build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Урбанистички планови и парцели (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбанистички планови и парцели (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5758596061 63>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #1161 Posted: 18-Aug-2021 at 14:09
Originally posted by stef4o

Во Карпош 4(од твитер)

Или е тежок спин ова или јас не знам да ја работам страната на катастар.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1162 Posted: 18-Aug-2021 at 16:25
Ги проверив парцелите точно е дека Настел ја има сопственоста на сите оние сервиси за коли и сепарации но има и добар дел што е државно земјиште.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 830
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #1163 Posted: 19-Aug-2021 at 14:52
Ако проверите каков е ДУП за дадениот парк ќе видите дека има паралелна сервисна улица со илинденска, која малку ама не баш се поклопува со постоечката сервисната уличка за бараките. Паркот е помеѓу таа сервисна улица и кејот. Следствено на тој простор помеѓу сервисната улица и илинденска во ДУП каде реално ќе никнат згради или комерцијални објекти.
Има во нишката за паркови постови на страна 15 или 16 чинам на кои се гледа ова.

Следствено не е изненадување што Настел ги откупил тие постоечки парцели по катастар. Е сега дали тоа било по реална цена или „со врски“ поевтино тоа е друга приказна за антикорупциска да ја провери.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1164 Posted: 21-Aug-2021 at 07:49
Згради и улица кај салата „Борис Трајковски“? – Општина Карпош: Улица да, но не и објекти за домување


Не сакаат да се руши терасата на базенот Карпош, картингот и тениските терени и на тоа место да никнат згради и улица која ќе ја поврзува постоечката со „8 ми септември“ кај спортскиот центар „Борис Трајковски“. Поради тоа дел од граѓаните на О.Карпош протестираа пред општинската зграда по повод новиот предлог Детален урбанистички план.

„Со овој ДУП се предвидува улица која ќе ги униши тениските терени и картинг центарот. Општина Карпош среде август и во ек на одмори и пред избори закажува јавна презентација мислејќи дека кај граѓаните на О.Карпош ќе поминат незабележано и ќе не можат да реагираат“, посочи Оливер Зафировски.

Разговаравме и со граѓаните кои велат дека со таа улица би се уништиле 10 000 метри квадратни површина.

„Борис Трајковски сакаме да биде културен, спортски центар, а не да се уништува со улици, со градби.. Сакаме да остане така како што е“, вели граѓанин.

„Протестирам поради урбаната џунгла што се случува во О. Карпош, затоа што во предвидениот план не беше така како што се испадна“, додава граѓанин.

„Уште и бетонизација стварно не личи на ништо“, посочи граѓанин.

Од општина Карпош со реакција по повод обвинувањата велат не помина обидот на ВМРО – ДПМНЕ за спречување на јавната презентација, иако два дена последователно го „хранеа“ своето членство и ги лажеа граѓаните дека е планирано уривање на спортскиот комплекс.

„Јавната презентација за Нацрт ДУП – от за Градска четврт 3 04, блок 5, помина во мирна и демократска атмсофера. Стручните служби на општина Карпош, од Секторот за урбанизам и планерите, на детален и едноставен начин објаснија дека посочениот Нацрт ДУП не предвидува никакво уривање на Спортскиот центар „Борис Трајковски“. Исто така, планерката посочи дека овој ДУП, во рамки на блокот, воопшто не предвидува изградба на згради – објекти за домување“, велат од Општина Карпош.

Имено граѓаните имаа можност секој посебно да се информира што го интересира детално во врска со новиот предлог ДУП од планерката на јавната презентација.

https://mk.tv21.tv/zgradi-i-ulitsa-kaj-salata-boris-trajkovski-opshtina-karposh-ulitsa-da-no-ne-i-objekti-za-domuvane/
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 909
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #1165 Posted: 21-Aug-2021 at 11:14
Дали се сериозни со ваков идиотски ДУП и тоа пред избори? Доста веќе со трупање на секој слободен простор.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 388
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #1166 Posted: 21-Aug-2021 at 14:20
Originally posted by <Fresno>

Дали се сериозни со ваков идиотски ДУП и тоа пред избори? Доста веќе со трупање на секој слободен простор.


Па токму сега пред избори им е потребно да му излезат во пресрет на „Пуцко петрол“. Big%20smile

Но она што е уште пострашно е она што може да се случува со слободниот простор во овој четврт. Јас се плашам дека објектите за домување кои сега ги демантираат ќе бидат во блокот јужно од спортскиот центар.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1167 Posted: 21-Aug-2021 at 15:04
Оти бе, топ испадна со кинескиот ѕид позади градски стадион, дури имаме и заборавено дека е ненормален криминал
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1168 Posted: 24-Aug-2021 at 10:39
од твитерBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1169 Posted: 24-Aug-2021 at 11:02
СВЕТО ПИВАРА ЌЕ ГРАДИ ЗГРАДИ КАЈ СЦ „БОРИС ТРАЈКОВСКИ“? Нови детали од ВМРО-ДПМНЕ за аферата ДУП на Карпош

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштени ги праша градоначалниците на Град Скопје и општина Карпош Петре Шилегов и Стефан Богоев дали бизнисменот Светозар Јаневски ќе ги гради зградите кај СЦ „Борис Трајковски“ поради што се менува Деталниот урбанистички план на општина Карпош.

Партијата прашува и какви се односите на Шилегов и Богоев со бизнисменот.

-Дали Богоев го донесе својот последен ДУП како градоначалник за да му угоди на Шилегов и Свето Пивара, на штета на Карпош и Скопје? Стефан Богоев со измени во ДУП го уништува спортскиот центар Борис Трајковски одземајќи му ги тениските игралишта, картингот и дека од базенот за таму да може да никне широка улица која ќе води до парцела каде треба да никне бетонско чудовиште на транзицискиот богаташ Свето Пивара?Кој е интересот на Шилегов и зошто Богоев е принуден да го потпише овој ДУП во своите последни денови како градоначалник? Каква е врската на Шилегов со Свето Пивара? – прашува ВМРО-ДПМНЕ во соопштението.

Според партијата, на Карпош и на Скопје ќе им бидат одземени спортски терени кои служат за рекреација на илјадници луѓе за да можат тесна клика на луѓе да профитираат.

– Колку чини овој шверцерски ДУП? Време е да се стави крај на градоначалниците слуги на градежната мафија. Време е да се стави крај на маркиците добиени на чуден начин. Време е за промени. Време е за Македонија за сите луѓе – велат од ВМРО-ДПМНЕ.

https://plusinfo.mk/sveto-pivara-e-gradi-zgradi-ka-sc-boris-tra-kovski-novi-detali-od-vmro-dpmne-za-aferata-dup-na-karposh/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1170 Posted: 24-Aug-2021 at 12:17
А празниот плац/тревник јужно од А1 Арена е сопственост на

ДРУШТВО ЗА ГРАДЕЖНИШТВО,ТРГОВИЈА И УСЛУГИ ИНВЕСМЕНТ ИНТЕРНАЦИОНАЛ ДООЕЛ ЕКСПОРТ ИМПОРТ СКОПЈЕа десно од овој простор преку булеварот има 2 поголеми парцели едната сопственост на ЗСФ Ком другата на СМС Шопс.

Edited by stef4o - 24-Aug-2021 at 12:20
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1171 Posted: 27-Aug-2021 at 15:37
Граѓанска иницијатива: Недозволиво е пред локални избори Општина Ѓорче Петров да планира промена на ДУП-от

И покрај нашите барања за намалување на урбаниот хаос во општина Ѓорче Петров, локалната власт нема слух. За 30 август закажана е седница на Комисијата за урбанизам и заштита на животната средина за дополнување на ДУП Градска четврт СЗ 03, Блок 3, а веднаш потоа во 12 часот закажана е и седница на Советот на општината за дополнувањето на ДУП-от. Оттука се гледа дека локалната власт продолжува да соработува со урбаната мафија, се вели во известувањето на Граѓанската иницијатива против урбаното дивеење во Ѓорче Петров.

Државната комисија за спречување на корупцијата во неколку наврати соопштува дека во предизборие носењето на детални урбанистички планови е забрането поради можност за трговија со влијание.

„Бараме веднаш општината да ја повлече оваа точка од дневен ред и да запре со урбаниот хаос. Доколку локалната власт не го послуша нашето барање ќе преземеме посериозни мерки, односно ќе организираме протест. Урбаниот хаос во општина Ѓорче Петров мора да запре“, се вели во предупредивањето на Граѓанската иницијатива против урбаното дивеење во Ѓорче Петров.


https://www.mkd.mk/makedonija/skopje/gragjanska-inicijativa-nedozvolivo-e-pred-lokalni-izbori-opshtina-gjorche-petrov
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1172 Posted: 29-Aug-2021 at 13:03
Ова е зеленилото кое наскоро ќе го нема. Уште еден простор на кој наместо парк ќе никне 30 метарска зграда со предвидена вкупна изградена површина од 36.051 м2. Ова е само дел од предлог ДУП-от кој е ставен на дневен ред на утрешната 60. Седница на советот на Општина Карпош која впрочен се’ уште не е најавена во јавноста.
Уште еднаш ќе се шверцува ДУП спротивен на интересите на Карпошани.https://www.facebook.com/groups/883203825068334/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1173 Posted: 29-Aug-2021 at 15:12


Тоа е просторот кај што изгореа некои бараки пред некоја година.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1174 Posted: 30-Aug-2021 at 10:39
КАРПОШ ИЗБРИША 4 МАРКИЦИ ЗА ЗГРАДИ ЗА ДВА НОВИ ПАРКОВИ И ОБЈЕКТ ЗА ДРЖАВНИ ИНСТИТУЦИИОпштина Карпош избриша четири маркици за згради на државно земјиште во Деталниот урбанистички план за Градска четврт З 06, Блок З 06.09 (делот околу гимназијата „Здравко Цветковски“), кој денеска е на Дневен ред на седницата на Совет.
Имено, со новиот ДУП се бришат две згради предвидени за градба на државно земјиште и истите добиваат намена - парковско зеленило.
Односно, ако претходниот ДУП планираше две маркица за објекти за домување – А2 (П+5+ПК и П+6+ПК) денеска парцелите добиваат намена Д1 – парковско зеленило.

Исто така, со новиот ДУП кој денеска е пред советниците се бришат уште две маркици во истиот блок за згради – објекти за домување (П+7+ПК и П+7) и истите добиваат намена В1 – државни институции (П+6).

Со ваквата интервенција драстично се намалува површината за домување во станбени згради (А2), а се зголемува зеленилото (Д1). Стариот ДУП предвидувал 65.608 м2 – бруто развиена површина за градење, а новиот ДУП 31.000 м2. Исто така, со новиот ДУП се предвидува 5.080 м2 да бидат наменети за Д1 (парковско зеленило), а стариот ДУП предвидувал само 487 м2 за зелен појас.

Објектот кој е предвиден за државни институции и е во висина од 32 метри, ќе биде за потребите на Институтот за социолошки и политички истражувања, Академијата за судии и јавни обвинители, Заводот за урбанизам, како и други институции. Оттука, целосно е лажна информацијата дека ќе се гради објект за домување од 32 метри.

Новиот ДУП презема две маркици за згради од стариот ДУП (А2 – П+5+ПК и А2 – П+6+ПК). Според овие факти, неточна е информацијата дека општина Карпош вцртува нови објекти за домување. Напротив, локалната самоуправа направи сериозни напори и успеа да избрише четири маркици за изградба на згради. Две добиваат намена парк, а две маркици ќе бидат со намена за државни институции.

За овој ДУП, помината е и јавна анкета, како и јавна презентација, како процеси кои обезбедуваат граѓанско учество при нивно донесување.

https://www.facebook.com/bogoevstefan
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1175 Posted: 01-Sep-2021 at 10:48
Агресивна урбанизација на Аеродром, Карпош и Центар

Во Аеродром, Карпош и Центар не може да се каже дека има мегаломанство, навала и напад на урбанизација, изјави неодамна премиерот Зоран Заев, но, видливо е дека во изминатите години се промени ликот на централните скопски општини и се „збогати“ со нови згради.

Залудни беа и во неколку наврати протестите на граѓаните на овие општини да не се заменува зеленилото и просторот на сметка на изградбата на нови станови, бидејќи инвеститорите секогаш излегуваат како победници.

Најсвеж пример за загубената битка и покрај многубројните реакции во јавноста е планираната изградба на три висококатници во срцето на Центар веднаш спроти Градскиот трговски центар и хотелот Холидеј Ин.

Центар рекордер по одобренија и објекти, Жерновски победник

Центар е рекордер по издадени одобренија за градба и завршени објекти за домување од деловни субјекти кои се занимаваат со градежна дејност, кога ќе се соберат бројките достапни на Државниот завод за статистика.

Од 2013 година по одржувањето на локалните избори до јули годинава биле издадени 489 одобренија за градба. Најмногу од нив, 310 одобренија се потпишани во периодот кога со општината владееше Андреј Жерновски откако на локалните избори го победи неговиот противник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Тодоровиќ.

Жерновски беше дел од Либерално демократската партија, но, на изборите го поддржа опозициската коалиција „Сојузот на иднината“, а неговата победа се славеше пред седиштето на СДСМ на улицата Бихаќка. Неговиот наследник на функцијата Саша Богдановиќ од редовите на СДСМ ,исто така, е рекордер ако се споредат бројките со останатите две општини. И покрај мораториумот за градба администрацијата на Богдановиќ до јули годинава издала 179 одобренија за градба на деловни субјекти.

Општина Центар е на првото место и по завршени објекти далеку пред Карпош и Аеродром. Во изминатите 8 години во Центар никнале дополнителни 1272 објекти. На мапата на централното градско подрачје во просек годишно се појавувале нови 159 објекти.

Општината може да се пофали само со фактот дека е на последното место, споредбено со Аеродром и Карпош по завршени станови. Иако има издадено најмногу одобренија за градба и изградени објекти, вкупната бројка на завршени станови за истиот период изнесува 1693.

Карпош на второ место по сите параметри

Поранешниот градоначалник на Карпош Стевчо Јакимовски за време на неговиот втор мандат кој го освои како независен кандидат му бил зад пети на Жерновски во освојување на првото место. За време на неговото владеење биле издадени 298 одобренија за градба или само 12 помалку од Центар.

Но, затоа Јакимовски држи друг рекорд. Најмногу издадени одобренија за градба во еден месец. Во септември 2015 година општина Карпош прифатила 26 барања.
Неговиот наследник од редовите на СДСМ, Стефан Богоев кој победи на последните локални избори е далеку попретпазлив во давањето „амин“ за промена на ликот на неговата општина. Богоев до јули издал одобренија за изградба на 122 објекти.
За време на владеењето на двајцата градоначалници во Карпош биле завршени 737 објекти и 3856 станови.

Аеродром шампион по станови

Ако Карпош го држи второто место на листата по сите параметри, Аеродром може да се пофали со шампионската позиција по завршени 6818 станови за време на мандатот на Ивица Коневски од ВМРО- ДПМНЕ и на Златко Марин од СДСМ.
Највидлива е градежната експанзија во општината во близина на основното училиште Блаже Коневски. Радио Слободна Европа и пред три години пишуваше на темата, а тогаш на местото каде се наоѓаа старите воени бараки во радиус од 500 метри избројавме околу 29 нови згради.

Денес, повторно го посетивме тој дел од општината и може да се заклучи дека бетонизацијата се уште не запрела. Напротив дополнително се градат уште нови згради и покрај 538 објекти кои биле изградени од 2013 до годинава.
Под палката на Коневски општината издала 152 одобренија за градба, наспроти 87 за време на актуелниот градоначалник Марин.

Нов ГУП на Град Скопје 2022-2032

Во сите овие општини кои се во централното градско подрачје нема веќе никаква потреба, нити смее да се гради, вели Никола Велковски од Групацијата за градежништво при Стопанската комора, кој е и поранешен главен градски архитект. Според него, фелата ќе мора да го крене својот глас и со новиот Генерален урбанистички план и со новите градоначалници да се направи рестрикција во градењето.

„Поготово станбена градба, затоа што ние сите сме сведоци дека го направивме Скопје спална соба за цела Македонија што нема потреба. Значи урбанизмот не подразбира само градба на станбени објекти, туку и други од јавен интерес за потребите на граѓаните. Треба сега да дадеме максимално внимание при урбанизацијата, а да се намали на минимум, да не речам да се избрише станбено деловното градење затоа што веќе нема потреба. Се загушивме“ вели Велковски.

Постапката за изработка на новиот ГУП 2022-2032 е започната. Во неговата подготовка, како што најавија од Град Скопје, во рамките на предвидените процедури освен поддршката од Министерството за транспорт и врски како ресорно министерство, ќе биде вклучен и поширок круг на стручни лица од различни области, невладиниот сектор, академската заедница, како и граѓаните, директно или преку единиците на локалната самоуправа.

„Скопје ќе биде зелен град со многу повеќе внимателно распоредени зелени површини, повеќе функционални јавни простори, сообраќај планиран на начин што ќе обезбеди урбана мобилност и комунална инфраструктура која ќе биде целосно во функција на обезбедување чиста и здрава животна средина“, најави лани градоначалникот на главниот град, Петре Шилегов.

Нови законски одредби

Премиерот Заев порача и дека мегаломанство е спречено не само со волјата на градоначалниците и советниците, туку и со закон.

„Законот веќе ги лимитира и висините и габаритите на објектите кои се градат. Уставното право на сопственост е неприкосновено во демократијата и кај нас, но сега ставивме ред во растот и развојот на Скопје“ рече Заев.

Тој додаде дека со донесувањето на новиот Закон за урбанистичко планирање согласно укажувањата се сменети параметрите, а тоа е паркинг во самата парцела и минимум 20 отсто зелена површина во самата парцела.

Но, според Велковски, инвеститорите во првичните проекти ќе ветат дека ќе ги запазат овие одредби од законот, но, потоа нема да ги почитуваат.

„Ние немаме веќе инфраструктура за толкав тип на градба и за толкав број на жители во градот. На крај краева ќе доживееме како ние што имаме човечки инфаркт, ќе доживееме инфаркт на таа инфраструктура кај нас“, додава Велковски.

За изградбата на првата висококатница кај Холидеј Ин повеќе нема пречки, бидејќи дозволата на инвеститорите им беше потпишана минатиот месец. Зградата од 20 ката ќе биде уште една во низата, а иницијативата на Антикорупциска за кривично гонење на поранешните градоначалници на Центар, Тодоровиќ и Жерновски за злоупотреба на службената положба се уште чека на последниот збор од обвинителството.

На 17 октомври треба да се одржат локалните избори. Извесно е дека во трката нема да бидат вклучени токму актуелните градоначалници на Аеродром, Карпош и Центар. Тие иако имаат право на втор мандат, владејачката СДСМ донесе одлука на гласањето да оди со нови имиња.

https://www.slobodnaevropa.mk/a/агресивна-урбанизација-на-аеродром-карпош-и-центар/31435198.html?fbclid=IwAR0WVD0NcHAtlAsVc7O_NhzIlk28Bj3NPtYp7NqT7U9jWA_-HWZVW0EhwQM
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1176 Posted: 11-Sep-2021 at 12:24
Се работи за ДУП за ГЧ СЗ 16 со опфат од 47 хектари во Ѓорче Петров (спроти пазарот во Ѓорче): северно од Партизанска сѐ до новата траса на ул. Црногорска (продолжение на Словенечка), на исток до продолжението на Илинденска + новата траса на Ацо Шопов и на запад до Македонска војска.
Постојната индустриска зона останува, освен ф-ка Карпош, останува станицата на ЈСП (која станува и прва/последна станица за БРТ) и се вметнува нова станбена населба од 5900 жители на место на фабрика Карпош и околни локации.
Од прилозите, видливо, никаде не е планиран велосипедски сообраќај, а се работи за преголем опфат (отприлика 600 x 800 метри, мерено oд googlemaps) и опфат кој се планира „од нула“ и имало шанса да се испланира најдобро што може и од аспект на сообраќај и сите можни аспекти!
Од новопредвидените станбени и комерцијални објекти ништо не е изградено и има шанса за подобро планирање!
За поздрав се планираните пешачки патеки, но за критика е недостатокот на велосипедска мрежа која би требало да се планира на секои максимум 250 метри!https://www.facebook.com/NaTochak
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1177 Posted: 13-Sep-2021 at 16:45
Незнам колку има вистина за овие 8000м2 инаку точно е дека другиот дел тревникот поред Илинденска е сопственост на ДРУШТВО ЗА ГРАДЕЖНИШТВО, ТРГОВИЈА И УСЛУГИ ИНВЕСМЕНТ ИНТЕРНАЦИОНАЛ ДООЕЛ ЕКСПОРТ ИМПОРТhttps://www.facebook.com/zastitanasportskiotcentarboristrajkovski/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1178 Posted: 18-Sep-2021 at 14:39
За една година во Скопје треба да се изградат илјадници станови, деловни простори, комплекси... никаде нема паркови, игралишта...Од она што можевме досега да го пресметаме во наредните година-две во Скопје веќе е зацртано дека треба да се изградат илјадници станови, деловни простории, комплекси… кои само ги пополнуваат празните неизградени простори во главниот град. Новата локална власт, и покрај бројните ветувања за зелени површини, за спортски игралишта, градинки, велосипедски патеки, за зелено Скопје… очигледно е дека ќе мораат само да го аминуваат она што е веќе зацртано. А цртано е многу…

Ако почнеме од Сарај, таму е веќе почната изградбата новиот станбено деловен комплекс Планет, на кој на досега неизградени 85.310 квадрати (кои, патем се продадени за 71 денар по квадрат или за 98.488 евра) ќе никнат 142 вили. Езерото Треска актуелниот градоначалник Петре Шилегов не им го врати на Скопјани, ама затоа таму планирано е да се градат исто така хотели и други придружни објекти.

Во Општина Карпош, на земјиштето на поранешната фабрика Алумина, на површина од околу 42.000 метри квадратни ќе се градат станбени згради и деловен простор. Општина Карпош ветува дека нема да се дозволи неконтролирана градежна експанзија, туку напротив, ќе доминира зеленилото. Инвестиција се проценува на околу 150 милиони евра

Дека зеленилото нема да доминира пред СЦ „Борис Трајковски“ е јасно со ДУП-от според кој дел од терасата и тениските терени од центарот ќе ги нема затоа што тука треба да се пробие сервисна улица за новите згради на просторот пред базенот и спортската сала. И тука нов станбено-деловен комплекс.

Во Карпош има уште. Козле. На површина од околу 150.000 метри квадратни ќе никне нова населба во зелениот појас на падините на Водно, над Институтот за белодробни заболувања. Ова се предвидува со новиот Детален урбанистички план Ј 04 Козле, кој ги поминал сите фази и се чека на усвојување од Советот на Општина Карпош. Планот предвидува над Институтот за белодробни заболување, да се градат куќи со дозволена катност од приземје, два ката плус поткровје.

Одиме во Центар. Земјиштето на поранешната фабрика за мебел „Треска“ беше (или е) голема шанса за општинските власти да покажат еден поинаков пристап, нов пристап за развојот на градот, да се покаже дека може и поинаку. Но, и тука интересот на градежниците и градоначалниците не се совпаѓа со оној на жителите.

Зборуваме за простор од околу 63.000 квадратни метри на кои, според последниот Детален урбанистички план од 2012 година треба да никнат 30 згради или на овој простор ќе траба да живеат 3.000 нови жители.

За градбите на паркингот пред хотелот „Холидеј ин“ сѐ е завршено. Некаде октомври треба да почне изградбата на три нови згради од кои највисоката ќе биде со 25 ката и нов деловен центар – 400 нови станови, нови 1.200 жители. Деловната зграда, пак, ќе има приземје и 16 ката. Во рамките на парцелата е предвидено зеленило на 6.520 метри квадратни.

„На централното подрачје на Скопје му е потребна длабока анализа и визија за неговиот развој, ширење и иднина. Изреката „без добар урбанизам, нема добра архитектура“ никогаш не била поважна од сега. Скопје заслужува добар урбанизам и добра архитектура“. Ова го бараа граѓанските организации за тоа како треба да се развива Општина Центар.

Општина Кисела Вода. Населба Расадник. 100 нови згради за нови 20.000 жители. Од овој план актуелниот градоначалник Филип Темелковски и кандидат за нов мандат не се откажува и покрај бројните реакции на жителите на оваа општина.

Општинската администрација на Гази Баба на чело со градоначалникот Борис Георгиевски не се откажува од идејата за вцртување за Детален урбанистички план во Железара, со цел да може таму да се развие тешко загадувачка индустрија.

Да не го заборавиме и бившиот Скопски саем – таму во октомври ќе биде отворен новиот трговски центар Ист гејт, а веднаш потоа почнува изградбата на 100.000 м2 деловен простор и 200.000 м2 станбен простор или 1.600 станбени единици.

Повеќе од сигурно е дека има уште.

https://www.mkd.mk/makedonija/skopje/za-edna-godina-vo-skopje-treba-da-se-izgradat-iljadnici-stanovi-delovni-prostori
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1179 Posted: 29-Sep-2021 at 14:26
Парцелата поред кеј до напуштениот објект спроти Вип Хотел е сопственост на Друштво за трговија градежништво и услуги Омега Билдинг-ШтипBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14981
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1180 Posted: 26-Oct-2021 at 11:14
Незнам дали нешто е сменето во деталниот план за овој дел ама објективе под Кале се тотално запуштени и руинирани.
од твитер

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5758596061 63>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.