build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Патување низ Европа со воз!

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 17-Feb-2011 at 17:03
Мината пролет шетав со воз до Љубљана и беше едно изненадувачки пријатно патување. Можда затоа што користеве вагон со легла за спиење. Патувавме со воз на линија Белград-Минхен, а за некое чудо кога стигнавме во Љубљана доцнењето беше само некоја минута. Патувањето до Зг од Љу е два саати, но за добро вожња од 2 саати најдобро е да се користат исклучво словенските вагони. Од Загреб до Белград се патува некои 6 саати, но ние стигнавме за 8 и пол, поради навивачки инциденти во Загреб. Се на се одлично чувство кое не може да се замени ниту со кола ниту со автобус, а за авион не знам. Доколку при патувањето спиете во воз, за останати трошоци од тука до Љубљана и назад не ви се потребни повеќе од 70 евра. Ако некој има 170 евра у него може уште одма да си направи таква тура, нема да зажали.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 17-Feb-2011 at 18:50
Секоја чест за прошетката, и јас гледам барем еднаш годишно да фатам подолга релација со воз надвор од државава. Од минатата година ми остана неостварен сонот за прошетка низ Романија, особено градовите во Трансилванија. Ова го планирам за годинава, доколку соберам доволно средства, што не се многу за Романија, бидејќи цените се идентични како во Македонија. Се разбира, за ова патување планирам да си купам Балкан Флексипас и да ја свртам Романија за пола месец. Отом потомBig%20smile
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 21-Jul-2011 at 10:14
Дечки, има ли некој идеја за патување Скопје - Берлин со воз во смисол цена, времетраење, рута и сл...поприлично голема релација е, околу 2000 км и уште разгледувам некои опции за во август - не знам уште дали воз, авион или нешто друго...
Како ви изгледа!? Мене ми е малку мрдната варијанта, ама планирам да биде само во еден правец, па може и малку поавантуристички да биде...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 21-Jul-2011 at 11:12
Ако си спремен да жртвуваш едно минимум 24ч до Будимпешта, понатаму би требало да е доста лесно.

Јас гледав зимоска варијанти за до Виена со воз, и делниците Скопје-Белград и Белград-Будимпешта беа чист мазохизам.

Иначе ако веќе се решиш, мислам дека најзгодна рута од аспект на што повеќе интересни станици би била Скопје-Белград-Будимпешта-Виена-Братислава-Прага-Берлин
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 21-Jul-2011 at 14:11
Originally posted by Dave Gahan

Дечки, има ли некој идеја за патување Скопје - Берлин со воз во смисол цена, времетраење, рута и сл...поприлично голема релација е, околу 2000 км и уште разгледувам некои опции за во август - не знам уште дали воз, авион или нешто друго...
Како ви изгледа!? Мене ми е малку мрдната варијанта, ама планирам да биде само во еден правец, па може и малку поавантуристички да биде...


А зошто да не, доколку јас имам работа или желба да патувам до Берлин тоа би го направил со воз. Еве ќе ти помогнам колку што можам:

Скопје-Белград-Скопје ти го препорачувам вечерниот воз од Скопје во 20:45 часот, односно од Белград во 21:50 часот. Цена на повратна карта е 2000 денари, а спиење во кушет во еден правец е 250-300 денари.

Белград-Будимпешта-Белград има наутро возови во 6:46 и 10:05 часот, возот од Скопје пристигнува во 6:02 часот, но често касни, но ќе го фатиш тој во 10:05 часот, а патувањето трае 8 часа. Повратна карта на оваа релација е 26 евра и истата е фиксна и можеш да си ја купиш на станица во Белград. Вагоните се унгарски, климатизирани, чисти а возот од 6:46 часот има и ресторан.


Од Будимпешта би ти препорачал да го фатиш директниот вечерен воз(Метропол) за Берлин кој поаѓа од 20:05 часот од истата станица каде што ќе се симнеш(Келети) и патувањето трае 13 часа. Инаку има три директни возови и неколку добри конекции. Цената на картите не е фиксна, колку порано купиш карта, толку поевтино ќе поминеш. Сепак, ти ја препорачувам српската туристичка агенција „Путник“ која нуди карти од 29 евра во еден правец на релација Будимпешта-Берлин и обратно: http://www.putniktravel.rs/Putnik+Travel,+Turisticka+Agencija,+Beograd/107/Zeleznicke+karte.shtml, истата се наоѓа во строгиот центар на Белград, можеш да пробаш сега да купиш па да си ја земеш сам картата или некој да ти ја купи и донесе на станица.


Све на све, ако добро одиграш ќе те фати помалку од 120 евра повратна карта со воз до Берлин, патување од околу 37 саати во еден правец. За авион не знам.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 831
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 21-Jul-2011 at 14:36
Originally posted by BOJAN


Све на све, ако добро одиграш ќе те фати помалку од 120 евра повратна карта со воз до Берлин, патување од околу 37 саати во еден правец. За авион не знам.


Релацијата Скопје берлин со воз ти се исплати само ако имаш време и си ентузијаст за возење со воз. Автобус можеш однапред да заборавиш, пошто повратна чини нешто под 200 евра. А со авион имаш повратна карта со Чех ерлајнс и Малев за околу 210-230 евра зависно за кога и колку време однапред ќе биде купена картата. Исто така и јат лета за 230 евра повратна. Со авион иако има прекачување во Прага, Будимпешта или Белград соодветно на компанијата, обично летовите се час до два разлика ос слетување до полетување, а практично околу саат до саат време има чекање. Како и да земеш со авион си од полетување во Скопје до слетување во берлин за некои 4 часа.
Dave Gahan ако си само за во еден правец а немаш искуство односно не си бил претходно во Берлин пиши ако ти треба помош, бидејќи обично секому му треба два три дена практично да му се покаже јавниот сообраќајен систем за да може после човек сам кај сака да иде.


Edited by mirakuliks - 21-Jul-2011 at 14:42
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 21-Jul-2011 at 14:43
Фала за темелната анализа...подетлано веројатно не ни може...

...и стварно ме ставивте на размислување сега, дури и може да го комбинирам со застанување во Белград некој ден...очекував помалку охрабрувачки одговори, ама тоа дека сум тежок песимист изгледа...не ми падна ни на памет оваа варијанта, а се замарав со авионите деновиве, пред да ја видам темава...

миракуликс, го шлапосав постов пред да го видам твојот одговор, па еден мал edit, фала за понудената помош...инаку имам роднини што живеат таму, па планов си го праам уште дали да одам накај Берлин сам, па дојдам со нив наваму или обратно...ама мислам дека е попаметно да одам во август, отколку во септември (кога они се враќаат таму), дека нели есента таму малку побрзо доаѓа, дождови исл....инаку за таму, може некоја кригла да фрлиме, ако се потегнам конечно да прошетам...

Edited by Dave Gahan - 21-Jul-2011 at 14:49
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 21-Jul-2011 at 14:56
Хихи, ништо друже, инаку може и потемелно, изгуглај ги страниците на Српските железници, Путник, MAV-Start и Deutche Bahn, патувачките форуми на serbiatravelers.org, virtualtourist.com lonelyplanet.com и ќе добиеш многу повеќе информации од талкачи по белиов свет
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 21-Jul-2011 at 15:05

Бојан а не е подобра идеја да иде до Вилах, па од Вилах да фати воз према Берлин, или со Белград-Минхен линијата? Прашувам затоа што јас во Септември планирам некоја слична тура, ама преферирам да не морам да пројдам низ Унгарија, затоа што Унгарија сакам да ја оствам за некое поубаво и подолго патување.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 21-Jul-2011 at 15:10
Даве Гахан, не се зезај, фати си воз, тоа му е мајката. Иам искуство и со автобуси и со возови, па и со кола на релации од по 1400 км и дефинитивно на секој му препорачувам само со воз да патува. Ем е далеку повозбудливо и поинтересно, плус сто посто запознаваш странци (ептен позитивно мрднати) а и спиењето во воз е, барем според мене, непроценливо искуство.!
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 21-Jul-2011 at 21:45
Дали некој знае како е најлесно да се патува со воз до Истанбул, услови и цени. ?! Rock
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 21-Jul-2011 at 22:54
Originally posted by Danielbtmk

Дали некој знае како е најлесно да се патува со воз до Истанбул, услови и цени. ?! Rock




Многу тешко ќе стигнеш со воз од Скопје до Истанбул, бидејќи се лоши конекциите. Инаку картичката Балкан Флексипас ти важи за цела Турција, а цената за истата е од 51 евро за 5 дена патување па нагоре. Можеш да одиш до Софија со автобус, а оттаму да го фатиш единствениот воз за Истанбул кој поаѓа во 18:55 часот, со тоа што имаш само кушет вагони за Истанбул, без директни патнички вагони а тоа значи доплата за лежај.


Ако сакаш да шеташ низ Турција, тогаш дефинитивно земи си Балкан Флексипас бидејќи ќе ти се исплати, а само за Истанбул подобро со автобус или авион.
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 21-Jul-2011 at 23:06
А некако со автобус до Солун, и после од Солун до Истанбул со воз? Question Ама ми се гледа многу комплицирано.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 22-Jul-2011 at 00:01
Грција ги укина сите меѓународни возови кон Истанбул, Белград, Софија и Букурешт, така што преку Солун нема шанси. Можеш до Софија со автобус, а од таму да се префрлиш во вечерниот воз за Истанбул но покрај карта треба да платиш и 10 евра за лежај во кушет вагон.

Back to Top
juventino View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 05-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote juventino Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 22-Jul-2011 at 14:06
Знае ли некој колку е повратна карта до Загреб?
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 22-Jul-2011 at 15:35
Originally posted by juventino



Знае ли некој колку е повратна карта до Загреб?


Хихихи, нишкава треба да се преименува во „Прашајте го Бојан“ . Се зезам, за Загреб би ти било подобро да купиш карта Скопје-Белград-Скопје по цена од 2000 денари, а Белград-Загреб-Белград изнесува 42,5 евра, така што вкупно би те фатило околу 75 евра повратна карта Скопје-Загреб-Скопје.

Од Белград за Загреб има 4 возови дневно, а добра врска од Скопје е вечерниот воз од Скопја, па оној од 10:20 часот од Белград што сообраќа до Цирих.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 26-Jul-2011 at 19:10
Деновиве сум во потрага по начин како да се дочепкам до Берлин...
И најјак податок кој го дознав (а ако има некој од вас некаков спознание, би ми било мило да го сподели) е дека ако земате ONE WAY карта за дестинација која е во Европска унија, а посебно ми ја потенцираа Франција, дека постојат големи можности да си останете дома, т.е на аеродромот или станицата од каде што сте тргнале, заради можно сомневање дека ќе барате азил - way to go mr. bajram, браво за нас!

Ме интересира дали имате некој ваков податок, како функционира визната либерализација на дело!? Проблемов (ако може да се нарече така) генерално е решлив во мојов случај, ама ме интересира како функционира пат од типот (на пример) идете 5 дена во Париз, па 3 во Амстердам, па 4 во Берлин и картите ги вадите спонтано, како ви дојде или такви шетања се mission impossible за еден просечен македонски граѓанин (кој верувам дека душа дава да живее таму, ама не мисли да се закача со закони на други држави, па културно ќе си се врати дома)? Имате ли такви спознанија?
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 26-Jul-2011 at 19:29
Чек чек чек чек чек! Дејв сакаш да кажеш дека од тоа што си разбрал, јас што сакам есеноска да патувам низ Европа и наравно од секаде да земам one way ticket, дека можно е да ми прават проблеми? А баш Париз сакав да го видам. Ова дефинитивно мора да се провери во МВР, ако е така, м*** им на тие што ни го оцрнија образот и што веќе години наназад ни го оцрнуваат. Се надевам дека сепак не е баш така.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 831
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 26-Jul-2011 at 19:39
Видете ваму ако имате нешто што и да е што ве врзува за македонија (студии, работно место)извадете потврда за секој случај, како еде вид доказ дека не бегате од мк и дека имате кон што да се вратите. А инаку до сега по аеродроми имам приметено само малку да мрчат на едни кои најверојатно беа роми. Ама генерално ако имаш пари да платиш авион обично и не си до толку финансиски неспособен. а ако возиш со воз тогаш битно е да пројдеш само на првата граница, внатре и онака нема граници, никој не те застанува или проверува.
@ Dave спомна дека имаш фамилија во Берлин ако не се лажам ако е така нека ти пуштат по пошта еден лист хартија со име презиме и број на ЛК (ако им е германска)и адреса на кое ќе стои дека кај нив ќе престојуваш, и битно да е своерачно потпишано. со тоа неможат да ти мрчат на граница
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 26-Jul-2011 at 19:45
Друже, јас сум ифрит љут сега во моментов...ќе си ја купам повратна и нема око да ми трепне, ама принципот во овој случај ме вади од такт...на крај краева, баш за да не бидам сомнителен ќе извадам таква карта и има да останам таму, ама не е проблемот кај нивните власти, туку репутацијата што ја имаме како држава и народ (сликата се знае кој ја формира за нас, ама ај да не јадам трици овде)...
Во секој случај и утре ќе напраам еден research, па ќе дополнам овде...меѓутоа, многу побитни ми се некакви постоечки примери (реков, ако има такви), отколку некое „жими мајка“ од овде од амбасадиве...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.