build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Урбанистички планови и парцели (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбанистички планови и парцели (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 63>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 30-Dec-2007 at 18:07
@Clover Се повторувам веќе, ама не оставаш многу простор за реплика стварно

1. се сложувам

2. се сложувам

3. Немам точна претстава за ова. Уличките што се означени во ДУП за ЈС се новопроектирани? Слабо стојам со внатрешноста на таа населба.

4. да

5. забелешка на место

6. Nuts

7. Маркиците се огромни. Прв пат слушам за приказната за студентски дом.


Edited by pbanks - 30-Dec-2007 at 18:08
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 30-Dec-2007 at 18:09
Originally posted by La Linea

Кај мене не се отвара сајтот со ДУП-овите на Аеродром од кога памтам! И уште не е сменето. Може некој да ги качи, или?


http://www.build.com.mk/docs/JaneSandanski.jpg
http://www.build.com.mk/docs/NovoLisice.jpg

Cheers
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 30-Dec-2007 at 20:11
Според ДУП-ов за Ново Лисиче, треба да се изградат многу големи објекти, а таа маркичката за образование е ПРЕГОЛЕМА?! Што ли мислат да градат тука, не знам, само знам дека на населбава ке се смени личен опис, и нема повеќе да биде мирна како порано. Уште не сум сигурен дали би сакал да има до мене трговски центри, само сигурно е дека населбава(делот покрај булевар Србија) ќе биде накрцана до бескрај, а ваљда и ќе влијае на паркинг простор, зошто и без 3 трговски центри е кнап.

Супер за надземниот/подземниот премин кај полициската.

Бензинската пумпа на булевар Србија- па и не е толку лошо местото, ама пак не ме радува толку. Во главно ДУП-ов ќе го смени Ново Лисиче од корен.Confused
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 30-Dec-2007 at 20:28
Originally posted by pbanks


3. Немам точна претстава за ова. Уличките што се означени во ДУП за ЈС се новопроектирани? Слабо стојам со внатрешноста на таа населба.


На планот се означени сите три групи:

- оние што беа изградени уште кога се градела населбата
- оние што се изградија пред 3-4 години за време на барабата градоначалник Љупчо Димов (кога Аеродром беше под општина Кисела Вода)
- оние што допрва треба да се доградат.

Работата веќе е до некаде зезната со некои решенија кога се правеше доградба за време на Димов. Но ако ДУП-ов се реализира комплетно, мислам населбата во голема мерка ќе изгуби една од своите подобри страни, една од нејзините карактеристики важна за целокупниот концепт.

Зголемување на паркинг просторот мораше и мора да има... Но ми изгледа дека тоа е многу лошо обмислено Ohno
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 30-Dec-2007 at 20:32
@La Linea. Ако добро те разбирам ти си за Лисиче какво што е сега? Како населби Аеродром и Лисиче многу ми се свиѓаат, ама се недоделкани т.е. сеуште се во голема мера само големи спални соби. Населбата плаче за трговски центри, театри, кино сали, деловен простор итн. Не викам дека тие треба да се насадат меѓу зградите но мислам дека има доста простор сето тоа да се сложи како што треба.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 30-Dec-2007 at 20:46
   
Се разбира дека сум за промени кај населбата, нема баш никаков трговски центар или место за рекреација (имаше цело игралиште донирано од збратимениот град Нирнберг, ама брзо му дојде крајот на него). На ДУП-от може да се види многу лесно дека е посветено  внимание само на надворешниот дел, покрај булеварот, а никој не му текнува дека покрај детската улица, од страните има - ливади, не паркови, туку ливади. Поправете ме ако не сум во право, ама јас на ДУП-от гледам само тоа.

    Многу би било фино таму да има некакво паркче , па со малку landscape-architecture, скејт-парк и игралишта ќе се разубави многу, вака служи буквално како пасиште за кози и коњи.

 А има едно многу трагично делче од населбава, тоа е оној мал стадион, што останал недограден највероватно после 1991, и горе-доле им служи само на џанкерите, на глувците. Да не збориме за некоја пукната цевка внатре што го наполнина цело стадионче (иначе тоа е цел објект, како спортска сала ќе му дојде) па сега е мочуриште. Морбидно е до бескрај, а имаше некакви напори баш во времето на Димов трибините да се средат, ама само го раскопаа бетонот од патчето што спушташе до стадиончето и ги оставија трибините осакатени.  
Suicide
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 30-Dec-2007 at 20:54


ОК тогаш Thumbs%20Up Cheers
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 30-Dec-2007 at 21:00
La Linea, се сложувам со твојот последен пост комплетно!Originally posted by se_manda

do sea ovie dva dup-a gi neam videno ali gi iam videno drugite so se za naselbive gorno i dolno lisice.niso posebno ne se,osven toa so V.S.Bato ke se prodolzuva pravo,a isto mislam i Asnom.naselbive ke ostanat so kuki,samo na nekoi mesta ke se dignat zgradi do 10 sprata max (WTF?!?!?) drugo niso posebno.a za oblakoderi bila predvidena kasarnava so e kaj poliklinikava jane sandanski(negde do 50 sprata bi bile). tolku za sea,poise info koa ke uspeam da dojdam do drugite planovi Big%20smile 

PS mislam deka samo del od ovie planovi se usvoeni(za gorno i dolno lisice) taka da moze neso ke smenat


хммм... интересни работи кажуваш... едвај чекам да ги објават ДУП-овите Smile


Edited by Cloverstack - 30-Dec-2007 at 21:00
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 31-Dec-2007 at 13:10
Originally posted by pbanks

Како населби Аеродром и Лисиче многу ми се свиѓаат, ама се недоделкани т.е. сеуште се во голема мера само големи спални соби. Населбата плаче за трговски центри, театри, кино сали, деловен простор итн. Не викам дека тие треба да се насадат меѓу зградите но мислам дека има доста простор сето тоа да се сложи како што треба.


Па не знам колку театри сакаш да има LOL

Али шала на страна, од спротивната страна на бисер е планирано нешто симетрично, а по функција да биде културен центар што меѓу другото ќе има и кино и театар. Со бисер е планирано да биде поврзан со надземен премин преку булеварот.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 31-Dec-2007 at 13:20
Али шала на страна, од спротивната страна на бисер е планирано нешто симетрично, а по функција да биде културен центар што меѓу другото ќе има и кино и театар. Со бисер е планирано да биде поврзан со надземен премин преку булеварот.


Clover од каде ова? И јас имам слушнато за ваква работа ама не ми се веруваше...
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 31-Dec-2007 at 14:01
Па имам прочитано ваква работа 2-3 пати... не можам да се сетам од каде точно, одавна било. Во секој случај ми звучи логично, а надземен премин и без тоа мора да се направи.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 31-Dec-2007 at 18:23
Originally posted by Cloverstack


Па не знам колку театри сакаш да има LOL

Али шала на страна, од спротивната страна на бисер е планирано нешто симетрично, а по функција да биде културен центар што меѓу другото ќе има и кино и театар. Со бисер е планирано да биде поврзан со надземен премин преку булеварот.


па за жал и овие театри што ги имаме се премногу но тоа е друга проблематика. Слична е и ситуацијата со кината.

@La Linea така е планот за Бисер дефинитивно. Ако погледнеш од другата страна има еден издигнат скелет на кој би се "наденал" симетричниот објект на Бисер. Таков скелет имаше и на страната каде што е Бисер пред неговата изградба. Но како и многу други работи, тој дел е оставен за "во втора фаза".
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 19-Jan-2008 at 03:19
Се слагам, ама кога ќе размислам какво ни е градското раководство, не би имале воопшто помалце скандалозни решенија. Сепак, мора да има централно планирање, не може секоја општина да си тера како што сака... Мислам дека премногу одврзани раце им се дадоа на општините во некои сфери...

Инаку пазете го делот за 160-катниците на Киро (што е наведен како пример). Демек општината по обичај го заобиколила градот, па на проектот му требало само уште позитивно мислење од министерство за транспорт и врски и ќе се реализирал Nuts


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=B92092E9D042E6459497C08847A96C30

Општините мора да ги почитуваат мислењата на Градот за ДУП-овите

Министерството за транспорт не смее да даде согласност за ниеден ДУП без да има позитивно мислење од Градот

САЊА НАУМОВСКА


Општините мора да ги почитуваат мислењата на Градот Скопје за новите детални урбанистички планови. Во спротивно, се' почесто ќе се случува поради нечии лични суети да се носат лоши, погрешни и често нелогични решенија, од кои најмногу страда урбаниот развој на градот. Според професорот по управно право Борче Давитковски, станува збор за збирни решенија кои ги донесуваат повеќе органи и кои се врзани едно со друго. Според Законот, Министерството за транспорт не треба да издаде согласност за некој Детален урбанистички план или негова измена доколку претходно тој ист план не добил позитивно мислење од Градот Скопје. Секоја поинаква постапка, потенцира професорот Давитковски, може да доведе до соборување на актот пред Уставниот суд. Причината за ваквото законско решение за врзани одлуки лежи во усогласувањето на деталните планови со Генералниот урбанистички план, кој го донесува Градот Скопје еднаш во 20 години.

Спротивно на ова, поголемиот дел од општините, кои во последно време предлагаат невообичаени урбанистички решенија во своите планови и за тоа добиваат негативно мислење од Градот, сметаат дека е важна само согласноста на Министерството за транспорт и врски. Тие најавуваат реализација на своите решенија и покрај негативните ставови на градската власт. Доказ е последниот случај со Општина Аеродром од каде што велат дека изградбата на 160-катниците ќе се реализира независно од ставот на Градот доколку Министерството се изјасни позитивно. Мислење од Градот, покрај за објекти, треба да се бара и за реализација на идеите за изградба на споменици, поставувањето бисти и други обележја. Според Законот за меморијални споменици и спомен-обележја, тие треба да имаат своја маркичка во ДУП, што автоматски повлекува и добивање мислење од Градот Скопје.

И надлежните во градската администрација ги цитираат Законот за Град Скопје и Законот за просторно и урбанистичко планирање, чии решенија имаат цел да не се предизвика колизија на Генералниот урбанистички план, кој го усвојува Градот со деталните планови што ги работат општините. „Доколку за еден план има негативно мислење, тој е соборлив на Уставен суд“, велат во Градот. Секој граѓанин, покрај Градот и други засегнати институции, може да побара оценување на уставноста и законитоста на секој акт што го донесува општината. Доколку доследно се почитува словото на законите, без позитивно мислење од градскиот Сектор за урбанизам и согласност од Министерството, која било одлука на општината не смее да се спроведе во реалност.

Решение за постојаните судири на надлежностите во областа на урбанизмот во Градот Скопје гледаат во ставањето на оваа област под надлежност исклучиво на градската администрација. Тоа подразбира изработка и на Генералниот и на деталните урбанистички планови, додека на општините, пак, би им биле делегирани дел од надлежностите за реализација на плановите. За одговорните во Градот, дел од решенијата во Законот за Град Скопје мора итно да се сменат, особено оние што се однесуваат на области кои се од значење за целиот град и можат да се третираат исклучиво како целина. Тоа, покрај урбанизмот, се и сообраќајот, водоводот и канализацијата и градското осветление.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 29-Jan-2008 at 23:27
Нова населба за 5 илјади жители


На вкупниот простор од 36 хектари ќе има 1345 станови. Проектот предвидува и изградба на помали комерцијални и деловни објекти, трговски центри во чии рамки ќе функционира и зелен пазар, а планирана е и изградба на училиште, социјални институции, црква, паркови и објекти за спорт и рекреација


На празниот простор, во непосредна близина на населбата Хиподром, кој во моментов претставува земјоделско земјиште, ќе никне нова населба за 5000 жители. Со урбанистички план "Маџари-Хиподром" кој вчера беше усвоен од Советот на Општина Гази Баба, на вкупниот просторот од 36 хектари се предвидува изградба на 1345 станови.
-Површината за домување во станбени куќи со дворови и во станбените згради изнесува 15 хектари. На останатиот простор ќе се градат помали комерцијални и деловни објекти, трговски центри во чии рамки се предвидува да функционира и зелен пазар, а планирана е и изградба на училиште, социјални институции, црква, паркови и објекти за спорт и рекреација, објснуваат во Општината.

Според градоначалникот Коце Трајановски, земјиштето кое во моментот претставува обработлива површина ќе се трансформира во градежно земјиште, а во тек е и решавање на имотно-правните односи.
-Ние веќе година дена работиме на расчистување на имотно-правните односи на овој простор и веќе во Министерството за земјоделие има конкретни предлози. Еден мал дел е вратен со денационализација, но и тој дел треба да се реши. Инаку, со донесување на деталниот план за овој простор, му помагаме и на Министерството за транспорт и врски во уредувањето на државното земјиште. Откако ќе се решат имотно-правните односи министерството ќе треба да распише конкурс. Мора да кажам дека има многу инвеститори кои доаѓаат и сакаат да инвестираат тука, бидејќи се работи за многу атрактивна локација која е на влезот на Скопје и која треба да претставува препознатлив дел од градот, вели Трајановски. Според него веќе наесен се очекуваат и конкретни активности за реализација на овој ДУП, со оглед дека има заинтересирани фирми.

Сепак, тој додава дека е неопходно да се обезбеди и потребна инфраструктура, како и да се направи приклучок на автопат Е-75 кој претставува северна граница на овој урбанистички план.
-Сегашната улица Благоја Стефковски ќе биде толку оптеретена што ќе биде непроодна. Бидејќи се работи за надвозник што треба да се гради на автопат, од тие причини ова ќе треба да го реализираат Министерството за транспорт и врски и Градот, додава Трајановски.

http://vecer.com.mk/?ItemID=F87B2BEFDDA672439131DB5DA7F7F9BA


Edited by lslcrew - 29-Jan-2008 at 23:40
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 29-Jan-2008 at 23:40
е ајде нека никне населбата Big%20smile
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 31-Jan-2008 at 18:39
Поопширно за планот во Хиподром

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=450FAACB82F2C9488D9FC2003BA2B0F2


ДОНЕСЕН УРБАНИСТИЧКИ ПЛАН ЗА МАЏАРИ-ХИПОДРОМ

На плодни ниви ќе посадат згради

На обработливо земјиште во Хиподром ќе се градат 11 згради и 324 куќи за 5.000 жители

Земјоделско, обработливо плодно земјиште во Хиподром ќе се трансформира во градежно за да никне нова населба за 5.000 жители. Тоа е предвидено во детаљниот урбанистички план за локалитетот Маџари-Хиподром, кој беше донесен на последната седница на Советот на Гази Баба. Новиот урбанистички план опфаќа површина од околу 36 хектари.

Ќе биде дозволено да се изградат 11 станбени згради за околу 1.500 жители и 324 куќи за околу 3.500 жители. Куќите се предвидени како самостојни, двојни и во низа, а станбените згради се повеќекатни, со повеќе од три стана. Во дел од зградите се предвидуваат и мали комерцијални и деловни единици. Освен домувањето, со планот е предвидена изградба на основно училиште за 580 ученици, со површина на градежна парцела од 1 хектар и површина за градење од 2.450 квадратни метри. Ќе се гради и детска градинка за 189 деца, социјална установа, како и црква со површина за градење од 345 квадрати. Црквата ќе биде поврзана со пешачки патеки и со плоштад, на кој е предвидена изградба на фонтана и место за споменик. Освен овие содржини, се предвидува и изградба на трговски центар со мали и големи трговски единици.

На советничко прашање зошто во толкава населба не е предвиден пазар, архитектот во Општината Гази Баба, Душанка Атанасова одговори дека зелениот пазар ќе биде сместен во приземјето на трговскиот центар.

На влезот во населбата, од западната страна е планирана зона со сервиси. Се предвидува засадување на неколку вида зеленило: заштитно, околу улицата Пролетна офанзива и покрај автопатот за заштита на населбата од бучава и од аерозагадување, како и линеарно и парковско зеленило. Паркирањето возила е испланирано во рамките на секоја градежна парцела, а во централниот дел на населбата ќе биде изграден поголем јавен паркинг. Населбата ќе ја опслужува јавен градски превоз.

Градоначалникот на Гази Баба, Коце Трајановски рече дека најголем дел од територијата што ја опфаќа овој план е земјоделско земјиште, кое треба да се трансформира во градежно.

- Повеќе од шест месеци работиме на расчистување на имотно-правните односи за да може наесен да се почне со изградбата. Со овој план практично му помагаме и на Министерството за транспорт и врски бидејќи земјиштето е државно. Кога ќе бидат расчистени сите имотно-прави односи, Министерството ќе треба да распише конкурс за изградба на населбата - рече Трајановски.Тој потенцираше дека приоритет при реализацијата на овој план ќе биде изградбата на приклучокот со кој населбата ќе се поврзе со автопатот.

- Доколку не го реализираме тоа, улицата Благоја Стефковски ќе биде толку оптоварена, што ќе стане непропусна. Приклучокот е предвиден со планот и неговата изградба за нас е најголем приоритет. Но, Општината не ќе може да го изгради сама надвозникот, па се надеваме на помош од Градот Скопје и од Министерството за транспорт - рече Трајановски.

Тој посочи дека засега повеќе инвеститори пројавиле интерес за инвестирање на овој простор бидејќи станува збор за многу атрактивна локација на влезот на Скопје.

Анела ПетроваEdited by Cloverstack - 31-Jan-2008 at 18:40
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 05-Feb-2008 at 13:39

Ваљда за тука е веста од нашиот омилен регион

Ќе се урбанизираат Ада и Туфка во Гевгелија

Советот на општина Гевгелија го донел  нацрт – урбанистичкиот план за месноста Ада и Туфка кај Смоквица, јави дописникот на Нетпрес. Со тоа започнува првата фаза од урбанизирањето на двете атрктивни локации во општината, кај кои ќе бидат изградени два туристичко-угостителски комплекси.

На Ада предвидена е изградаба на хотелски комплекс “Калифорнија Ресорт“ инвестиција на “Гитони ДООЕЛ Гевгелија“. Кај Туфка, пак ќе се гради туристичко-рекреативен центар на фирмата “Терме Гевгелија“. Гевгеличани ги разгледувале плановите.

 
Извор: Нетпрес


Edited by UrbanFreak - 05-Feb-2008 at 13:40
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 05-Feb-2008 at 19:32
Сакам да искоментирам за две многу крупни загрижувачки случувања:


1. Се потврди зголемувањето на висината на 4 објекти околу плоштадот. Сега да не навлегувам во криминалните игри околу тоа и колкави профити некој ќе си направи со ова неиздржано и неоправдано „извишување“ на маркиците. Сакам само да посочам дека ваквата импровизаторско-профитерска одлука ќе ја разбие хармонијата на идниот дооформен плоштад. Не сакам ни да замислам како ќе изгледа плоштадот со различни висини на зградите... Или како ќе изгледа кога некој „бисер“ на транзициска архитектура ќе никне карши тренд и ќе ја надвиши Ристиќева Палата.


2. Во Порта 3 има текст за ДУП „Пресвета Богородица“. На адвокатската улица се предвидени деловни објекти со висина до 17,5 метри. Планирано е и проширување на НУБ и на основното училиште, како и изградба на катна гаража.
Но она што загрижува е тоа што околу црквата е планиран цел религиозен комплекс: дополнителни простории за црквата, музеј на МПЦ, зграда за синодот, богословски факултет, деканат, студентски дом за машки и депенданс за женски... исто така планирана е и заштита на темелите на срушената црква Св. Мина (што и да значи тоа). Веројатно може да се простиме од многу квалитетната локација која ја дискутиравме и во темата за нов парламент:

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=78&PID=2140#2140


Добредојдовте во Македонија - христијанскиот Талибан Wallbash


Edited by Cloverstack - 05-Feb-2008 at 19:33
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 06-Feb-2008 at 19:47
Originally posted by Cloverstack


2. Во Порта 3 има текст за ДУП „Пресвета Богородица“. На адвокатската улица се предвидени деловни објекти со висина до 17,5 метри. Планирано е и проширување на НУБ и на основното училиште, како и изградба на катна гаража.
Но она што загрижува е тоа што околу црквата е планиран цел религиозен комплекс: дополнителни простории за црквата, музеј на МПЦ, зграда за синодот, богословски факултет, деканат, студентски дом за машки и депенданс за женски... исто така планирана е и заштита на темелите на срушената црква Св. Мина (што и да значи тоа). Веројатно може да се простиме од многу квалитетната локација која ја дискутиравме и во темата за нов парламент:
Добредојдовте во Македонија - христијанскиот Талибан Wallbash


И сега што е финалното решение: ДУП „Пресвета Богородица“? Религиозен комплекс или дај боже деловните објекти?
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 06-Feb-2008 at 21:13


религиозниот комплекс го куваат на страната накај Вардар, околу Св. Богородица. Делот кај адвокатската улица треба да биде со деловни.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 63>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.453 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.