build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

ПроКредит банка (Стара Нама) - Струмица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8901
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 23-Jan-2010 at 22:51
@Leonid, Advert

Подршка и од мене за иницијативата за нишка стара/нова Струмица. А сликајте и денеска колку можете, како се менуваат работи, за само неколку години ќе биде многу интересно да се погледнат тие фотографии кои веќе ќе бидат од "стара струмица". Ете замисли колку ќе беше згодно сега да можеше да ни ги покажеш тие два куќи кои биле срушени пред само една година

@Makedonij, браво за сите материјали, навистина интересни информации сподели деновиве на форумов Cheers


Edited by pbanks - 23-Jan-2010 at 22:53
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2112
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 23-Jan-2010 at 22:58
Originally posted by pbanks@Makedonij, браво за сите материјали, навистина интересни информации сподели деновиве на форумов Cheers


Blagodaram, da prodolžeme taka? Šo da pravam forumot e zakon, a me nervira šo po Makedonija ne se znae nogu za istočna strana,odnosno nema nogu informaciji.....
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8901
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 23-Jan-2010 at 23:07


Потполно си во право, навистина си во моментов амбасадор за источна македонија овдека а мило ми е дека се активираа и момците од Струмица во последно време.

На пример, веројатно е срамота да се каже но мислам дека за прв пат видов слика од Македонска Каменица во нишката која ја отвори ти и првиот впечаток ми е одличен, навистина прекрасно природно окружување

Само напред Cheers


Edited by pbanks - 23-Jan-2010 at 23:08
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 24-Jan-2010 at 07:00
Blagodarnost za postavenata slika , Da toa e Hramot Sv Kiril i Metodi , Edinstvenata Pravoslavna crkva vo Makedonija vo Barokna arhitektura ,
ke se obidam stvarno da soberam materijali i da otvoram niska za staroto i novoto vo Strumica , Mnogu mi e maka sto nasiot narod ne se grizi za kulturnoto nasledstvo ,
Vo posledno vreme slusam oti ima plan za zatvaranje na Starata carsija ( samo gorno topce ) za soobrakaj , taka sto ulicata ke se poploci so granit i kaldrma , i bi izgledalo nesto slicno kako Sirok sokak vo Bitola , zosto carsijata e polna so neoklasicni objekti. No ovaa godina toa ke se pravi na leblebidzijskata , no se nadevam od 2011 ke se ostvari i planot za Starata carsija .
 
@pbanks , vrati se gore na predposlednata slika vo crno belo sto e , kukite sto bea urnati lani se gledat! Od Hoelot pravo gledaj vo ist red se .


Edited by leonid23 - 24-Jan-2010 at 07:05
Back to Top
Addvert View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2009
Location: Sofia, Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote Addvert Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 24-Jan-2010 at 09:38
...

Edited by Addvert - 02-Oct-2010 at 15:16
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 24-Jan-2010 at 19:33
I jas se nadevam deka niskata ke bide prosledena od lugje na pozicii , pa taka polesno bi bilo da se zaprasat kako toa kulturnoto nasledstvo se uriva preku nok a na nivno mesto niknuvaat nekoj smesni i bezvredni tranziciski gradbi Dunno

Edited by leonid23 - 29-Jan-2010 at 05:58
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 07-Feb-2010 at 01:35

Овие денови со покривање на објектот е завршена изградбта на внатрешната карабина , сега останува уште воведување инсталации , уредување на ентериерот и за крај реставрација на фасадата и ставањето на бакарната купола.

Back to Top
Addvert View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2009
Location: Sofia, Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote Addvert Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 21-Feb-2010 at 13:22
...


Edited by Addvert - 02-Oct-2010 at 15:15
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 22-Feb-2010 at 14:45
@Addvert , И јас мислев дека оди бавно , но еве пред 5 дена копаа 1.5m во длабочина долж целиот објект ( што одлично се гледаше стариот камен-темелник) и поставуваа водовод и канализација , исто така има двајца архитекти од Германија , не оди бавно , се работи турбо но прецизно во детал ! Се надевам дека тоа ќе служи како пример што значи реставрација , а не како на некој објекти во Скопје наместо што ги реставрираа повеќе ги нагрдија ( Секоја чест за објектот на Швајцарската амбасада )

Edited by leonid23 - 22-Feb-2010 at 14:53
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 228
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 22-Feb-2010 at 14:55
прецизно до детал?не би рекол , или повеке би рекол дека не се согласувам со кровот т.е растојанието помеѓу секој од испакнатите прозорци , наместо растојанието да е идентично помеѓу секој прозор , тие не се поставени така.
www.realmadrid-mk.blogspot.com
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 22-Feb-2010 at 15:18
Originally posted by Raisinloaf

прецизно до детал?не би рекол , или повеке би рекол дека не се согласувам со кровот т.е растојанието помеѓу секој од испакнатите прозорци , наместо растојанието да е идентично помеѓу секој прозор , тие не се поставени така.


Погледни го на сликите стариот кров , и тој новиот па спореди дали не е идентичен .
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 228
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 22-Feb-2010 at 15:21
сепак подобро би изгледала доколку се правилно подредени , или поточно има исто растојание помеѓу секој прозорец
www.realmadrid-mk.blogspot.com
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11945
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 22-Feb-2010 at 15:32


Каква реставрација би било тоа тогаш?
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 22-Feb-2010 at 15:52
Каква? Македонска! И јас мислам дека се работи ем споро ем не ми изгледа нешто особено квалитетно. Сепак обектов по никој параметар не е сложен како катедралата во Келн па да има многу детали на кои треба да се внимава и тоа да ја завлекува работата.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 22-Feb-2010 at 16:20
Originally posted by Andrej_LJ

Каква? Македонска! И јас мислам дека се работи ем споро ем не ми изгледа нешто особено квалитетно. Сепак обектов по никој параметар не е сложен како катедралата во Келн па да има многу детали на кои треба да се внимава и тоа да ја завлекува работата.


Објектот и те како беше сложен имајки го фактот дека му се броеја деновите за уривање! 15 години беше оставен во заборав на времето , беше ризично да се мине низ него , тули и малтер паѓаа . . .
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 22-Feb-2010 at 16:26
Мене ми е малце смешно да се има тема за ова... има куќи што се 3-4 пати поголеми и покомпелксни градби од ова... т.е. едноставно големината на „објектов“ е многу мала за да заслужува волку внимание. НО ок!

Друга работа ми беше муабетот... гледам дека на ќошот се гради кула и на поткровниот дел, каде што на сликите од 1990тите има тераса. Што значи се следи оригиналниот нацрт, бидејќи на црно-белите слики се забележува токму таква кула со купола, а не завршеток со отворена тераса.
Back to Top
Addvert View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2009
Location: Sofia, Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote Addvert Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 05-Mar-2010 at 09:22
...


Edited by Addvert - 02-Oct-2010 at 15:16
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8901
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 05-Mar-2010 at 12:34
Мене не ми се допаѓа, не знам за "автентичноста", но во секој случај повеќе ќе ми се допаднеше друг тип на купола. 
Back to Top
Addvert View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2009
Location: Sofia, Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote Addvert Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 05-Mar-2010 at 13:46
Тотално сум согласен со тебе pbanks. Куполата е ужасна!
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 433
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 05-Mar-2010 at 14:00
По неколку месеци, кога металот се оксидира, ќе изгледа многу подобро. Како тоа во Софија.

Edited by pavche - 05-Mar-2010 at 14:01
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.