build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Урбанистички планови и парцели (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбанистички планови и парцели (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 64>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 29-Apr-2009 at 17:38
Previous Ќе да е некоја нова хелиопруга, хеликоптер на шини Big%20smile
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 05-May-2009 at 22:09

Кога Битола ќе добие ГУП ?
Вторник, 05 Мај 2009 18:29
STEVO%20gup%20sl%20002Десет години е важноста на се уште актуелниот Генерален урбанистички план за Битола. Општината се уште не почанала да го работи новиот. Според поранешниот претседател на комисијата за урбанизам и градежништво, а сега советник во Битолскиот совет правни последици немало да има.

„ Урбанистичкиот план е со важност од десет години, во период од десет години. Во 2009-та истекува. Па тој прв пат е донесен во септември значи е со десет години важност. Правен проблем после тоа не би имало. Ќе се донеси. Значи ГУП е со важност од 10 години. Во тие 10 години тој има право да се изменува. По тие 10 години исто така, меѓутоа има право одма да стагнира и да не стагнира, меѓутоа тенденција е на општина Битола генералниот урбанистички план да се прошири" вели Горан Михајловски советник од СПМ.

Вели за така голем проект потребно е време, за да се подготви од сите аспекти, особено заради неговото проширување.

„ Знаете кога веќе правите измена на еден ГУП тоа не е некоја ад хок форма, мора да се направи испитување на низа од целокупните аспекти, значи каде и што ќе се шири урбанистичкиот план, значи не е така едноставна работата, потребна е поопсежна анализа, потребно е да се вклучат релевантни фактори од фелата и таа реализација на тој ГУП се отпочни, како што треба да биде, а не е точно дека нема да се отпочне" вели Михајловски.

На две страни градот урбанистички ќе се шири за наредната деценија.STEVO%20gup%20sl%20001

„ Тоа значи се има тенденција Генералниот урбанистички план да се прошири на кај Кравари, Бистрица, а и на другата страна до Раштански лозја и ткн" вели тој.

И општината има проблем со одредени дивограби, но заради недонесениот закон за легализација на дивоградбите, не можеле да постапат.

„ Излегувањето на градежната инспекција на терен, ќе биде од двосмислен карактер. Значи не ќе знаат делото како да го третираат дали според постоечкиот закон за дивоградби оној кој е во подготовка или тоа воопшто да не го третираат по ниту еден закон, затоа што нема, се уште е во фаза на подготовка законот за дивоградби, каде што мислам дека решавањето на проблемот со дивоградбите едноставно во моментов сите дивоградби затекнати, значи тоа е мој став да бидат легализирани да им се овозможи на луѓето да си ги платат тие комуналии, а потоа секој оној кој ќе биде затекнат со дивоградба да го санкционира инспекцијата. Мислам дека само така може да се реши проблемото со дивоградбите" вели Михајловски за емисијата Директно.

Михајловски вели дека Битола е лидер во земјата од аспект на урбанистичкото планирање и средување и дека не е голем бројот на дивоградби.



http://tera.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=7407:2009-05-05-16-30-13&catid=48:2008-10-22-13-36-33&Itemid=106
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 05-May-2009 at 22:14
Тоа значи се има тенденција Генералниот урбанистички план да се прошири на кај Кравари, Бистрица, а и на другата страна до Раштански лозја и ткн"

Во кои правци е ова?
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 05-May-2009 at 23:03
Бистрица  40°58'42.34"N  21°21'55.37"E
Кравари  40°59'46.08"N  21°22'39.55"E

А Раштански Лозја сум видел само на google earth баш, ама појма немам каде е (знам во скопско каде што ги убија Пакистанците, ама во БТ не знам)

Инаку Битола има тенденција да се шири уште повеќе во Брусничка населба (41° 1'34.55"N  21°18'5.62"E) под село Брусник и Буковски ливади (41° 0'18.97"N  21°20'47.69"E) под село Буково, населби кои веќе подолго време се дел од градот (и по ова што го гледам се најплански градени).

А во последно време се градат многу згради во населба Ремо (41° 1'57.44"N  21°18'41.96"E), иако ова чудото кај што се координатите е сеуште една зелена нива со полураспаднат објект, а откаршија има паркинзи за камиони. Цела таа населба Довлеџик (таму е и базенот погоре) е за никаде а тоа е влезот во градот од страната на Охрид, и излезот за Пелистер и Ниже Поле (скијачките центри). Се планира да се уреди сето тоа како дел од проектот за санација на влезовите на градот, но што може да се направи таму навистина не знам.

Според мене, како и да викаат овие, најважен е влезот од страната на Грција, а тоа го подразбира Кравари кое е на 2 минути од Битола. Нема ни тротоари таму, ни добар асфалт, улично осветлување на секоја петта бандера, а има многу голем проток на возила. Според мене најважно е (по пример на грчките села, па и најмалите) да има тротоари со канделабри и обележани пешачки премини во тоа село бидејќи тоа е првото што го гледаат европјаните од Битола (по претпоставка дека идат од Грција не од Охрид). Не за друго, сите села по патот во Грција се навистина преубаво уредени, кај нас може да сонуваме за такви села, па не е лошо и со Кравари да се преземе нешто.


Edited by гитардемон - 05-May-2009 at 23:06
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cifra View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 85
  Quote Cifra Quote  Post ReplyReply #225 Posted: 06-May-2009 at 20:09
Еве го планот за реонски центар аеродром
белите згради се изградените а останатите се предвидени

Трите црвени маркици долу лево се за основно, и средно учичиште и градинка. Зеленото до нив е за спортски игралипшта на отворено а зеленото во средина е парк. А огромната црвена маркица горе кај булеварот е за црква!!! На 250 метри од онаа црквата на агол меѓу булевар србија и јане сандански!!! Не знам дали сте ја спомнавле таа црква на форумов, една необична коцкеста. Не ми се веруваше за ова со црквава дека толку блиску сакаат да шибнат две цркви и тоа и двете големи. Гледам Б5 не може да биде ништо друго ама за секој случај прашав таму и ми потврдија. Не ми е јасна поентата шо туку глумимне некое религиозно лудило овој претеризам на ништо не личи

иначе приметете дека пругите за трамвај се зацртани по средина на булеварот

Back to Top
Cifra View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 85
  Quote Cifra Quote  Post ReplyReply #226 Posted: 06-May-2009 at 20:32
еве го и планот јане сандански - урбана единица г

опфатот е многу долг а тесен и не можев да го фатам цел па мора вака на делови :Р












Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #227 Posted: 06-May-2009 at 21:09

ammamte  be, uste crkvi???Big%20smileBig%20smileshala nea nisto protiv...Laugh

2 crkvi se mnogu, za edna crkva ti davam raka

deka ubo e planirano: zgradi za ziveenje, skoli, crkvi igralista,park i  mozebi nekoj soppingcenter i toa ti e

za mene e planot prekrasen (DAJ GOSPODE DA IMA NEKOJ SOPPING CENTAR)
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #228 Posted: 06-May-2009 at 21:21
Originally posted by Cifra

Еве го планот за реонски центар аеродром
белите згради се изградените а останатите се предвидени

Трите црвени маркици долу лево се за основно, и средно учичиште и градинка. Зеленото до нив е за спортски игралипшта на отворено а зеленото во средина е парк. А огромната црвена маркица горе кај булеварот е за црква!!! На 250 метри од онаа црквата на агол меѓу булевар србија и јане сандански!!! Не знам дали сте ја спомнавле таа црква на форумов, една необична коцкеста. Не ми се веруваше за ова со црквава дека толку блиску сакаат да шибнат две цркви и тоа и двете големи. Гледам Б5 не може да биде ништо друго ама за секој случај прашав таму и ми потврдија. Не ми е јасна поентата шо туку глумимне некое религиозно лудило овој претеризам на ништо не личи

иначе приметете дека пругите за трамвај се зацртани по средина на булеварот

 


Фала ти за материјалите Cifra, еве види со што располагавме ние досега



Еве ја и нишката за Реонски центар.

Околу планот немам што многу да коментирам, а и немам големи замерки околу маркицата за црквата - мене повеќе ми пречи онаа што планираат да ја градат на таква неприкладна локација за црква( ќошот на Бул Србија и Бул Јане Сандански). Би било супер ако таа црква се збрише и се изгради на оваа маркица. Мислам дека таква работа не би требало да преставува проблем. Добра вест е  што трамвајот е ставен на средина на В.С. Бато но не ми е јасно дали трамвајот ќе се движи по средина и на улицата што се сече со В.С. Бато или ќе си оди по десна лента ?

Да не праша случајно што претставуваат тие лилакови маркици доле-десно (Б6)?
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cifra View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 85
  Quote Cifra Quote  Post ReplyReply #229 Posted: 06-May-2009 at 22:20
Да не праша случајно што претставуваат тие лилакови маркици доле-десно (Б6)?


сервиси и стоваришта
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #230 Posted: 07-May-2009 at 02:09
Доста амбициозен спортски комплекс. Базен, хокеј, стадионче, аква-парк...има доста испланирано. Него зашто МАГОС неможам да укокпчам која маркица е тука?! А и за хелиодромов што сборевме, јас го замислувавво поголеми димензии. Вака е вклоплив некако во просторот, мислам нема колизија со оклната инфраструктура но упте не му ја копчам потребата.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #231 Posted: 07-May-2009 at 02:30
Originally posted by lslcrew

Него зашто МАГОС неможам да укокпчам која маркица е тука?!
Ништо чудно пошто магос е во на плоштад LOL

Ако мислиш на меги - се гледа преполовено на првата и на втората слика

Маркицата е 1.3 и за фондот за пензиско и за меги
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #232 Posted: 07-May-2009 at 02:34
Megi breeeee megi! Celo vreme gi mesam! Ednash duri i vo pogreshna nishka postirav!!!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #233 Posted: 07-May-2009 at 15:13
Originally posted by lslcrew

А и за хелиодромов што сборевме, јас го замислувавво поголеми димензии. Вака е вклоплив некако во просторот, мислам нема колизија со оклната инфраструктура но упте не му ја копчам потребата.




Мислам дека со хелиодромов сакале да го надополнат и да го прошират транспортниот центар со тоа што тука би имале и воздушен и земен сообраќај. Кога вака размислувам хелиодромот ми добива смисла. А знае ли некој колку објекти во Македонија имаат хелиодром на кровот???
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #234 Posted: 11-May-2009 at 18:06
Како може да не се знае граница помеѓу две општини и тоа во град, па ни помалку ни повеќе за цели 5 хектари? Crazy

Две општини во поход на шумата Гази Баба

Општина Гази Баба обвинува дека Чаир донела детален план со кој навлегува пет хектари во нивната територија и дека се планира изградба на куќи во заштитена зелена зона


Проблемот со изградбата на објекти во заштитеното подрачје почна во 2002 година, кога во урбанистичките планови се внесени денационализирни парцели на северната страна на парк-шумата, на територијата на Гази Баба


Општините Гази Баба и Чаир последниве две недели не можат да се погодат за границата што ги дели, а минува низ парк-шумата Гази Баба. Од Гази Баба се децидни дека со урбанистичкиот план за локалитетот Лирија 2, Општина Чаир навлегла пет хектари во нивната територија и дека предвидува градби во заштитената зелена зона. Иако од Агенцијата за катастар за недвижности предупредиле да се стопира донесувањето на урбанистичката документација додека точно не се одреди меѓуопштинската граница, како и границата на парк-шумата, Општината Чаир на крајот на минатата година го донела планот за Лирија 2, кој предвидува изградба на индивидуални куќи и зафаќа дел од зелениот појас. Директорот на Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам, Сашо Дуковски вели дека е побарано да се запре извршувањето на планот, односно изградбата на објектите. При извршената контрола утврдивме дека ДУП Лирија 2 е донесен спротивно со Законот за просторното и урбанистичко планирање и со Законот за градот Скопје. Пред Уставниот суд е покрената иницијатива за оценување на неговата законитост и за поништување - вели Дуковски.

СПОРНИ ПЕТ ХЕКТАРИ

Од Гази Баба велат дека Општината Чаир направила превид и со планот зафатила дел од нивната територија, но уште поголем проблем е што со неговите решенија ќе се узурпира парк-шумата, која е заштитена и во чие подрачје не е дозволена никаква градба.

- Ние му укажувавме на Министерството за транспорт и врски и на Градежниот инспекторат дека Општината Чаир навлегува во нашата територија затоа што не се јасно одредени границите на парк-шумата. Немаше толку да биде проблем ако се работеше само за градежно земјиште - вели градоначалникот на Гази Баба, Тони Трајковски.

Тој објаснува дека од Катастарот добиле мислење и потврда дека е направен превид и дека е дадено задолжение да се сопре реализацијата на планот додека не се расграничат општините.Од Општина Чаир велат дека сосема законски го изработеле планот и тоа според подлога за планирање што ја добиле од Катастар и дека имаат согласност и од Градот и од Министерството за транспорт и врски. Оттаму негираат дека зафаќаат дел од зелената зона, но потврдуваат дека постои спорен дел од околу пет хектари.

- Планот има опфат од околу седум хектари и се однесува на делот од раскрсницата на „Џон Кенеди“ до Станицата за дератизација, дезинфекција и дезинсекција во Бутел на север, а на североисток и исток до Гази Баба. Не е точно дека од Катастар не' предупредиле да го сопреме донесувањето на планот. Тој е во согласност со Генералниот урбанистички план и не може да се ревидира. Сепак, ќе треба да се утврди кому му припаѓаат спорните пет хектари - вели Омерфејзи Билали, раководител на Секторот за урбанизам во Чаир.

КОМИСИЈАТА ЌЕ РАЗГРАНИЧУВА

Проблемот меѓу двете општини ќе го решава комисија во која покрај општински, ќе членуваат и претставници од Катастар, ЗЕЛС и од Министерството за локална самоуправа. Тие на терен ќе треба точно да ги утврдат спорните граници.Од Катастарот објаснуваат дека границата на единиците на локалната самоуправа е дефинирана со Законот за Град Скопје од 2004 година.

- Поради нееднаквост на описите на границите помеѓу општините Чаир, Гази Баба и Бутел препорачавме да сопрат сите активности со донесување на урбанистичко-планската документација додека тие не се утврдат прецизно. Штом тоа ќе биде завршено, ние ќе подготвиме скици и описи на границите - вели Валентина Христова, портпаролка на Катастар.Зелениот појас Гази Баба во 1963 година е прогласен за парк-шума и оттогаш се користи како природен еколошки, зелен и рекреативен објект. Во 1998 година Советот на Град Скопје местото го прогласи за карактеристичен пејзаж. Проблемот со изградбата на објекти во заштитеното подрачје почна во 2002 година, кога во урбанистичките планови се внесени денационализирни парцели на северната страна на парк-шумата, на територијата на Гази Баба. Поради изградбата во зелениот појас во 2005 година протестираа Здружението на граѓани на населбата Железара и еколошкото друштво „Екомисија“.

Анела Петрова



http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=27FFA2B5F8FEEB44B7217DEBD32B565A
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #235 Posted: 11-May-2009 at 21:02
какви и да биле мотивите на општинарите кога законот ги ограничува не смеат да си дозволат да губат ни пари ни време на дупови кои би можеле да бидат дискутабилни, но сигурно поверувале дека со малку бирократска помош и коруптивен кафе муабет, се е можно да се истера! може општината да фингира или фалсификува документи кои потоа преку министерството ќе ги протурка на жимимајка и врз основа на истите ќе добие согласност за некој дуп, или пак навистина да направиле превид и ненамерна грешка, но затоа тука е судот за да пресече доколку самата општина не си ја признава сопствената грешка. сепак од министерството доколку во моментов се свесни за ваквата ситуација, сигурно нема да издаваат градежни дозволи врз основа на овој дуп, па нема ни нешто особено на терен да се случува, освен што правно ќе се пеглаат ваквите локални "недоразбирања" Smile
 
парк шумата но и самата населба газибаба се планирала порано за студентски град но баш бидејќи поголемиот дел е заштитена зона, цел тој дел од брдото остана само парк, а само мал дел околу комплексот природнонаучни факултети го насадија со две згради (+1 нова) и повеќе бараки т.е. денешен студентски дом Стив Наумов. ова сега северниот дел т.е. тој кај железара и така е распослан со куќи, па од таму надоле решиле да го потпрошират се до стадионот, најверојатно паралелно под (со) кулите (12катниците) на почетокот од брдото!?

на мисла сум дека парков како појава мора да се реши посмело, или навистина паркот да се урбанизира целосно или да се даде за некоја помодерна рекреативна зона, каде би се сместиле разни спортски терени, како би заживеал потурбо. но како и сите брда во скопје наместо да биде најатрактивна локација, со добри и оригинални решенија, истата е маргинализирана и скриена, а капак и прилично затворена (осветлување, живост, безбедност...) иако во последно време општинарите од газибаба се трудат нешто да променат сепак без никаков јавен или културен објект местово не може да заживее нешто особено, освен да биде како и сега што е локален парк, кој и преку ден не е безбеден, со оглед дека е целосно глув и отсечен простор кој се граничи со едно од најопасните гетоа во скопје.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #236 Posted: 14-May-2009 at 10:37
Зајчев Рид како Менхетн
Економија
Современи бизнис-центри, резиденцијални станбени објекти, модерни театри, снек-барови, патеки за ролери, терени за голф... Ова се само дел од предвидените урбанистички содржини за новата населба што наскоро треба да никне на Зајчев Рид. Проектот, чиј иницијатор е Сојузот на стопански комори на Македонија, добил зелено светло од Владата, а усвоен е и од општината Карпош, на чија територија се наоѓа земјиштето. Изработката на деталниот урбанистички план од Агенцијата за планирање на просторот е завршена како и изложувањето на земјиштето. Се чека уште да се внесат нумеричките податоци за имотните листови, велат од Сојузот на стопански комори. Деновиве треба да се потпише и меморандумот за соработка помеѓу Владата и ССК, каде што ќе бидат допрецизирани сите детали околу проектот.

Од општината Карпош истакнуваат дека позитивно одговориле на иницијативата на Владата, односно на Министерството за транспорт и врски за донесување на деталниот урбанистички план за Зајчев Рид, како план од интерес на земјава.

- Во него имаше дефинирани намени со програма усвоена на седница на Владата. Општината Карпош ја спроведе постапката за негово донесување и го усвои на седница на советот на општината лани на 27 ноември - изјави Виолета Цветковска, портпаролка на Карпош.

Како што дознаваме, заинтересираност за инвестиции во бизнис-квартот на Зајчев Рид веќе покажале околу 50 членки на Сојузот на стопански комори, со вкупна вредност на инвестираните средства што би надминала 150 милиони евра. Површината на земјиштето изнесува 147,67 хектари, од кои на бизнис-квартот би отпаднале 28,17 хектари, за индивидуално ексклузивно домување се предвидени 29,5 хектари, за домување од типот на кондоминиуми 34,3 хектари, за образовни институции 10,4 хектари, за спорт и рекреација 14, 4 хектари, за трговска дејност 10, 9 и за зелена површина 20 хектари. Земјиштето се наоѓа на северозападната падина на Зајчев Рид и на запад се граничи со елитната населба Бардовци, која се развива на индивидуален план.

- Со реализацијата на новиот проект ќе се валоризираат вредностите на оваа населба и зоната ќе добие стратегиска инвестициска вредност - сметаат од Сојузот на стопански комори на Македонија.

На север населбата е отворена кон заобиколницата, која ќе даде потенцијални можности за урбанистичко средување на оваа зона.

Од бизнис-заедницата нагласуваат дека досегашните лоцирања на домашните инвестиции во Македонија се одвивале индивидуално, во несредени урбанистички средини, без инфраструктура и без хомогено урбанистичко планирање. За разлика од нас, странците добиваат мноштво привилегии за да дојдат во Македонија, забележуваат тие.

- Со спроведувањето на проектот домашните компании ќе добијат брза и конкретна можност да ги реинвестираат своите средства во Македонија, со што ќе се отвори можност и за над 4.500 нови вработувања - тврдат од Сојузот на стопански комори.

Во услови на глобална економска криза ваквиот проект многу ќе значи за заживување на економијата и пораст на бруто-домашниот производ. Стопанствениците нагласуваат дека овој проект нема допирни точки со проектот Сончев град, кој требаше да се гради на падините на Водно, бидејќи се работи за домашна инвестиција и разновидна урбанистичка содржина. Сончев град се планираше само како елитна станбена населба, но странските инвеститори сè уште не почнаа со градба.

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=393&ArticleID=24544
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #237 Posted: 14-May-2009 at 10:55
Значи на новинариве колку омилена компарација им е Менхетн...

Ова Менхетн, она Менхетн... Само се прашувам која е овде допирната точка со Менхетн. Кондоминиумите ли? Него шо е битно па допирна точка. Битно е да се има сензационалистички наслов јебига.


Ај да видиме што ќе бидне со бомбастичнава најава. Дали воопшто ќе бидне нешто во догледно време и колку тоа би одговарало на најавава.


Edited by Cloverstack - 14-May-2009 at 10:57
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #238 Posted: 15-May-2009 at 03:53
Originally posted by Cloverstack

Кондоминиумите ли?
Што значи кондоминиум во урбанизмот?! Дали се тоа оние колективни куќи со по три-четири стана?! Се наоѓаат чат-пат по Скопје ама во последно време не се градат.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #239 Posted: 15-May-2009 at 10:00
Современи бизнис-центри, резиденцијални станбени објекти, модерни театри, снек-барови, патеки за ролери, терени за голф...


За кој бе? Crazy
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #240 Posted: 15-May-2009 at 10:06
Originally posted by гитардемон

За кој бе? Crazy

 Проектот, чиј иницијатор е Сојузот на стопански комори на Македонија.......
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 64>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.375 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.