post ReplyReply #746 Posted: 16-Dec-2014 at 20:32
http://siteresources.worldbank.org/ECAEXT/Resources/258598-1279117170185/7247167-1279119399516/7247361-1279119430793/STRUMICA.jpg

УП за Струмичка касарна
[url=http://www.userbars.be][img]http://img689.imageshack.us/img689/
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #747 Posted: 16-Dec-2014 at 20:36
Што не ги распуштат институцииве, и онака се брои само гласот на еден човек во државава... барем повеќе пари за мермер и бронза ќе има притоа.
Back to Top
citizenK View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-Dec-2014
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote citizenK Quote  Post ReplyReply #748 Posted: 16-Dec-2014 at 20:42
Просто мнозинство. Се надевам сте го слушнале тој правен термин?
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4667
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #749 Posted: 16-Dec-2014 at 21:37
Да, и тој термин не означува 30% од гласовите. Туку мнозинство, што е повеќе од половина. Се надевам си го слушнал тоа.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
citizenK View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-Dec-2014
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote citizenK Quote  Post ReplyReply #750 Posted: 17-Dec-2014 at 10:21
Повеќе од половина присутни и мнозинство од присутните. Повеќе за законот може да видиш тука - http://www.akademik.mk/predlog-zakon-za-prostorno-i-urbanistichko-planirane-urbanistichki-planovi-ke-se-izrabotuvaat-vo-elektronska-forma
Предлог законот има сто и нешто членови и има итнересни измени но се разбира сите ќ се фатат за тоа што до сега не беше регулирано.

Инаку и на форумов пред две години се наметнало ова прашање а еве што одговорил администраторот. Се надевам сега ќе има објаснување?
Tuvok View Drop Down


Quote Tuvok Quote Post ReplyReply #669 Posted: 29-Feb-2012 at 17:55
Знае ли некој со какво мнозинство се носат ДУП во советите на општините ?
Back to Top

Quote Cloverstack Quote Post ReplyReply #670 Posted: 03-Mar-2012 at 03:54
Делува логично да е просто мнозинство

Edited by citizenK - 17-Dec-2014 at 10:30
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #751 Posted: 17-Dec-2014 at 11:36
Практично не е ни 30% туку 26%. Јака мерка нема што, само оневозможи присуство на „неподобните“ и чиста работа. Во собрание важи ли ова?
Back to Top
Staki View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Oct-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote Staki Quote  Post ReplyReply #752 Posted: 17-Dec-2014 at 11:37
Дали добро разбрав? Ако 40 посто од советниците одлучат урбанистички план, тоа би значело дека после тоа и другите 60 посто ќе можат да одлучат да го изменат променетиот урбанистички план.

Edited by Staki - 17-Dec-2014 at 11:38
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #753 Posted: 17-Dec-2014 at 17:14
Ова е ненормално!
Back to Top
citizenK View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-Dec-2014
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote citizenK Quote  Post ReplyReply #754 Posted: 17-Dec-2014 at 18:04
Ненормално е што 99% од граѓаните во Македонија не знаат дека 90% од законите во Собрание се носат со тоа што медиумите намерно го нарекуваат 1/3 од пратеници/советници. Просто мнозинство. Законите во теорија може да се донесат со 41 глас за. Со вакво "познавање"на граѓаните не е ни чудо како повеќе од 20 години и државната власт и локалната власт а богами и медиумите го возат народов.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #755 Posted: 17-Dec-2014 at 18:17
Изгледа така е, ама пошто во партиите има едноумие тоа тешко се приметува во пракса.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7256
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #756 Posted: 17-Dec-2014 at 23:34
луѓе, и да се изгласа стопроцентно „против“ во советот на општината, предлогот пак ќе се реализира на некаков начин...
патем, никогаш не ја сфатив дисфункционалноста на нашиот парламент... затоа што џабе се грака и дискутира внатре, кога никогаш опозицијата немала моќ, ниту преку гласови, ниту преку аргументи
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
mackomac View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Jan-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote mackomac Quote  Post ReplyReply #757 Posted: 09-Jan-2015 at 15:44
Здраво, не можам да најдам ДУП на реон Три Бисери. Може ли некој да го постира/прати овој ДУП?
Благодарам однапред!
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #758 Posted: 09-Jan-2015 at 17:24
И јас имав проблем за наоѓање на ДУП на Општина Аеродром. Ако има некој линк или нешто подетално во врска со тоа е добредојдено да го постира тоа.
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 319
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #759 Posted: 09-Jan-2015 at 21:09
http://www.aerodrom.gov.mk/urbanisticki_planovi.htmlBack to Top
mackomac View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Jan-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote mackomac Quote  Post ReplyReply #760 Posted: 10-Jan-2015 at 11:38
Фала блејд. Овие планови изгледа се стари, колку што ги разгледав.
Кажи ми те молам, во кој план (фајл) се наоѓа реонот на три бисери?


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3637383940 48>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.