build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Патување низ Европа со воз!

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Патување низ Европа со воз!
    Posted: 18-Dec-2009 at 12:31
Визната либерализација за Република Македонија започнува на 19 декември, а со тоа се зголемува и интересот за патување во европските држави. За жал, првата помисла во нашата земја за патување низ Европа е превозот со авион. Во недостиг на доволно информации за патување со воз до европските метрополи, се решив да ги поставам поволностите што ги нуди патувањето со воз. Најудобниот и убедливо најефтин превоз е патувањето со картичките Balkan Flexipass за Србија, Црна Гора, Романија, Бугарија, Грција, Турција и Inter Rail за патување во сите европските држави. Овие две картички се достапни и во Македонија и истите може да се купат од Македонски железници.
Најатрактивната понуда за патување низ балканските држави е неограниченото патување со воз за 5 дена во рамките на 1 месец за само 51 евро за младинци, 43 евра за деца до 12 години, 86 евра за возрасни и 69 евра за сениори.
Интересна е и понудата за неограничено патување со воз за 15 дена во рамките на месецот за само 103 евра за младинци.
Купувањето на картичката Balkan Flexipass овозможува неколкукратна заштеда на трошоците за патување и е убедливо поевтина од автобускиот, авионскиот и автомобилскиот превоз. Со картичката самиот патник одлучува каде ќе патува, кои денови во месецот ќе патува и колку ќе остане во одреден град. Интересно е и да се напомене дека повратната карта со воз и автобус за Белград чини од 30 до 35 евра, додека неограниченото патување со воз во Србија за 5 дена ќе ве чини само 51 евро.
Во однос на користењето на Inter Rail картичката, најатрактивна е понудата за неограничено патување со воз цел месец што чини 399 евра за младинци. Интересна е и понудата за патување за 10 дена во рамките на 22 дена што чини 239 евра за младинци.
Доколку сакате да патувате низ одредена држава од Европа, ќе поминете уште поевтино. Доколку сакате да ги разгледате убавините на Шпанија или Италија, тука е понудата за неограничено патување за 6 дена во месецот за само 123 евра. Патувањето за 6 дена во месецот низ Русија ќе ве чини само 77 евра, додека убавините на Франција можете да ги доживеете за 175 евра. И конечно, разгледувањето на Прага и на целата Чешка Република за 6 дена патување со воз во рамките на 1 месец ќе ве чини само 64 евра. Треба да напоменеме дека покрај патување за 6 дена, постојат опциите и за патување за 3,4, 8 дена во рамките на месецот, што се исто така поволни.
Затоа не чекајте, патувањето со воз е убедливо најевтино и најинтересно, изберете го возот како превозно средство за вашите патувања низ државите во Европа.   
Back to Top
polko View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote polko Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 18-Dec-2009 at 15:03
A be seto toa e ubavo,ama koga ti davaat edvaj dve nedeli odmor vo godinata, bogami ke se podzamislis so sto da patuvas
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 18-Dec-2009 at 15:16
Јас имам едно друго прашање. Можеби "железничарите" на форумов ќе знаат. Како што знаете со Грција ќе ни треба некој си посебен формулар што ќе може да се потигне од амбасада или на самата граница. Па сега како ќе функционира тоа доколку се патува со воз. Дали ќе треба да се симнеме во Гевгелија на железничка и да се потгне форумларот и пак да се качиме во воз, или па на станицата во Сехово (Ειδομενη), или па ќе го делат во воз?!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4702
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 18-Dec-2009 at 19:10
Идомени како и Гевгелија е станица-граничен премин. Таму каде што е пасошката контрола, оттаму ќе си го земеш. И онака мора да се симниш за да си го земеш пасошот, во случајов ќе се симниш и за да го предадеш пасошот.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
zookisk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote zookisk Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 18-Dec-2009 at 22:42

Точно така...

Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 19-Dec-2009 at 01:20
Се разбира дека патувањето од Скопје до Париз е поразумно да се направи со авион отколку со воз, освен за вистинските љубители на возовитеBig%20smile! Цената со авион е поевтина од возот во овој случај.
Во самиот текст говорам за градови коишто се поблиску до Македонија, како и за  патувања низ повеќе градови во Европа.
Доколку сега размислам, поевтино би ме фатило да купам Balkan Flexipass за да патувам до Атина или Истанбул со воз, отколку да купам повратна карта за овие релации. Башка, што со картичката имам и гратис возења од неколку деновиBig%20smile!

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 20-Dec-2009 at 14:40
Па може да се собереме и друштво од форумов и да направиме едно патувње. Може на пример преку лето, за да има време за една поголема тура низ европа
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1312
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 20-Dec-2009 at 15:00
Добар предлог,само што тешко дека секој ќе може во исто време да најди време и пари.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 20-Dec-2009 at 20:03
Па затоа преку лето, шансите за координација се поголеми
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 25-Dec-2009 at 11:40
Прекрасна идеја, јас веќе почнав да сонувам каде би патувалLOL.
Back to Top
Dreamer View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 31-Jan-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Dreamer Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 31-Jan-2010 at 22:07
Jas razgleduvav nekoi opcii za patuvanje so voz niz evropa, i so Interrail ticket za 81evro imas 8 patuvacki dena vo mesecot, toa znaci deka moze da se posetat nekolku pogolemi gradovi so pauzi od po nekolku dena po hosteli, i so relativno malku pari. A idejata za organizirano setanje so lugeto od forumov ne e losa, zasto i mene nikoj ne mi se nafaka da trgne so mene.......
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 692
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 01-Feb-2010 at 01:13

Баш интересно и возбудливо е патувањето со воз низ европа. И доста ефтино...

Back to Top
Dreamer View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 31-Jan-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Dreamer Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 12-Feb-2010 at 23:48
Ajde koj e zainteresiran za patuvanje, neka pisi pa ke stapime vo kontakt za da se dogovorime sto i kako, zasto jas baram drustvo, nikoj od drugarite ne mi se nafakja, mi bilo naporno, ako ima nekoj neka pise pobrzo!!!
Back to Top
eagle_88 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote eagle_88 Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 17-Feb-2010 at 01:47
Jas sum za! Mozeme da stapime vo kontakt bilo kako pa da si napraime muabet poopsirno kako bi izgledalo toa
Back to Top
Dreamer View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 31-Jan-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Dreamer Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 17-Feb-2010 at 12:21
ej konecno nekoj koj e zainteresiran!!! Ajde ke stapime vo kontakt, jas periodov sum malku zafaten no, ostavi mi mail ili nesto pa ke komunicirame za podetalen dogovor!!! Ajde i do site drugi na forumov apel za prijavuvanje, sto e ova sram da vi e, da ne moze covek drustvo da si najde ))))))
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 17-Feb-2010 at 14:42
Малце да не е прерано за договори, нека пукне пролет па тогаш
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Dreamer View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 31-Jan-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Dreamer Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 17-Feb-2010 at 15:53
abe da se pocne od sega pa posle ke vidime sto ke bide, od kade znaes dali ke moze da se trpime na primer 20den niz evropa, neli treba da vidime koi sme i sto sme, nali?
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 18-Feb-2010 at 20:26
и јас сум за, веќе имам и некој план за каде и што да посетам, но ќе видиме. Инаку да барам и јас друштво, зошто никој од моиве не сака. Пишете па ќе праиме договор. Најдобро е со ПП да комуницираме, за да не замараме други членови
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 18-Feb-2010 at 20:27


Па слободно договорете тука, и онака е за тоа отворена темава... Не за друго да сме во тек од каде да очекуваме слики од вас
Back to Top
Dreamer View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 31-Jan-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Dreamer Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 18-Feb-2010 at 23:48
ne bi i jas mislam deka e ok tuka da se dogovarame, za site da znaat sto i kako e dogovorot, za eventualno ako saka nekoj da se prikluci
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.