build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Урбанистички планови (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбанистички планови (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 464748
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 158
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #941 Posted: 30-May-2020 at 22:55
Originally posted by stef4o


Ова е стариот поништен ДУП. Но и во новопредложениот нема речиси никакви измени:
https://karpos.gov.mk/wp-content/uploads/2017/08/Crtez-Z04-blok-2.pdf
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #942 Posted: 12-Jun-2020 at 22:18


Ова е од твитер, така што треба да се земе со одредена резерва:

Nevena@buzaroska

Во понеделник завршува јавната анкета за ДУП З04 блок 02 ( делот позади алпинистичката карпа на кеј) планирано е зграда со 333 станови за 1199 жители.


Во твитот има приложен и линк каде може да се приложи анкетен лист со забелешки, но линкот не работи.

Линк до профилот на твитерашката, го има ДУП-от што го објавил и stef4o.

https://twitter.com/buzaroska/status/1266661787698692096
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5071
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #943 Posted: 13-Jun-2020 at 10:42
Ова е спорниот дел кој има шанси да прерасне во гореспоменатата зграда(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5071
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #944 Posted: 13-Jun-2020 at 10:57
Поглед кон просторот на бивша Треска каде се најавуваат нови згради...

https://www.facebook.com/bunjakovets

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #945 Posted: 13-Jun-2020 at 12:53
Originally posted by stef4o

Ова е спорниот дел кој има шанси да прерасне во гореспоменатата зграда(од фб)Мене ме зачуди бројот на станови во зградата (333) и бројот на нови жители (1.199), според овие бројки тука треба да никне некој огромен комплекс. Веројатно некој нов монструм како оној на Настел во Тафталиџе.
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7256
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #946 Posted: 14-Jun-2020 at 16:58
Originally posted by Џоле

Originally posted by stef4o

Ова е спорниот дел кој има шанси да прерасне во гореспоменатата зграда(од фб)Мене ме зачуди бројот на станови во зградата (333) и бројот на нови жители (1.199), според овие бројки тука треба да никне некој огромен комплекс. Веројатно некој нов монструм како оној на Настел во Тафталиџе.
ме теши тоа што во планов пишува П+5 ама па површината е голема, ќе биде некој градски ѕид нов
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1999
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #947 Posted: 21-Jun-2020 at 15:13
Го има некој ДУП-от за околината на река Лепенец (делот источно од Ново Село каде се планирани спортски објекти)?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 900
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #948 Posted: 22-Jun-2020 at 10:44

Види, дали е ова
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5071
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #949 Posted: 06-Jul-2020 at 06:33
Новата населба во делот на „Пелагонија“

Ова е делот каде Трим и Љум веќе градат а Елена Лука најавуваат осумкатница но на потегов се планирани многу згради според планов

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5071
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #950 Posted: 06-Jul-2020 at 12:14
ПРЕКИНАТА ПОСТАПКАТА ЗА ПЛАНОТ ВО ТРНОДОЛ ЗА КОЈ ГРАЃАНИ СЕ СТЕПАА, ЌЕ СЕ ПРАВИ НОВ РЕГУЛАЦИСКИ ПЛАН И ИСПИТУВАЊА НА ЗЕМЈИШТЕТО

Прекината е постапката за донесување на новиот Детален урбанистички план за населбата Трнодол. Откако жителите на населбата бараа ДУП да се повлече бидејќи имаа низа забелешки по однос на тоа што е предвидено со измените, Општина Карпош отстапи од намерата тој да се донесе со предвидените измени. Граѓаните не дозволуваат да се донесе планот за Градска четврт Ј03 за блок 7 бидејќи сметаат дека со измените Трнодол ќе стане Дебар Маало, ќе никнат згради и ќе се појават свлечишта на земјиштето бидејќи станува збор за брдест предел. Жителите на населбата поради ваквите забелешки два пати не дозволија да се одржи јавна презентација на планот од страна на урбанистите и планерите во Општина Карпош, а втората закажана презентација заврши и со тепачка меѓу граѓани.

По ваквите реакции на граѓаните Општина Карпош се повлече од донесување на нов план сѐ додека не се остварат барањата на граѓаните.

„Постапката за донесување на Деталниот урбанистички план е прекината поради отпочнување на постапка за изработка на нов Регулациски план на Генералниот урбанистички план Ј03 од страна на Град Скопје, согласно записникот од одржаната средба на претставници на жителите на населбата Трнодол со Град Скопје и Општина Карпош. Со ребаланс на буџетот ќе бидат предвидени средства за геомеханички, геолошки и хидротехнички истражувања на локалитетот“, се вели во писмото испратено од Општина Карпош до жителите на Трнодол.
Прекината е постапката за донесување на новиот Детален урбанистички план за населбата Трнодол. Откако жителите на населбата бараа ДУП да се повлече бидејќи имаа низа забелешки по однос на тоа што е предвидено со измените, Општина Карпош отстапи од намерата тој да се донесе со предвидените измени. Граѓаните не дозволуваат да се донесе планот за Градска четврт Ј03 за блок 7 бидејќи сметаат дека со измените Трнодол ќе стане Дебар Маало, ќе никнат згради и ќе се појават свлечишта на земјиштето бидејќи станува збор за брдест предел. Жителите на населбата поради ваквите забелешки два пати не дозволија да се одржи јавна презентација на планот од страна на урбанистите и планерите во Општина Карпош, а втората закажана презентација заврши и со тепачка меѓу граѓани.

По ваквите реакции на граѓаните Општина Карпош се повлече од донесување на нов план сѐ додека не се остварат барањата на граѓаните.

„Постапката за донесување на Деталниот урбанистички план е прекината поради отпочнување на постапка за изработка на нов Регулациски план на Генералниот урбанистички план Ј03 од страна на Град Скопје, согласно записникот од одржаната средба на претставници на жителите на населбата Трнодол со Град Скопје и Општина Карпош. Со ребаланс на буџетот ќе бидат предвидени средства за геомеханички, геолошки и хидротехнички истражувања на локалитетот“, се вели во писмото испратено од Општина Карпош до жителите на Трнодол.
За жителите на Трнодол проблемот настанал уште со носењето на Регулацискиот план со кој населбата Трнодол е споена со т.н. Шпанско село.

„Со Регулацискиот план, Трнодол од 5 хектари се зголемува на 16 хектари со цел да се направи инженеринг на населението и да се дозволи со детален план додавање локации за градба кај бензинската пумпа и над населбата, во ридот. Самата населба веќе е многубројна. Поднесовме претставка до Уставен суд за начинот на донесување на Регулацискиот план од страна на Град Скопје. Бараме да се донесе нов Регулациски план и врз основа на тој да се носи ДУП-от“, рече лани во декември Тошко Мавродиев, жител на Трнодол.
Граѓаните велеа дека не им треба нов план ниту повисока катност која ќе овозможи изградба на згради во населбата.

„Брдото се лизга и сега, што мислите дека ќе се случи ако се градат нови куќи и згради над каналот со плус 2.000 жители. Зошто го делат Трнодол, беше една целина, а сега дел е пренесен во Жданец, а дел во Шпанско село. Нам не ние потребен нов ДУП, ние можеме да живееме според постојниот план“, вели Дејан Зенделски, жител на Трнодол.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/prekinata-postapkata-za-planot-vo-trnodol-za-koj-gragani-se-stepaa-ke-se-pravi-nov-regulatsiski-plan-i-ispituvana-na-zemjishteto/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 464748

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.