build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ми треба совет

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lionchez View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote lionchez Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Ми треба совет
    Posted: 19-Dec-2009 at 16:35
dali postoi rizik ako se kupi baraka od 50 000 evra na primer i potoa da se srusi barakata da se izgradi sosema nova kuka luksuzna od 2 sprata ( kolku pari bi se potrosile na toa? ) i potoa istata kuka da se prodade po cena od koja profitot e pogolem od zagubata ( poveke od 10 iljadi evra )...


Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 19-Dec-2009 at 18:01
Тука имаш равенка со многу непознати
Каде се навоѓа бараката, колкав плац има, какво е соседството, потполно ништо не значи куќа на два спрата, ....
Така да не верувам дека на ова општо прашање некој може да ди даде одговор.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lionchez View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote lionchez Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 19-Dec-2009 at 22:47
nemam planirano kontretno, samo pobarav sovet za toa dali postoi golem rizik da se pocne mal biznis kako ovoj.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-Dec-2009 at 00:16

Во принцип ако е добра локацијата, веќе половина работа си завршил - чарил

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1172
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 20-Dec-2009 at 01:17
епа вака за изградба на современа куќа како што спомна Владимир зависи од локациата плацот, но за изградба нa куќата ти се потребни околу 100.000 евра тука се вклучува и трошоците за работа рака на мајсторите багерите па внатрешниот интериер прозорци спална купатила тоа ти биле околу 150.000 евра, што значи треба да фрлиш околу 200.000 за бараката да ја купиш па да ја изградиш куќата а да ја продадеш 250.000 евра мало ''MORGEN" 

Edited by Dragan - 20-Dec-2009 at 01:18
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 07-Nov-2017 at 14:51

убава недоумица, дали повеќе се исплати да нвестираш во своја недвижност од која утре потенцијално би профитирал, само фактор време па ќе кренеш на цена, илити да купиш транзициски стан и никому да неможеш да му го стрпаш потоа [1] бидејќи нели си го пазарел пред и да ја изградат зградата, бар вака беше до пред некое време се до кревањето на Лисичарките од Џеваирци ...

знае ли некој кој се офајдил од купување барака заради куќа, ок за зграда, но индивидуална куќа ... морген математикава Драган ти држи вода само доколку билдаш некоја смарт кшча, додека инвестирањето највеќе се исплати кај реновирани места, она diy есапот од НГ ил Дискавери, само што кај нас немаме толкава пазарна моќ, та нит станои веќе народ не купува доколку зградата е плукни залепи со петпарачка дограма изолација, со чест на исклучоци на кои битно им е дека живејачката сија осигурале тро повисоко в 4 ѕида ...

можеби со највите на сдсм за нов ревамп на законот за градење, ќе дочекаме и обврска секој инвеститор да вградува, а тоа и да го обзнанува, материјали по европски стандард, може конечно ќе направат разлика и помеѓу пвц и винил дограма, бидејќи кај нас се си оди под иста ставка - модерна опрема
Back to Top
deni87 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Oct-2019
Location: Sk
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote deni87 Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 17-Oct-2019 at 08:15
Знам дека целта на форумот не е продажба на станови. Но би ве замолил, доколку има некој стан што се продава од 40 до 50м2 во општина Центар, да ме информирате за истиот.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.117 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.