build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

ПроКредит банка (Стара Нама) - Струмица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Addvert View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2009
Location: Sofia, Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote Addvert Quote  Post ReplyReply #1 Topic: ПроКредит банка (Стара Нама) - Струмица
    Posted: 11-Dec-2009 at 09:19
...


Edited by Addvert - 02-Oct-2010 at 14:55
Back to Top
Addvert View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2009
Location: Sofia, Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote Addvert Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 11-Dec-2009 at 09:23
Zaboraviv da kazam deka investitor e Pro-Kredit banka, a firmata izveduvach na proektov ima originalno ime: MAJSTOR KOMPANI

Edited by Addvert - 11-Dec-2009 at 09:24
Back to Top
Addvert View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2009
Location: Sofia, Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote Addvert Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 11-Dec-2009 at 09:32
...

Edited by Addvert - 02-Oct-2010 at 15:00
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9027
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 13-Dec-2009 at 14:37


Лично мене не ми се допаѓаат вакви хибриди на стари згради со стакло.

А објектчето во Струмица делува симпатично (иако прилично мало). Колку што гледам ова е веднаш од спротива на општината.
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 18-Dec-2009 at 03:12
Во тек е реконструкцијата и реставрацијата на првиот хотел во Струмица, Српски Крал
:
ХОТЕЛ СРПСКИ КРАЛ
Хотелот Српски Крал се наоѓа на аголот од улиците "Сандо Масев" и "Благој Мучето" и со својата положба и архитектура завзема доминантно место во рамките на амбиенталната градска целина во централното градско јадро. Граден е во периодот од 1926 - 28 год. од тврда градба и функционирал како прв бордел во градот Струмица.
Просторно е решен со приземје, кат и поткровни простории. Приземниот дел бил граден и опремен за градска кафеана, додека просториите на катовите како хотелски апартмани.
Фасадата е богато декорирана со силно потенциран завршен венец профилиран со флорална декорација која се среќава над и под прозорците, како и на аголната преправна кула.
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 18-Dec-2009 at 03:38

Istoto i jas go procitav vo duskusiite za stariot teatar vo Skopje deka Hotelot vo Strumica bil urnat sto e totalna nevistina ! Objektov maka macese so denacionalizacijata , kako i mnogu drugi objekti vo Strumica . Najposle Prokredit Banka go kupi Hotelot i duri neverojatno za 4 meseci ja srusija vnatresnosta i izgradija nova vnatresna karabina . Sega uste ostana postavuvanjeto na bakarnata kupola i saniranjeto na fasadata . 

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 18-Dec-2009 at 03:49
Ајде Струмичани, чекаме фото-апдејт  Cheers
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 18-Dec-2009 at 08:16

Слика од хотелот , бледа е но сепак може нешто да се забележи   датира од 1930 г.

Back to Top
Addvert View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2009
Location: Sofia, Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote Addvert Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 18-Dec-2009 at 14:52
Filip, bravo za dopolnitelnata informacija okolu hotelot... kako sho kazav vo predhodniot post, pred da se vrati objektot na starite sopstvenici, jas imav atelje na tretiot kat - potkrovjeto a zgradata beshe vo ochajna sostojba... ako se pochekashe ushte nekoe vreme, ne i' begashe rushenje sama od sebe... Koga ke se vratam vo Strumica, nekade okolu Bozik, ke probam da najdam i fotografii od vnatresnosta doma, a isto taka i od fasadata od pred nekolku godini. A vo megjuvreme ako nekoj napravi novi fotografii - bujrum!
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 21-Dec-2009 at 20:18
Сега забележав дека е отворен топик за оваа несреќна српска зградичка од мојот град. Јас напишав дека ЈА РУШАТ, а не дека веќе е срушена. Значи, за жал, станува збор за реконструкција од поголеми размери, која подоцна ја забележав но не сакав да пишувам повеќе затоа што името на хотелот ме нервира страшно. Јас ветувам дека НЕМА да ставам нови фотографии од реставрацијата на овој објект за кој имам чувство дека, како најелитен во тоа време, најверојатно бил јавна куќа....

Edited by Шпер - 21-Dec-2009 at 20:20
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9027
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 21-Dec-2009 at 20:22


Шпер... непотребно се жестиш. Да го викаме објектов Про кредит банка и готово...  Не гледам зијан...

Во секој случај можеш да закачиш некоја фотка од други објекти во Струмица ако те нервира овој
Back to Top
Addvert View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2009
Location: Sofia, Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote Addvert Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 21-Dec-2009 at 20:32
Abe lugje... poslednite 50 godini ovaa zgrada beshe poznata kako STARA NAMA... dolu na prizemje imase edna prodavnica na Jugopromet, pretpostavuvam i celata zgrada funkcionirala kako Naroden Magazin... ta toa Srpski Kralj e dosta demode... inaku, ima prikaski deka na tretiot sprat kaj shto ni bea ateljeata vsushost sobichkite i funkcionirale kako "Javna kukja", se razbira ne e potvrdeno. U sekoj sluchaj, kako sho vika pbanks - nitu kraljevi nitu nami... objektov e ProCredit banka veke
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 21-Dec-2009 at 22:15
Дечки на дебатава не и е тука местото.

Тука не зборуваме кој во кое време го изградил и со какви намери било тоа.
Тука единствено не интересира како е изведено,дали вреди архитектурно да се реставрира или во друг случал да се турни и да се изгради ново.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Stefano View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 28-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Stefano Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 24-Dec-2009 at 21:49
Шпер - и многу други згради носеле називи на кралеви, принцови, кретени, но не само кај нас туку и во многу други земји...називите се менуваат, но тоа што останува се градбите...тука пред се дискутираме за овие вторите. После Про Кредит..можеби ќе се вика БНП Парибас...Хипо...Рафајзен..како и да е сигурен сум дека реновирана ќе го разубави твојот град.
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 24-Dec-2009 at 22:52
Јас кажав што имам во врска со оваа градба...
Инаку, да прашам, дали има отворено топик за градскиот плоштад во Струмица, бидејќи во март започнува офанзива за целосна реконструкција, најмодерен плоштад во Македонија по европски терк, така кажа Заев во март пред изборите, а плус во програмата за 4-годишниот мандат, како приоритетен проект од вкупно 20, му е на прво место. Ако нема отворено, отворетеSmile, кога ќе започне градбата ќе имате слики од мене...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9027
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 24-Dec-2009 at 22:58


И Леонид ме прашуваше за ова... Имаме некаде расфрлано материјали за плоштадот во Струмица но немаме нишка. Слободно отвори ја Шпер Thumbs%20Up
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 24-Dec-2009 at 23:16
Originally posted by pbanksИ Леонид ме прашуваше за ова... Имаме некаде расфрлано материјали за плоштадот во Струмица но немаме нишка. Слободно отвори ја Шпер Thumbs%20Up


Во кој дел да отворам - урбанизам, деловни, инфраструктура, реконструкција..?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9027
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 24-Dec-2009 at 23:19
Јас мислам во Проекти генералната секција бидејќи тука веќе имаме нишки за неколку плоштади и пешачки зони Cheers
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 26-Dec-2009 at 02:27
Завршена е внатрешната карабината од објектот, овие денови го покриваат , но баш ме интересира околу куполата дали ќе биде идентична копија на првата Yes
Back to Top
Addvert View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2009
Location: Sofia, Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote Addvert Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 27-Dec-2009 at 11:23
Iskreno se nadevam deka nema da ja napravat istata kupola!!!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.110 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.