build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Делфина (во нас. Влае 2)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 23-Jan-2013 at 23:13

ОПШТИНА КАРПОШ


Поставен камен-темелник на новиот плоштад во Влае

Градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакимовски вчера го постави камен-темелникот на новиот плоштад во населбата Влае, веднаш до станбениот комплекс Порта Влае. Со ова официјално се означи почетокот на изградбата на овој урбан проект кој предвидува изградба на плоштад со површина од 6.500 квадрати, кој ќе им овозможи релаксација и социјализација на граѓаните од населба Влае и околината. Во оваа пригода, првиот човек на општината истакна дека овој плоштад се гради за граѓаните од населбите Влае 1 и 2, а доколку градежните работи се одвиваат непречено, се очекува тој да биде пуштен во употреба некаде околу 15-ти март годинава.

За реализација на овој проект, локалната самоуправа ќе одвои 31 милион денари. Архитектонското решение предвидува две партерни кружници, сплотени една во друга, поплочени со гранитни плочки како и изведба на кружна фонтана за поубав, урбан амбиент. Зелените површини ќе бидат хортикултурно уредени, со ниско и високо зеленило на површина од 3000 квадрати, збогатени со 10 илјади цветни садници. Одржувањето на зеленилото ќе биде со систем "капка по капка" и автоматско полевање.

Просторот се предвидува да биде осветлен со 50 нови канделабри со современ дизајн и содржини од урбана опрема како што се: 60 нови клупи, 20 корпи за отпадоци, три фонтани за пиење вода, 15 локери за велосипеди, инфо-табла и штитници за дрва.

вечер
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2112
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 26-Jan-2013 at 13:52
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2392
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 06-Feb-2013 at 23:41
Фино изгледа, мада пешачкиве делови ми се прешироки за сметка на зеленилото.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 07-Feb-2013 at 10:03

Па името му е "плоштад", не "парк".
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7066
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 07-Feb-2013 at 17:33
Originally posted by fichot

Фино изгледа, мада пешачкиве делови ми се прешироки за сметка на зеленилото.
зеленилото е сосема на место според мене, сепак служи за разувавување и освежување на просторот, а не како паркова површина
единствено нешто што некако ми смета е што пешачките патеки кои ми се некако неартикулирани, повеќе се мислело на тоа да се дизајнира формата на површината, отколку пешачките движења
но сепак, ова е еден од поубавите вакви проекти во градов
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Goki View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-Jan-2013
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote Goki Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 07-Feb-2013 at 18:00
Previous Seto toa ke se sredi za nedela dve. Koga ke se zacapaat po zeleniloto "gragjanite" nasi, nema ni treva ni cveke da vidite, a da ne zborime za klupite, koi im davam mesec dena najmnogu pred da pocnat domakjinite doma da si gi nosat.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 648
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 05-Apr-2013 at 21:56
Како што можев да видам од автобус, фонтаната е при крај на плоштадов, а на другиот дел од плоштадот исто така се работи. Веројатно многу брзо би требало да се заврши.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 14-May-2013 at 20:44


Поминаа изборите и остана истиот градоначалник.Овде нема никаков напредок незнам што е проблемот.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 14-May-2013 at 22:02
се истрошиле парите за избори-пробабли
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11922
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 11-Jul-2013 at 17:57
Сеуште иста состојба
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 11-Jul-2013 at 21:26
ГРАДИЛИШТЕТО KАЈ СТАРОТО KИНО ПРАЗНО

Ни абер ни багер на плоштадот во Влае

http://dnevnik.mk/?ItemID=607AA18000151843ACCAAAFC76711EF0

Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1823
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 10-Dec-2013 at 12:35
Ништо од овој плоштад.
Металната ограда е отстранета и само дел од неа е поставен околу кружнава фонтата ,другиот дел е оставен како што беше.
Не верувам дека ова ќе се изгради бидејќи никој не покажува желба ,ниту пак верувам дека имаат финансии и расчистени имотно правни односи.
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 10-Dec-2013 at 18:01
Од сигурни извори, оппштината нема пари ВООПШТО, нема пари да ги заврши проектите, ги нема исплатено ниту октомвриските плати, а непотребно вработени се куп луѓе од владеачката партија се со цел да се одржи мнозинството во советот. Исто така нели градоначалникот има кај да троши пари, во новата партија. Не сакав да вмешам политика во постот, но поради тоа трпат сите граѓани. Исто така има многу тековни работи од почетокот на 2013 година кои не се исплатени, а кои доведоа многу луѓе во непријатна состојба.Edited by Teglarot - 10-Dec-2013 at 18:02
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 10-Dec-2013 at 19:34

Пред неколку недели Стеффче зборуваше обратно,но веста не ја постирав бидејќи се споменува многу политика во текстот, и само бог знае каде е вистината.


Јакимовски реагира на обвинувањата на СДСМ: „Ем СДСМ-овчиња-ем мангупчиња!“

Градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакимовски, синоќа реагираше по обвинувањата на СДСМ која тој ја напушти поради несогласувањата со екс-лидерот Бранко Црвенковски.

- Како што милува Бранко Црвенковски да каже: „Ем СДСМ-овчиња-ем мангупчиња!“ Ем СДСМ-овска фирма (зет и дедо-од Кабинетот на последната Влада на Социјалдемократскиот сојуз) на тендер ја добија изградбата на плоштадот во Влае, ем ја оплескаа работата, ем држат пресови за незавршување на плоштадот. И покрај сите преписки со општината и укажувања за неизвршените работи и неисполнети обврски што ги имаат, тие очекуваа да ги молиме и својот непрофесионализам и опструкции сега го покриваат со најдрски пресови.Плаковци! Наместо да се покријат од срам, уште вината ја префрлаат на општината, реагира на обвинувањата Јакимовски.

Градоначалникот им препорачува на советниците на СДСМ пред да си прават публицитет со неинвентивни изјави, прво да си погледнат во сопствениот двор што кадар нудат на „пазарот“, а не да се посипуваат самите со пепел.

Политика
04.11.2013 - 11:43

прес24
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 10-Dec-2013 at 21:10
Originally posted by gjoko


Пред неколку недели Стеффче зборуваше обратно,но веста не ја постирав бидејќи се споменува многу политика во текстот, и само бог знае каде е вистината.


Јакимовски реагира на обвинувањата на СДСМ: „Ем СДСМ-овчиња-ем мангупчиња!“

Градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакимовски, синоќа реагираше по обвинувањата на СДСМ која тој ја напушти поради несогласувањата со екс-лидерот Бранко Црвенковски.

- Како што милува Бранко Црвенковски да каже: „Ем СДСМ-овчиња-ем мангупчиња!“ Ем СДСМ-овска фирма (зет и дедо-од Кабинетот на последната Влада на Социјалдемократскиот сојуз) на тендер ја добија изградбата на плоштадот во Влае, ем ја оплескаа работата, ем држат пресови за незавршување на плоштадот. И покрај сите преписки со општината и укажувања за неизвршените работи и неисполнети обврски што ги имаат, тие очекуваа да ги молиме и својот непрофесионализам и опструкции сега го покриваат со најдрски пресови.Плаковци! Наместо да се покријат од срам, уште вината ја префрлаат на општината, реагира на обвинувањата Јакимовски.

Градоначалникот им препорачува на советниците на СДСМ пред да си прават публицитет со неинвентивни изјави, прво да си погледнат во сопствениот двор што кадар нудат на „пазарот“, а не да се посипуваат самите со пепел.

Политика
04.11.2013 - 11:43

прес24


А што треба да очекуваме ? Дека ќе признае дека нема пари ?

Сосема нормално е да зборува обратно, да се одбрани од "нападите", сигурно нема да признае дека општината должи преку 20 милиони евра и нема пари за тековни работи. Градоначалникот очекува фирмите да му прават работи на вересија, а он да ги исплати за 2-3 години. . . е нема да може да работи така, но тој избра парите да ги вложува во партијата, а не во Општината.

И кога сме веќе кај општинските пари, тој се крсти во Владата, дека ќе му одобрат некоја финансиска инекција за да може повторно да функционира, но за тоа мора да биде послушник и токму се ваквите препукувања со неговата, до вчера матична партија.

ОФтопик, на политичар дефинитивно без разлика од која партија е, неможе да му се верува, ама тие политичари што менуваат партии почесто него чорапи на нозете, се дно на дното. Бидејќи живеев, а планирам и да живеам во Карпош во блиска иднина, не ми треба ваков преварант за градоначалник.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11492
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 27-Jan-2014 at 13:40
Плоштадот во Влае остана само со недовршена фонтана

Општината Карпош пред некое време склучи нов договор за завршување на градежните работи на плоштадот во Влае и ја избра фирмата „Лутарико доо“. Сумата на новиот договор за паркот во населбата Влае е 19 милиони денари, а треба да биде завршен во период од шест месеци, односно до јуниПо една година од почнувањето на градежните работи
Една година помина откако почнаа градежните работи на плоштадот во населбата Влае во општината Карпош. Иако беше најавено дека плоштадот ќе биде готов до март минатата година, градежните работи застанаа поради тоа што фирмата што беше избрана не го исполни дадениот рок за изведба и општината го раскина договорот. Оттогаш изградбата тапка во место, а површината за плоштадот остана иста, раскопана и заградена само во средината, каде што треба да се гради фонтаната. Општината Карпош пред некое време склучи нов договор за завршување на градежните работи и ја избра фирмата „Лутарико доо“. Сумата на новиот договор за паркот во населбата Влае е 19 милиони денари, а треба да биде завршен во период од шест месеци, односно до јуни.
Жителите незадоволни од чекањето

Локалните жители велат дека целата изградба трае многу долго и се збунети зошто досега плоштадот не е завршен.

- Искрено целава работа ми е сомнителна. Стевче Јакимовски пред изборите дојде тука и ги покажуваше плановите за плоштадот и за уредување на Порта Влае, но ништо од тоа не се исполни. Местото остана исто, претходно беше заградено, а сега веќе не е, освен еден мал дел во средината - се жали постар жител од Порта Влае.

Исто така меѓу граѓаните се зборува дека плоштадот не е веќе ограден поради тоа што внатре се собирале наркомани и жителите решиле да пријават до општината.

- Мислам дека лимената ограда ја тргнаа бидејќи некои млади луѓе најдоа начин да влезат и внатре седеа во текот на ноќта и правеа недолични работи, се зборуваше дека имало и наркомани. Не знаеме дали е вистина, но така се зборуваше низ маалото. Претходно имаше и табла на која пишуваше што се гради и како ќе изгледа, но сега нема ништо, еве и самите гледате како изгледа местото и не знаеме кога конечно ќе се заврши - вели млада жителка на Влае.

Раскошен парк

Од општината Карпош велат дека плоштадот ќе биде на површина од 6.500 квадратни метри исполнет со многу зеленило и цвеќиња, патеки за пешаци, клупи за одмор, канти за отпадоци и со фонтана.
Архитектонското решение предвидува две партерни кружници, сплотени една во друга, поплочени со гранитни плочки, како и изведба на кружна фонтана за поубав урбан амбиент. Зелените површини ќе бидат хортикултурно уредени, со ниско и високо зеленило, на површина од 3.192 квадратни метри, збогатени со 10.000 цветни садници. Одржувањето на зеленилото ќе биде со системот „капка по капка“ и со автоматско полевање. Просторот се предвидува да биде осветлен со 50 нови канделабри со современ дизајн и содржини од урбана опрема.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=12714755598&id=14&prilog=0&setIzdanie=23085
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2392
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 21-Feb-2014 at 08:55
Тарабите се вратени по границите на градилиштето, а пред некој ден приметив и живи луѓе внатре... (вајда ради избориве, што друго)
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 21-Feb-2014 at 18:49
Ако искрено незнаете зошто вакви проекти стојат закочени,и на кои други места(општини) ќе биди закочена состојбата на некое време,можиме да развиеме полемика во Меана.Ама тогаш вистински треба искрено да се зборува ,а не во нараквици.

Гледам некои работи или ги премолчувате или стварно не ги знаете како функционираат некои работи
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11492
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 12-Apr-2014 at 19:02
Предизборно...

Во тек е реконструкција на плоштадот во Влае

Деновиве се интензивираат работите околу изградбата на плоштадот во населбата Влае во Карпош.

Работниците, ангажирани од Општина Карпош, работат на партерно уредување на просторот и на поплочување со павер-елементи.

Покрај тоа, беше исчистена и фонтаната и беа санирани оштетувањата на истата.

Целата галерија https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151907700596706.1073742237.295212381705&type=1
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1823
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 13-Apr-2014 at 00:54
Оградата беше поставена уште пред скоро месец дена (неколку дена откако се избра нова компанија ако не се лажам) и набрзо после тоа почнаа да носат павер елементи (бекатон плочки) но невидов некој други активности, дури поминав пред недела дена од таму не се работеше преку ден, ова најверојатно баш околу избориве.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.