build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Урбанистички планови и парцели (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбанистички планови и парцели (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 616263
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 901
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #1241 Posted: 23-Mar-2022 at 13:19
4 цркви,со веќе постоечките 2 тоа се 6 цркви... пошто ептен побожно население има во Карпош...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1242 Posted: 24-Mar-2022 at 07:42
Три државни парцели стануваат приватни за нова шесткатница кај „Тифани“Три парцели кај зградата „Тифани“ во најстрогиот центар на Скопје од државни стануваат приватни со објаснување од Управата за имотно-правни работи дека се работи за дооформување на парцела, пишува А1ОН.

Две од трите парцели, според јавно достапните податоци од Агенцијата за катастар на недвижностите, се сопственост на Република Македонија, а една е запишана како сопственост на Општина Центар.

-За приватизација на земјиштето во корист на „СМС шопс“, Управата за имотно-прави работи експресно постапувала. Компанијата на 3 март годинава поднела барање да престане правото на користење што го имала Општина Центар, а тринаесет дена подоцна добила решение со кое престанува корисничкото право на Општината за тие да може да ја дооформат парцелата за новата шесткатница. За изработка на вакви решенија има граѓани што чекаат и по една деценија. Од Министерството за финансии, во чиј состав како самостоен орган функционира Управата за имотно -правни работи, не одговорија на прашањата од „А1он“, пишува порталот.

https://a1on.mk/video/video-tri-drzhavni-parceli-stanuvaat-privatni-za-nova-shestkatnica-kaj-tifani/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1243 Posted: 26-Mar-2022 at 17:40
ГРАДЕЊЕ ЗГРАДИ КАЈ КИНО ВЛАЕ Е СОГЛАСНО ЗАКОНОТ И ГЕНЕРАЛНИОТ ПЛАН, НЕ МОЖАМ ЈАС СЕГА ДА НАЦРТАМ ТРЕВА, ВЕЛИ ЈАКИМОВСКИ

Градоначалникот на Општина Карпош Стевчо Јакимовски вели дека новите 10-катници на местото на поранешно кино Влае кои се предвидуваат со Деталниот урбанистички план (ДУП) Влае 2, не може да се избршат. Во разговор за САКАМДАКАЖАМ.МК, тој вели дека го почитува законот и повисоките акти како Генералниот урбанистички план (ГУП) кои таму предвидуваат станбено домување односно изградба на згради.

„Не можам да кажам таму ќе нема згради, ќе нацртаме трева. Ние мора да работиме според законот односно правилник донесен во 2015 година според кој, за површина над 1.000 метри квадратни мора да се нацртаат маркички за згради од приземје, девет ката плус поткровје. Тука површината е поголема и затоа имаме максимална висина од 10 ката. Тие згради се предвидени со претходниот Детален урбанистички план и сега ние не можеме на некого нешто да му одземеме. Исто така, Генералниот урбанистички план донесен во 2012 и Регулацискиот план направен според него пред една година, на тој дел предвидуваат домување. Со претходниот план таму се дозволуваа 16-катници, а сега висината е намалена на 10 ката“, вели градоначалникот Јакимовски.

Претходниот план, за кој Јакимовски вели дека со него биле предвидени зградите, беше донесен во негово време односно во претходниот негов мандат од 2013 до 2017, а во 2018 беше поништен од Уставен суд. На нашето прашање дали тој како градоначалник избран од граѓаните смета дека таму и на празниот простор кај „Кам маркет“ треба да има згради, а притоа нема соодветна инфраструктура која може да ги прими новите жители, Јакимовски вели дека не може да кажува што мисли туку мора да работи според законот и да носи одлуки.

„Категорично тврдам дека направивме подобар план од претходниот. На локацијата кај кино Влае отсекогаш се предвидувале објекти. Прво беше трговски центар, а со ГУП-от од 2012 просторот доби пренамена домување. Се согласувам дека може зградите малку да се стеснат, да се остави простор за повеќе зеленило. Кај ‘Кам’ мора да им зграда оти таа е предвидена со претходниот план. Точно дека сега земјиштето е државно, но во тек е процес на денационализација и ако сега ја избршиме маркичката, кога ќе заврши процесот сопственикот може да ја тужи Општината, бидејќи одземено му е правото кое еднаш му било дадено“, вели Јакимовски.

Бидејќи Јакимовски постојано вели дека ДУП-от го прави согласно ГУП-от, го прашавме зошто не почека да се донесе нов Генерален план кој е во фаза на подготовка, каде како Општина ќе побара да се сменат одредени намени. Јакимовски вели дека планот 3 години стои, а граѓаните не можат да си ги решат имотните прашања, не можат да ги средат и откупат парцелите и да добијат право за доградба на куќите.

„Секогаш одредени поединци зборуваат дека се нацртале згради и нема зеленило, што не е точно, има многу повеќе зелени површини од претходно. Никој не ги слуша граѓаните кои постојано бараат од Општината да се донесе план. Тие сега не можат ништо да прават со своите имоти, бидејќи претходниот план е укинат“, додава Јакимовски.

За обвинувањата на граѓаните дека на местото на спортските терени ќе се градат затворени спортски објекти, Јакимовски вели дека тоа не може да се случи и се шират лажни вести.

„На крајот на порта Влае нацртавме зеленило, тоа е единствена површина со државно земјиште. Мора да има пред зградите монтажен паркинг, бидејќи граѓаните постојано се жалат дека нема место за паркирање. Нацртавме и градинка во склоп на училиштетото ‘Димо Хаџи Димов’ и друга на кејот на Вардар. За овие маркички се жалат граѓаните кои се сопственици на имотите. Црква мора да има, бидејќи во овој дел нигде нема верски објект и веќе разговараме со Г. Г. Стефан за нејзина изградба“, вели Јакимовски.

Планот за Влае 2 до вчера беше изложен на јавна анкета и граѓаните можеа да поднесуваат анкетни листови. Од Општината велат дека ќе ги земат предвид сите барања на граѓаните кои се согласно законот.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/gradene-zgradi-kaj-kino-vlae-e-soglasno-zakonot-i-generalniot-plan-ne-mozham-jas-sega-da-natsrtam-treva-veli-jakimovski/
Carpe diem
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1244 Posted: 02-Apr-2022 at 00:16

што е со кафанскиов муабет „не можам сега јас да зацртам трева“?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1245 Posted: 05-Apr-2022 at 17:07
ОПШТИНА ЦЕНТАР ПОДНЕСЕ ЖАЛБА ОТКАКО МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ФИНАНСИИ Ѝ ГО ОДЗЕДЕ ЗЕМЈИШТЕТО ЗАД ЗГРАДАТА „ТИФАНИ“Општина Центар поднесе жалба до Управата за имотно-правни односи за одземањето на државното земјиште зад зградата „Тифани“ во строгиот центар на градот. Без да се побара согласност од Општината, Министерството за финансии во март со решението го одзема правото на користење на државното земјиште на катастарската парцела КП 11843/2. Решението е донесено откако сопственост на државното земјиште побарала компанијата „СМС шопс“, која заедно со физички лица е сопственик на соседната парцела.

„Градежната парцела бр.5.9.1. е во сопственост на државата, каде трајно право на користење има Општина Центар и е со вкупна големина од 413 метри квадратни. Од три расположливи катастарски парцели, оние кои се во сопственост на државата се со површина од 22 квадратни метри и 90 квадратни метри, а најголема е парцелата која во Катастарот се води како државен имот врз кој право на користење има Општина Центар. Таа е со површина од 301 квадратен метар, но приватизација Управата за имотно правни работи ја одобрува на 185 квадратни метри. Општина Центар како траен корисник на дел од државното земјиште морала да биде прашана за согласност пред било каква одлука или постапка од страна на институциите. Во овој случај постапката за одобрението на Општина Центар е заобиколена, поради што и градоначалникот Герасимовски поднесува жалба“, велат од Општина Центар.

Според Деталниот урбанистички план Мал ринг од 21 декември 2012 на градежната парцела бр. 5.9.1. во чии рамки се наоѓа катастарската парцела 11843/2, од која дел е во државна сопственост, предвидува градби од категорија А2, односно домување во станбени згради. Во тек е постапка за донесување на нов план, каде што за посочената катастарска парцела предвидена е намена В4, односно државни институции.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/opshtina-tsentar-podnese-zhalba-otkako-ministerstvoto-za-finansii-go-odzede-zemjishteto-zad-zgradata-tifani/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1246 Posted: 18-May-2022 at 13:48
Во К.Вода кај Шампионче,пералнава остана меѓу две новоградби...веројатно има маркичка за некое зградиче и тука меѓу дветеhttps://samoprasaj.mk/naacik/2350-vlasta-so-pravilnik-ja-vrati-betonizacijata-na-skopje-na-maksimum
Carpe diem
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 393
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #1247 Posted: 21-May-2022 at 23:09

Струмичани не сакаат нов музеј на плоштадот, бараат да не се затвора просторот

Градскиот плоштад да не се затвора и нагрдува со нови градби. Ова се најчестите реакции на презентацијата на предлогот за новиот Деталниот урбанистички план за центарот на Струмица кој предвидува и изградба на нов музеј. Реакциите беа генерално негативни . Според учесниците овој дел од градот треба да е слободен и да се збогатува со зеленило а не со бетонски градби.

Од одделението за урбанизам велат дека целта е да се дадат содржини што би ги задржале посетителите во централниот градски дел, но и збогатување на туристичката понуда.

Во непосредна близина на централното подрачје се предвидува и изградба на деловна зграда и катна гаража.

https://telma.com.mk/2022/05/21/strumichani-bne-sakaat-nov-muzej-na-ploshtadot-baraat-da-ne-zatvora-prostorot/Планот:Edited by Théoden - 21-May-2022 at 23:11
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1768
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #1248 Posted: 22-May-2022 at 11:39
Добро бе кој смислува овакви глупости? Па празен простор у сред град е богатство! Ко да е мало струмичко поле и ко да нема кај да се шири градот, па ајде сега мора у центар. Нормално дека не викам у Василево да се изгради, ама па таман му се даде нов правец на градот западно со касарната и со стамбената населба, па нешто и натаму.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 616263

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.