build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбанистички планови и парцели (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4142434445 63>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #841 Posted: 29-Dec-2016 at 21:15
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #842 Posted: 05-Jan-2017 at 23:43
Згради П+ 4 и хотели ќе се градат покрај кејот „Македонија“

Нови станбени објекти и хотели ќе никнат во центарот на Охрид по должината на кејот Македонија, еден од најгусто изградените простри во градот. Според Деталниот урбанистички план (ДУП) за дел од УЗ 2, дел од блок 2.4 – опфат 1, кој денеска беше на повторна јавна расправа, предвидена е изградба на повеќе висококатници како и надградба на постоечки објекти, велат мештаните. Според нив тоа дополнително ќе го оптовари просторот и ќе го затвори протокот на воздух од езерото, што ќе се одрази на квалитетот на живот.-Ова не е во интерес на граѓаните. Секој граѓанин со закон има право на живот, но ако вие донесете објект до друг на едно метро и дваесет сантиметри тогаш каков воздух ќе имаат граѓаните, како ќе се чувствуваат. Се носат маркици по се изгледа не по правилникот за изработка на ДУП, туку по нарачка. Најголемото зло е тоа што се носат маркици со огромни висини. Добро знаеме кој е проблемот во Скопје со загадувањето, не е само индустријата туку зградите кои го затворија протокот на воздух. Се ова е во интерес на поединци. Туристите се чудат дали е можно ова што се случува во Охрид и прашуваат дали некој знае што е екологија? - резигнирано прашува Славе Трајаноски жител на Урбаната заедница 2, покажувајќи фотографија како до неговата куќа буквално е залепена друга градба.Револт од предложеното урбанистичко решение искажаа и други граѓани. Тие укажаа на проблемите со инфраструктурата, тесните улици и недостаток на паркинг простор.

- Се предвидува изградба на објекти од 16,5 метри, помасивни и повисоки од постоечките. Буквално ќе биде тоа Кинески ѕид кој ќе го запре протокот на воздух од езерото. Објектите се лепат едни до до други, се затвора погледот. Вие се повикувате на законот и ни кажувате дека се е според прописите, но очигледно е дека не се води грижа за квалитетот на живот. Треба добро да се размисли околу висината на објектите. - рече граѓанин на УЗ 2.Од локалната самоуправа велат дека максималната висина на објектите кои ќе се градат покрај охридскиот кеј ќе биде П+4. Посочуваат дека ДУП за УЗ 2 се носи согласно закон и дека изготвувачот ќе ги земе предвид забелешките на граѓаните.

-Сите граѓани имат право да поднедуваат приговори. Ние како локална самоуправа заедно со планерите гледаме колку што е можно да ги испочитуваме тие забелешки, меѓутоа исто така сме обврзани со законската регулатива да ја испочитуваме големината на самите парцели. Тука некаде се испреплетуваат желбите и законската регулатива. Водиме сметка што може да им се удоволи на граѓаните, од една страна на едниот сосед да не му се даде премногу, а од друга страна тоа што ќе го дадеме да не се одрази негативно на другиот сосед. Се трудиме максимално да ја испочитуваме волјата на граѓаните. - истакна секретарот на општина Охрид Димитар Спасески.

Јавната анкета за измените на ДУП за дел од УЗ 2, трае до 10-ти јануари, до кога граѓаните можат да поднесуваат забелешки на планот кои ќе ги разгледува комисија.

http://www.ohridnews.com/vesti/102749
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #843 Posted: 06-Jan-2017 at 10:04
се ок, ама кога ќе прочитам „нема проток на воздух“, инстант прекинувам да читам... толку многу аргументи има против разни урбанистички планови според урбанистички норми, што се однесуваат на опкружувањето, природните улсови и нормалното функционирање, а тие ја составуваат таа глупа реченица, и после сакаат некој сериозно да ги сфати
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 821
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #844 Posted: 07-Apr-2017 at 17:54
А добро кои се тие „граѓани“ кои се против новиот донесен ДУП во Аеродром. Знаат ли тие „граѓани“ дека не ги претставуваат сите граѓани и дека на некои тој ДУП им одговара. Срамота!
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #845 Posted: 07-Apr-2017 at 19:31
Власта треба да служи на мнозинстовто!
Парите со кои располага се од мнозинството и не може за интереси на 1-2% да патат сите!
Вакви измени треба со локален референдум како во нормален западен свет.
И ова се носи на 1 месец пред крај на мандат...хммм
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #846 Posted: 07-Apr-2017 at 23:44
Originally posted by skopskodete

А добро кои се тие „граѓани“ кои се против новиот донесен ДУП во Аеродром. Знаат ли тие „граѓани“ дека не ги претставуваат сите граѓани и дека на некои тој ДУП им одговара. Срамота!


земен в предвид (к)урбанизмот кој го спроведуваат до сега, не верувам дека има граѓани на кои спорните планови (конкретно за делот покрај Вардар) би им одговарале. Освен ако не се работи за личен бенефит у смисла на продавање шупа за од неа да никне десеткатница.
Разбирам дека треба да се среди тој делот од ПИОМ до пензионерскиот дом, ама редење голубарници без исав покрај Вардар не е баш позитивна ствар. Ако можеле пред 30-50 години хумано да ги проектираат урбаните блокови, секако можат и денес, само треба волја.    
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #847 Posted: 08-Apr-2017 at 00:04
Сѐ се врти околу профитот. На инвеститорите не им се исплати да изградат 3-4 катни згради и да им дадат станови на оние на кои е земјиштетето...

Од друга страна, јавниот интерес секогаш треба да е на прво место... а јавниот интерес во изградба на десеткатни згради не гледам каков е и воопшто не постои...

Конкретно за парцелите поред Вардар, е ок... се работи за П+3

Но... Онаа до плавата зграда кај Гет кафе е П+8+ПК (30м) и тоа според мене е премногу за таму... но ај ќе речеш сепак е врз веќе постоечки куќи па може да помине...

Е сега... Најстрашното од целиот план е зградана што треба да ја гради Камчев кај Мајчин дом... П+8+ПК на булевар излезена... долг блок... ЅИД практично... на денес зелена површина... за жал сопственост на Камчев... Ивица се вади на тоа дека била купена во време на СДСМ... и добро, огромна грешка што ја продале... али тоа не му е оправдување да впише станбена зграда П+8+ПК во ДУП... и наместо тоа може да се впише пример мали комерцијални објекти од П+2 со процент парковско зеленило... и тоа на пример да стане некое плоштадче со околу објекти во кои ќе има кафичи, продавници, кино и други рекреативни и културни содржини... Но очигледно плановите на Камчев не се такви и оди на варијанта сигурен висок профит со иградба на станбена зграда... За жал општината не го согледува јавниот интерес од таа површина и му го дозволува тоа...

А да не зборам за зелените површини што ќе се уништат за паркинг за новиве згради... особено паркингот за зградата на Камчев кој влегува во парковското зеленило на населбата...

Edited by FoSsiL - 08-Apr-2017 at 00:08
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #848 Posted: 08-Apr-2017 at 08:39
Originally posted by FoSsiL

Сѐ се врти околу профитот. На инвеститорите не им се исплати да изградат 3-4 катни згради и да им дадат станови на оние на кои е земјиштетето...

Од друга страна, јавниот интерес секогаш треба да е на прво место... а јавниот интерес во изградба на десеткатни згради не гледам каков е и воопшто не постои...

Конкретно за парцелите поред Вардар, е ок... се работи за П+3

Но... Онаа до плавата зграда кај Гет кафе е П+8+ПК (30м) и тоа според мене е премногу за таму... но ај ќе речеш сепак е врз веќе постоечки куќи па може да помине...

Е сега... Најстрашното од целиот план е зградана што треба да ја гради Камчев кај Мајчин дом... П+8+ПК на булевар излезена... долг блок... ЅИД практично... на денес зелена површина... за жал сопственост на Камчев... Ивица се вади на тоа дека била купена во време на СДСМ... и добро, огромна грешка што ја продале... али тоа не му е оправдување да впише станбена зграда П+8+ПК во ДУП... и наместо тоа може да се впише пример мали комерцијални објекти од П+2 со процент парковско зеленило... и тоа на пример да стане некое плоштадче со околу објекти во кои ќе има кафичи, продавници, кино и други рекреативни и културни содржини... Но очигледно плановите на Камчев не се такви и оди на варијанта сигурен висок профит со иградба на станбена зграда... За жал општината не го согледува јавниот интерес од таа површина и му го дозволува тоа...

А да не зборам за зелените површини што ќе се уништат за паркинг за новиве згради... особено паркингот за зградата на Камчев кој влегува во парковското зеленило на населбата...


Ќе му стави и на Коневски по некоја зелена банкнота во џебот. Тие многу убаво се разбираат позади затворени врати. Не му се секирај многу
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 821
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #849 Posted: 08-Apr-2017 at 09:38
Originally posted by alexsend

Власта треба да служи на мнозинстовто!
Парите со кои располага се од мнозинството и не може за интереси на 1-2% да патат сите!
Вакви измени треба со локален референдум како во нормален западен свет.
И ова се носи на 1 месец пред крај на мандат...хммм

А чекај ти од кај го виде мнозинството бе? Шест луѓе пред камера ти е мнозинство?
За кое мнозинство збориш?
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #850 Posted: 08-Apr-2017 at 13:59
Затоа ивица коневски и вмро-апмнр, вмро-авторитарна партија за македонски национален раскол изгубија во Аеродром на неодамнешните парламентарни избори.

Шапуриќ: Општина Аеродром е веќе неподнослива за живеење


Повод за денешниот прес на Либерално-демократската партија се катастрофално лошите услови за живеење во општината Аеродром, каде веќе 12 години ВМРО-ДПМНЕ е на власт. Оттогаш, од ден во ден, условите за живеење во општината стануваат сѐ повеќе неподносливи. Граѓаните се соочуваат со урбан хаос и бесмилосна и неодржива градба, која доведе до масовно уништување на зеленилото, загадување на воздухот и загрозување на здравјето на граѓаните, изјави денеска потпретседателот на ЛДП, проф. д-р. Зоран Шапуриќ.

- Оваа тн. „урбана експанзија“, кулиминира во последните пет години, за која е одговорно владеачкото мнозинство на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на општината Аеродром, како и градоначалникот Коневски Ивица. Општината Аеродром стана навистина неподносливо место за живеење. Уништени се илјадници квадратни метри на зеленило и исечени се повеќе стотици масивни повеќе-децениски дрвја, наместо кои се засадени грмушки со минимална зелена маса и фамозните палми.

Неодрживата градба и бизнис интересите доведоа до прекумерна населеност, закрченост на сообраќајот дури и во најмалите улици, голем број на сообраќајни незгоди, недостаток на паркинг места и неможност за струење на воздух. Во многу делови на општината Аеродром се постигнати неславни рекорди по бројот на возила, така што бројот на моторните е поголем од илјада возила на квадратен километар, што е надвор од секаков урбан и хуман стандард. Исто така, нивото на бучава предизвикана од масовната градба и сообраќајот во Аеродром е десет пати поголема од максимално утврдените граници.

(...)

(...)

(...)
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #851 Posted: 09-Apr-2017 at 04:02
Originally posted by Staro Skopje

Затоа ивица коневски и вмро-апмнр, вмро-авторитарна партија за македонски национален раскол изгубија во Аеродром на неодамнешните парламентарни избори.

Шапуриќ: Општина Аеродром е веќе неподнослива за живеење


Повод за денешниот прес на Либерално-демократската партија се катастрофално лошите услови за живеење во општината Аеродром, каде веќе 12 години ВМРО-ДПМНЕ е на власт. Оттогаш, од ден во ден, условите за живеење во општината стануваат сѐ повеќе неподносливи. Граѓаните се соочуваат со урбан хаос и бесмилосна и неодржива градба, која доведе до масовно уништување на зеленилото, загадување на воздухот и загрозување на здравјето на граѓаните, изјави денеска потпретседателот на ЛДП, проф. д-р. Зоран Шапуриќ.

- Оваа тн. „урбана експанзија“, кулиминира во последните пет години, за која е одговорно владеачкото мнозинство на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на општината Аеродром, како и градоначалникот Коневски Ивица. Општината Аеродром стана навистина неподносливо место за живеење. Уништени се илјадници квадратни метри на зеленило и исечени се повеќе стотици масивни повеќе-децениски дрвја, наместо кои се засадени грмушки со минимална зелена маса и фамозните палми.

Неодрживата градба и бизнис интересите доведоа до прекумерна населеност, закрченост на сообраќајот дури и во најмалите улици, голем број на сообраќајни незгоди, недостаток на паркинг места и неможност за струење на воздух. Во многу делови на општината Аеродром се постигнати неславни рекорди по бројот на возила, така што бројот на моторните е поголем од илјада возила на квадратен километар, што е надвор од секаков урбан и хуман стандард. Исто така, нивото на бучава предизвикана од масовната градба и сообраќајот во Аеродром е десет пати поголема од максимално утврдените граници.

(...)

(...)

(...)


Се е тоа во ред. Сите знаеме за бизнис интересите на градоначалниците, но тука има и една друга работа. Сите Македонци што доаѓаат од помалите места, плус тие што се селат од Чаир и Скопје Север сакаат да купат станови во Аеродром. Никој не купува во околината на Скопје, туку сите сакаат во Центар или близу Центар.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2459
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #852 Posted: 09-Apr-2017 at 11:35
Originally posted by Kid_A


Се е тоа во ред. Сите знаеме за бизнис интересите на градоначалниците, но тука има и една друга работа. Сите Македонци што доаѓаат од помалите места, плус тие што се селат од Чаир и Скопје Север сакаат да купат станови во Аеродром. Никој не купува во околината на Скопје, туку сите сакаат во Центар или близу Центар.


Габороне (Африка):

https://www.google.com/maps/@-24.615826,25.9543436,3a,75y,178.88h,67.36t/data=!3m6!1e1!3m4!1sOFnqWkrkbzrbmtpz40fbXg!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1

https://www.google.com/maps/@-24.5899147,25.9228508,3a,75y,54.11h,75.28t/data=!3m6!1e1!3m4!1sQa-GlEvF4J6N73YUCcjoJA!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1

https://www.google.com/maps/@-24.6062719,25.9036034,3a,75y,239.93h,69.93t/data=!3m6!1e1!3m4!1sEJjwgJsYmqTnosJBeBCStw!2e0!7i13312!8i6656

https://www.google.com/maps/@-24.6258585,25.8957341,3a,75y,320.02h,81.03t/data=!3m6!1e1!3m4!1sAvYXg4ZcVb72fRi-jjCKqQ!2e0!7i13312!8i6656

https://www.google.com/maps/@-24.6232025,25.9545748,3a,75y,10.44h,74.22t/data=!3m6!1e1!3m4!1sf7O_Naq9AtBdRg2kGY-kaA!2e0!7i13312!8i6656

https://www.google.com/maps/@-24.6301951,25.8789771,3a,75y,126.8h,76.1t/data=!3m6!1e1!3m4!1spjpZo0_ymYONLjC29z1Xgg!2e0!7i13312!8i6656

Сега, отиде во кобајаги елитната населба Јака на европско Скопје и погледни го планот на улиците. Па тогаш запрашај се зошто никој нејќе да купува станови и куќи во околината на Скопје.

Друг голем минус е што Скопје практично нема јавен превоз, туку има пензионерски превоз, кој глуми јавен превоз. Згора на сè, во автобусите на ЈСП не се дозволени куфери, гајби, вреќи, така што секој пензионер наместо еднаш, ќе треба да оди по пет пати, и беспотребно да зафаќа место, наместо нашата неизживеана Влада да им купеше чикенбуси, ем сè ќе можеа да си товарат, ем немаше да пречат на останатите.

Edited by phenomenon - 09-Apr-2017 at 11:57
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #853 Posted: 09-Apr-2017 at 16:15
Не мора да ги уништуваат зеленилото и планските населби за цела Македонија да се пресели во Скопје. Во Ќерамидница, Кисела Вода, како и покрај пругите меѓу КВ и АЕР има место за неколку десетици илјади жители.

Originally posted by phenomenon

Згора на сè, во автобусите на ЈСП не се дозволени куфери, гајби, вреќи, така што секој пензионер наместо еднаш, ќе треба да оди по пет пати, и беспотребно да зафаќа место, наместо нашата неизживеана Влада да им купеше чикенбуси, ем сè ќе можеа да си товарат, ем немаше да пречат на останатите.

Не заборавај дека ова правило (забрана) е донесено во балканската држава Македонија. Гајби и вреќи не сум видел, ама често гледам куфери по автобусите.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #854 Posted: 12-Apr-2017 at 00:32
again, главен виновник за се е лошото непланско градење во Скопје кое има длабоки историски корени... истото ги научи граѓаните дека да се живее во Центар е премија и дека нешто најелитно е да живееш во кокошарник за ефтина пара, битно да е во Центар, нормално... спои го тоа со фактот дека просечната Македонска раја појма нема од квалитетен живот и добиваш ужасен микс
На Скопје во 2017 година му фалат неколку булевари кои треба да ги поврзат постоечките населби, а не па да збориме за нови населби... за јавниот превоз е веќе искоментирано
Аеродром се смета за некоја супер општина, затоа што има повеќе зеленило и простор за рекреација и затоа што има повеќе содржини потребни за секојдневен живот... инаку и Чаир е блиску до Центар, и Кисела вода е блиску, и Карпош е блиску... а Аеродром иаку е блиску до Центар, е изолиран од буквално сите други општини, а единствена врска со Центар му е булевар кој веќе почнува да трпи последици од пренаселеност
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #855 Posted: 12-Apr-2017 at 10:53
Скопје не може да се депопуларизира од проста причина што тука Албанците се во демографска и територијална експанзија, а нискиот македонски наталитет се компензира со доселувањето на Македонците од Источна Македонија, но тие Македонците не се доселуваат во доминантно албански средини, туку повторно се групираат во етничко чисти македонски средини.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #856 Posted: 12-Apr-2017 at 16:28
Место има, желба не!
Пример Керамидница, со добар план на Градот/Општината може да биде налик нов центар, вака е неурбанизирана пустелија.
Пример Зајчев Рид, на само 500метри нов булевар е до Хубо, празен простор во изобилие, неурбанизиран...
Пример пробивање и продолжување на Илинденска накај Волково...

И уште еден куп друг делови кои се во непосредна близина, а само поради непланската работа на општините не се урбанизира и проектира од 0!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #857 Posted: 13-Apr-2017 at 21:03
Со изградба на црвените простори и пробивање на булевари на жолтите линии, во Скопје може да се сместат уште 200.000 жители. Наместо да ги уништуваме планските населби, можеме да градиме нови.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2459
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #858 Posted: 14-Apr-2017 at 10:43
Целиот овој обележан дел би требало да го изградат, доколку беа нормални и гледаа подалеку од радиусот од 500 метри околу нивниот предок - Коњот под воин.
Да беа нормални, како што не се, во овој дел може да направат и нов плоштад на Скопје, кој ќе биде тоа што е - плоштад, а не пренатрупан саемски кичерај заграден со згради од сите страни.
Тоа во случај да беа нормални. А вака по трипати ќе го прекопуваат плоштадот на тој квази-центар и ќе фрлаат пари за бескорисни тракатанци и ташаци, а ваму не се во состојба да ги видат неурбанизираните рурални средини во непосредна близина.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #859 Posted: 14-Apr-2017 at 11:32
Како што веќе некој предложи, кај саемот може да изградат конгресен центар и сите пропратни содржини (уште еден хотел, луксузни станови и деловен центар) поради близината на булеварот и аеродромот. Додека кај УКИМ (Крњево) може студентски домови и културен центар, Ново маало кули од 10-15 спрата, Маџир маало уште два-три деловни и административни згради слични на НБРМ, а во Ќерамидница може нешто слично на Аеродром.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #860 Posted: 17-May-2017 at 17:36
Дали некој случајно има ДУП од Трубарево?
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4142434445 63>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.438 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.